Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

RECENZE: Duchařský Luigi's Mansion 3 je naprostá špička

  15:00
Luigi's Mansion 3 láká nejenom na chytání duchů, ale stejnou měrou i na řešení nápaditých hádanek, souboje s bossy a radost z objevování velkého množství tajných skrýší. Odlehčené pojetí připomene původní film Krotitelé duchů.
95

Luigi's Mansion 3

Platforma: Switch
Výrobce: Next Level Games

 • Vyvážení akce, hádanek a průzkumu
 • Nápadité hádanky
 • Souboje s bossy
 • Interaktivní prostředí a sbírání collectibles
 • Možnost projít hru i v lokální kooperaci
 • Hotel nepůsobí uceleně jako strašidelné sídlo

Herní karta

Luigi’s Mansion (2001) byla jedna ze startovních her na konzoli GameCube a mezi fandy si vydobyla kultovní status. Je to přesně ten typ hry, která vás chytne přes zastaralou grafiku i po tolika letech. Shodou okolností se loni objevil remake na handheld 3DS, jemuž menší uhlopříčka displeje prospěla – zkrátka hra vypadá o dost lépe než na velké televizi. 

Luigi’s Mansion 3

Na stejnou platformu vyšlo v roce 2013 ještě lepší pokračování Dark Moon. Luigi’s Mansion 3 na oba předchozí díly volně navazuje, základy vycházejí ze stejných mechanismů, ale bez problémů si ho užijí i naprostí nováčci. Fandy potěší různé odkazy a vtípky.

Ačkoliv v názvu hry je slovo „mansion“, tedy sídlo, tentokrát budeme prozkoumávat strašidelný hotel. Ten zpočátku nijak strašidelně nevypadá, právě naopak. Venku sluníčko, recepce svítí všemi barvami, vše je nablýskané a krásné. Mario, jeho bratr Luigi, princezna Peach a Toadi se jdou ubytovat. Jenže v noci se to stane. Nebudu zabíhat do detailů, ale hotel brzy ukáže svoji pravou, pochmurnou tvář. A na strašpytlovi Luigim je, aby opět zachránil svoje kamarády. 

Luigi’s Mansion 3

Na začátku nemá nic, brzy však objeví nový model vysavače Poltergust G-00 a ještě o něco později se na scéně zjeví známý profesor Elvin Gadd. Ten si v prostorách hotelu otevře mobilní laboratoř, která slouží jako základna. 

Spojit se sním lze i na dálku prostřednictvím komunikátoru Virtual Boo, což je vtipná narážka na Virtual Boye, z jehož neúspěchu si tvůrci trochu utahují. Pro zajímavost, v jedničce to byl Game Boy Horror a ve dvojce Dual Screem.

Trojka je z herního hlediska kombinace obou předchozích dílů. Primárním cílem je sice zachránit kamarády, ale cesta k tomu vede před hledání chybějících tlačítek ve výtahu. 

Víte, že...

 • Luigi's Mansion je čtvrtá nejprodávanější hra na GameCube (3,6 milionu prodaných kusů)
 • Už verze pro GameCube měla podporovat stereoskopické 3D, nicméně 3D televize nebyly příliš rozšířené a funkce se nakonec do finální verze nedostala. Původní záměr tvůrců byl realizován až v remaku na handheldu 3DS.
 • Psího ducha (Polterpup) je možné v trojce pohladit. 

A co patro, to tematická úroveň zakončená bitvou s bossem. Pohybujeme se tak sice v otevřeném světě, dokončená patra jsou samozřejmě stále přístupná, ale vlastní struktura připomene i druhý díl.

Podíváme se do patra, které připomíná středověký hrad, u pyramidy zažijeme mini dobrodružství ve stylu Indiana Jonese a návštěva fitness centra skončí nápaditým soubojem na plovárně. Co se chytání duchů týče, je mnohem taktičtější a zábavnější. Nejúžasnější na hře je vyvážená kombinace akce a hádanek, kdy řešíte, jak se posunout dál, a to v prostředí, které je plné tajných skrýší a záhad.

Radost z objevování dnes asi zní jako klišé, ale nemůžu si pomoci, Luigi’s Mansion 3 je v tomto ohledu naplňující. Dobrý dojem podtrhuje interaktivita, kdy všechny možné drobné předměty jako hrnky, vázy, obrazy či záclony se při výskoku rozpohybují a lze je vysát. Téměř za vším jsou navíc ukryty kovové i papírové penízky, a to občas až v megalomanském množství.

Luigi’s Mansion 3
Luigi’s Mansion 3

Spokojeni budou i fandové sbírání collectibles, protože ke každému patru se váže speciální sada diamantů a k tomu se po celém hotelu hledají duchové Boo. Po dohrání hry tak zábava nemusí nutně skončit, minimálně při hledání diamantů občas objevíte i novou místnost nebo alespoň komoru. A radost z vyřešené hádanky se také počítá, ne?

Arzenál se slušně rozrostl

Slušně se rozrostl také arzenál, což znamená, že musíte myslet na víc věcí. Základní mechanismus chytání duchů spočívá v tom, že je třeba je nejprve oslepit zábleskem z baterky a teprve posléze vysát. Zápas probíhá tak, že se snažíte páčkou manévrovat v protilehlém směru, než duch utíká. 

Luigi's Mansion 3

Novinkou je možnost mlátit při tom s duchem o zem, což nejenom dobře vypadá, ale zároveň si tím hlídáme prostor plný dalších otrapů. Duchů je více typů, navíc mohou mít například brýle, kvůli nimž ignorují záblesk z baterky a podobně. Na každého tak musíte vymyslet postup. Vrcholem jsou pak vynikající souboje s bossy, které plně využívají vašeho arzenálu. Nejsou ani moc těžké, když zjistíte, jak na ně. A o tom to je.

Vysavač zvládá nejenom vysávat, ale i foukat, a když se na vybraných místech připojí ke speciálnímu supervýkonnému zdroji napětí, budou se bortit celé scény. To je hodně cool. Často přijde na řadu i temné světlo, které odhalí tajná místa. Posvítíte si jím třeba na prázdnou stěnu a hele, ony tam jsou vlastně dveře.

Luigi's Mansion 3

Další novinkou je vystřelovací přísavka. Jednoduše zamíříte, vystřelíte ji a posléze začnete její konec vysávat. Tím odstraníte, povalíte či otevřete různé předměty či skrýše, ale využití najde i v bitvách s duchy a s bossy.

Největší novinkou, která výrazně rozšiřuje způsob, jak se Luigi’s Mansion 3 hraje, je nová postava. Jmenuje se Gooigi a je to zelený klon Luigiho. Přivoláte ho tlačítkem, ale celou hru můžete projít i v lokální kooperaci třeba s dalším členem rodiny nebo kámošem. Gooigi má několik zvláštností. Kromě toho, že je nepřirozeně zelený, se protáhne mřížemi a trubkami. Vadí mu ovšem voda, v níž se rozpustí. 

Ačkoliv má své životy, když „zmizí“, stačí ho bez postihu znovu přivolat. Jinak zastane co se vysávání a osvětlování týče všechny činnosti jako Luigi. Jen pro pořádek, Gooigi není přístupný hned, to by nedávalo po příběhové stránce smysl, ale objeví se prakticky na začátku hry. Gooigiho ovšem budete využívat i při hraní sólo, protože některé akce je třeba načasovat nebo jednoduše provést ve dvou. Sám jsem odehrál skoro celou hru v kooperaci. Jednak je to větší zábava a jak se říká, víc hlav víc ví. Navíc hráč za Gooigiho může být trochu lama, což mi přijde jako ideální řešení.

Luigi's Mansion 3

V Luigi’s Mansion 3 hlásí návrat multiplayerový mód ScareScraper, který lze hrát v osmi lidech lokálně i online. Hráči v něm kooperují a snaží se v každém patře splnit dané podmínky dříve, než vyprší čas. Posléze se přesouvají do dalšího patra. Komunikace probíhá přes několik předem připravených hlášek, takže když vás například připlácnou dveře ke zdi, můžete dát vědět ostatním, že potřebujete pomoct.

Lokálně jsou k dispozici tři hříčky. Coin Floating se odehrává v hotelovém bazénu, kdy hráči sedí na nafukovacích kachničkách a snaží se sesbírat co nejvíc mincí. Háček je v tom, že do bazénku padají bomby. A ten, koho zasáhnou, přijde o všechny mince a na okraji bazénu si musí znovu nafouknout kachničku.

Luigi's Mansion na GameCube + figurka Amiibo

Luigi's Mansion na Gamecube + figurka Amiibo

V Cannon Barrage sbíráte bomby, které umísťujete do děla, s nímž se posléze snažíte zasáhnout cíl. Týmy jsou dva a trik je v tom, že dělové koule si můžete, respektive musíte krást. Ghost Hunt se odehrává na hřbitově a cílem je získat za chytání duchů více bodů než druhý tým. Musíte se tak zaměřit na duchy, za které je nejvíc bodů.

Hříčky jsou jednoduché, přístupné a pro hraní u jedné televize řekl bych ideální. Právě zde vynikne záškodnictví, na nějž mohou protihráči okamžitě reagovat. Vnímám je jako příjemný bonus k povedenému příběhovému režimu.

Fotogalerie

Prozatím jsem nekritizoval, což je i můj záměr, protože Luigi’s Mansion 3 do puntíku splnil vše, co jsem očekával. Vadila mi vlastně jen jedna věc. Zatímco jednička je strašidelné sídlo, v němž najdeme zahradu, taneční sál či kuchyni, hotel nepůsobí vůbec jako hotel. Zpočátku ano, ale když pak vidíte, že jedno patro se táhne nahoru, v dalším je pyramida pod širým nebem či pirátská zátoka, úplně se vytratil dojem nějaké celistvosti. 

Ano, můžeme říci, že je to přeci strašidelný hotel a je to daň za potřebnou rozmanitost, nicméně to nemění nic na faktu, že mi určitá ukotvenost tentokrát trochu chyběla. Škoda také, že některá patra jsou celkem krátká. Na druhou stranu životnost hry je slušná: s trochou prozkoumávání navíc jsem se dostal na 19 hodin a pár minut.

Luigi’s Mansion 3 je fantastická hra. Ne revoluční, ale rozšířená v těch správných směrech a výborně vyvážená co se herní náplně týče. Splnila až na výše zmíněné vše, co jsem od ní očekával. Zpětně musím obdivovat některé nápaditě navržené hádanky či bossy. Pokud vás bavily předchozí díly, nebo jsem vás alespoň trochu navnadil, berte.

Autor:

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

Hodnocení hry

Redakce

95 %

Čtenáři

95 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 95 čtenářů

 • Nejčtenější

Streamer koupil krabici s Pokémony za 72 milionů, obsah byl bezcenný

Americký youtuber Logan Paul opět dokázal zaujmout nad rámec své sociální bubliny, i tentokrát však jeho vystoupení...

S Blizzardem padá i World of Warcraft. Co se se slavnou hrou děje?

World of Warcraft je hegemonem žánru MMORPG her. V posledních letech se od něj ovšem odvrací hráči. Proč tomu tak je?...

Největší obchod v herní historii mění všechno. Co to znamená pro hráče

Akvizice, v rámci níž Microsoft koupí za jeden a půl bilionu korun vydavatelství Activision Blizzard, změní herní...

Válka bohatých streamerů, spor mezi Ninjou a Pokimane může skončit soudem

Vztahy mezi jedněmi z nejúspěšnějších streamerů dnešní doby Pokimane a Ninjou jsou na bodu mrazu a jejich spor možná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Překupník next-gen konzolí se ospravedlňuje: Dávám lidem práci

Z neschopnosti ukojit obrovskou poptávku po herním hardwaru profitují překupníci. V rozhovoru pro televizi SkyNews se...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

 • Další z rubriky

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Streamer koupil krabici s Pokémony za 72 milionů, obsah byl bezcenný

Americký youtuber Logan Paul opět dokázal zaujmout nad rámec své sociální bubliny, i tentokrát však jeho vystoupení...