Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Ghost Master - příjemné strašení

  12:00
Bojíte se strašidel? Nebojte se. Máme recept jak se spolehlivě bránit. Dejte se na jejich stranu, staňte se jejich pánem! A bát se budou muset ti ostatní, až je budete v této netradičně pojaté hře děsit ze všech sil.

Ghost Master Pamatujete si svoje přání, čím jste chtěli být až vyrostete? Máme na mysli takové ty úplně první touhy, kde se vedle klasického „popelářem“ či „kosmonautem“ objevovaly i fantastičtější kousky jako třeba „netopýrem“ nebo „vláčkem motoráčkem“? Tak a teď si představte, že třeba právě vy jste si přáli být „Pánem duchů“ a strašit lidi k smrti. Je-li pravdou, že si tato dětská přání nosíme v sobě i v dospělosti, pak máme právě pro vás dobrou zprávu. Počet rolí, do kterých se můžeme vžít pomocí PS2, se tímto rozrůstá i o tuto možnost. Inu na PlayStation2 si užijeme simulací snad uplně všeho.

Skočíme do toho rovnýma nohama. Tahle gamesa vás, jak jste jistě pochopili, situuje do role vládce duchů. Již počáteční intro vás nenechá na pochybách, že zde půjde spíše o hororovou komedii, než o nějaký nervy drásající krvák. První kroky ve hře zprostředkované přehledným tutorialem vás v tom pak pouze utvrdí. Vaše ruka vznášející se nad herním světem a třímající mezi palcem a prostředníčkem strašidlo pak nemůže než vyvolat vzpomínku na výborný Dungeon Keeper. Tuto asociaci jsme měli během hry ještě hned několikrát. Každou misi totiž provází hlas jakéhosi rádce a to tónem značně ironickým a všemu dobrému se vysmívajícím.

Ghost Master

Někteří lidičkové jsou vůči strašení odolní a naopak dokáží strašidla i odvracet.

Herní svět je rozdělen do několika lokací, kde si je vždy nutno poradit hned s několika dílčími úkoly. Ze začátku vystačíte s prostým vystrašením obyvatel lokace tak, aby danou lokaci opustili. Hned záhy však přijdou na řadu prvky strategie. Dostanete kupříkladu úkol v zapadlé chatě uprostřed lesa, kde se snaží parta studentů vyvolat démona. Je tedy nasnadě, že s prostým vyhnáním bláhových dítek nevystačíte. Naopak. Musíte to zařídit tak, aby se vyvolání zdařilo do určitého časového limitu. S prvními slunečními paprsky šance na dokončení rituálu končí. V každém levelu tedy dostanete k dispozici sestavičku strašidel, které se liší nejenom svým zjevem, ale hlavně schopnostmi, kterak dokáží působit na smrtelníky. Ti nejjednoduší duchové se spokojí s klasickým vytím či hřměním, kterým naženou strachu slabším povahám a dokážou je tím i vypudit z pokoje. Někteří složitější demoni dokáží vyluzovat zvuky či pachy které lidi naopak přitahují, a další umí částečně ovládat lidskou mysl. Není to samoúčelné neboť obyvatele nejen strašíte, ale hlavně využíváte ku prospěchu stran temna. Lidé ale rovněž nejsou všichni stejní a ne na každého stačí vybafnout za rohem, aby ihned vzal do zaječích. Naopak na strategický ústup se nezřídka budete muset vydávat i vy. Někteří lidičkové jsou vůči strašení odolní a naopak dokáží strašidla i odvracet. K nim patří zejména čarodějnice a kněží. Tyto nepřátele je pak většinou třeba dostat ze hry neboť vám ze začátku pouze překáží, v pozdějších fázích hry však dokáží být i pěkně nebezpeční.

Ghost Master Umí totiž někdy i vyšťourat vaše v tu chvíli nečinné strašidlo a začít ho odvracet. Když se vám to stane přímo na očích, tak stihnete většinou utéci, ale může se to přihodit třeba ve sklepě, kam zrovna nekoukáte a než se si uvědomíte, co se děje, máte o ducha méně. On se sice i odvrácený duch po čase vrátí, nicméně čas zde není právě vaším přítelem. Tím to ale celé nekončí. Taktizování si užijete ještě mnohem více. Představte si ale situaci, kdy máte v domě šest lidí, z nichž dva jsou zběhlí v boji proti černé magii a zbývající čtyři vrození strašpytlové, které však potřebujete k úspěšnému dokončení mise. Zde využijete širokou škálu speciálních schopností vašich duchů, abyste si nepřítele například odlákali někam stranou a tam mu rozpoutali malé soukromé peklo, a to aniž by si ostatní něčeho všimli. Dalším taktickým prvkem je to, že na vyvolání složitějších kouzel vašich svěřenců potřebujete načerpat do zásoby strašicí energii. Tuto získáváte jednoduchým strašením. Představte si to asi tak, že musíte párkrát na někoho bafnout než vám hra dovolí házet předměty po místnosti a třískat dveřmi. Složitější kousky však hlavně slouží k nasměrování lidí tam, kde je chcete mít.

Strašidelný arzenál

Mluvili jsme o škále typů strašidel a uplatnění jejich kouzel v obecné rovině. Podívejme se na ně poněkud podrobněji. Ostatně jsou to jediné vaše zbraně proti té lidské chátře. Oni mají svaly vy zase čáry.

Chase ghost – tihle duchové vypadají často jako klasický Casper. K jejich dovednostem patří strašidelné vytí či simulace hromu. A věřte, že málokterý smrtelník po takové šlupce s vámi vydrží ve stejné místnosti.
Atract ghost – tento chlapík naopak zajistí, když budete potřebovat někoho přilákat. Dělají to třeba zvukem tekoucí vody a hloupí lidičkové se samozřejmě musejí jít podívat, odkud to teče. Umí ale i jinší kousky. Zařídí třeba, že všechny dveře končí v jedé místnosti, nebo si prohodí místa v budově s některým nic netušícím člověkem.
Mind ghost - vymývači mozků. Dokáží vyděsit i uklidnit. Nepostradatelné, aby vám neutíkaly klíčové postavy. Navíc také umí nasadit někomu do hlavy myšlenku na nějaký předmět v budově, což je nezbytné pro dokončení většiny misí.
Tamper ghost – mocná bytost, jenž dokáže ovlivnit fyzický svět. Jeho oblíbeným kouskem je zhasínání světel, dokáže však i třeba zapnout magnetofon. Vězte, že vám pomůže lidi nejen strašit, ale i motivovat.
Resist ghost - tak tyhle týpky uplatníte rovněž. Všem nevěřícím Tomášům dokáží, že duchové nepatří pouze do pověstí. Nezbytní v boji s příliš odolnými jedinci. Asi nejhezčím trikem je kouzlo, které přinutí všechny v okolí tancovat jako mátohy.

Ghost Master Pár nezbytných slov zaslouží audio-vizuální zpracování a ovládání hry. Grafické zpracování je působivé a opět evokuje vzpomínky na Dungeon Keeper. Jednotliví duchové mají velice originální ztvárnění. I když se ve hře vyskytuje pouze pět tříd duchů, ani příslušníci jedné třídy nejsou všichni stejní. Velmi pozitivně musíme hodnotit efekty jednotlivých kouzel. Herní engine dovoluje rotovat kamerou pěkně dokola a zoomovat na detail scény, takže si budete moci vše prohlédnout. Postavičky lidí, kterých je rovněž několik druhů jsou pak spíše jednoduše a účelně ztvárněny. Stejně tak interiéry budov i okolní krajinka. Levely se neomezují pouze na strašidelné chaty v opuštěných lesích, ale užijete si i vojenských základen nebo třeba věznice. Nečekejte prostě žádné grafické orgie. Určité dějové momenty doplňují ingame animace, které rovněž nejsou nic extra. Příjemné ovládání kamery nad celou scenérií budiž vám dostatečnou kompenzací.

Ghost Master je hrou, o které se nijak zvlášť nemluvilo. O to více nás překvapilo že se jedná o vcelku kvalitní titul.

Z hlediska zvukové složky hry je pak nutno vyzdvihnout především hudbu. Není nikterak složitá, avšak k danému tématu se naprosto hodí. Zvukové efekty zahrnují kvílení, rachocení a vytí jednotlivých strašidel na straně jedné a výkřiky, mumlání či naříkaní lidiček na straně druhé. Celková atmosféra pak působí kupodivu spíše humorně než opravdu strašidelně, což však bylo určitě i účelem.

Ghost Master Pochvalu zaslouží ovládání. Jednak je tu výše zmíněný svobodný pohyb kamery, ten ovládáte jak jinak než analogovou páčkou. Za další zmíníme využití předních tlačítek ovladače. L1 vyvolá info o partě vašich strašidel, kde se které nachází, jaké má k dispozici kouzla, kolik má energie atd. L2 pak poskytne stejné informace o lidské posádce lokace. Zde uvidíte hlavně stupeň odolnosti vůči vašemu strašení a míru vystrašenosti. Zároveň s vyvoláním obou menu, objevují se i hodiny, abyste měli přehled, kolik času na dokončení úkolu zbývá

Co dodat? Ghost Master je hrou, o které se nijak zvlášť nemluvilo. O to více nás překvapilo že se jedná o vcelku kvalitní, zábavný a hlavně originální titul. Připočtěme ještě to, jak málo si užijeme na playstation strategických her a máme z toho pozitivní počin. Nemyslíme si ale, že by se jednalo o jednu z těch her, kvůli kterým budete chodit spát ve dvě ráno, protože nebudete schopni přestat hrát. Pátráte-li po něčem originálním, abyste na chvíli dali odpočinout hlavě i rukám opotřebeným věčným hraním PES4, zkuste chvilku strašit.

Ghost Master
Výrobce/Vydavatel Sick Puppies/Empire
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 85 kB
Verdikt: Příjemné a originální strategické strašení.
Hodnocení: 70% (info)

Autor:
Témata: Věznice, Xbox
  • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Nejslavnější cheat historie oslavil 35 let. A ne, není to IDDQD

Už je to dlouhých 35 let od té doby, co si mohli hráči počítačových her poprvé vyzkoušet, co se stane, když na svých...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...