Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

Grand Theft Auto 2

  4:04aktualizováno  9. července 2001 3:45
Grand Theft Auto 2
Grand Theft Auto 2

Hej Jumbo mám pro tě nějakou prácičku, takže upaluj na roh 21st a 7th avenue.

Konečně po dlouhé době přichází do našich obchodu velmi očekávané a oblíbené Grand Theft Auto 2 (GTA2). Všichni si jistě vzpomínáte na konec roku 1997, kdy vyšel první díl GTA, kolem kterého okamžitě začali mravokárci kalit vodu z důvodů přílišné brutality hry. Opravdu se divím, že vůbec GTA2 mohlo vyjít, ale o tom až později. Díky všem těm kecům kolem se stal z prvního dílu GTA překvapivě komerční hit. A tak autoři, známí to Lemmings šílenci DMA, pro nás za necelé dva roky ukuchtili úplně novou hru.

V GTA2 budete opět páchat neplechu, ale tentokrát již trochu rafinovaněji. Jde o to, že na začátku hry jste vhozen do města, kde nikoho neznáte a musíte si udělat "přátele." Po chvilce projíždění se po městě zjistíte, že všechny části města spadají pod různé gangy, a to je asi ta příležitost k spřátelení se. Dojdete do základny některého z gangů a uslyšíte zvonění telefonu, a tak vás nenapadne nic rozumnějšího než telefon zdvihnout. Tajemný, neznámý hlas na druhém konci drátu vám nabízí drobnou prácičku. Grand Theft Auto 2 Máte na jednom místě vyzvednout drogy a rozvést je pouličním dealerům, ale jelikož dealerové nemůžou riskovat dlouhé čekání, tak je vše přesně časově naplánováno. Samozřejmě že úkol přijmete.

Vyjdete na ulici, zastavíte první auto, které projíždí kolem, vytáhnete z něho jeho majitele, nasednete a spokojeně ujíždíte na místo, kde se má nacházet hnědý kožený kufřík. A s kufříkem plným těch nejtvrdších drog už uháníte za dealerem. Ten vás pošle za dalším atd. Až po delší honičce s policií je spásonosný konec prokleté mise. Takovýmto způsobem plníte jednu misi za druhou. Nebo ještě mě hodně pobavila mise, kdy jsem musel vyhodit do povětří radiovou stanici, kterou vlastnil nepřátelský gang. Tím, že budete zpočátku plnit takovéto "drobné" úkoly, tak vám začne stoupat či klesat, v závislosti na tom, pro koho děláte, respekt.

Respekt je v GTA2 vším. Když vás nikdo nerespektuje, znamená to, že jste nespolehlivý a nikdo vám nebude chtít dát pořádnou práci. Na druhou stranu, budete-li mít respekt vysoký, budou se lukrativní zakázky jen hrnout. A jestli nechápete proč byste se měli snažit o získání, co možná nejlepších kšeftů - je to jen a jen pro peníze, protože v každém městě musíte našetřit předem daný počet peněz, které je právě nejlehčí vydělat v misích. Můžete samozřejmě sehnat peníze i jinak, jako třeba zabíjením lidí nebo bouráním do aut, případně kradením. Ne každému se líbí, když mu někdo ukradne auto, a tak se vám může stát, že právoplatný majitel vás chytne za košilku a vyhodí vás na dlažbu. Grand Theft Auto 2 A dokonce se vám může stát, že když někoho vyhodíte z jeho vozu, tak že může mít u sebe zbraň, kterou neváhá použít. A nejlepší je, že do tohoto všeobecného shluku se pohybuje ještě obrovské množství zlodějíčků, kteří se snaží ukrást i vaši neblýskanou káru a nebo když už nevyjde auto, tak vás chtějí alespoň obrat - takovéto prašivé psy jsem bez rozmýšlení střílel.

Zabíjení zlodějů má ale jedno velké úskalí - upozorňujete na svojí přítomnost policii, která po vás s radostí půjde. Chvíli se s nimi honíte a když už si myslíte, že jste švestkám ujeli, tak uvidíte zátaras - co už zbývá, musíte ho prorazit. Takto si prorazíte cestu několika zátarasy a máte v zádech SWAT jednotku. Jsou to taky jenom policajti, ale je jich šest, mají uziny a mají taky hezké neprůstřelné vestičky. Chlapců ze SWATu se jistě rychle zbavíte, takže místním organům se všechno naprosto vymknulo z rukou, a tak přijedou chlapci celí v černém, s černými brýlemi na očích, v sáčku a v snad nejrychlejších autech, jaké jste kdy viděli - jo tak to je FBI. Tito zamračení hoši se s vámi nemazlí, jen co vás uvidí, tak už máte kulku v zádech. Ale přeci jenom je šance, že byste se FBI zbavili, takže přijedou ti nejvypatlanější (teda chtěl jsem říct, ti nejpovolanější) - armáda se svým velkým tankem, který když vystřelí, tak jakákoli kocábka se okamžitě rozpadne.

Grand Theft Auto 2

Ve městě naleznete velice zajímavé místečko - dílnu a barvící linku. Ona barvící linka se vám bude mockrát hodit, když vás budou pronásledovat běsnící davy šílených strážců pořádku. Vjedete do linky jako stříbrné auto a vyjedete váš vůz červený, tím jste se stal pro policii naprosto obyčejný, řadový občan (ono něco na tom budu pravdy s tou inteligencí příslušníků zákona). A druhým zajímavým místem je právě již zmiňovaná dílna, kde si za mrzký peníz můžete namontovat do vozu kulomet či minomet nebo je libo trošičku rychlejší jízdu. Také tento hodný člověk má licenci na zamontovávání časovaných bomb do aut, funkce, kteroužto budete velmi často chtě nechtě využívat. A poslední velmi důležité místo, které mě teď napadá, je prach obyčejný kostel, kde si za 50k$ můžete uložit hru. Pravidla pro uložení jsou, ale opravdu tvrdá - sehnat nehoráznou sumu peněz, najít samotný kostel a předně nesmíte mít rozjetou žádnou prácičku, jinak don´t save. Největší problém je asi najít kostel, protože orientace ve městě je dost šílená. Město je víceúrovňové, plné všelijakých zkratek, míst kam musíte jít pěšky, různých nadchodů a podchodů a já už ani nevím čeho všeho ještě. Prostě mělo by z toho vyplývat, že orientace ve městě je dosti špatná a bohužel ještě k tomu nemáte mapu města ani určitých čtvrtí, což by jistě stačilo.

Grand Theft Auto 2

Projedete se v mnoha různých typech automobilu - od sporťáků až k tahačům, za který si mimochodem můžete přidělat návěs a rejdit s ním po ulicích. Bohužel, což se ale dalo očekávat, fyzika vozidel je naprosto nereálná, všechny vozy se chovají skoro stejně - snad malý rozdíl poznáte mezi chováním náklaďáku a limuzíny. Když budete chtít zabočit, tak musíte jet co možná nejrychleji a v pravý moment zatáhnout za ruční brzdu, jinak se budete neustále loudat v dlouhých řadách na neskonale líných semaforech. Naštěstí tu máme zbraně, které, když se budete opravdu moc nudit, můžete vytasit a trochu si zastřílet, třeba do lidí. Je to neuvěřitelně zábavné střílet na živé terče, které se tak hezky chaoticky pohybují. Na výběr máte samozřejmě z několika zbraní - klasickou pistoli, se kterou toho moc nenastřílíte, protože je neuvěřitelně pomalá, jako druhou holčičku tu máme starou dobrou Uzinu a třetí, asi nejlepší, zbraní je plamenomet, já vím že to bude znít trošíčku sadomasochisticky, ale je to úplně nádherný pocit, když slyšíte jak vaše nebo oběť zaživa hoří. Když už jsem u toho plamenometu, tak jsem si vzpomněl na jeden zábavný mód Kill Frenzy, kdy jste měli plamenomet na určitý čas s nekonečným množstvím nábojů. Přišel jsem si takhle s KF (jako Kill Frenzy ne KFC) do místního parku a zrovna tam byli nějací aktivisti, kteří běhali. Přišlo mě jich líto, a tak jsem je všechny podpálil... už jim není zima. Celkově se dá říct, že zbraně jsou docela cool. Další fajn věc, které jsem si všiml je fakt, že se do auta vleze jen určitý počet lidí. Takže do sporťáku se rozhodně vejde míň borců než do transitu, zbytek bude běžet.

Grand Theft Auto 2
Výrobce: Rockstar/DMA
Distributor: Take 2/Bohemia Int.
Minimální konfigurace: P166, 32 MB RAM
Doporučená konfigurace: PII 300, 64 MB RAM, 3D karta
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Poměrně zajímavé pokračování úspěšné hry, kterému se ale opět nepodařilo vyhnout stereotypu.
Hodnocení 76%

Pomalu a jistě se blížím do oné skoro závěrečné časti, takže je asi nejvyšší čas povědět si něco o technické vyspělosti GTA2. Začnu tím nejlepším, což bezesporu je muzika. Něco tak úžasného jsem už dlouho neslyšel. Ne, že by samotná muzika byla natolik dobrá, ale ten způsob jakým je podávaná, je naprosto úchvatný. Posuďte sami - vlezete do auta a začne vám hrát muzika, chvíli jedete a někdo začne kecat, že právě probíhá soutěž o lístky na koncert, přestane vás to bavit a vlezete do jiného auta, tam zrovna chytnete, jak DJ uvádí nějakou novou pecku. To je přímo geniální nápad udělat muziku ve formě poslechu rádia. Samotné zvuky jsou prostě na takové úrovni na jakou jsme zvyklí. Ale na co už asi vůbec nejsme zvyklí je opravdu velká zaostalost grafiky, která sice využívá některých funkcí 3D karet, ale ne v takovém rozsahu, v jakém bychom si přáli. Ne, že by grafika byla vysloveně shit, ale jde přeci jenom poznat, že je dost jednoduchá. Ale na to si za chvíli zvyknete a už vám to ani nepřijde, takže to je jen takový malý mínusko.

Doporučit či nedoporučit? Jsem opravdu na vážkách. Těm co se jednička opravdu moc líbila, tak ti už GTA2 jistě teď hrají a ti kteří jedničkou pohrdali, budou pohrdat i nadále. Zkuste to všichni, kdož máte silný žaludek, komu nevadí, že se bude střílet do lidí atd. GTA2 je dobrá hra, ale příště by to chtělo něco mezi styl GTA a Drivera.

Autor:

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září.

Témata: Grand Theft Auto
  • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PlayStation 5 zřejmě nebude ani příští rok. Čipové sucho pokračuje

Nových konzolí od Sony je stále málo a naděje, že jich v obchodech bude dostatek, se tenčí nejenom na konec letošního...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...