Metal Gear Solid

Metal Gear Solid | foto: Konami

Ani to nutné minimum. Sběratelská kolekce starých Metal Gearů působí odbytě

  • 0
Čerstvě vydaná kolekce starších dílů kultovní série Metal Gear Solid nedopadla úplně tak, jak si fanoušci představovali. Na slavné hry v podstatě nikdo ani nesáhl a tak na moderním hardwaru běhají hůř než na volně dostupných emulátorech.

Série Metal Gear Solid bezesporu patří do zlatého fondu videoher a tak je nové vydání prvních dílů vítanou příležitostí, jak si doplnit vzdělání. Vzhledem k jejich stáří (první díl vyšel v roce 1998) je pochopitelné, že bude při jejich hraní nutné přivřít obě oči, přece jen počátky 3D akcelerované grafiky jsou z dnešního pohledu patrně tou nejošklivější herní érou vůbec. I s tímto vědomím ovšem působí nová kolekce značně odbytě.

Že bude hra ošklivá, se dalo předpokládat, že se nebude dát ovládat, už méně.

Jde totiž v podstatě o úplně stejný software, jaký si lidé mohli koupit už tehdy, bez jakýchkoli dodatečných vylepšení, která dnes považujeme za naprosté minimum. Ne, nikdo opravu nečekal remake, ale že třeba druhý díl bude na moderním hardwaru běhat jen v 30 FPS, když na PlayStationu 2 běhal v 60, je trochu tristní. Společnost Konami už podle magazínu IGN uznala nečekané propady snímkování a slíbila rychlou nápravu.

Ve třetím díle jsou zase překlepy v anglické lokalizaci, v některých filmových scénách je pak špatně synchronizovaný zvuk s obrazem. Magazín Kotaku zase uvádí, že hra reaguje na stisknutí pauzy s desetisekundovým zpožděním, PC verzi hry pak nelze hrát pomocí klávesnice a myši, ale vyžaduje ovladač.

Podobných nedodělků je kolekce plná, a i když žádný z nich nebrání tomu, abyste se do těchto klasik mohli naplno ponořit, mají fanoušci oprávněně pocit, že se slavné značce nedostalo takové pozornosti, jakou si zasloužila. Obzvlášť když si člověk uvědomí, že na některých zdarma distribuovaných emulátorech běhají stejné hry daleko lépe.

Hořkou pachuť pak vyvolává i úzkostné vyhýbání se zmínce o autorovi značky Hideu Kodžimovi v doprovodných materiálech. Vypadá to, že se v Konami se vzájemným rozchodem nedokázali stále vyrovnat, byť tedy z titulků samotných her jeho jméno nikdo neodstranil.

Na Steamu má tak v tuto chvíli legendární hra 59 % pozitivních recenzí, na Metacriticu pak 77 %, což je vzhledem k nadčasovosti originálu nedůstojné. Něco nám ale říká, že to vydavatelům opět projde. Když totiž dojde na nostalgii, lidé vytahují peněženky mimořádně ochotně (viz náš článek).