Stuntman - těžký život kaskadéra

  • 12
Drcené plechy, kvílející gumy i adrenalinové skoky odjakživa patřily k tvrdému chlebíčku filmových kaskadérů. Jestliže mají váš obdiv, jistě nepohrdnete možností vyzkoušet si jejich bláznivé kousky na vlastní kůži!
Stuntman

Kaskadéři - nikdo o nich nahlas nemluví a přece jsou nepostradatelní. Tam, kde jiní končí, oni začínají. Lámou si údy, hmoždí páteře a třesou mozkem jen pro zvrhlé choutky nás všech, kteří se přece chceme u filmu bavit. Zajímavostí budiž fakt, že v tomto oboru patří čeští kaskadéři ke světové špičce. Proslulost jim přinesl např. Titanic nebo Young Indy natáčený i u nás. Profíky zastupuje hlavně agentura FilmKa, která zastřešuje většinu českých filmových kaskadérů.

Určitě nejen jim udělá radost malý hold v podobě Stuntmana a jeho konverze pro GBA, který jejich umění zobrazuje zpoza volantu. Automobilové honičky a vůbec akce s auty patří v každém filmu k divácky nejatraktivnějším a proto se není čemu divit, že volba padla právě na toto kaskadérské odvětví.

Stejně tak jako praví dubléři i Stuntman nezná slovo svoboda. Ne, že by byl určen pro prodej v nápravně výchovných zařízeních, pouze do puntíku plní příkazy režiséra. Prostě žádná alternativa, buď provedete co se po vás chce, nebo nechte být a dál jen sněte o slávě. Samozřejmě, že začátečníkovi z komparsu miliony nikdo nedá, tudíž musíte vzít zavděk béčkovým snímkem, kde za pár kaček vykouzlíte pár triků jako vystřižených z každodenního pražského provozu.

Podívejme se, nováčkovi to docela jde a to ještě před měsícem dělal křoví v reklamě na sekačku Stuntman trávníků. No dobrá, je tu další filmová nabídka a za tu už se stydět nemusíte. Než se dočkáte zaslouženého kaskadérského důchodu, zmáknete ještě další čtvero filmů. A pozor, z laciných detektivek to dotáhnete až na thriller á la James Bond nebo Indiana Jones.

Jenže s kvalitou filmů ruku v ruce kráčí i čím dál tím zvrhlejší požadavky režiséra a především jeho spokojenost s vaším předvedeným výkonem. Ze začátku vám stačí splnit zadaný úkol z nějakých dvou třetin, jenže v posledních filmových trhácích se už po vás „rejža“ vyloženě vozí a požaduje téměř nesplnitelný 90ti procentní výkon.

Ono je to tak: když přijdete na plac a vysvětlíte štábu připravujícímu dokument o vaší práci (dobrotivý Bože, jak já se rád chlubím!) nějaký z fíglů pomáhajících v úkolu, nikdo se s vámi vůbec nebaví a už vůbec neřekne, co máte dělat. Na tutoriál můžete rovnou zapomenout a tak nezbývá, než jít do akce naslepo. Zřejmě producentům filmů pranic nevadí, že se tím výrazně natahuje jejich rozpočet, když jeden záběr kvůli tomu musíte několikrát opakovat.

Režiséři se sice snaží seč mohou a hbitě vám před každým úkolem při jízdě radí, jenže to moc nepomůže. Mnoho jízd tak budete trávit jenom tím, abyste se podle piktogramů na cestě postupně dovtípili podstaty úlohy. Vždy sice vidíte v růžku obrazovky jaký úkol bude následovat a také je Stuntman vám ukazována správná cesta i místo provedení triků, jenže to je jen slabá náplast na chybějící preview jízdy!

Když už konečně nastudujete posloupnost úkolů, což vám postupně zabere nějakých pět až deset pokusů, přichází na scénu další strašák a tím je stálý šibeniční čas na dokončení celé jízdy. A o strhávání procent z tabulky úspěšnosti za nesplněný trik už ani nemluvím.

Stuntman totiž pěkně klame. Na první pohled nebudete mít rozhodně pocit z dlouhé hry. Filmových nabídek je půltucet, tedy celkem 24 jízd. Nic, co by se nedalo za několik večerů uhrát. Jenže ouha, po několika filmech nabudete zcela opačného dojmu. Stuntman je totiž zatraceně obtížný a v pozdějších filmech (fázích hry) i frustrující. Vhození do akce bez jakékoli přípravy a omrknutí scény, napnutý časový limit, nebo rozbití vozidla zajistí první várku mnohého opakování jedné jízdy. Další neúspěšné pokusy má na svědomí špatně provedený trik či úkol, který okamžitě degraduje spokojenost režiséra někam do hodně sprostých slov a tak vězte, že narazíte na nespočet scén, které budete opakovat i po desítkách marných pokusů!

Stuntman opravdu není jen tak pro každého a u něj obzvláště platí zacílení na hardcore řidiče. Jestli jste se vztekali i u Drivera, na Stuntmana radši ani nepohlédněte. Radosti vám nepřidá ani grafika, Stuntman která prodělala kardinální úbytek kontrastu a barevné sytosti. Vše je takové šedobéžové a bez výraznějších barev prostředí navozuje pocit všudypřítomné šedi. Navíc sekunduje malá snímkovací frekvence mající na starost znatelné trhání obrazu zejména při větším pohybu na scéně. Jestli takhle bude vypadat Driver 3, tak potěš! Dojem spravují kvalitní kouřové efekty a slušná jízdní fyzika krapet říznutá arkádovými vlastnostmi. Každé auto se opravdu jinak řídí a hlavně i jinak chová. Co hře kupodivu citelně chybí je kousek té pravé filmové atmosféry (sám jsem ji mnohokrát jako pouhý nanicovatý komparsista zažil při natáčení zmiňovaného Mladého Indyho). Při jízdě nemáte pražádný pocit, že jste součástí filmového průmyslu. Prakticky pouze v prostřizích před jízdou uvidíte nějaké to filmařské nádobíčko, ale jinak na kamery i reflektory osvětlující jízdní dráhu nenarazíte.

Zklamaly mě i jednoduché replaye, které si sice můžete uložit na paměťovou kartu, ale jiné kousky neumí. Ten tam je promakaný režisér opakovaček z prvního Drivera a přitom se podobné pokročilé ovládání a střih vašich nahraných jízd přímo nabízí!

Nazvučení kromě chytlavého soundtracku a bublání motorů moc nepřekvapí. Průjezd a rozmašírování beden, doskok na vozovku či kvílení spálených gum někdy zcela chybí, jindy není moc výrazné. Motivační efekt se také schovává až někde za kamerou, protože jedinou odměnou za Stuntman splněnou jízdu je kromě filmového traileru na konci natáčení s vašimi nastříhanými kousky už jen zpřístupnění vozidla nebo překážky do Stunt Constructora, což je jedna z dvojice alternativních jízd, jež doplňují kariérní režim.

V jednoduchém editoru si postavíte z odemčených překážek trať, kterou si pak v aréně můžete projíždět do aleluja. Právě Stunt aréna představuje jediný zpestřující prvek v kariéře, kdy se po splnění úrovně/ filmu pokoušíte o zdolání nástrahy v podobě přeskoku zaparkovaných aut, nebo jízdy s Monster Truckem na balónových pneumatikách. Poslední řidičským módem jsou Driving Games, které jako by z oka vypadly podobným jízdám v Driverovi. Nutno ovšem podotknout, že daleko větší vztek i zábavu skýtá hlavní režim, zde se ani moc nenavztekáte, ale ani nepobavíte.

Pro ty opravdu nazlobené tu mám malou pomoc: v rámci nové hry zadejte jako vaše jméno „Bindl“ a rázem se vám zpřístupní všechny úrovně ve všech režimech, všechna auta i překážky do Stunt arény!

I když vezmu v potaz nižší platinovou cenu, kvalit série Driver dnešní „pocta“ kaskadérům nedosahuje. Jízdy naslepo, časté a dlouhé nahrávání, odfláknutá prezentace, časté nekonečné opakování jedné jízdy kvůli jediné chybce v řízení a konečně velmi průměrné grafické podání se tentokrát podepisuje nad nemilosrdným ortelem. Jestli skuteční kaskadéři musí překousnout to, co v Stuntmanovi, tak je tedy fakt lituji!

Stuntman
Výrobce/Vydavatel Reflections/Atari
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: ano, 766kB
Verdikt: Dobrý pokus o zpracování zajímavého námětu, který ale není dotažen úplně do zdárného konce.
Hodnocení: 55% (info)


Témata: jízdné