Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Být nejlepší on-line hrou posledních let nemusí stačit. Dojmy ze Star Wars

Star Wars: The Old Republic jen těžko přinesou žánrovou revoluci. Tu však jeho autoři nikdy neproklamovali, a hra tak nabízí spíše větší či menší vylepšení dobře známých mechanik. Kombinace sci-fi prostředí a poutavého příběhu je však výtečnou i osvěžující volbou. Vývojáři z BioWare hráčům nabízí titul velmi propracovaný a v mnoha ohledech o něco lepší než konkurence.
Star Wars: The Old Republic

Star Wars: The Old Republic

Fiktivní svět Star Wars je skvělým zdrojem inspirace a BioWare z něj umně těží. Impozantní planety i pestrá směsice ras a tvorů jsou základem věrohodného prostředí a svět skutečně působí živoucím dojmem.

Obyvatelé virtuálních planet spolu čas od času konverzují, leckterá místa slouží jako letecké křižovatky, kterými proudí houfy vznášedel. Hráč má možnost zásadně ovlivnit životy některých postav.

Planety vypadají skvěle a různorodost lokací hráče potěší. Sympaticky je též pojata volnost v průchodu prostředím. To totiž, na rozdíl od řady moderních titulů, nedělá z hráče hlupáka a není plné neviditelných stěn. Často se lze zabít hloupým skokem do nicoty, či je naopak možné pohybovat se překvapivě volně a řady vyvýšených plošin dosáhnout obyčejným výskokem.

Star Wars: The Old Republic

Možnosti při tvorbě postavy jsou však značně omezené, a vývojáři tak rozmanitosti ras ve Star Wars využívají jen částečně. Úprava vzhledu tedy zaostává za řadou moderních her na hrdiny.

Osud není plně ve vašich rukou

Titul nabízí čtyři povolání, na desáté úrovni však hráč zvolí ještě specializaci,
a po světě se tak pohybuje celkem osm typů postav. The Old Republic pokrývá standardní poptávku po roli léčitelů, udělovačů poškození i tanků. Tedy postav v první bojové řadě, které zpravidla přijímají poškození i za své spoluhráče.

V některých případech však hra nabízí zajímavou odchylku. Tou je například tank, který může být dočasně neviditelný. Případně tank, jenž může zůstat cílem nepřátel i při boji na dálku. Jde však jen o vzácné výjimky a zbytek sestavy tvoří variace standardních povolání ve futuristickém kabátu. Při adaptaci povolání však hoši z BioWare odvedli výtečnou práci, a svět Star Wars tak v kombinaci s hrou na hrdiny působí zcela přirozeně.

Star Wars: The Old Republic

Největším marketingovým tahákem pro The Old Republic vždy byl příběh s možností volby a dabovanými hlasy. A nutno uznat, že BioWare skutečně dostává své reputaci mistrů příběhu a jeho zpracování on-line hrám na hrdiny nastavilo novou laťku.

Příběh titul vypráví prostřednictvím animovaných sekvencí přímo ve hře a uživatel vždy může volit z několika odpovědí. Dvě obdobné reakce, které se však dramaticky liší ve slušnosti podání, často vyprovokují identickou odpověď.
A možnost volby je tak mnohdy jen falešným zdáním.

Hráč většinu herních úkolů získá právě prostřednictvím konverzace, a některé jejich příběhové pasáže nepůsobí příliš zajímavě. Je také otázkou, kolik hráčů oželí zkušenostní body či rozličné odměny a odmítne úkoly, které jdou proti přesvědčení jejich postav.

Star Wars: The Old Republic

Někdy však životy postav ovlivníte i nečekaným způsobem. Na cestě za titulem rytíře Jedi můžete například pomoci mladému padawanovi, jehož úkolem je zvednout mohutný balvan silou mysli. Hráč sice balvan nadzvedne, přivolá tím však padawanova mistra, který definitivně ukončí jeho výcvik. Pro padawana se totiž jednalo o zkoušku trpělivosti a mistr nepředpokládal, že by mladík kamenem pohnul.

Právě takové momenty úspěšně budují atmosféru a vtahují hráče do děje. Situace navíc často nejsou černobílé a hra za rytíře Jedi nejednou umožní porušení etického kodexu, kterým je možné se obohatit.

Některé volby přidávají body dobra či zla, které pak umožňují nošení specifických předmětů. Pokud se však rozhodnete sbírat body jednoho typu, jisté nutné volby se nebudou shodovat s povahou dané postavy.

Star Wars: The Old Republic

Příběh postavy navíc mohou ovlivnit spoluhráči. Pokud se spojíte a úkoly řešíte společně, hra volí mezi odpovědí všech zúčastněných hráčů. Někdy tak lidé děj ovlivní způsobem, který jde proti vašemu přesvědčení.

Veškeré volby jsou pro danou postavu definitivní a její osud tak může nabrat nevídaný směr. Nemožnost nahrát uloženou pozici a schopnost ostatních hráčů navždy ovlivnit váš příběh jsou tedy unikátními vlastnostmi The Old Republic.

Kamarád pro život

Výtečně ve hře fungují společníci. Souputníka je možné mít aktivního jen jednoho, během průchodu titulem si však hráč spřátelí větší počet postav. Společník pak odemyká celou řadu možností. Může například bojovat po vašem boku podobně jako mazlíčci ve World of Warcraft, a hráč tak má k dispozici společníkovy dovednosti. Někteří souputníci se také mohou zhostit například role tanka.

Star Wars: The Old Republic

Společník navíc odemyká řemesla a lze ho vysílat na různé mise, ze kterých přináší rozličné předměty, řemeslné materiály a získává body dobra či zla. Řemesla samotná se nesou v tradičním duchu, a umožňují tak hráčům například výrobu brnění, zbraní či dočasné posílení statistik.

Souputníka lze kromě misí využít i k prodeji bezcenných předmětů. V obou případech však na nějaký čas zmizí a během tohoto času není v boji k dispozici. Společník však šetří čas a eliminuje potřebu hledat řemeslné materiály.

Teprve čas ukáže

Star Wars: The Old Republic mohou být poslední hrou svého typu a nad jejím osudem visí obrovitý otazník. Řadí se totiž do skupiny titulů s astronomickým rozpočtem, masivním množstvím obsahu a precizní orientací na kvalitu hry.

Star Wars: The Old Republic

Valná většina podobných titulů vydaných v posledních letech však během několika měsíců pohořela či přešla na platební model ke hraní zdarma. A vývoj takových projektů se tak již stává spíše vzácností.

Na The Old Republic je sympatické, že se nesnaží uměle nastavovat herní dobu a hráčům naopak v řadě ohledů šetří čas. Například smrt je téměř bez penalizace. Je totiž možné objevit se přímo na místě zhynutí či k němu doběhnout z blízkého oživovacího bodu.

Jednou za půl hodiny je navíc možné se téměř okamžitě přemístit k libovolné záchytné lokaci na dané planetě. Pro doplňování života mezi souboji pak stačí využít meditace, která hbitě vyléčí i velmi zraněné hrdiny.

Star Wars: The Old Republic

The Old Republic je sice v mnoha ohledech velmi podobná většině moderních
on-line her na hrdiny, nabízí však drobná vylepšení s kumulativním efektem, který ze hry činí nejzajímavější titul posledních let. Sázka na propracovaný příběh se vyvedla a získávání úrovní je v The Old Republic žánrovým vrcholem.

Titul se zatím těší masivní popularitě. O jeho osudu proto jako u řady předchozích on-line titulů rozhodne obsah pro hráče maximální úrovně. Vývojáři zatím hře věnují patřičnou péči a v půlce února by měla vyjít první obsahová aktualizace.

The Old Republic má výjimečný potenciál stát se úspěšnou hrou a redakce to titulu jedině přeje. Popis dalších aspektů hry, zhodnocení pokročilého obsahu a finální verdikt však nabídneme v recenzi za několik týdnů.

Autor:
  • Nejčtenější

Nejpopulárnější streamerka se rozešla a sdílí historky ze seznamek

Streamerka Imane „Pokimane“ Anys se svým fanouškům svěřila, že se jí rozpadl dlouholetý vztah....

Nejsem zlatokopka, brání se nová přítelkyně jednoho z nejbohatších streamerů

Populární herní streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, daroval své nové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěli vytvořit Skyrim planetu ve Starfieldu, reakce fanoušků je zklamala

Skupina fanoušků her od Bethesdy si uložila heroický úkol, přenést fantasy svět Tamrielu, známého...

Zaplatil půl milionu, aby si mohl chvíli zahrát s populární streamerkou

Fanoušek vydražil v internetové aukci možnost zahrát si počítačové hry s populární streamerkou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jasný signál fanouškům. Polské studio teď zaměstnává hlavně nový Zaklínač

Ačkoliv má polské studio v přípravě hned několik projektů, aktuální informace naznačují tomu, že...

RECENZE: Autopsy Simulator je psychologický horor z prostředí pitevny

Simulátory nás rády seznamují s těmi nejroztodivnějšími profesemi. Díky nim se můžeme stát hledači...

Zaplatil půl milionu, aby si mohl chvíli zahrát s populární streamerkou

Fanoušek vydražil v internetové aukci možnost zahrát si počítačové hry s populární streamerkou...

Šel jsem si pro výpověď, místo toho mě povýšili, vzpomíná režisér Cyberpunku

Vývojář Pawel Sasko z polského studia CD Projekt prozradil, že když si ho před časem vedení...

Stýská se vám po značce Command & Conquer? Zkuste skvělé demo Tempest Rising

Na Steamu se nečekaně objevilo demo skvěle vypadající strategie Tempest Rising, která se přiznaně...

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...