Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. září 2021 Jaromír

Guild Wars - MMO Diablo bez poplatků!

  12:00
Za kvalitní zábavu v multiplayerovém světě již nebudeme muset platit, tedy alespoň u skvěle hratelných a ještě lépe vypadajících Guild Wars, které jsme pro vás vyzkoušeli a přinesli podrobné první dojmy z hraní! Je to návrat Diabla?

Guild Wars Dobré skutky se poslední dobou moc nenosí, zvláště pak v herní branži, kde jde vydavatelům jen o to, nahrabat si co možná největší balík peněz a následně nalítnuvší hráče odkopnout. Na MMO scéně je tomu sice trochu jinak – je třeba si platící zákazníky pokud možno dlouho udržet, což však při častém vytvoření závislosti na podobných titulech není zas až takový problém. Autoři Guild Wars, společnost ArenaNet, se ale zdají být mnohem ohleduplnější. Tvoří totiž MMORPG, a teď se podržte, za které nebudou požadovat měsíční poplatky, tedy jeden z důvodů, proč se masivně multiplayerové hraní rozšiřuje tak pomalu, minimálně u nás! Samozřejmě nejsme naivní a víme, že ArenaNet nepatří do spolku charitativních organizací, ovšem, když se nad jejich postupem zamyslíme, nutně musíme dojít k závěru, že jsou hodně chytří. Vezměme si dnešní MMO trh. Je přesycený až po okraj a nové projekty vznikají i zanikají jako na běžícím pásu. Popravdě, Guild Wars by mezi nimi asi zapadla, bez větší šance na úspěch, a to ne proto, že by byla špatná, ale kvůli absenci silnější značky. Ovšem, jakmile tvůrci vyrukovali s nulovými měsíčními poplatky, začaly se o hru zajímat miliony hráčů,Guild Wars potenciálních zákazníků, kteří si dost možná koupí krabici se hrou a půjdou si užívat do perzistentního světa, aniž by museli mít kreditku a na ní patřičný obnos! Jistě nemusím připomínat, že především pro našince jde o ideální vstupenku do kolotoče těchto dosud nedostupných her.

Vývoj Guild Wars již sledujeme nějaký ten pátek, tudíž nám samozřejmě neunikla pozvánka do otevřeného betatestu, který se poprvé tak trochu nešikovně konal v době pořádání letošní výstavy E3, kdy jsme byli zaneprázdněni zpracováváním všemožných materiálů k jiným hrám, ale tentokrát nám už neutekl! Opět šlo jen o menší zatěžovací test s dvoudenní dobou trvání, ovšem k ochutnání a slušnému propaření nám stačil bohatě. Nebyli bychom to my, kdybychom si nabyté zkušenosti tajemně ponechali, a tak se z nich můžete těšit i vy! Za zmínku rozhodně stojí minulost firmy ArenaNet, která je v následujících souvislostech dosti důležitá. Toto jméno jste před započetím vývoje Guild Wars neměli možnost slyšet, ovšem zkušenosti Guild Wars zaměstnanců ArenaNetu mluví za sebe. Jde totiž o bývalé Blizzardy, kteří měli nejen prsty, ale rovnou celé ruce především ve Starcraftu, ale také v Diablu a především se velkou měrou podíleli na vývoji online systému Battle.net, jenž obhospodařuje multiplayery všech blizzardích her. Předpoklady k tvorbě vynikající hry tu tedy rozhodně jsou!

Ke hraní Guild Wars jsme potřebovali jen velice titěrného klienta, jehož spuštění rozjelo download několika málo desítek MB, jejichž stáhnutí ovšem trvalo, zřejmě z důvodů přetížení systému, nepříjemně dlouho. Je třeba si však uvědomit, že jde jen o betatest, který má za úkol právě podobným problémům v plné verzi předejít. Menší balík dat dával tušit, že budeme muset hodně stahovat v průběhu samotné hry a také, že ano. Ve valné většině MMO nemusíte čekat u loadingových obrazovek, Guild Wars na to jde ovšem jinak – před každou misí si musíte stáhnout potřebný balík dat, abyste se do ní vůbec dostali. Nevím, jak to bude řešeno v kompletní hře, ale předpokládám, že podobně, jde zřejmě o daň vyvolanou Guild Wars nenutností měsíčně platit. Na druhou stranu – hra rozkouskovaná do menších celků není tak náročná na výpočetní výkon, tudíž se mi obraz hýbal velice svižně i při vysokých detailech.

Na počátku hry je třeba si jednoduše vytvořit postavu tím, že navolíte primární a sekundární povolání. Je zde na výběr pěkná šestice, která pokryje prakticky celou škálu. Jde o hraničáře, nekromanta, válečníka, mnicha, elementalistu a mesmera. Tyto profese se neliší jen v počátečních statistikách, jež je možné ještě trochu poupravit, a to prosím libovolně – bodíky se totiž dají přelévat z jedné vlastnosti na druhou. Ovšem mnohem zajímavější jsou kompletně rozličné schopnosti či kouzla, chcete-li. Každé povolání jich v základní verzi obsáhne celých 75 a další budou podle slov autorů přibývat. Nemá cenu je tu nějak obšírně rozebírat, jde prostě o klasické fantasy záležitosti, jaké bychom od daných povolání zhruba čekali. Mnohem důležitější je, že jejich účinky jsou na hru skutečně fatální a kdo se jich nenaučí využívat, nemá šanci přežít.Guild Wars

Ptáte se, jak se Guild Wars vůbec hrají? Počítejme s tím, že jste zkoušeli klenoty ze série Diablo a omezme se na konstatování, že se od ní GW moc neliší, tedy alespoň na první pohled ne. Ovládáte jednu postavičku, s níž pohybujete buď klikáním myši na různá místa, na něž se tato vydá a útočíte rovněž prostřednictvím tohoto hlodavce nebo ji můžete řídit pomocí kláves WSAD a útoky provádíte mezerníkem. Není se třeba obávat click-festu, zde stačí nepřítele jen zaměřit a jednou stisknout útok. Takhle, ve stylu Diabla, se protlučete minimálně velmi dobře zpracovaným tutorialem, kde narazíte jen na NPCčka, která vám vysvětli již tak jednoduchý interface a vypraví vás do velkého světa.

Jakmile se vydáte do města, začnete potkávat spoustu dalších hráčů, s nimiž můžete tvořit skupinky nebo rovnou gildy, oGuild Wars nichž celá tahle hra, již podle názvu, je. Na jednotlivé mise nemá cenu chodit samotný. Za prvé se pak hra zvrhne opravdu jen v Diablo a začne tak trochu nudit. Přeci jen neustálé mlácení monster je již trochu přežité, navíc nenabízí tak svižný postup a rychlé levelování. To přichází až s parťáky. Jedním z důvodů, proč hra využívá loadingu jsou tzv. soukromá dobrodružství. Hra například pro tisíc různých skupinek vygeneruje tisíc samostatných prostředí, kde si party nebudou lézt do zelí. Přesto se nedá říci, že by tyto úseky byly nějak mrtvé, to rozhodně ne – vedle monster narazíme i na NPC a čas od času i na nějakou tu faunu. V případě, že byste nebyli schopní nalézt ochotné spolubojovníky z tábora skutečných lidí, máte možnost si najmout pomocníky ze skupiny nohsledů. Nestojí nic, jen si s nimi prostě moc nepokecáte, ani nevymyslíte žádné taktiky, jelikož chodí neustále jen za vámi a ruku k dílu přiloží jen ve chvíli, kdy jsou na obrazovce nepřátelé.

Ve skutečných gildách je mnohem více zábavy a v případě, že máte parťáky z co možná největšího okruhuGuild Wars povolání, je to parádní, jelikož na vybalancování a spolupráci se autoři skutečně vyřádili. Až směšně jednoduše se dají vymýšlet všemožné taktiky, komba i postupy, a to zde mluvíme jen o PvE (Player vs. Enviroment, tedy hráč proti okolí). Samostatnou kapitolou a později zřejmě hlavní náplní hry jsou Guild Wars, tedy války mezi gildami spočívající logicky na bojích mezi samotnými hráči. Jestliže se se svými společníky cítíte být dostatečně zdatnými, není nic jednoduššího, než se přihlásit do nějakého turnaje a jít si za svým štěstím. V arénách se často dějí neskutečné věci a je radost dívat se na opravdové umělce. Gilda si navíc může upravit ošacení do jednotného obrazu. Přestože jsme Guild Wars hráli opravdu dlouho, betatest byl omezený a je jedině dobře, že máme pocit objevení jen skutečně malého množství všemožných vychytávek a skvělých detailů, které hra obsahuje. Má totiž vydržet na dlouhou dobu a to se jí dle našeho názoru povede, zvláště pokud se o ní bude ještě za běhu starat schopný tým designérů. Na první pohled, především v tutorialu, se hra zdá dosti plochá, přesto však zábavná, ovšem jakmile do ní začnete více pronikat, odkryjí se vám velké hlubiny, které byGuild Wars od podobného projektu jen těžko někdo čekal.

Podle toho, co jsme měli možnost vidět, bude herní svět značně rozsáhlý - k tomuto zjištění jsme přišli při pohledu na globální mapu, která zobrazovala rozlehlý fantasy svět se vším všudy, na jehož malém kousku jsme se pohybovali. Graficky jde o jednu z nejlépe vypadajících MMORPG dneška. Především prostředí s typickými pastelovými barvami vypadá úchvatně a modely i rozpohybování postav grafický part ještě vyzvedají. Zvuky jsou při bitkách opravdu šťavnaté a ani hudba se nemusí krčit v koutku. Podle prvních dojmů se na nás tedy chystá něco opravdu velkého, jednoduše ovladatelného, dlouhého a především skvěle hratelného. Skutečné kvality odhalí samozřejmě až recenze finální verze, které bychom se snad měli dočkat koncem roku, ale já se již teď nemůžu dočkat! Neplaťte, když nemusíte!

Index očekávání: 90%

Autor:

Mohlo by vás zajímat

V druhé polovině roku 2021 vychází hned několik očekávaných herních titulů.

Témata: bitka, Diablo, Umělec
  • Nejčtenější

Po 40 letech programátor opravil chybu, kvůli níž jeho hra nešla dohrát

Čtyři dekády poté, co úspěšně prodal svoji herní prvotinu Arctic Adventure, zjistil její autor Harry McCracken, že její...

Nejslavnější cheat historie oslavil 35 let. A ne, není to IDDQD

Už je to dlouhých 35 let od té doby, co si mohli hráči počítačových her poprvé vyzkoušet, co se stane, když na svých...

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Změna zákona o hraní stála čínské společnosti už více než bilion korun

Nedávná změna čínského zákona, která omezuje hraní online her nezletilých na pouhé tři hodiny týdně, má pro tamní...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

PREVIEW: Back 4 Blood dokazuje, že i masakrování zombíků se může omrzet

Chystaná multiplayerová řežba Back 4 Blood navazuje přesně tam, kde před 12 lety skončil její předchůdce Left 4 Dead 2....

Český simulátor Rail Route je až příliš návykový balzám na duši

Navzdory tomu, že český simulátor vlakového dispečera Rail Route tvoří pouze dva lidé a že je teprve v předběžném...

PREVIEW: Z Sherlocka Holmese je namyšlený hezoun, hra je však vynikající

Zahráli jsme si první dvě hodiny z chystané hry Sherlock Holmes: Chapter One a nemůžeme se dočkat, až dostaneme zbytek....

Elden Ring má ambice stát se největší fantasy událostí posledních let

Nová fantasy legenda? V případě hry od tvůrců Dark Souls a autora předlohy ke Hře o trůny se zkrátka a jednoduše nic...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...