Nejvíc proher v historii sportu. Hráči Overwatch byli pro smích, teď válí

aktualizováno 
Tým Shanghai Dragons drží nelichotivý rekord za nejdelší sérii prohraných zápasů v profesionálním sportu obecně. První sezona ligy v počítačové hře Overwatch pro ně skončila debaklem, když prohráli všech čtyřicet zápasů, do kterých nastoupili. V té aktuální se jim však daří a patří mezi vůbec nejlepší týmy.

Profesionální liga ve hře Overwatch (OWL) je prvním a zatím také jediným pokusem přizpůsobit profesionální hraní počítačových her i divákům tradičních sportovních soutěží. Má podobu klasické ligy, jakou známe třeba z NHL, NBA nebo MBL. 

Profeisonální e-sportový tým Shanghai Dragons

Bída a zmar z hráčů týmu Shanghai Dragons byly na konci první sezóny téměř hmatatelné.

Týmy nenesou názvy sponzorů, ale jsou vztaženy k jednotlivým městům. A to nikoli jen Severní Ameriky a Kanady, jako v případě výše zmíněných soutěží, ale rovnou napříč celým světem. V každém z dvaceti měst, která se OWL aktuálně účastní, je domácí aréna, kde mohou fanoušci sledovat své oblíbence naživo. Vzniká tak přirozeně široká divácká základna i rivalita mezi týmy.

Všichni hráči OWL jsou profesionálové, kteří se hře věnují jako zaměstnání a berou za to spousty peněz. Po všech stránkách tak jde o profesionální sportovní organizaci, jediným rozdílem oproti výše zmíněným je fakt, že se během zápasů hráči tolik nehýbou. OWL funguje teprve od loňského roku, ale už dokázala přepsat historii. Postaral se o to tým Shanghai Dragons, který se stal nejhorším týmem v historii profesionálního e-sportu.

05.května 2018 v 04:52, příspěvek archivován: 02.srpna 2019 v 16:30

The Shanghai Dragons have done it. At 0-29 and 29 straight losses, they have set the record for the longest losing streak in the history of major sports leagues. (via @KateMitchellOW) https://t.co/Wll82lndif

„Draci“ jsou držitelem rekordu v počtu prohraných zápasů v řadě v jakémkoliv profesionálním sportu, který do té doby drželi basketbaloví Philadelphia 76ers s dvaceti osmi prohrami. V první sezoně totiž nevyhráli ani jeden ze svých čtyřiceti zápasů do kterých nastoupili, v druhé pak k nelichotivé sérii přidali ještě dva. Této děsivé bilance si povšimla i mainstreamový média, čímž paradoxně celé lize pomohla dostat se do očí veřejnosti. Ambiciózní tým poskládaný z nejlepších hráčů z celé Číny byl všem pro smích.

05.května 2018 v 07:32, příspěvek archivován: 02.srpna 2019 v 16:58

@Slasher @KateMitchellOW Where can I get a salary to constantly lose at video games please send a DM thanks and God bless.

Od té doby se však tým změnil k nepoznání a nejen, že se dlouhodobě drží na pozicích zaručujících postup do play-off, dokonce zcela opanoval tzv. třetí Stage, což je jeden z nejdůležitějších momentů celé sezony.

Jak se to dříve vysmívanému týmu povedlo? Celkem jednoduše – prostě svoji soupisku postavili od začátku znovu. Z jedenácti hráčů základní sestavy zůstali jen tři, pakovat se musel i trenér. Mimochodem, aktuálně v týmu působí jediný Číňan, všichni ostatní jsou z Jižní Koreje. Ze všech dvaceti týmů ligy jsou Draci aktuálně osmí, jak však předvedli v dechberoucím finále Stage 3, dokážou být rovnocenným soupeřem i těm nejlepším.

Patří e-sporty mezi opravdové sporty?

Dánský progamingový tým Astralis

Mnoho lidí stále trpí předsudky a hráče si představuje jako bledé obtloustlé chlapce, kteří jen dlouhé hodiny sedí na zadku a zírají do monitoru. Srovnávat je se skutečnými sportovci je pro ně pak vyloženě urážlivé. Ano, například s takovým chozením do Sokola má hraní pramálo společného, ovšem faktem je, že žádná jednotná definice sportu prostě neexistuje. 

„Pojmem sport je dnes obvykle označována pohybová (fyzická) aktivita provozovaná podle určitých pravidel a zvyklostí, jejíž výsledky jsou navíc měřitelné nebo porovnatelné s jinými provozovateli téhož sportovního odvětví,“ píše se například na české Wikipedii. Dá se brát klikání myší jako pohybová aktivita? Špičkoví hráči s ni sice dokážou hýbat nadpozemskou rychlostí, ale asi se shodneme na tom, že to není nic, co by měli staří Řekové na mysli při definování pojmu Kalokagathia.

Jenže proč se pak už dnes nikdo ani nepozastaví nad motoristickými sporty, sportovní střelbou nebo třeba šachy? A co, až se e-sporty přetečou do virtuální reality, která skutečný pohyb vyžaduje. Takový hráč Space Junkies se pravděpodobně během zápasu zpotí víc než celý curlingový tým dohromady.

Jak si můžete přečíst například v našem rozhovoru s majitelem nejslavnějšího českého progamingového týmu eSuba, mají toho profesionální hráči s profesionálními sportovci společného spoustu. Ať už jde o nutnost maximální fyzické připravenosti, vyvážený jídelníček, pravidelné tréninky, vymýšlení taktiky, sledování zápasů soupeřů atd.

Jisté je, že hádky o tom, jestli je progaming sport nebo ne, neskončí nikdy, protože zde není žádná oficiální autorita, která by je mohla rozhodnout. Co se vyřešit může, a také se to v posledních letech zhusta řeší, je otázka, zda-li mají být e-sporty součástí olympiád. Různí členové olympijského výboru se k tomu zatím staví různým způsobem, ale například na posledních Asijských hrách už proběhly utkání ve hrách League of Legends, FIFA, Counter Strike nebo Starcraft 2. Už jen fakt, že se o tom na nejvyšší úrovni vůbec vážně diskutuje, je pro e-sporty důležité. 

Autor:

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 se koná od 20. do 24. srpna v Kolíně nad Rýnem. Čeká nás opět řada nových oznámení a ukázek z nadcházejících titulů jako jsou Gears 5, Minecraft Dungeons a Zaklínač.

Nejčtenější

Chernobylite se chce svézt na popularitě seriálu. A asi mu to vyjde

Chernobylite

Havárie v Černobylu skrývala mnohem vážnější tajemství, než je známo. Tedy alespoň v podání připravované hry...

Nepropásněte hru zdarma. Skvělý Mutant Year Zero není ani rok starý

Mutant Year Zero: Road to Eden

Obchod Epic Store rozdává tento týden opět parádní kousky. Kromě povedené tahové strategie Mutant Year Zero je to i...

Jedna z nejočekávanějších her roku Death Stranding je čím dál záhadnější

Death Stranding

Jedna z nejočekávanějších her letošního roku se s každou další ukázkou stává záhadnější a podivnější – v tom nejlepším...

Pět scén z her, které narazily na australskou cenzuru

South Park: Stick of Truth

O cenzurování videoher v Austrálii toho bylo napsáno již mnohé, málo se už však ví, že se v posledních letech situace...

Neurážejte našeho bezpohlavního robota, vyhrožují herní komunitě

V Borderlands 3 můžete hrát za bezpohlavního robota.

Připravovaný titul Borderlans 3 si nemůže oddychnout od kontroverzních témat. Nejnovějším popraskem na internetu jsou...

Další z rubriky

Iron Harvest vypadá stále lépe, nabídne 1. světovou válku s obřími roboty

Iron Harvest

Fanoušci real-time strategií trpí v posledních letech nuceným půstem. Chystaná strategie Iron Harvest by to mohla...

Může náhodně zemřít. Ve Watch Dogs půjde hrát za kteréhokoliv Londýňana

Watch Dogs Legion

S novým trailerem přispěchali v rámci největší evropské herní akce GamesCom také tvůrci hackerské akce Watch Dogs...

Středověká akce For Honor je na PC opět dočasně zdarma

For Honor

Pokud jste minuli některou z akcí, kdy byla středověká, primárně multiplayerová rubačka For Honor zdarma, máte další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz