Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. září 2022 Andrea

Gothic 2: Die Nacht des Raben

  12:00
Datadisk na famózní RPG Gothic 2 už je v oběhu pěknou dobu. Přesto vám recenzi přinášíme až teď. V čem byl problém? No víte... byl v tom takový malilinkatý háček... Naštěstí pozdě je lepší než nikdy, takže vám, jako jediní u nás, přinášíme podrobnou recenzi.
84

Gothic 2: Die Nacht des Raben

Platforma: PC
Výrobce: Piranha Bytes

Herní karta

Situace okolo datadisku
Gothic 2 Addon Přestože datadisk na famózní RPG Gothic 2 od německých „Piranha Bytes“ oficiálně vyšel už před pěknou dobou, většina českých hráčů si ho stále neměla možnost zahrát. Proč? Většině z vás to už asi došlo po přečtení nadpisu – ano, datadisk vyšel pouze v němčině! Přestože vývojáři oznámili práce na anglické verzi prakticky ihned po vydání německé verze, hráči z jinaknežněmecky mluvících zemí se ho ještě nedočkali a možná ani nedočkají. Piranha Bytes totiž oficiálně oznámili práci na Gothicu 3, čímž byla anglická lokalizace datadisku „pozastavena“ a všichni dabéři byli přesunuti k vývoji trojky. Nejprve chodily od vývojářů zprávy, že je lokalizování pozastaveno pouze dočasně, ale nakonec přišla šokující zpráva, že se projekt ruší a anglicky tak datadisk nikdy nevyjde. Na několika herních serverech se sice krátce na to objevily zprávy, že úplné zrušení se nekoná a že práce na anglické verzi datadisku opět započnou po vydání trojky, ale tomu věří už jen málokdo. Naštěstí vývojáři dali volně ke stažení modifikační nástroje, které si výborně osvojila partička lidí a pod názvem „Gothic 2 Addon’s Translation Team“ stvořili amatérskou angličtinu, díky které je datadisk přístupný daleko větší skupině lidí. Nutno podotknout, že překlad je velmi kvalitní a až na pár překlepů perfektní (na druhou stranu já umím německy maximálně nadávat, takže nevím, jestli je to přeloženo úplně doslovně, ale pochopil jsem všechno a nenarazil jsem na nějaké hrůznosti nebo nepřeložené části). Bohužel u nás se datadisk neprodává, ale v dnešní době není problém si ho přes internet objednat třeba od našich sousedů z Německa nebo Polska. Tolik tedy k situaci okolo pozdní recenze na datadisk a teď už se pojďme podívat, co si pro nás datadisk přichystal nového.

Pokud si dobře vzpomínáte na konec dvojky, měla také otevřený konec, ale na to, jak to celé dobrodružství dopadne si asi budeme muset počkat opravdu až na trojku, protože „Noc Havrana“ nepřidává kus příběhu na konec, ale implementuje se přímo do celé hry.

Gothic 2 Addon

Rovnou do datadisku? Kdepak!
Některé datadisky fungují tak, že zakončí ne tak úplně dokončený děj a v podstatě jen doplní konec (jako například u Diabla 2, kde datadisk přidal pátý akt a zakončil příběh smrtí Baala). Pokud si dobře vzpomínáte na konec dvojky, měla také otevřený konec, ale na to, jak to celé dobrodružství dopadne si asi budeme muset počkat opravdu až na trojku, protože „Noc Havrana“ nepřidává kus příběhu na konec, ale implementuje se přímo do celé hry. To znamená, že k hlavnímu příběhu datadisku (a do nového světa) se dostanete už někdy v polovině hry (jde to i dřív, ale to byste se asi moc nechytali). Z tohoto důvodu není možné pokračovat s postavou, kterou jste měli uloženou z Gothica 2, ale budete muset začít úplně novou hru. Co nám tedy datadisk přináší nového? Je toho opravdu hodně. Tak za prvé je to „Jharkendar“, na který se teď podíváme podrobněji.

Jharkendar – co nás tam čeká?
Jharkendar je vlastně část ostrova, na kterém je Khorinis a další známá místa, ale běžnému obyvateli je nepřístupný, protože se tam dá dostat pouze lodí (kterých v Khorinisu v poslední době moc nekotví). Naštěstí je ještě jeden způsob, jak se tam dostat, ale na ten už určitě přijdete sami. Nový svět je vyveden skutečně skvěle, jak po stránce grafické, tak po stránce designu. Objevíte se v podstatě v jeho středu a je jen na vás, kam se vydáte nejdřív, jestli do nebezpečných bažin, kde je tábor banditů nebo třeba na druhou stranu do vyprahlého kaňonu se skřety a další havětí. Pro rychlejší přesun v tomto světě nebudete používat runy, ale teleporty, které budete postupně aktivovat speciálními kameny (pro znalce jsou to kameny, díky kterým byla vytvořena bariéra v prvním díle – „Focus Stones“). Pochopitelně se po Jharkendaru nebude provházet jako na dovolené, takže kdo nám putování bude ztěžovat? Najdeme tu například jakési obří kudlanky, bažinné golemy i žraloky, ohnivé démony, kamenné strážce nebo třeba pouštní ještěry. Je skutečně na co se těšit. Graficky mě datadisk také mile překvapil. Celý Jharkendar není jen jedno jednotvárné prostředí, ale najdeme tu jak vlhkostí nasáklé močály, taky část pouště, tropickou pláž, krásně zelené lesy, rozpadlé chrámy, apod. Radost pohledět.

Různorodé prostředí Jharkendaru.

Že vývojáři datadisk neodfláknou nám bylo jasné už předem. Že ale v novém světě uvidme tolik nové grafiky čekal skutečně málokdo. Podváme se do zatuchlých bažin, vyprahlé pouště, na tropickou pláž, do starých chrámů nebo do krásných lesů. Některé ukázky hledejte na třech následujících obrázcích.

A jak se změnily věci v Khorinisu a okolí?
Gothic 2 Addon Naštěstí se tvůrci nesoustředily pouze na nový svět, ale upravili spoustu věcí i v tom stávajícím. Přidali spoustu questů, některé upravili (zvýšením/snížením obtížnosti, jinou odměnou, přidali další možné řešení, apod.), v rozhovorech jsou nové možnosti (poznáte to podle toho, že budou mluvit německy :), potkáte nové postavy, apod. Jeden z hlavních úkolů datadisku je vyřešení záhady mizejících občanů Khorinisu. S většinou lidí si o tom můžete promluvit, někteří vám řeknou o svém zmizelém kamarádovi nebo vám řeknou svůj názor, atd. Nastaly tu i některé designové změny. Některé lokace byly předělány (některé pouze neznatelně, někde je to vidět na první pohled, jedna lokace byla úplně překopána (doslova :))). Spousta věcí, které byly pouze malou vložkou ve dvojce zde má klíčový význam (kamenné kruhy, odměna na vaši hlavu, …). Změn jsou skutečně tuny a většinou jsou pozitivního charakteru. Neutrpěla tím ale hratelnost?

Hra je několikanásobně obtížnější a tam, kde jste dříve procházeli s jednou rukou v nose budete mít velké problémy. Až se poprvé setkáte se skřetem nebo se „Seekerem“, budete se muset hodně ohánět, abyste přežili.

Gothic 2 Addon

Stejně dobrá hratelnost jako předtím?
Tak a tady nastala jedna klíčová změna. Vývojáři vyslechli volání hráčské komunity a změnili obtížnost a to tak že velmi. Hra je několikanásobně obtížnější a tam, kde jste dříve procházeli s jednou rukou v nose budete mít velké problémy. Až se poprvé setkáte se skřetem nebo se „Seekerem“, budete se muset hodně ohánět, abyste přežili. Ze začátku to sice ještě moc znát nebude, ale pocítíte to ale ihned, jakmile opustíte relativně bezpečné hranice města a vejdete do divočiny. Zapomeňte na hejna několika neškodných mrchožroutů, teď narazíte na „Wargy“, „Snappery“, „Lizardy“ a další potvory a až budete bojovat s drakem, bude se vám až točit hlava z jejich neuvěřitelně rychlé regenerace zdraví. Abyste se vůbec probojovali dál, musíte na mít ty správné nástroje, což ale nebude problém, protože na rozdíl od dvojky, si ihned na začátku můžete koupit opravdu kvalitní zbraně (pokud na ně budete mít). Bohužel je ale hodně dlouho nebudete moci používat, protože nároky na jejich používání jsou skutečně krvavé.

Gothic 2 Addon Dalších novinek je spousta, takže jen namátkou. Spousta zbraní je tu nových, novinkou je bonus nebo postih k některým vlastnostem u některých z nich. Sílu a obratnost lze zvednout až do hranice dvou set bodů, ale nebude to tak jednoduché jako dříve, protože lektvary na trvalé zvýšení vlastností jsou vzácné jako šafrán a mají menší účinek, vzácné rostlinky jsou ještě vzácnější a často o ně budete muset bojovat. Pokud postoupíte na další úroveň, dostanete sice jako dříve deset tréninkových bodů, za které vás můžou některé NPC vycvičit třeba v používání některých zbraní, naučí vás brát ze zvířat trofeje nebo třeba jen zvednou obratnost, sílu nebo maximální množství many, ale čím lepší v dané činnosti jste, čím bude další trénink náročnější na tréninkové body, takže koncem dáte třeba za dalších pět bodů obratnosti dvacet tréninkových bodů a to už není moc fér. Z některých kosmetických změn bych jmenoval třeba možnost obětovat trvale několik svých životů za dost peněz u soch Beliara, kterých je teď rozseto po ostrově několik, opasky jako další součást výbavy (štít se bohužel stále nekoná), návrat spousty starých známých postav z Gothica 1 (Thorus, Cavalorn, Saturas, …) nebo třeba další možné řešení některých úkolů (například poprvé se lze do Khorinisu dostat už čtyřmi způsoby, Harada lze přesvědčit třemi způsoby, apod.).

Gothic 2 Addon

Další aspekty
Grafika je v podstatě stejná jako u dvojky, tedy skvělá a navíc uvidíte spousty nových prostředí. Co se týká zvukové stránky hry, tak datadisk je namluven skutečně výtečně. Sice se vám bude tlouct dohromady angličtina a němčina, ale za chvíli si na to zvyknete a navíc je znát, že oboje namlouvali profesionálové. Hrací doba je také slušná – pokud budete hrát skutečně poctivě, na další třicet hodin se dostanete úplně v pohodě, takže pokud chcete jako já otočit Gothica 2 i s datadiskem od začátku až do konce, počítejte s víc jak stovkou hodin čistého času a to už je pořádná porce!

Verdikt: Co napsat na závěr? Pokud se vám Gothic 2 líbil, bude se vám líbit i datadisk a bude vám úplně jedno, že mluví německy. Pro mě osobně byl Gothic a Gothic 2 jednou z nejlepších her všech dob. S datadiskem není co řešit a dvojka se tak usídlila v mém osobním TOP 5 žebříčku. Závěrečné hodnocení berte trochu rezervou, protože hodnotím pouze datadisk. Komplet Gothic 2 i s datadiskem bych neváhal ohodnotit ještě tak o deset procent lépe. Nebýt místy skutečně krvavé obtížnost, šlo by hodnocení ještě o několik bodíků výš. Pro RPG pozitivní jedince naprosto nezbytná nutnost!

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

84 %

Čtenáři

94 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 844 čtenářů

Témata: Havrani, Socha
  • Nejčtenější

Herní svět je v šoku. Hacker vypustil na internet záběry z nového GTA

Klidnou neděli pro hráče přerušil masivní únik záběrů z chystaného Grand Theft Auto VI. Ačkoliv se oficiálně o hře nic...

Únik informací o GTA 6 je pro autory zdrcující. Hacker studio vydírá

Ohromné množství uniklých informací týkajících se příštího dílu Grand Theft Auto je zcela mimořádnou situací pro herní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po 30 letech od vydání si Němci konečně mohou legálně koupit Wolfensteina

Německá ratingová agentura udělila hodnocení hře Wolfenstein 3D, a ta se tak může konečně začít prodávat v digitálních...

I tátové od rodin si rádi zastřílejí, žánr boomer shooters je na vrcholu

Přestože dnešní technologie umožňují zprostředkovat téměř fotorealistické zážitky, stále více lidí se vrací k retro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znamenaly průlom, definovaly žánry. Tyto hry se navždy zapsaly do historie

Premium Videoherní průmysl je tu s námi už poměrně dlouhou dobu a vychrlil tisíce a tisíce různých projektů. Na spoustu z nich...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu

Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...