Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. února 2023 Jarmila

Asterix & Obelix: Bash Them All!

  12:00
Dnes se již nenajde snad nikdo, kdo by neznal vykutálenou dvojici kreslených postaviček z groteskních příběhů, které, okouzlují děti na celém světě takřka půl století. A pokud se najde, je nejvyšší čas to napravit.

Asterix & Obelix: Bash Them All! Když v roce 1959 vyšel první comics nesoucí jméno Astérix, jeho tvůrci Albert Uderzo a René Goscinny zřejmě vůbec netušili, jakou spustí vlnu čtenářského zájmu, nejenom ve své rodné Francii, ale i po celém světě. Nebudeme se tady ohánět množstvím prodaných paperbacků, spíše jenom poznamenejme, že této a mnoha jiným gameskám, předcházelo několik animovaných a filmových ztvárnění – příkladně: Asterix & Obelix: Mise Kleopatra, Asterix a překvapení pro Césara, Asterix a velký boj. Pochopitelně nejde jen o velký komerční tahák a byznys, ale také o ohromnou fandovskou základnu, která tyto postavičky neustále zbožňuje.

Na začátek by bylo dobré zdůraznit to, co jsme již „načrtli“ v úvodníku. Čili hra Asterix & Obelix: Bash them all! není pouze jedna, nýbrž dvě. Ty jsou uloženy do jediné GBA cartridge. První z nich – Asterix & Cleopatra je novějšího data výroby, kdežto Asterix & Obelix je předělávkou z dob 16ti bitů. O jejich vývoj bylo postaráno malou španělskou skupinkou Bit Asterix & Obelix: Bash Them All! Managers, která se specializuje na tvorbu her, povětšinou inspirovaných kreslenými pohádkami. Jde především o Šmouly, Včelku Máju, Tintinova dobrodružství a mnohá další.

Vše je vlastně založeno na prostém úkolu - „dostat se z bodu A do bodu B“ a ve finále ukořistit hlavní trofej.

A o čem že to všechno tentokrát je? Mno, skoro jako vždy. I tak začneme „základním příběhovým kamenem“. Velké šíře římského impéria se rozkládají od souvrati ku souvrati, již mnoho evropských národů bylo podrobeno mocnou a silnou císařskou armádou vedenou samotným Juliem Césarem. Ale jedna malá vesnice uprostřed budoucí Francie statečně vzdoruje všem útokům mnohem početnější a lépe vybavené císařské armády. Jak je to možné? Možné to je jen díky zázračnému lektvaru připravovaného místním Druidem z přísně tajné receptury. Ten je poté podáván ve vhodných dávkách před bojem a propůjčuje obyčejným vesničanům v čele s Asterixem přímo nadpozemskou moc a sílu a to na dobu deseti minut. Jediný, kdo tento doping nemusí užívat je Asterixův přítel, dobromyslný tlouštík Obelix, neboť jako malý spadl do nádoby naplněné tímto kouzelným Asterix & Obelix: Bash Them All! lektvarem a od té doby je silný stále. Před vámi se tak ocitne zdánlivě jednoduchý úkol – probít se celým vojskem snažícím se o zničení Asterixova rodiště. A to tak, abyste se dostali k samotnému centru všeho zla. Nejprve se však pusťme do zhodnocení první nabízené gamesky.

Předně je dobré si uvědomit, že jde o klasiku z dob Mega Drivu (respektive Genesis) a Super Nintenda (Super Famicom). Dost možná, že někteří z vás jste ji měli možnost někdy v minulosti vyzkoušet na těchto mašinkách. Tento titul, jak už to tak ve videoherní branži bývá zvykem, není přímo inspirován filmem Astérix & Obelix, z čehož vyplývá, že děj je odlišný; jen naši dva hrdinové a úhlavní sok Julius Caesar zůstali stejní. Píše se rok 50 před Kristem. Galové jsou okupováni Římany, avšak jedna jediná malá vesnice s nezkrotnými Galy odráží útoky římských nájezdníků. Ke všemu moci chtivý Julius Caesar drží v zajetí několik "Asterixo-Obelixových" přátel. A proto s Caesarem začnou vyjednávat. Dohodnou se tak, že vyšlou tuto nerozlučnou Asterix & Obelix: Bash Them All! dvojku tam, kam si sám Caesar přeje, musí ale propustit vězně a dát svobodu všem Galům. Caesar s touto dohodou, domnívaje se, že je nesplnitelná pochopitelně souhlasil. A tady příběh končí a začíná hra!

V prvních momentech hraní jsme měli dojem, že posloucháme hudbu ze starého původního GameBoye.

Vše je vlastně založeno na prostém úkolu - „dostat se z bodu A do bodu B“ a ve finále ukořistit hlavní trofej - pokud možno bez nejmenší újmy na zdraví. Jeden z prvních cílů je probít se přes hromadu Římanů do Anglie, dále osvobodit zajatce a jako pomyslnou třešničku na dortu získat v ragbyovém klání hlavní cenu – zlatý ragbyový míč. Křížem krážem tak projdete nejenom celou Římskou říši. Podíváte se do Řecka, kde na vás čekají Olympijské hry, ve Španělsku si to budete moct rozdat s býkem, a pro změnu v Mezopotámii budete prolézat staré zříceniny nebo se podíváte k Mrtvému moři. A tak skutečně, co můžeme tvůrcům pochválit, je různorodost a rozmanitost prostředí, která přímo číší z každého levelu. A to nejenom co se týče výše zmíněných lokalit, ale i grafického kabátku.

Asterix & Obelix: Bash Them All! K projití Římské říše musíte znát ovládání, které je vskutku velmi snadné a intuitivní. Šipkami doprava a doleva určujete směr chůze, Áčkem skáčete a Béčkem dáváte pravačkou Římanům, pirátům (mimo jiné taky divokým prasátkům nebo supům) rovnou do ciferníku tak, že letí vzduchem zpravidla až za horizont:-). Při podržení „Béčka“ se jim pravačka hezky „naakumuluje“, díky čemuž dáte pořádnou dělovou ránu! Ale vzdoru-schopnějším jedincům, za pomocí Lka nebo Rka, lze eventuálně i utéci. Stejně jako už jsme se někde výše v recenzi zmínili o rozmanitosti prostředí, zrovna tak musíme zdůraznit, že kvalitu displeje, která je u původního GBA největší vadou (alespoň tak, jak se mezi pařany obvykle traduje) si brali kluci z Bit-Managers hodně k srdci. Hned na první pohled totiž poznáte velmi důkladně volené tóny barev, kteréžto vynikají i na tmavém displeji. Proto bohatě stačí i osvětlení od našeho sluníčka.

Trocha cheatů

Zadáním následujících obrázkových symbolů (v položce password) se můžete mrknout do všech částí hry Asterix&Obelix.
Anglie – Londýn: obelix, asterix, dogmatix, druid
Helvétia: asterix, obelix, dogmatix, druid
The Mountains: druid, asterix, obelix, dogmatix
Grecia: blondýna, náčelník, obelix, dogmatix
Olympia: asterix, druid, dogmatix, blondýna
Mesopotamie: dogmatix, blondýna, druid, náčelník
Dead sea: náčelník, dogmatix, obelix, druid
Hispania: blondýna, asterix, dogmatix, obelix
The Roman Camp: obelix, blondýna, dogmatix, druid

A pro změnu těmito „magickými číselky“ si v Asterix & Cleopatra zpřístupníte veškeré minihry:
Barel crisis: 3121
Stone em all: 1213
Sculptoris: 2331
Mummy ball: 3113
Slip em all: 1322
Shoot the romans: 2123

Asterix & Obelix: Bash Them All! Avšak ti, co si umí pečlivě vybírat, raději dnes sáhnou po stále velmi aktuálním GBA SP, poněvadž v něm si to sluníčko můžou zapnout, kdykoliv a kdekoliv chtějí:-). Když už jsme tedy zakotvili u technických specifik Asterixe & Obelixe, bude dobré ještě přihodit dodatek stran zvukové kulisy. Zde nelze nad ničím složitě váhat, i úplně průměrnému hráči, musí po chvilce hraní dojít, že co do kvality hudba a zvuky za moc nestojí. V prvních momentech hraní jsme měli dojem, že posloucháme hudbu ze starého původního GameBoye. Dále také některé možná zamrzí velmi omezená škála zvukových efektů, jež jsou velmi repetetivní. Na druhou stranu Asterixovy eskapády byly a budou vždy určeny zejména těm nejmenším nebo chcete-li „začínajícím pařánkům“, proto nějaké technické vymoženosti a skoky nejsou příliš relevantní. Důležitá je samotná hratelnost, a ta zde vzhledem k výše zmíněné cílové skupině svou úlohu plní velmi dobře.

Asterix & Obelix: Bash Them All! Bystřejší čtenáři možná zaznamenali, že zatím jsme hovořili stále a pouze o jedné ze dvou nabízených her. Hlavní menu je zde totiž nadesignováno do podoby jakési vesnice v niž volíte, které hře dáte přednost. Nyní tedy dostává slovo Asterix & Cleoptra. Opět jde o akční zápolení s Římany a podobnou verbeží, v němž musíte vše zpaktovat tak, aby ve jménu Kleopatry, vládkyně Egypta, byl vystavěn chrám na její počest. Hlavní rozdíl je oproti předchozí variantě v technickém konceptu. Asterix & Cleopatra není čistokrevnou plošinovkou, nýbrž spíše lineární „procházečkou“ s paralaxním scrolováním (mnohým dobře známého třeba z Golden Axe od Segy). Další výrazný rozdíl je v implementaci všelijakých miniher, do kterých se obvykle dostanete až za odměnu. Nutno dodat, že některé opravdu za tu námahu stojí. Velmi oblíbeným se pro většinu hráčů zřejmě stane tančení dle direkce taktovky starého Druida či devastace hrůzostrašných mumií. Máte-li v sobě alespoň špetku touhy vrátit se ke kořenům jednoduchosti v hraní, máte před sebou jednu z nejvhodnějších příležitostí.

Závěrem můžeme tuto kompilaci doporučit zejména rodičům hledajícím vhodnou zábavu pro svoje rozverné ratolesti. A to nejenom proto, že jedna známá moudrost praví – „Kdo si hraje - a teď pozor přátelé - NEZLOBÍ!!!“

Asterix & Obelix: Bash Them All!
Výrobce/Distributor Bit Managers / Atari
Platforma GameBoy Advance
Ukládání pozic: ne (systém hesel)
Multiplayer: ano, 2 hráči
Verdikt: Kompilace dvou her určených zejména pro hráče ve věku od 6 do 12-ti let. Což samo o sobě obvykle hovoří za vše!
Hodnocení: 70% (info)

Autor:
Témata: Srdce
  • Nejčtenější

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Nejdražší hra na Steamu stojí 46 tisíc korun. Mám na to právo, tvrdí autor

Na Steamu vyšla nezávislá hra The Hidden and Unknown, která se prodává za bezmála dva tisíce dolarů, tedy přes čtyřicet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Celníci v USA zničili sběratelský artefakt v hodnotě 200 000 korun

Nadšený sběratel utratil sta tisíce korun za neporušenou kopii legendární japonské hry Pokémon Yellow. Kvůli až...

Tak to bylo rychlé. Loni mu tleskali, teď je autor herního hitu bez práce

Ještě počátkem roku byl americký komik, animátor a v neposlední řadě i tvůrce počítačových her Justin Roiland za svojí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Filmaři vysvětlují, proč změnili zásadní věci v seriálu The Last of Us

HBO už odvysílalo tři díly seriálu The Last of Us a každý z nich byl lepší než ten předchozí. Nadšeni jsou kritikové,...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

RECENZE: Virtuální realita potřebuje více her, jako je Hubris

Není to každý den, aby pro virtuální realitu vyšla hra srovnatelná s vysokorozpočtovými mainstreamovými hity. Trh je...

RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu

Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Janečková se po rakovině vrací do práce. Ukázala i fotky po mastektomii

Zpěvačka Patricia Janečková (24) si na sociálních sítích připomenula ne úplně příjemné výročí. Před rokem jí...