Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Asterix & Obelix: Bash Them All!

  12:00
Dnes se již nenajde snad nikdo, kdo by neznal vykutálenou dvojici kreslených postaviček z groteskních příběhů, které, okouzlují děti na celém světě takřka půl století. A pokud se najde, je nejvyšší čas to napravit.

Asterix & Obelix: Bash Them All! Když v roce 1959 vyšel první comics nesoucí jméno Astérix, jeho tvůrci Albert Uderzo a René Goscinny zřejmě vůbec netušili, jakou spustí vlnu čtenářského zájmu, nejenom ve své rodné Francii, ale i po celém světě. Nebudeme se tady ohánět množstvím prodaných paperbacků, spíše jenom poznamenejme, že této a mnoha jiným gameskám, předcházelo několik animovaných a filmových ztvárnění – příkladně: Asterix & Obelix: Mise Kleopatra, Asterix a překvapení pro Césara, Asterix a velký boj. Pochopitelně nejde jen o velký komerční tahák a byznys, ale také o ohromnou fandovskou základnu, která tyto postavičky neustále zbožňuje.

Na začátek by bylo dobré zdůraznit to, co jsme již „načrtli“ v úvodníku. Čili hra Asterix & Obelix: Bash them all! není pouze jedna, nýbrž dvě. Ty jsou uloženy do jediné GBA cartridge. První z nich – Asterix & Cleopatra je novějšího data výroby, kdežto Asterix & Obelix je předělávkou z dob 16ti bitů. O jejich vývoj bylo postaráno malou španělskou skupinkou Bit Asterix & Obelix: Bash Them All! Managers, která se specializuje na tvorbu her, povětšinou inspirovaných kreslenými pohádkami. Jde především o Šmouly, Včelku Máju, Tintinova dobrodružství a mnohá další.

Vše je vlastně založeno na prostém úkolu - „dostat se z bodu A do bodu B“ a ve finále ukořistit hlavní trofej.

A o čem že to všechno tentokrát je? Mno, skoro jako vždy. I tak začneme „základním příběhovým kamenem“. Velké šíře římského impéria se rozkládají od souvrati ku souvrati, již mnoho evropských národů bylo podrobeno mocnou a silnou císařskou armádou vedenou samotným Juliem Césarem. Ale jedna malá vesnice uprostřed budoucí Francie statečně vzdoruje všem útokům mnohem početnější a lépe vybavené císařské armády. Jak je to možné? Možné to je jen díky zázračnému lektvaru připravovaného místním Druidem z přísně tajné receptury. Ten je poté podáván ve vhodných dávkách před bojem a propůjčuje obyčejným vesničanům v čele s Asterixem přímo nadpozemskou moc a sílu a to na dobu deseti minut. Jediný, kdo tento doping nemusí užívat je Asterixův přítel, dobromyslný tlouštík Obelix, neboť jako malý spadl do nádoby naplněné tímto kouzelným Asterix & Obelix: Bash Them All! lektvarem a od té doby je silný stále. Před vámi se tak ocitne zdánlivě jednoduchý úkol – probít se celým vojskem snažícím se o zničení Asterixova rodiště. A to tak, abyste se dostali k samotnému centru všeho zla. Nejprve se však pusťme do zhodnocení první nabízené gamesky.

Předně je dobré si uvědomit, že jde o klasiku z dob Mega Drivu (respektive Genesis) a Super Nintenda (Super Famicom). Dost možná, že někteří z vás jste ji měli možnost někdy v minulosti vyzkoušet na těchto mašinkách. Tento titul, jak už to tak ve videoherní branži bývá zvykem, není přímo inspirován filmem Astérix & Obelix, z čehož vyplývá, že děj je odlišný; jen naši dva hrdinové a úhlavní sok Julius Caesar zůstali stejní. Píše se rok 50 před Kristem. Galové jsou okupováni Římany, avšak jedna jediná malá vesnice s nezkrotnými Galy odráží útoky římských nájezdníků. Ke všemu moci chtivý Julius Caesar drží v zajetí několik "Asterixo-Obelixových" přátel. A proto s Caesarem začnou vyjednávat. Dohodnou se tak, že vyšlou tuto nerozlučnou Asterix & Obelix: Bash Them All! dvojku tam, kam si sám Caesar přeje, musí ale propustit vězně a dát svobodu všem Galům. Caesar s touto dohodou, domnívaje se, že je nesplnitelná pochopitelně souhlasil. A tady příběh končí a začíná hra!

V prvních momentech hraní jsme měli dojem, že posloucháme hudbu ze starého původního GameBoye.

Vše je vlastně založeno na prostém úkolu - „dostat se z bodu A do bodu B“ a ve finále ukořistit hlavní trofej - pokud možno bez nejmenší újmy na zdraví. Jeden z prvních cílů je probít se přes hromadu Římanů do Anglie, dále osvobodit zajatce a jako pomyslnou třešničku na dortu získat v ragbyovém klání hlavní cenu – zlatý ragbyový míč. Křížem krážem tak projdete nejenom celou Římskou říši. Podíváte se do Řecka, kde na vás čekají Olympijské hry, ve Španělsku si to budete moct rozdat s býkem, a pro změnu v Mezopotámii budete prolézat staré zříceniny nebo se podíváte k Mrtvému moři. A tak skutečně, co můžeme tvůrcům pochválit, je různorodost a rozmanitost prostředí, která přímo číší z každého levelu. A to nejenom co se týče výše zmíněných lokalit, ale i grafického kabátku.

Asterix & Obelix: Bash Them All! K projití Římské říše musíte znát ovládání, které je vskutku velmi snadné a intuitivní. Šipkami doprava a doleva určujete směr chůze, Áčkem skáčete a Béčkem dáváte pravačkou Římanům, pirátům (mimo jiné taky divokým prasátkům nebo supům) rovnou do ciferníku tak, že letí vzduchem zpravidla až za horizont:-). Při podržení „Béčka“ se jim pravačka hezky „naakumuluje“, díky čemuž dáte pořádnou dělovou ránu! Ale vzdoru-schopnějším jedincům, za pomocí Lka nebo Rka, lze eventuálně i utéci. Stejně jako už jsme se někde výše v recenzi zmínili o rozmanitosti prostředí, zrovna tak musíme zdůraznit, že kvalitu displeje, která je u původního GBA největší vadou (alespoň tak, jak se mezi pařany obvykle traduje) si brali kluci z Bit-Managers hodně k srdci. Hned na první pohled totiž poznáte velmi důkladně volené tóny barev, kteréžto vynikají i na tmavém displeji. Proto bohatě stačí i osvětlení od našeho sluníčka.

Trocha cheatů

Zadáním následujících obrázkových symbolů (v položce password) se můžete mrknout do všech částí hry Asterix&Obelix.
Anglie – Londýn: obelix, asterix, dogmatix, druid
Helvétia: asterix, obelix, dogmatix, druid
The Mountains: druid, asterix, obelix, dogmatix
Grecia: blondýna, náčelník, obelix, dogmatix
Olympia: asterix, druid, dogmatix, blondýna
Mesopotamie: dogmatix, blondýna, druid, náčelník
Dead sea: náčelník, dogmatix, obelix, druid
Hispania: blondýna, asterix, dogmatix, obelix
The Roman Camp: obelix, blondýna, dogmatix, druid

A pro změnu těmito „magickými číselky“ si v Asterix & Cleopatra zpřístupníte veškeré minihry:
Barel crisis: 3121
Stone em all: 1213
Sculptoris: 2331
Mummy ball: 3113
Slip em all: 1322
Shoot the romans: 2123

Asterix & Obelix: Bash Them All! Avšak ti, co si umí pečlivě vybírat, raději dnes sáhnou po stále velmi aktuálním GBA SP, poněvadž v něm si to sluníčko můžou zapnout, kdykoliv a kdekoliv chtějí:-). Když už jsme tedy zakotvili u technických specifik Asterixe & Obelixe, bude dobré ještě přihodit dodatek stran zvukové kulisy. Zde nelze nad ničím složitě váhat, i úplně průměrnému hráči, musí po chvilce hraní dojít, že co do kvality hudba a zvuky za moc nestojí. V prvních momentech hraní jsme měli dojem, že posloucháme hudbu ze starého původního GameBoye. Dále také některé možná zamrzí velmi omezená škála zvukových efektů, jež jsou velmi repetetivní. Na druhou stranu Asterixovy eskapády byly a budou vždy určeny zejména těm nejmenším nebo chcete-li „začínajícím pařánkům“, proto nějaké technické vymoženosti a skoky nejsou příliš relevantní. Důležitá je samotná hratelnost, a ta zde vzhledem k výše zmíněné cílové skupině svou úlohu plní velmi dobře.

Asterix & Obelix: Bash Them All! Bystřejší čtenáři možná zaznamenali, že zatím jsme hovořili stále a pouze o jedné ze dvou nabízených her. Hlavní menu je zde totiž nadesignováno do podoby jakési vesnice v niž volíte, které hře dáte přednost. Nyní tedy dostává slovo Asterix & Cleoptra. Opět jde o akční zápolení s Římany a podobnou verbeží, v němž musíte vše zpaktovat tak, aby ve jménu Kleopatry, vládkyně Egypta, byl vystavěn chrám na její počest. Hlavní rozdíl je oproti předchozí variantě v technickém konceptu. Asterix & Cleopatra není čistokrevnou plošinovkou, nýbrž spíše lineární „procházečkou“ s paralaxním scrolováním (mnohým dobře známého třeba z Golden Axe od Segy). Další výrazný rozdíl je v implementaci všelijakých miniher, do kterých se obvykle dostanete až za odměnu. Nutno dodat, že některé opravdu za tu námahu stojí. Velmi oblíbeným se pro většinu hráčů zřejmě stane tančení dle direkce taktovky starého Druida či devastace hrůzostrašných mumií. Máte-li v sobě alespoň špetku touhy vrátit se ke kořenům jednoduchosti v hraní, máte před sebou jednu z nejvhodnějších příležitostí.

Závěrem můžeme tuto kompilaci doporučit zejména rodičům hledajícím vhodnou zábavu pro svoje rozverné ratolesti. A to nejenom proto, že jedna známá moudrost praví – „Kdo si hraje - a teď pozor přátelé - NEZLOBÍ!!!“

Asterix & Obelix: Bash Them All!
Výrobce/Distributor Bit Managers / Atari
Platforma GameBoy Advance
Ukládání pozic: ne (systém hesel)
Multiplayer: ano, 2 hráči
Verdikt: Kompilace dvou her určených zejména pro hráče ve věku od 6 do 12-ti let. Což samo o sobě obvykle hovoří za vše!
Hodnocení: 70% (info)

Autor:

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září.

Témata: Srdce
  • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Matrix 4 působí jako reset systému, hlavním tahounem bude Keanu Reeves

Trailer na The Matrix Resurrections, který jako první viděli už v srpnu návštěvníci CinemaConu v Las Vegas, je konečně...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

Korunní klenot PlayStationu míří na PC, chystá se remake Star Wars KOTOR

Netrpělivě vyhlížená prezentace PlayStationu nabídla spousty zajímavých ukázek z chystaných her, chyběla jí ovšem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Představujeme desítku nejdůležitějších streamerek světa. Kolik jich znáte?

Pro mladé jsou dnes streamovací služby daleko důležitějším zdrojem zábavy než televizní kanály plné obstarožních...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...