Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První pohled na UEFA Manager 2000

  12:00aktualizováno  12:09
Mistrovství Evropy ve fotbale se kvapem blíží a jak se zdá, slavit mohou nejen skuteční, ale i počítačoví fotbalisté a fanoušci. Objevují se nové fotbalové simulace a zkrátka nepřichází ani ti, kteří se na celou hru dívají z pozice obchodníků, manažerů a trenérů. Na cestě je totiž i UEFA Manager 2000.
UEFA Manager 2000

Mistrovství Evropy ve fotbale se kvapem blíží a jak se zdá, slavit mohou nejen skuteční, ale i počítačoví fotbalisté a fanoušci. Objevují se nové fotbalové simulace a zkrátka nepřichází ani ti, kteří se na celou hru dívají z pozice obchodníků, manažerů a trenérů. Na cestě je totiž i UEFA Manager 2000. Na svědomí ho má firma Bubball Systems, která ho vyvinula pro společnost Infogrames. Jeho hlavními devizami je oficiální licence, tedy skutečná jména hráčů, a komplexnost a obsáhlost databáze. Ale jinak je to prostě klasický manažer.

Na začátku stojíte před obvyklým úkolem zvolit si svůj tým. Na výběr máte skutečně obrovské množství možností, neboť hra nabízí celých devět národních lig od anglické, přes italskou, španělskou a německou, až třeba po portugalskou nebo holandskou, a to včetně divizí. Naše liga podle očekávání opět absentuje. UEFA Manager 2000 České týmy se objevují pouze v pohárech, stejně jako kluby z dalších světových zemích, které zde nejsou ligově zastoupeny.

Pokud byste si nemohli vybrat to svoje mužstvo, nebo vám to přijde moc obyčejné, můžete si zvolit jeden z osmi připravených scénářů, které vás přímo uvedou do situace, kdy je váš klub například ve finanční krizi nebo kdy se mu naopak daří. Podle toho také dostanete hlavní úkol, který musíte splnit, abyste si udrželi svoje místo.

Po uvedení do funkce vás čekají známé povinnosti, jako je seznámení se s klubovými činovníky, propuštění neschopných a najmutí obvykle ještě horších trenérů, masérů, skautů, lékařů či účetních, obhlédnutí soupisky hráčů a mnoho dalšího. Musíte také naplánovat program mužstva, domluvit přátelská utkání před sezónou, UEFA Manager 2000 zaplatit soustředění a dokonce můžete sami připravit fáze tréninků, tj. určovat co, kdy a v jakém pořadí má tým cvičit.

Příprava na sezónu je však nutná i v obchodní sféře. Vyberete si sponzory, kteří mají zájem mít na vašem stadionu reklamy, zvážíte možnost vybudování nových tribun, trávníku, parkovišť či prodejních stánků a samozřejmě určíte cenu vstupenek. Tribuny s atraktivnějším výhledem můžete dokonce zdražit a místa například v rozích stadionu naopak zlevnit. Svůj stadion si můžete prohlédnout i v plném 3D.

Zpracování zápasů je u manažerů často kamenem úrazu. V případě UEFA Manageru 2000 tomu je bohužel zatím také tak. Zápas sice můžete vidět jak ve 2D, tak i ve 3D (i na celou obrazovku), ale je to nuda. Fotbalisti si riskantně přihrávají, nelogicky brzdí hru apod. UEFA Manager 2000 Zdá se, že u manažerů se tohoto problému jen tak nezbavíme. Statistiky jednotlivých hráčů se skládají z morálky, fyzičky a agilnosti a během zápasu se mění.

V této preview verzi chybí možnost jakkoliv zasahovat do hry mimo přestávku mezi poločasy a i tam nelze střídat hráče. Proto je těžké říci, jak moc budete moci ovlivňovat hru během zápasu, což je nesmírně důležitá součást hry. Budeme se muset nechat překvapit.

Co ale nemůžeme UEFA Manageru 2000 upřít už teď, je skutečně obsáhlá databáze hráčů, zahrnující téměř všechno a všechny důležité na evropské fotbalové scéně. Každý hráč má svojí kartu s charakteristikami a také ústním popisem svých kladů a záporů. Můžete si s ním dělat, co se vám zamane. Můžete ho prodat, zapůjčit na hostování nebo třeba jednoduše vyhodit. Dobré hráče se vyplatí pojistit. Škoda, že tu nikde nenajdete hráčské fotografie. UEFA Manager 2000 Ty by měl manažer roku 2000 obsahovat.

Grafika není nijak fantastická a nepřechází z ní oči. Je to taková rozumná grafika v teplých, zelených a modrých barvách, na kterou se příjemně kouká a ve které se dobře vyznáte. Na mnoha místech si všimnete animovaných drobností, jako jsou například ikonky u jmen hráčů či ukazatele počtu žlutých karet apod. Během pohybování v menu slyšíte známou oficiální melodii Ligy mistrů a opět se dokazuje, jak příjemné je poslouchat u manažeru vážnou hudbu. Zde asi Bubball Systems nemohli udělat lépe.

UEFA Manager 2000 vypadá poměrně slibně, ale v nám poskytnuté verzi obsahuje i několik chyb či dokonce chybějících důležitých součástí dobrého manažeru. Těch se však s největší pravděpodobností dočkáme ve finální verzi, která je mimochodem už na spadnutí. Věřme, že se na hře pracovalo do posledních chvil a že autoři na nic nezapomněli.

Autor:
Témata: seznámení
  • Nejčtenější

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích...

Nejpopulárnější streamerka se rozešla a sdílí historky ze seznamek

Streamerka Imane „Pokimane“ Anys se svým fanouškům svěřila, že se jí rozpadl dlouholetý vztah....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tajný playstation se prodal v přestrojení jako ohřívač pizzy

Na aukčním portálu eBay kdosi vydražil vývojářskou verzi konzole PlayStation 5. Jelikož je...

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vědec vymyslel, jak převést celý svět do Minecraftu

Americký student vymyslel způsob, jak volně dostupné mapy z Google Earth převést do krychličkového...

Beta Call of Duty: Black Ops 6 začne koncem srpna na všech platformách

Ještě před říjnovým vydáním válečné střelnice Call of Duty: Black Ops 6 půjde koncem srpna a...

Tady to všechno začalo. Znáte nejúspěšnější hry prvního playstationu?

Již pátá generace herní konzole PlayStation nepochybně vděčí za své silné postavení na trhu svým...

Sexuální výhrůžky či extrémní chamtivost. Jaké jsou největší videoherní kontroverze

Premium O šokujících momentech z videoherní branže asi běžně neuslyšíte ve společenských magazínech na...

RECENZE: Žabka, co žije pouze ve stínu. SCHiM je originální záležitost

O originální nezávislé hry není nouze a jednou takovou je nizozemský titul SCHiM. Ačkoli hra trpí...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...