Mass Effect 3 má mdlý úvod, ale pak se rozjede

aktualizováno 
Hráčům, kteří už se nemohou dočkat finále oblíbené sci-fi ságy Mass Effect, nabízíme zážitky z první hodinky hraní.

Série Mass Effect představuje jednu z nejoblíbenějších herních značek posledních let. Milovníci her na hrdiny jí sice vyčítají menší hloubku vývoje postav, milovníci akce zase trochu kostrbaté přestřelky. Ale celé to pod pláštíkem epického příběhu skvěle funguje.

Očekávání finále této sci-fi ságy je tedy veliké. Do vydání zbývá už jen měsíc, a tvůrci se tak rozhodli prezentovat úvod příběhu. Ačkoliv jde jen o krátký výsek děje, nelze se vyhnout prozrazení některých elementů. Ti, kteří chtějí ke hře přijít nepoznamenáni, by tak ve vlastním zájmu neměli číst dále.

Hned na začátku čeká hráče možnost importovat si svého, dvěma předchozími díly ošlehaného hlavního hrdinu Shepharda. V takovém případě hra vezme v potaz události, které jste doposud prožili. V opačném případě si vytvoříte Shepharda nového a dáte mu do vínku určité výchozí parametry.

Mass Effect 3

A pak už se jde na věc. Fanoušci série si jistě dobře pamatují skvělý úvod druhého dílu, kdy jste ve zničeném korábu Normandy jen s obtížemi zachraňovali Jokera. Vše se zdálo být ztracené.

Úvod třetího dílu je sice poutavý, v paměti ale zřejmě nezůstane. Ocitnete se na samotné Zemi. Shephard už není velitelem, protože mu byla hodnost odebrána po událostech z přídavku Mass Effect 2: Arrival.

Nepřítel přichází náhle a nečekaně. Pro nováčky je tu jen pár osvětlujících slov admirála Andersona, rady aliance a samozřejmě Shepharda, který zase jednou přichází vhod. Vše ukazuje na útok prastaré rasy Reaperů.

Mass Effect 3

Nejprve sledujeme zrnitý přenos z Londýna, který je vystaven drtivé ofenzívě. Pak se ozývá obrovská rána, klenba radničního sálu se hroutí, lidé umírají. Vše doslova křičí po parádním úvodu do nových událostí. Jenže z něj nakonec nic není. Až příliš rychle jste vrženi na celkem nudnou tréninkovou cestu.

Je třeba se dostat z budovy ven. To spočívá v běhu přímočarým prostředím za admirálem Andersonem. Následně je třeba se dostat k Normandy přes spoustu trosek.

Autorům se podle všeho nepodařilo navodit pocit opravdového ohrožení. Země vypadá jako kdyby byla už před útokem Reaperů pustým místem. Obří mechaničtí útočníci sice čas od času pustí nějakou tu salvu, nad hlavami občas přeletí alianční loď, ale celé to působí až příliš komorně. Cestou potkáte jen dva bránící vojáky a chlapce, který se schovává v odvětrávací šachtě.

Mass Effect 3

Do cesty se ale už staví první Huskové, tedy pozemní bojovníci Reaperů. To znamená možnost osahat si novou koncepci přestřelek. Ta působí o řád dynamičtěji než v předchozím díle. Shephard se dokáže krýt za překážkami, plynule mezi nimi přebíhat nebo se kutálet. Překážky také umí prakticky automaticky přeskočit. Do toho se ještě naučil lézt po žebříku.

Nedá to moc práce a ocitnete se u místa, kde vás má vyzvednout Normandy. Pak už stačí jen obligátně odrazit několik vln nepřátel a přilétající Normandy se s velkou parádou stará o zbytek. Anderson chce zůstat na Zemi, a tak vysílá Shepharda do vesmíru samotného. Nikoliv však do galaktické rady, nýbrž rovnou na Mars.

Mass Effect 3

Na Mars se nevydáváme za nikým jiným než za starou známou Liarou TSoni rasy Asari. Ta se už nějakou dobu zabývá pozůstatky rasy Protheanů. O nich víme, že již před mnoha tisíci let byli na stopě ultimátní zbraně proti Reaperům.

Ještě než se odlepíme od Země, vidíme, jak se chlapec z odvětrávací šachty na poslední chvíli dostává na palubu odlétající lodě. Je to ale loď, kterou Reapeři krátce po startu sestřelí. Asi by to celé působilo emociálněji, kdyby šlo o postavu, ke které si hráč předtím vytvořil nějaké pouto.

Na palubě Normandy se ale hráč ocitne jen krátce. Uslyší pouze Jokerův (pilot) hlas, žádné obcházení jednotlivých postav a zdravení se. Je potřeba jít co nejrychleji do akce. Vyberete si tedy mezi starými známými Kaidanem a Ashley a přiberete ještě nováčka Jamese Vegu.

Mass Effect 3

Na Marsu zuří mohutná písečná bouře, která vypadá krásně, nemá ale žádný herní dopad. Ostatně pohybovat se budete především v prostoru vědecké stanice. Záhy zjistíte, že vás předběhli vojáci organizace Cerberus. Zjevně také hledají zbraň Protheanů, což se vzhledem k událostem z druhého dílu jeví logicky.

Fotogalerie

Vojáci postupují velmi brutálně a zabíjejí jednoho vědce za druhým. V ohrožení je logicky také Liara. Ta se ale dokáže bránit, a tak ji Shephard najde v pořádku. Pochopitelně se připojuje ke skupině. To znamená jediné: James Vega musí přes své námitky pryč. V Mass Effect 3 opět platí osvědčené pravidlo, že v akci můžete mít jen dva parťáky.

Také nadále vás čeká pohyb v přímočarých a ne úplně atraktivních prostorách. Naplno ale okusíte nové akční prvky, které fungují opravdu dobře a z přestřelek dělají mnohem větší zážitek než ve druhém dílu.

Mass Effect 3

Navíc se děj pomalu, ale jistě dostává do obrátek a už na konci mise na Marsu vás čeká překvapení, které však nebudeme prozrazovat. Kdo ale zná příběh galaktického zachránce Shepharda opravdu dobře, jistě tuší, na co a na koho zde narazí.

Autor:

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 se koná od 20. do 24. srpna v Kolíně nad Rýnem. Čeká nás opět řada nových oznámení a ukázek z nadcházejících titulů jako jsou Gears 5, Minecraft Dungeons a Zaklínač.

Témata: Země (planeta)

Nejčtenější

Lidé vzpomínají na obaly od 3D karet minulé dekády. Jsou k smíchu i pláči

Retro obal od 3D grafického akcelerátoru

Estetika nikdy nebyla silnou stránkou videoherní kultury, své pomyslné dno však už má snad naštěstí za sebou. Nic...

Nepropásněte hru zdarma. Skvělý Mutant Year Zero není ani rok starý

Mutant Year Zero: Road to Eden

Obchod Epic Store rozdává tento týden opět parádní kousky. Kromě povedené tahové strategie Mutant Year Zero je to i...

KVÍZ: Legendární studia, která už neexistují. Poznáte je?

Lands of Lore

V dnešním kvízu se podíváme hluboko do herní minulosti. A nejspíše se budete divit, kolik skvělých studií, které v 90....

Pět scén z her, které narazily na australskou cenzuru

South Park: Stick of Truth

O cenzurování videoher v Austrálii toho bylo napsáno již mnohé, málo se už však ví, že se v posledních letech situace...

Fanoušci upravili vzhled zaklínače, aby se podobal seriálové adaptaci

Zaklínač 3 – Geralt jako Henry Cavill

Tvůrci chystaného seriálu Zaklínač vycházejí z původních knih Andrzeje Sapkowského, nikoli jeho oblíbené videoherní...

Další z rubriky

PRVNÍ DOJMY: Dreams je platforma pro vytváření a sdílení her na PlayStation 4

Dreams

Dnes je dostupných řada nástrojů, pomocí nichž si můžeme bez znalosti programování vytvářet a sdílet vlastní hry....

Super Mario Maker 2 je mocný nástroj k vytváření hopsaček s Mariem

Super Mario Maker 2

Nástroj k snadnému vytváření vlastních 2D úrovní s Mariem je díky komunitním funkcím prakticky nekonečnou zásobárnou...

OBRAZEM: Astral Chain nezklamal. V akčních pasážích naprosto exceluje

Astral Chain

V exkluzivitě Astral Chain na Switch jste příslušníkem speciální policejní jednotky Neuron, která má za cíl bojovat...

Najdete na iDNES.cz