Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 29. března 2023 Taťána

RECENZE: Čekání na dobrý tenis pokračuje. Tennis World Tour 2 je slabota

  0:01
Druhý Tennis World Tour se nehraje špatně. V ostatních aspektech však selhává, čímž zahazuje slibný potenciál. Dlouhé čekání na opravdu povedenou tenisovou hru tak stále nekončí.
40

Tennis World Tour 2

Platforma: PC, XboxOne, PlayStation 4, Switch
Výrobce: Big Ant Studios

 • Povedené ovládání a snaha o věrohodnou simulace tenisu
 • Postupné vylepšování postavy a pilování vlastních dovedností
 • Zastaralá grafika a prezentace
 • Chybějící atmosféra a emoce při zápasech
 • Málo licencovaného obsahu a herních režimů
 • Slabý kariérní režim
 • Speciální karty se do hry vůbec nehodí

Herní karta
Tennis World Tour 2

Tennis World Tour 2 | foto: Big Ant Studios

Po letech půstu se fanoušci tenisu v poslední době dočkali několika titulů, které vrátily bílý sport zpět na naše herní zařízení. Díru na trhu dokázal vyplnit zejména francouzský vydavatel Nacon (dříve Bigben Interactive), který v roce 2018 ve spolupráci s týmem Breakpoint Games vyprodukoval první díl nové značky Tennis World Tour. Hra ale v recenzích i u hráčů naprosto propadla. To však Nacon neodradilo a již začátkem letošního roku lákal na hru AO Tennis 2, za kterou pro změnu stálo australské studio Big Ant. 

Tennis World Tour 2

Nutno podotknout, že ohlasy hráčů byly po vydání v tomto případě pozitivnější než u prvního TWT. Naconu se ale očividně nabídka tenisových her zdála i nadále nedostatečná, a tak po necelých devíti měsících přichází s Tennis World Tour 2. Překvapivou informací je fakt, že za pokračováním nestojí autoři prvního dílu, ale vývojáři ze studia Big Ant, kteří se dosud starali právě o konkurenční či spíše sesterský AO Tennis. Tímto bych okénko do kuriózního světa tenisových her ukončil a přešel k hodnocení samotné hry.

Když technická stránka zabije slibnou hratelnost

Nečekaným překvapím je skutečnost, že Tennis World Tour 2 se od svého předchůdce i druhého AO Tennisu zásadně liší. Minimálně v porovnání s AO Tennisem to ovšem ve většině oblastí bohužel nejsou změny k lepšímu. 

Začal bych ale tím pozitivním. Zatímco první díl TWT přinesl zpracování tenisu v čistě arkádové podobě, které s reálným ztvárněním tohoto sportu neměl moc společného, tak dvojka nabízí přesný opak. Nebojím se říct, že Tennis World Tour 2 je v tomto směru nejvěrohodnější hrou za dlouhou dobu. Důraz je kladen na přesné trefování míčků, časování úderů, pohyb na kurtu a čekání na nevynucené chyby protivníků.

Poměrně zásadní vliv na ovládání má zvolená obtížnost. Ta je rozdělena do šesti stupňů a výrazně se s ní mění rychlost výměn i čas na vaši reakci. Na lehké nastavení je hra relativně benevolentní a odpustí vám i méně přesné údery. Při zvolení těžší varianty je už však potřeba perfektní načasování, správný typ úderu i precizní umístění míčku do správného místa na dvorci. V běžném rychlém zápase si obtížnost logicky volíte před jeho začátkem. V kariérním režimu je to z nějakého neznámého důvodu možné pouze až v pauze během utkání. Díky této zvláštnosti jsem osobně chvíli žil v domnění, že obtížnost v kariéře vůbec měnit nelze. I přes tuto kuriozitu jsem ale měl ze samotné hratelnosti a ovládání velice dobrý pocit.

Tennis World Tour 2

Tennis World Tour 2

Zejména na vyšší obtížnost se hra v některých momentech opravdu blíží reálnému tenisového zápasu. Dobré tempo jednotlivých výměn lehce nabourává až příliš okatě a nelogicky chybující umělá inteligence společně s kostrbatými animacemi a pohybem hráčů.

Výraznější větší problém ale představuje celkově podprůměrná audiovizuální stránka a obstarožní prezentace. Grafika pro mě u hry tohoto typu nebývá tím nejdůležitějším aspektem. Tennis World Tour 2 je však až příliš bolestivým návratem do hluboké minulosti, jenž se zkrátka skousává velmi těžko. Hrůzné textury, téměř kompletně chybějící stíny a podivné nasvícení celé scény doplňuje vyloženě odpudivé zpracování okolí kurtu, tribun a diváků. 

Zoufalá je i omáčka okolo zápasů. Marně byste očekávali i takový základ jako hlas komentátora před či v průběhu utkání. Zastaralá technická stránka má samozřejmě neblahý vliv i na atmosféru zápasů, která je ve výsledku vyloženě sterilní a bez duše. Už zmíněný pár měsíců starý AO Tennis 2 není kdovíjak krásnou hrou, ale v porovnání s druhým TWT působí z hlediska grafiky a prezentace jako hra z budoucnosti. Zastaralá grafika jednoduše kazí dojem z hraní a dokáže zastínit opravdu nadějnou a v základu povedenou hratelnost.

Za licencovaný obsah si připlatíte

Před startem stěžejního kariérního režimu vás čeká tvorba vlastního tenisty či tenistky. Už zde mimochodem poznáte technické limity hry, protože není jednoduché vytvořit alespoň trochu lidsky vypadající postavu. Vlastní postava se základními statistikami podává pochopitelně výkony dosti vzdálené těm nejlepším licencovaným hráčům. I proto začne vaše kariéra na smyšlených menších turnajích a exhibicích, kde se budete utkávat s nelicencovanými hráči a postupně pilovat své dovednosti a levelovat postavu. Vítěznými zápasy se posunete žebříčkem vzhůru a odemknete lépe honorované turnaje s lepšími protivníky.

Tennis World Tour 2

Tennis World Tour 2

Za vyhrané zápasy obdržíte kromě zkušeností také finanční prostředky, které následně utrácíte za nové rakety či oblečení. Nakupovat lze rovněž speciální herní karty. Ty můžete aktivovat přímo v průběhu zápasu a na čas díky nim zlepšit určité statistiky hráče. U arkádového počinu bych systém karet pochopil. V případě TWT, který sází na věrohodnou simulaci tenisu, mi jejich existence a způsob používání absolutně nedává smysl. Vliv kartiček naštěstí není velký, takže se bez nich úplně obejdete. 

Od kariérního režimu toho zkrátka příliš nečekejte. V zásadě nabízí pouze sled po sobě jdoucích turnajů, pomocí kterých vylepšujete své statistiky a herní dovednosti. Sluší se zdůraznit, že právě proces učení je díky vyšší obtížnosti a důrazu na simulaci výrazně delší a náročnější než u konkurenčních arkádovějších počinů, které dostanete do ruky téměř okamžitě. Ze zbylých režimů stojí za zmínku ještě tradiční rychlý zápas, turnaj a multiplayer. V rámci gaučové lokální seance je dostupná klasická dvouhra i čtyřhra. Pokud byste měli zájem o online zápasy, tak budete mít s největší pravděpodobností smůlu, protože lobby zeje prázdnotou.

Fanoušky reálného tenisu asi úplně nepotěší ani velikost licencovaného obsahu. Řečí čísel obsahuje Tennis World Tour 36 tenistů a tenistek, mezi nimiž nechybí známá jména jako Roger Federer, Rafael Nadal nebo aktuální ženská jednička Ashleigh Bartyová. Z českých zástupců je přítomná pouze Petra Kvitová. Majitelé bonusového Legends Packu dostanou navrch ještě Gustavo Kuertena a Marata Safina, kteří jsou jedinými vysloužilými legendami ve hře. Není od věci poznamenat, že i obličeje licencovaných tenistů mají k realitě dost daleko, což není u čistě tenisové hry úplně dobrý vizitka.

Necelá čtyřicítka licencovaných hráčů z různých míst světového žebříčku nestačí ani vzdáleně k tomu, aby hra obsáhla kompletní aktuální hráčskou špičku. Ve hře tak ve výsledku převažují fiktivní hráči. Tennis World Tour 2 navíc nenabízí sdílený komunitní obsah, který je jednou z hlavních předností druhého AO Tennisu. Vývojáři se místo toho rozhodli prodávat několik licencovaných stadionů a turnajů v samostatném Annual Passu, který je dostupný za 25 eur. I přes nižší cenu základní hry není rozmělnění už tak omezeného licencovaného obsahu úplně šťastným krokem.

Tennis World Tour 2

Tennis World Tour 2

Druhý Tennis World Tour se poměrně zdařile snaží o věrohodné zpracování bílého sportu. Tenis a jeho zákonitosti se vývojářům podařilo do herní podoby přenést překvapivě přesně. V oblasti hratelnosti bych se nebál TWT 2 označil za nejlepší tenisovou simulaci poslední doby. Pochválit mohu zejména dobré ovládání s důrazem na přesnost, které v kombinaci s vyšší obtížnost zajišťuje slušnou výzvu. Tím ale pozitiva končí. 

Z hlediska obsahu hře uškodil slabý kariérní režim a nedostatečný počet licencí, který vývojáři navíc rozdrobili dalším placeným obsahem. Největším problémem je však notně zastaralá grafika a levná prezentace. Zoufalá technická stránka společně s nedostatečným obsahem bohužel zastiňují pozitiva a výrazně kalí dojem z jinak solidní simulace tenisu.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

40 %

Čtenáři

59 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 23 čtenářů

 • Nejčtenější

Hogwarts Legacy už nikdo nehraje, posmívají se aktivisté. Není ovšem za co

Ani měsíc po vydání Hogwarts Legacy se v harrypotterovské herní komunitě neuklidnily hlasy zesměšňující a bojkotující...

Pozůstalí oběti swattingu hráčů Call of Duty dostanou milionové odškodnění

Pět let starý incident, během něhož byl policejní zásahovou jednotkou zastřelen neozbrojený otec dvou dětí, byl u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sen pokračuje, okrajová hra dvou bratrů se stále prodává po statisících

Dwarf Fortress je na první pohled ošklivá a extrémně obtížná hra, přesto se prodává jako teplé rohlíky. Po šestnácti...

Americká policie zatkla muže, který nabádal k vraždě šerifa. V Minecraftu

Policie v americkém New Jersey zatkla osmatřicetiletého muže kvůli online výhrůžkám na adresu floridského šerifa, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milujete sci-fi a fantasy? Tyto chystané filmy a seriály byste neměli minout

Premium Byly doby, kdy se člověk bál přiznat, že má rád sci-fi nebo fantasy, protože se vám pak „běžná populace“ vyhýbala,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu

Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi

Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...