Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Big Mutha Truckers - první dojmy

  12:00
Staňte se řidičem kamiónu a ukažte všem, kdo je pánem silnice - to vše v připravovaném simulátoru okořeněném prvky obchodování. A pozor na zločinecké gangy, které kvůli vítězství neváhají použít neférových prostředků...

Big Mutha Truckers
Výrobce: Eutechnyx
Vydavatel: Empire Interactive
Datum vydání: 3Q 2003
homepage
Big Mutha Truckers Počítačové hry s tématikou kamionů nepatří zrovna mezi nejrozšířenější druhy. Do dnešního dne vydané hry točící se kolem těchto monster na kolech je možné rozdělit na dvě skupiny. Tu první lze nazvat jako závodní a lze do ní zařadit třeba Mercedes Benz Truck Racing. Druhou skupinu můžeme pojmenovat jako obchodní, protože úkolem hráče je vydělávat peníze pomocí převážení obchodních artiklů z různých koutů virtuálního světa. Představitelem této skupiny je například ne úplně povedený Hard Truck: 18 Wheels nebo právě Big Mutha Truckers.

Jak již bylo naznačeno, jedná se o obchodně-řidičský simulátor, kdy je hráč vtělen do role přepravce. Ma Jackson, majitelka přepravní společnosti Big Mutha Truckers Inc., se rozhodla opustit po třiceti letech úspěšného vedení firmu a užít si zbytek života někde na slunečných plážích na pobřeží Atlantiku. Jenže vzniká Big Mutha Truckers problém, kdo převezme vedení společnosti, protože potenciálních uchazečů z Jacksonovic rodiny je až moc. Navíc, kromě trojice bratrů (Cletus, Earl, Rawkus) projevila zájem o vedení společnosti také jejich sestra Bobbie-Sue. Jak z této šlamastyky ven? Paní Jacksonová se zachovala po vzoru klasických pohádkových příběhů a dala všem svým dětem jednoduchá pravidla. Šéfem společnosti se stane ten, kdo za následujících šedesát dní vydělá pomocí autodopravy nejvíce peněz.

Poté, co se vtělíme do jednoho z nabízených „dětí“, se už střemhlav vrháme do víru cestovního ruchu High State County. V něm se kromě sídla BMT, Inc. nachází také pětice měst, mezi kterými se budou obchodní transakce odehrávat. První kroky však nutně musí zamířit do garáže, kde je potřeba vybrat si návěs, jaký budeme za naším truckem táhnout. Přeci jen, pro takový petrolej je výhodnější cisterna než klasická plátěná „krychle“. Po dotankování a opravení poškozených součástí našeho miláčka se přesuneme do baru, kde se od barmana za přátelský úsměv dozvídáme, které suroviny ve kterém městě právě frčí (zřídka se stane, že barman zadá Big Mutha Truckers nějaký úkol). Také zde můžeme zkusit štěstí na jednorukém banditovi či si u místního lichváře, jehož úroky jsou často extrémně drsné, půjčit peníze. Posledním a zároveň nejdůležitějším místem ve městě je obchod. Právě zde se provádějí veškeré obchodní transakce. Nakupování i prodávání je řešeno velice přehledně, barevné šipky graficky znázorňují vývoj cen jednotlivých komponent v daném městě, se kterými jde obchodovat.

Po vyřízení všech nutných formalit nasedáme do našeho kamionu a vyrážíme vstříc světlým zítřkům. Občas se stane, že tu potkáme jiného řidiče, který se snaží provokovat vychvalujícími se bláboly o kvalitách svého řidičského umění. A tak nezbývá, než přijmout sázku o to, kdo se dostane rychleji do určeného místa. S těmito sázkami je však vhodné obzvláště v začátcích počkat, protože počítačový oponent má mnohem větší zkušenosti se zkratkami na cestách, zatímco počítačový hráč je v těchto fázích odkázán na satelitní navigační systém.

Big Mutha Truckers Nejdůležitější součástí hry je bezesporu samotná jízda v kamionu. Na celou situaci je možné dívat se ze čtyř různých pohledů. Ty přehlednější jsou pohled z kabiny a z předního nárazníku, přeci jen více matoucí je pohled z úrovně začátku taženého přívěsu a téměř nepoužitelným je pohled zezadu celé soupravy, kdy téměř není vidět kabina kamionu. Jízdní vlastnosti trucku jsou na velice slušné úrovni, ovládání je i pomocí klávesnice dostačující. Tvůrci si vyhráli i s fyzikálními vlastnostmi přívěsu, který se chová opravdu realisticky a může se po krkolomné havárii dokonce odpojit a nebohému řidiči tak nezbývá než dojet do nejbližšího města a tam si koupit nový.

Aby nebyla samotná jízda nudně stereotypní, přichází na řadu také drobná zpestření. Zatímco aktivní přístup policie k porušování dopravních předpisů je celkem standardním vybavením těchto her, útoky motorkářských gangů (které jsou schopné po vzoru slavných vlakových loupeží za jízdy rozpojit celou soustavu) už k tradičním prvkům nepatří. Hra navíc dává bonusové finanční prémie za obzvláště vydařené karamboly, zatím nejvíce hodnoceným kombem, kterého se mi podařilo dosáhnout, je sestřelení dvou motorkářů pomocí přívěsu zároveň a přitom ještě čelně vrazit do protijedoucího autobusu :o)

Big Mutha Truckers Samozřejmě, nehody na silnicích zanechávají stopy jak na počítačových vozech, tak i na hráčově kamionu. Tyto stopy se netýkají ani tak změny chování vozu a ani vizuálně se stroj nijak nemění (v podstatě jen začne stoupat dým a při větším poškození lze zahlédnout i plamínky šlehající z okolí jezdcovy kabiny), znatelně to však jde poznat v garáži v jednotlivých městech, kde si místní mechanici těmito opravami přijdou na opravdu tučné peníze.

Co se týká technického zpracování celé hry, obzvláště oproti Hard Truckům je zřetelné evidentně kvalitnější grafické zpracování. Ani zvuková stránka na tom není špatně, motory správně brumlají, efekty nárazů jsou reálné. Ani volba hudebního doprovodu není vůbec špatná, naprosto zapadá do stylu drsných řidičů dálkových kamionů.

Zatímco X-Boxová a PS2 verze této hry od Eutechnyxu vyšla již před více jak osmi měsíci, na PCčkovou verzi, kterou vzala (stejně jako konzolové verze) pod svou patronaci společnost Empire Interactive, si budeme muset ještě chvíli počkat. Milovníci romantických cest dlouhou stepí v kabině několikatunového monstra se určitě mají na co těšit.

Autor:
  • Nejčtenější

Nejsem zlatokopka, brání se nová přítelkyně jednoho z nejbohatších streamerů

Populární herní streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, daroval své nové...

S černým samurajem v Japonsku tvrdě narazili. Vydavatel se omlouvá

Připravovaná hra Assassin’s Creed Shadows zasazená do feudálního Japonska vyvolala nevoli zejména...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zaplatil půl milionu, aby si mohl chvíli zahrát s populární streamerkou

Fanoušek vydražil v internetové aukci možnost zahrát si počítačové hry s populární streamerkou...

Hráč dostal ban na deset let, hned po návratu navázal na původní hádku

Uživatel oblíbeného internetového fóra Something Awful dostal v roce 2013 zákaz na sto tisíc hodin...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Nobody Wants to Die je kyberpunková detektivka jako řemen

Sci-fi adventura Nobody Wants to Die je poctou mnoha filmovým i herním klasikám, zároveň ale...

Sex s medvědem byl přelomovým okamžikem pro videohry, myslí si vývojářka

Scenáristka Baudelaire Welchová se na vývojářské konferenci v Brightonu rozpovídala o virální...

Loňské Call of Duty je od středy v předplatném Game Pass

Loňská válečná střelnice Call of Duty: Modern Warfare III, v níž jednotka Task Force 141 pátrá po...

Do Fortnite přibyly cybertrucky, hráči na jejich majitele pořádají hony

V rámci nejnovějšího updatu, přibyly do populární střílečky Fortnite náklaďáky Cybertruck od...

Hráč dostal ban na deset let, hned po návratu navázal na původní hádku

Uživatel oblíbeného internetového fóra Something Awful dostal v roce 2013 zákaz na sto tisíc hodin...

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - OLOMOUC (A12493)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...