Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. července 2022 Jaroslava

BlazBlue: Calamity Trigger je klasická mlátička z japonských heren

Bojovky už jsou docela opomíjený žánr, který o sobě nedává příliš slyšet. Ale čas od času se objeví hra, která připomene, že mlátičky ještě mají co říct.
85

BlazBlue: Calamity Trigger

Platforma: Xbox360
Výrobce: Arc Systems Work

  • Mnoho různých technik
  • Promyšlené herní principy
  • Unikátní postavy
  • Skromný počet postav
  • Někdy nepřehledný příběh

Pravověrná bojovka pro pravověrné bojovkáře. Bojový systém někoho nadchne a někoho odradí, stejně jako netradiční vizuální pojetí a zběsilý příběh.

Herní karta

BlazBlue: Calamity Trigger

Už nějakou dobu se objevují zvěsti o tom, že bojovky mají to nejlepší za sebou. Ale naštěstí jsou lidé, kteří se s tím nehodlají jen tak smířit. A ani nemusejí. Frekvence vydávání mlátiček už sice není tak vysoká, ale pořád si člověk, který hodlá vstoupit do arény, má z čeho vybírat.

BlazBlue: Calamity TriggerVětšinou to bývá ve 3D, ale jsou ještě hry, které se nehodlají třetímu rozměru poddat a sázejí na 2D a kreslenou grafiku. Můžete se zdát, že jde jen o malý dárek pro nostalgické hráče, kteří u těchto titulů rádi uroní pár slz a zalamentují, jak kdysi byla hratelnost někde úplně jinde, ale BlazBlue nenabízí jen retro prvky, ale také hodně promyšlený bojový systém.

Je nutné poznamenat, že BlazBlue je hlavně a především titulem pro fajšmekry, kteří mu pravděpodobně jako jediní přijdou na chuť. Občasnému hráči asi nemá co říct, protože na rozdíl od mnoha jiných mlátiček, u této si s náhodným bušením do tlačítek člověk příliš nevystačí.

U málokteré bojovky jsme se setkali s tak mnohovrstevnatým systémem.

Pro jedince, jehož zkušenosti s bojovkami jsou maximálně takové, že si na party u kamaráda zahrál dvacet minut Tekkena, je BlazBlue hodně velký oříšek, který BlazBlue: Calamity Triggerje pro něj příliš komplikovaný a zbytečně "hluboký". Pokud nehodláte trávit desítky minut až hodiny u pečlivého testování toho, co postavy umějí a co nabízí bojový systém, pak tohle není nic pro vás.

Na nižší obtížnosti je sice možné jakžtakž udržet svou postavu naživu i díky chaotickému mlácení do ovladače, ale pokud nehodláte zvolit nastavení obtížnosti na "Začátečník", budete muset proniknout do herních principů, které jsou nezvykle bohaté. I když jde o úhel pohledu. Pro jednoho může jít o příjemný aspekt, pro druhého zbytečné komplikování. Přiznáme se, že u málokteré bojovky jsme se setkali s tak mnohovrstevnatým systémem.

BlazBlue: Calamity TriggerPravda, zpočátku to vypadá nevinně. K dispozici jsou tři tlačítka pro standardní útoky (slabý, střední, silný) a jeden zvaný Drive attack (unikátní útok pro každou postavu), které můžete (vlastně musíte) kombinovat do různorodých komb. Nic neobvyklého. Jenže má to svá pravidla. Například čím delší kombo, tím jsou údery slabší, popřípadě některá komba vyčerpávají ukazatel "Heat", který slouží k provádění speciálních magických útoků. Musíte si rozmyslet, jestli v danou chvíli bude lepší vyzkoušet útok s mnoha údery nebo raději jeden speciální, ale velmi silný.

Lze také využít takzvaný "rapid cancel", jenž zruší animaci úderu a umožní provádět účinnější komba. Samozřejmě je přítomen i "Counter", jinak řečeno protiútok. V případě, že je protivník v půlce provedení úderu a vy ho zasáhnete, je na moment bezbranný a vy se do něj můžete zvesela pustit.

Podobných vychytávek je tu několik a většinou mají svá pro a proti, takže je na místě zvažovat, jestli se vám v danou chvíli hodí je použít nebo nadělají více BlazBlue: Calamity Triggerškody než užitku. Naučit se používat všechny a ještě odhadnout vhodný okamžik pro jejich použití, to není žádná legrace.

Svá specifika má i obrana. Tentokráte si nevystačíte jen se stisknutím jednoho tlačítka, popřípadě se stisknutím analogové páčky zpět od protivníka. Je to o dost složitější. Ve hře sice funguje stisknutí páčky směrem zpět jako základní blok, ale ten rozhodně neplatí na všechny útoky. Důležitá je například "Barrier", která jako jediná umí zastavit určité údery. Je ale nutné mít dostatek energie v dalším ukazateli energie. Standardní blok i Barrier mají navíc Instant verzi, jejíž provedení je složitější, ale je účinnější.

Děj není jediné, co některé západní hráče překvapí.

Z předchozích odstavců jste asi pochopili, že hra hodně sází na používání různých technik, kterých je možná až moc. Není vůbec snadné jim přijít na kloub a ještě obtížnější je naučit se využívat je ve vhodnou chvíli. A věřte, že výše BlazBlue: Calamity Triggerzmíněné postupy jsou jen částí toho, co se v bojovém systému BlazBlue skrývá.

Pokud se vrhnete na hraní, tak máte na výběr z několika módů. Story, Arcade, online multiplayer, Score Attack Mode, Training. S různými variacemi jste se už pravděpodobně v jiných hrách setkali a název vám více méně napoví, o co v nich jde. Ovšem netradičně je koncipovaný Story mód, který nevyžaduje, abyste za každou cenu vyhrávali, ale po prohrách se váš příběh vyvíjí jiným směrem.

Děj je pro každou z pouhých dvanácti postav jiný, ale všechny jsou součástí většího příběhu, který je, jak jsme u her z Asie zvyklí, občas docela zmatený a někdy až nesrozumitelný. Vše začíná válkou, ve které hrozilo, že bude lidstvo zničeno netvorem temnoty zvaným Black Beast. Svět byl ale zachráněn šesti hrdiny, kteří dokázali ovládat magii. Ti vytvořili Armagus, který kombinoval nejvyspělejší technologii s kouzly.

Po válce byla vytvořena organizace zvaná Novus Orbis Librarium, která měla BlazBlue: Calamity Triggers pomocí Armaguse dohlížet na bezpečnost světa. Jenže společnost se rozdělila na ty, kteří mohli z moci Argamuse těžit a ty, kteří ne. Propukla občanská válka. Rebelanti proti Novus Orbis Librarium byli nakonec poraženi a každý kdo se proti organizaci byl tvrdě potrestán. Ale rebel známý jako Ragna the Bloodedge se pokusil Novus Orbis Librarium zničit a na jeho hlavu byla vypsána velká odměna.

Jistě, že se to komplikuje, takže časem je skoro nutné si dělat poznámky, aby člověk vůbec věděl, co se vlastně děje. A děj není jediné, co některé západní hráče překvapí. Jsou to i dost extravagantní postavy.

Na poněkud zženštilé pánské hrdiny už jsme si zvykli, stejně tak na malé holčičky s obrovskými zbraněmi, ale přesto je tu pár bojovníků, kteří vás možná zaskočí. Je tu bytost, která vypadá jako černý sliz s maskou a obklopuje ji spousta hmyzu, nebo něco, co vypadá jako kombinace pytle od brambor a kočky. Fantazie tvůrců byla hodně divoká.

BlazBlue: Calamity TriggerKompletní sestava pak klasicky obsahuje i obrovské svalovce, upíří holčičky, ninjy, kyborgy nebo vojandy s metrovými pistolemi. Člověk si na ztvárnění postav musí chvíli zvykat, ale pravdou je, že v podstatě každá je hodně unikátní.

Netradiční jsou i arény, které jsou sice malé, ale většinou doslova přeplněné různými předměty. Jsou jen v pozadí, nelze je nikterak použít v boji, ale ve výsledku o to více některá bojiště vypadají jako skladiště starožitností na kosmické lodi z daleké budoucnosti.

Má to i pokračování
Jelikož se BlazBlue: Calamity Trigger dočkalo hodně vřelého přijetí, vzniklo v roce 2009 pokračování (Calamity Trigger bylo vydáno už v roce 2008, ale do Evropy se dostává až nyní). Podtitul je Continuum Shift a přináší jak nové herní mechanismy, tak tři nové postavy a taktéž nový příběh, který se odehrává týden po konci událostí v Calamity Trigger. V Japonsku vyšlo Continum Shift před rokem na herních automatech, na konzolích (Xbox 360 a PS3) se objeví tento rok, ale zatím není jasné, kdy se dočkají hráči v USA a Evropě.

BlazBlue: Calamity TriggerVizuální pojetí jak bojovníků, tak arén je prostě zběsilé. Ale pokud máte s kreslenými bojovkami z východu zkušenosti, tolik vás to nezaskočí. Za to ti, kteří si pustí tento typ hry popoprvé, budou asi hodně vykuleně koukat a jistě si budou klást otázku, co že to vlastně je.

Grafické pojetí sice prdí na třetí prostor, ale 2D mu rozhodně sluší. Postavy jsou velmi detailní a líbivé, stejně jako prostředí. Hudba je taktéž velmi kvalitní a namluvení, na to si prostě zvyknete nebo ne, protože je záměrně podáno dost svérázným způsobem.

Pokud tedy nejste fanoušky bojovek a nemáte zkušenosti s hrami typu Guilty Gear, nikdy jste nepřišli na chuť anime stylu a jeho svéráznosti a "ujetosti", tohle není nic asi nic, co by vás oslovilo. I kdybyste překousli zvláštní vizuální pojetí, tak byste asi měli problém s tím, aby vám různé techniky a taktiky vešly do krve. Ovládání samo o sobě sice není složité, ale pokud chcete opravdu uspět, pak potřebujete pečlivé zvládnutí mnoha možností, které bojový systém nabízí.

Jestli ale patříte k těm, kteří obdivují hloubku a promyšlenost a zvládá i v tak frenetických titulech brát zřetel na strategii, pak je BlazBlue něco, co budete milovat. Ale nesmí vám vadit do té hloubky a promyšlenosti pronikat delší dobu.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

73 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 46 čtenářů

  • Nejčtenější

Zažalovali youtubera o miliony, má z něj být odstrašující případ

Po úspěšném soudním tažení proti výrobcům cheatů se nyní právníci společnosti Bungie pustili do boje s youtuberem...

Postavil si pařící doupě za 700 tisíc, vypadá jako kokpit vesmírné lodi

Populární thajský youtuber vystupující pod přezdívkou Bankii je tak velikým fanouškem vesmírného simulátoru Star...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největší herní krádež, hackeři ukradli virtuální předměty za 50 milionů

Z privátního steamového účtu byly ukradeny vzácné sběratelské skiny z počítačové střílečky CS:GO v hodnotě přesahující...

KVÍZ: Politici ve hrách jsou často zlí a zkorumpovaní. Kolik jich poznáte?

Stejně jako ve skutečnosti jsou i politici v počítačových hrách zpravidla zdrojem starostí. Schválně na kolik z těch...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vybíráme nejlepší letošní hry, které jsou ty vaše?

První polovina roku 2022 je téměř za námi, pojďme se proto podívat, které letošní hry v nás zanechaly ten nejlepší...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  • Další z rubriky

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi

Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...