Rainbow Six: Lockdown – Ding se vrací!

  • 5
Duhová Šestka opět vyráží do akce s cílem zneškodnit všechny neposlušné bio-teroristy, kteří již zase stvořili nějaký ten nový virus a vyhrožují světu novodobou apokalypsou.

Rainbow Six: Lockdown Nebýt Toma Clancyho, nedočkali bychom se nikdy narážek herní veřejnosti na sexuální orientaci Sama Fishera, nikdy bychom neslyšeli jak se dá na padesát způsobů nadávat Rusům a už v žádném případě bychom nikdy nezjistili, jak se s teroristy dokáže vypořádat komando mentálně retardovaných vojáků. Inu posuďte sami – může se normální voják jmenovat Ding? Byť se Tomovy knihy prodávají po milionech, tak příběh nejnovějšího titulu ze stáje Tom Clancy’s – Rainbow Six: Lockdown (dále jen RSL) nijak úchvatný není. Skupina bioteroristů vytvořila zase nějaký ten virus a nemá v plánu nic menšího než vyhladit svět od nevěřících nebo tak nějak. Žádný Fahrenheit to není, ale jako záminka pro eliminaci desítek maníků v lyžařských kuklách to stačí, a tak hurá do akce!

Náboje jsou neomezené a jejich nevyčerpatelné zásoby jsou sice příjemné, ale absolutně nereálné.

Rainbow Six: Lockdown Ta je překvapivě daleko arkádovější než v předchozích dílech a veškerý taktický postup byl odsunut do pozadí. Hra je sice přístupnější nováčkům, ale veteráni taktických akcí budou pravděpodobně skřípat zuby. Zadávání rozkazů bylo též upraveno do nejjednodušší formy a to ještě s chybami. Směrovým ukazatelem jednoduše zadáte, jakým směrem chcete, aby se vaši kolegové vydali a následovným zmáčknutím jednoho z digitálních tlačítek rozkážete tu či tu akci. K mým osobním favoritům patří odstřelení dveří pomocí brokovnice a rychlý vnik do místnosti á la film Equlibrium. Takovýchto odzbrojujících akcí je více, některé jsou užitečnější a některé méně. Samozřejmě můžete určité úkony použít pouze při určitých situacích. Zadáte-li členům vašeho týmu, aby vhodili granát do příliš malé uličky, budou vám oponovat a akci neprovedou. I přes zavádějící číselný údaj v názvu hry se vaše protiteroristické komando skládá pouze z vás a dalších tří vojáků. Kluci z Red Stormu pravděpodobně v matice příliš nevynikali a Tom měl nejspíš příliš práce s obhajobou některého ze svých nelichotivých výroků na adresu ruské populace, než aby se zabýval nedostatečným obsazením virtuální verze Duhové Šestky, zde tedy Čtyřky.

Rainbow Six: Lockdown Hratelné jsou však pouze dvě postavy z vašeho týmu. Ding Chavez (nesmát se moc nahlas), který je vůdcem celého týmu a Dieter Weber, v jehož kůži se ujmete odstřelovací pušky a nepřátele budete likvidovat vždy z pěkné dálky. Žádný další člen komanda není hratelný, což tak trošku považuji za zradu. Přepínat však nemůžete ani mezi těmito dvěma jmenovanými, hratelné postavy jsou předem dané. Abych ale nekřivdil, tak si alespoň všechny členy týmu můžete dle libosti vybavit tou nejmodernější technikou. Výběr je vskutku obsáhlý, nedostatkem financí na pořízení zbraní a spousty „Samu-Fisherovi-by-se-to-líbilo“ technických pomůcek totiž mezinárodní protiteroristická organizace rozhodně netrpí. Ve své výbavě tedy kromě početného arzenálu zbraní naleznete termální brýle, brýle pro noční vidění, několik typů granátů a další užitečné pomůcky v boji proti teroristům-neřádům. Nedostatku munice se bát nemusíte, i když ve hře žádnou neseberete (stejně jako zbraně teroristů). Náboje jsou totiž neomezené a jejich nevyčerpatelné zásoby jsou sice příjemné, ale absolutně nereálné.

Tvůrci si za podporu Xbox Live zcela jistě zaslouží zlatou medaili.

Rainbow Six: Lockdown V boji proti teroristům se však jistě budou hodit, protože obtížnost hry rozhodně nepatří k nejnižším. To lze považovat za krok směrem k větší realitě a autentičnosti, zvlášť když v nastavení Normal je obtížnost skvěle vyvážená, přestřelky až nebezpečně reálně těžké, ale na druhou stranu obsahuje RSL možnost rozehranou hru uložit kdykoliv. Zbytečné umírání a následný restart úrovně je tedy vyloučen. Jednotlivé úrovně jsou rozesety po celé zeměkouli a podíváte se tak do jižní Afriky, Nizozemí, Skotska, Francie i Španělska. Graficky je hra oproti PS2 a GC bratříčkům obohacena o detailnější textury a pár vizuálních efektů. I přes všechny tyto rozdíly však nemůžu nad vizuální stránkou vyjádřit nic jiného, než zklamání. Oproti ostatním xboxovým titulům působí RSL jako prehistorický výjev. Animace je kostrbatá a jediné co ji zachraňuje, je ragdoll fyzika, díky níž vypadají pády mrtvých teroristů opravdu věrohodně.

Duhová Šestka na konzolích

Nejenom PC, ale i konzole se pravidelně dočkávají nových a nových dílů této populární série. Prvního dílu, byť radikálně oproti PC verzi ochuzeného se dočkali jak majitelé PSone, tak N64 i vlastníci tehdy nejvýkonnější konzole Dreamcast. Pokračování Rogue Spear se objevilo též pro všechny zmiňované platformy a navíc se i speciální 2D verze dočkali majitelé GBA. Třetí díl s originálním názvem Rainbow Six 3 byl vydán původně exkluzivně pro Xbox, ale potencionální komerční úspěch nedal Ubisoftu spát a tato povedená akcička (mimochodem daleko povedenější než RSL) se stěhovala i na PS2 a GC. Exkluzivita (tedy spíše Xkluzivita) se nakonec vrátila xboxovým fanouškům zpět a tamní hráči se dočkali ke třetímu dílu i stand-alone datadisku s podtitulem Black Arrow.

Rainbow Six: Lockdown RSL není v žádném případě propadákem, ale jediná cílová skupina, kterou osloví, jsou pouze vyznavači taktických akcí. Jediné v čem totiž RSL opravdu vyniká, je multiplayer a to jak v kooperační, tak versus formě. Likvidace otravných teroristů jde člověku hned o něco lépe, když má za zády skutečného parťáka a ne umělou inteligenci. Ta je ve hře totiž absolutně dementní, obzvláště u vašich týmových spolupracovníků. Zadáte-li jim rozkaz „následujte mě“, jen ve výjimečných situacích vás budou opravdu následovat. Obvykle skončí někde za rohem čelem ke zdi. To však naštěstí při hře s živými spoluhráči odpadá, a díky nepovedené AI se tak stává RSL daleko zábavnější v režimu pro dva a více hráčů. Celkově lze multiplayer označit za opravdu povedený, zlatou medaili si však zaslouží tvůrci za podporu Xbox Live. Hra pro více hráčů po síti je přístupná až šestnácti hráčům najednou a čekají vás opravdová jatka.

Klady a zápory

Plus Vyvážená obtížnost
Plus Rozdílná herní prostředí
Plus Bezchybná podpora Xbox Live

Mínus Nevýrazná grafika
Mínus Stupidní AI
Mínus Ústup taktiky do pozadí

Samozřejmě se v tomto módu můžete podobně jako v Counter-Striku vcítit do role teroristů a hurá do boje. Samozřejmostí je i podpora downloadů, vytváření klanů, přenášení hlasu prostřednictvím headsetu a tabulek s nejvyššími dosaženými výkony. Jste-li tedy k Xbox Live připojeni, tak s pořízením RSL rozhodně neváhejte. Na síti vás s touto hrou totiž čeká daleko více zábavy, než jako osamělého hráče. I přes všechny zápory však není RSL špatným titulem a vyloženou ostudu svému jménu neudělá, ale tak nějak jsme od této hry zkrátka čekali více než ve finále nabídla.

Rainbow Six: Lockdown
Výrobce/Vydavatel Red Storm/Ubisoft
Platforma Xbox, PlayStation 2, GameCube
Multiplayer: ano, 4 hráči, 16 online
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: HDD
Verdikt: Solidní taktická akce, která sice vyloženě nezklamala, ale nepřinesla absolutně nic nového. Možná příště.
Hodnocení: 70% (info)