RECENZE: Závody GRID 2 vypadají skvěle, ale na první díl nenavázaly

aktualizováno 
Velká očekávání vkládaná do jedné z nejlepších závodních her posledních let se nenaplnila. GRID 2 jsou obyčejné, byť zábavné závody.
70

GRID 2

Platforma: PC
Výrobce: Codemasters

  • zábavný jízdní model
  • množtví aut
  • vynikající grafika
  • mnoho zjednodušení, zejména chybějící pohled z kokpitu
  • příběhové pojivo je spíše směšné

Tyhle závody sice vypadají skvěle, ale rozjíždějí se pomalu a ve výsledku ani na moc dlouho nezabaví.

Herní karta

Miliardář Patrick Callahan se rozhodl splnit si sen: vytvořit nejlepší závodní sérii na světě, bez ohledu na automobilové třídy. Spouští tak World Series Racing, zkráceně WSR. Jenže peníze samy o sobě nestačí. Callahan potřebuje někoho, kdo jeho závody náležitě zpropaguje v moderních (sociálních) médiích a přiměje nejlepší závodní týmy, aby se zapojily.

Tato úloha padá v GRID 2 na vás, tedy slibného začínajícího závodníka, který má potenciál pobláznit svět. Jak už je u závodů od společnosti Codemasters zvykem, podobné příběhové pojivo nesmí chybět.

Nadbytečný, nezáživný příběh

Tentokrát ovšem víc než kdy jindy působí jen jako nezáživné pojivo mezi jednotlivými závody. V mezičase sledujete jen rostoucí počet fanoušků a posloucháte svého rádce, jak jste si získali přízeň fiktivních týmů, případně co je pro úspěch WSR ještě zapotřebí udělat.

Na konci každé z pěti sezón si pak můžete poslechnout televizní rozbor s reálnými sportovními komentátory z kanálu ESPN.

GRID 2

GRID 2

Nadbytečnost celého příběhu je navíc umocněna nezáživnou první polovinou hry. GRID 2 se totiž rozjíždí nezvykle pomalu. Zpočátku si zpřístupňujete auta pomalu a navíc taková, která nikoho zrovna neohromí.

To je sice logické, ale autoři to měli vyvážit alespoň atraktivní nabídkou tratí. Jenže ani té se nedočkáte. Ne že by jednotlivé tratě nebyly graficky atraktivní a vcelku dobře postavené, ale problém je v tom, že v první a druhé sezóně se projedete jen po šesti okruzích, přinejlepším lehce pozměněných.

Pravdou je, že na tratích závodíte podle různých pravidel. Vedle klasického závodu si užijete jízdu o nejlepší čas na okruhu, eliminaci, kdy poslední odpadá, či sérii jízd jeden na jednoho. Do toho si můžete libovolně střihnout promo jízdu, ve které jde o předjíždění vozidel (čím více předjetí za sebou bez bouračky, tím více bodů) nebo jízdu o nové auto, kdy je třeba splnit určitý časový limit trati.

Doopravdy se však GRID 2 rozjede až ve čtvrté a páté sezóně, kdy rychle přibývají nové okruhy a navíc se na nich projedete v autech, která v našich končinách na silnici jen tak neuvidíte.

GRID 2

Ale to nejdůležitější se jako vždy odehrává na trati. A tady arkádový GRID 2 boduje. K dispozici je přibližně 70 aut, a přestože se každé nemůže pyšnit detailními specifikacemi, které by se promítaly do jízdního modelu, rozdíly mezi nimi cítit jsou. Pochopitelně především v rychlosti a ochotě jít do zatáček. S trochou snahy poznáte i to, zda řídíte auto s předním, či zadním náhonem.

Směrem k Need for Speed

GRID 2 udělal další krok směrem ke stylu Need for Speed. To znamená, že zatáčky budete projíždět v nerealisticky vysokých rychlostech, a když to náhodou nevyjde, náraz do mantinelů vám šance na vítězství rozhodně nezhatí a občas dokonce i pomůže.

Pocit z jízdy je přesto velmi dobrý. Autorům se povedlo docílit toho, že cítíte váhu auta a jeho rychlost. S radostí se tak budete vrhat do zatáček se zataženou ruční brzdou s cílem projet ji co nejdelším smykem. Ty se dají i průběhu velmi dobře korigovat.

Auta se pyšní vcelku komplexním modelem vizuálního poškození. V nastavení si pak můžete zvolit i variantu, kdy poškození ovlivňuje chování vozu a při obzvlášť velkých nárazech dochází k totálkám. I to je však pojato velmi arkádově a ani s hodně poškozeným autem jsem neměl problém držet si pozici a dokonce předjíždět. Totálky, stejně jako další nechtěné situace, lze vyřešit dnes již standardním přetočením času.

Fotogalerie

Umělá inteligence jezdí velmi dobře, možná až příliš, protože nedělá žádné chyby, a tak je až moc umělá.

Zato si užijete souboje kolo na kolo, protože protivníci pozice neodevzdávají jen tak. Na poměrně úzkých tratích to často vyústí v zajímavé manévry i skřípot plechů. Jen škoda, že srážky častěji odnesete vy. Soupeři se z rovnováhy jen tak vyvést nedají.

Velkým nedostatkem je chybějící pohled z kokpitu vozu. Je to vlastně nepochopitelné, když první díl v tomto ohledu patřil k nejlepším a zážitek z řízení z kokpitu byl opravdu intenzivní. Bohužel i jinde autoři zjednodušovali.

Auta už tak nelze individualizovat po technické stránce, ale pouze vizuální. Stejně tak není možné aktivovat, či deaktivovat různé jízdní pomocníky. Zážitek z hraní je tak poněkud osekaný a pro všechny v podstatě stejný.

GRID 2 se pyšní vynikající grafikou, což potvrzuje kvalitu jeho řemeslného provedení. Ale bohužel mu chybí vnitřní náboj, který by z něj dělal víc než jen sérii zábavných závodů a přehlídku drahých bouráků. Závodní hry pokročily, zatímco Codemasters udělali krok zpět.

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

66 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 240 čtenářů

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Ace Combat 7: Skies Unknown

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?

Další z rubriky

RECENZE: Mutant Year Zero je strategie, která nevyžaduje přemýšlení

Mutant Year Zero: Road to Eden

Na první pohled perfektní tahová strategie bohužel nenabízí dostatek možností, aby dokázala po celou dobu udržet...

RECENZE: Hra o havárii ponorky Kursk je tragickým omylem

Kursk

Kromě samotného nápadu nenabízí hra Kursk vůbec nic, proč byste si ji měli chtít zahrát. Je nudná a technologicky...

RECENZE: Rastakhan’s Rumble je další nevýrazná expanze pro Hearthstone

Rastakhan’s Rumble

Rastakhan’s Rumble je už druhá nevýrazná expanze pro kartičky Hearthstone v řadě. Hře to ovšem může v dlouhodobějším...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz