Čtvrtek 4. června 2020, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 4. června 2020 Dalibor

Rayman: Raving Rabbids – šílení kválíci útočí

  12:01aktualizováno  1:21
Co se stane, když vhodíte nebohého Raymana s levitujícími končetinami do králičí nory? Vznikne soubor miniher, který sedne přesně ovládacím standardům konzole Wii.

Rayman: Raving Rabbids Zapomeňte na Locusty z Gears of War, zapomeňte i na Covenant z Halo, tohle všechno jsou břídilové, právě nyní totiž přicházejí dosud nejtvrdší a nejobávanější nepřátelé všech herních dob – kválíci.

Ubisofťácká hvězda dětských her číslo jedna se vrací v dobrodružství, které se nenese v duchu klasické 3D hopsačky, nýbrž ve stylu Mario Party. Než však odvrátíte svou pozornost jinam, tak vězte, že na rozdíl od předchozích Raymanových pokusů o infiltraci na pole jiných žánrů je Rayman: Raving Rabbids (dále jen RRR) opravdu povedenou kolekcí nejrůznějších miniher, které sednou ovládací metodě Wii jak ulité.

Narazíte na desítky miniher, z nichž každá prezentuje odlišné využití originální ovládací metody Wii.

Rayman: Raving Rabbids Bylo jedno krásné slunné odpoledne a Rayman byl na pikniku se svými kamarády Globoxy. Jenže tato idylka netrvala dlouho, protože události nabraly úplně jiný směr, jakmile se objevili kválíci. Raymana i s žabími kamarády čapli a uvěznili. To však ještě nebohý Rayman netušil, co si pro něj zákeřní ušáci připravili.

Jelikož je RRR party hrou, tak by se na první pohled mohlo zdát, že samotný hráč si hru příliš neužije. Opak je ale pravdou! I jeden hráč si užije hru stejně sám, jako s přáteli. Story mód je totiž dobře koncipován, aby zabavil právě samotného hráče, přitom nezačal nudit a nenavozoval pocit, že s kamarády by se mu mohlo hrát lépe. Hra začíná v cele, ze které je Rayman vyveden vždy, aby splnil v aréně čtyři minihry, završené jednou větší. Jedna z nich je přitom pokaždé tancování, které šílení kválíci milují ze všeho nejvíce. Tato recenze není míněná jako popis všech miniher ve hře, ale některé nejzábavnější určitě vypíchneme. Největší plus Rayman: Raving Rabbids celého kompletu těchto hříček je totiž fakt, že využívají kombinaci wiimote a nunchuk snad všemi možnými i nemožnými způsoby. Garantujeme vám, že takovéto akrobacie, jaké zažijete při hraní RRR, žádná jiná hra pro Wii doposud nenabídla. A tím jsme si jisti.

Každá minihra se ovládá specificky, proto se vždy před spuštěním zobrazí kratičký osvětlující popis, který vám v kostce vysvětlí, o co vlastně v příslušné hře jde. Děti, které ještě neumějí číst, pak ocení, že se (narozdíl od RRR pro ostatní platformy) zároveň s textem zobrazí i kválík, který manipulaci s duem ovladačů názorně roztomile předvede. Pak už nic nebraní tomu, abyste se oddali zábavnému máchaní všemi směry.

Jak již bylo výše uvedeno, tak jsou zde minihry, na které v průběhy hry narazíte častěji. Jde právě o úžasné tancování a klasickou Rayman: Raving Rabbids střílečku, kde vaší jedinou zbraní bude pistole, vystřelující záchodové zvony. První jmenovaná využívá vertikálního mávání oběma ovladači. Na obrazovce vždy přitancují kválíci a v daný okamžik, kdy budou tancovat vedle vás, tak stačí máchnout jedním s příslušných ovladačů a body začínají přibývat. Kválíci si to k vám nasměrují vždy velmi rytmicky, takže pokud disponujete hudebním sluchem a dokážete udržet rytmus, tak pro vás nebude tancování žádný problém. Akční část hry v podobě střílečky, připomínající klasické coin-opy, pak vyžaduje především přesnou mušku. Zbraň simuluje efektně wiimote, zatímco nabíjíte stejně jako v nedávné FPS Red Steel vertikálním zamáváním nunchuku. Lokace, ve kterých se tato střílečka odehrává, jsou přitom vždy rozmanité. Podíváte se na divoký západ, hřbitov, či kváličí pobřeží. Každá lokace je ztvárněna velmi pěkně a obsahuje přitom několik opravdu vtipných míst. Nechybí ani power-upy, které udělají z vaší zbraně zvonovou brokovnici či zrychlí frekvenci střelby, ani bossové, jejichž poražení vyžaduje i trochu více důvtipu a logického uvažování. O nic těžkého se však v žádném případě nejedná. Rayman: Raving Rabbids

Za každé splnění pěti miniher jste pokaždé odměněni pro hru tolik typickým záchodovým zvonem.

Dále pak narazíte ve story módu na desítky miniher, z nichž každá prezentuje odlišné využití originální ovládací metody Wii. Citlivost wiimote například oceníte při minihře, kdy musíte provést kuličku složitým bludištěm. V něm jsou však nastraženy otvory, v nichž může kulička při neopatrné manipulaci velmi snadno skončit. Wiimotem tak nahýbáte celou herní plochu a snažíte se provést kuličku až k zdárnému konci na konec bludiště. Celá tato minihra je navíc, jako ostatně všechny, vtipně ztvárněna jako nahlédnutí do kválíkova mozku. Obdobné zacházení s ovladačem pak vyžaduje i simulace volného pádu, kde musíte doslova proletět několika vzdušnými kruhy. Různorodý pohyb wiimotem a načasování si pak vyzkoušíte například při hodu krávou do dálky Rayman: Raving Rabbids či dentistické minihře (nevěřili byste, co ústa takového kválíka mohou ukrývat). Dočkáte se ale i zběsilého máchání ovladači při obkreslování oblíbených pokrmů kválíků či stříhání ovcí a běhu, při kterém musíte neustále střídavě máchat s wiimotem i nunchukem, přesně jako při rychlém běhu. Zcela originální je pak pašování čuníka skrz kváličí území. Čuně vydává skrz wiimote různě hlasité kvičení, které prozrazuje, kde se schovává nejbližší kválík. Super. Jen aby si vaše neherní okolí nemyslelo, že telefonujete, až si budete wiimote přikládat k uchu :-).

Složení miniher tak jistě špatné není, ale spousta hříček je obdobou jedněch a těch samých. Těchto pár miniher jsou takovou menší skvrnou na celé hře, ale přesto je však drtivá většina z nich původní a též zábavná. Za každé splnění pěti miniher jste pokaždé odměněni pro hru tolik typickým záchodovým zvonem. Jeho význam vám bude jasný, jakmile ve vězeňské cele spatříte Rayman: Raving Rabbids vysoce položené okno. Stavba provizorního žebříku tak může začít. A story mód nám pěkně odsýpá. Nemusíte se však bát, že by vám hra dlouho nevydržela. Singleplayer vystačí bez problémů na patnáct hodin a hra více hráčů je téměř nekonečná. Jednotlivé minihry pro multiplayer se odemykají ve Story módu, ale to není jediné, co v něm můžete získat.

Z nepochopitelných důvodů je Raymanova cela vybavena jukeboxem, na kterém si může přehrávat odemknuté skladby. Raymanův hudební repertoár je překvapivě obsáhlý a rozmanitý. Naleznete v něm songy jako Misirlou (známá titulní skladba z Pulp Fiction), či Girls Just Want to Have Fun od Cyndi Lauper, známou píseň z osmdesátých let. Za úspěšný postup v Story módu pak budete odměněni i nejrůznějšími kostýmy typu babička, diskofil, hip-hop gangsta, DJ, punkáč, či Elvis. Jednotlivé části kostýmů pak mezi sebou můžete kombinovat.

Kválíci na PS2

RRR je multiformátovým titulem tělem i duší. Při recenzování Wii verze jsem měli možnost vyzkoušet i RRR pro PS2. Jak je na tom? Inu po grafické stránce totožně. Citelně však chybí lahůdkové ovládání, které dělá z verze pro Wii opravdovou zábavu. Přece jenom je lepší opravdu mávat skutečnými končetinami, než mačkat tlačítka. U hry je navíc silně znát, že byla od základu tvořená pro Wii a verze pro PS2 je „pouhou“ a značně očesanou konverzí.

Klady a zápory

Plus Kompletní využití obou ovladačů
Plus Desítky zábavných miniher
Plus Kválíci, kválíci a ještě jednou kválíci

Mínus Některé z miniher se opakují

Vizuální stránka je dobrá. Jak již bylo poznamenáno v infoboxu, tak je grafika Wii a PS2 verze naprosto totožná, ale nelze jí upřít stylovost a barvitost. Po zklamání z grafické stránky některých ostatních Wii titulů, tak alespoň oceňujeme Raymanovu vizuální nápaditost. Navíc ti kválici, ti jsou úplně vynikající. Jsou neuvěřitelně roztomilí a prostě k sežrání. Ve hře navíc nosí i nejrůznější kostýmy (včetně žabího obleku Sama Fishera) a pokud nemáte něco proti hlodavcům, tak je budete prostě milovat.

Celkově nás hra potěšila. Nemá sice takovou hodnotu a hloubku jako spousta jiných titulů, ale o to se RRR ani nesnaží. Jeho účel je pobavit a rozesmát, což se mu v drtivé většině případů daří. Ideální záležitost pro prokládané hraní s novou Zeldou.

Rayman: Raving Rabbids
Výrobce/Vydavatel Ubisoft/Ubisoft
Platforma Wii, PS2, Xbox, GC, X360, PS3, NDS
Multiplayer: 2-4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 4 bloky
Verdikt: Zábavný soubor miniher, který překvapivě zabaví kromě multiplayeru i hrou pro jednoho hráče.
Hodnocení: 73% (info)

  • Nejčtenější

Na největší stavbě v Minecraftu pracuje 400 lidí již skoro devět let

Project Greenfield je jedním z největších fanouškovských projektů v počítačových hrách vůbec, jeho cílem je postavit v...

Autista trénuje bojovníky ve Warcraftu na nejvyšší úroveň. Má jich už 49

Hráč s přezdívkou DesMephisto se rozhodl vytrénovat na maximální úroveň všechny kombinace pohlaví a ras, které je možné...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v červnu

Po slabém květnu vypadá červen v herním průmyslu mimořádně silně. Kromě drahého blockbusteru The Last of Us 2 se můžeme...

RECENZE: Žraločí masakr Maneater je nejen akční RPG, ale i pořádná bžunda

Milovníci béčkové krvavé zábavy jistě v žraločím Maneaterovi najdou zalíbení. Nesází totiž jen na originalitu za každou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavná herní babička si dá pauzu, unavují ji povýšení diváci

Youtuberka Shirley Curry, známá na internetu spíše pod přezdívkou Skyrim Grandma, svým divákům oznámila, že už je pro...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

Najdete na iDNES.cz