GameEkonom: Boj pokračuje

  12:09aktualizováno  2:51
Herní průmysl zažil další vánoční vrchol, kterému vládl Xbox 360 a Nintendo DS. A co nás čeká letos? Online hry, osobní počítače a herní konzoly budou nadále bojovat o přízeň hráčů.

Novoroční články s sebou většinou nesou bilancování, rekapitulaci minulých událostí a nejrůznější statistické údaje. Stranou nezůstaneme ani my: herní průmysl bude na rok 2005 vzpomínat jako na rok MMORPG a nové generace herních konzol. Nikdo nepředpokládal, jak obrovský úspěch bude mít World of Warcraft. Blizzard svým příspěvkem do online světů v podstatě změnil celé vnímání této herní kategorie a zároveň osvěžil celý herní PC trh díky milionům prodaných kopií. Jinak ale hraní na PC upadá: podle studie společnosti Nielsen//NetRatings klesly výdaje na herní hardware a software během vánoční sezóny 2005 o 9 % ve srovnání s rokem 2004. Na špatné prodeje si stěžuje například i největší vydavatel počítačových her Electronic Arts, který dokonce sáhl ke snížení cen některých svých herních titulů, aby alespoň částečně vyrovnal propad obratu. Ale těžko prodávat rok za rokem nové verze starých her s minimálními změnami za plnou cenu.

Stejně tak se v roce 2005 hodně mluvilo a psalo o nástupcích Xboxu a Playstation 2. Microsoft nakonec splnil slib a koncem roku uvedl v rozmezí pár týdnů celosvětově Xbox 360 – špičkové herní zařízení, které na trh doprovází relativně malý počet her a trocha problémů, o kterých každý rád napíše. Doposud se prodalo přibližně 1,2 milionu Xboxů 360, do konce února chce Microsoft prodat dalších 1,8 milionu přístrojů. Nejspíše by prodal i více, ale nestíhá vyrábět. Sony zase bodovala s prezentacemi výpočetního výkonu přepracované Playstation 3 a zároveň těžila z úspěchu Playstation 2. Aktuální herní platformy společnosti Sony Computer Entertainment se doposud prodalo 100 000 000 kusů. Tento milník SCE překročili výrazně rychleji než u první Playstation a daří se i prodejům her. Snad na všech sledovaných trzích je v první desítce nejprodávanějších her převaha titulů pro PS2.

Výjimkou se staly některé hry pro Nintendo DS v Japonsku. Kapesní Nintendo se dvěma obrazovkami a Playstation Portable představují další bitevní území roku 2005. Boj o místo v kapsách hráčů na cestách. Oba špičkové přístroje se snaží nabídnout vyšší úroveň grafického zpracování her, přičemž PSP sází na doplňkové multimediální funkce a Nintendo zase na netradiční herní prvky využívající dotykové ovládání. I když se oba přístroje prodávají dobře a na odbyt jsou hry i video disky pro PSP, Nintendo DS vyloženě trhá rekordy. Jen v Japonsku se už prodalo 5 milionů kousků, prodává se mnohem rychleji než konkurenční PSP a dokonce i rychleji než se prodávala PS One a PS2.

Daří se i hraní na mobilech. Nokia se sice rozloučila s neúspěšnou platformou N-Gage, která se neprosadila kvůli kombinaci malého výkonu a vysoké ceny her, ale java hry zaznamenaly výrazný boom. Zájem o prodej mobilních her je tak velký, že i velké vydavatelské společnosti začínají produkovat vlastní mobilní obsah nebo kupují zavedené společnosti. Stinnou stránkou tohoto trendu je snaha vydávat na mobily přepracovanou každou „pecku“ z PC nebo PS2, přičemž výsledek má se svým vzorem shodný maximálně název a možná nějaký obrázek.

A jak všechny ty bitvy dopadnou? Nevíme, zatím není jisté téměř nic, jisté je jen to, že lidé budou hrát i nadále, bude jich hrát stále víc, ale jaké hry a na čem je budou hrát, to je věc každého z těch lidí.

Xbox 360 ještě jednou, dvakrát, třikrát
Microsoft to s uvedením nového Xboxu nemá úplně snadné. I když je v Evropě i USA totálně vyprodaný, v Japonsku kvůli nedostatku her nejde o žádný hit, zatím se nepodařilo prodat úvodní dodávku na trh. Ale to není hlavní problém, alespoň zatím, protože Japonsko představuje jeden ze tří největších herních trhů (v pořadí USA, Japonsko, UK). Větší vrásky Microsoftu nejspíš dělá další zpráva o možném defektu u některých Xboxů 360. Půjčovna her GameFly pozastavila výpůjčky her pro Xbox 360, protože se jich příliš mnoho vrací poškrábaných. Podle reakcí na diskusních fórech jsou disky obzvláště náchylné k poškrábání, pokud uživatel s Xboxem hýbe během hraní. Microsoft nadále upozorňuje, že každý problém s Xboxem 360 je i nadále řešen opravou nebo výměnou, přičemž Microsoft hradí náklady na dopravu nesprávně pracujícího zařízení do servisu a zpět k uživateli. Objem haprujících přístrojů přitom nepřesahuje obvyklou míru, kterou jsme mohli pozorovat i u Playstation 1 a 2, Nintenda nebo PSP.

Mezi problémy s Xboxem 360 patří také přehřívání, tento problém by mohlo odstranit přídavné chlazení, které má na veletrhu CES představit společnost CoolIT Systems. Jde o řešení založené na teplovodivé kapalině, hlučnost zařízení by tak neměla stoupnout, ale stále platí, že Xbox 360 v normálním bytě by se přehřívat neměl i bez přídavného chlazení. Microsoft si už také poradil i s novoročním problémem se službou Xbox Live, na které zmizely na několik hodin nejlepší dosažené výsledky u her jako je Hexic nebo Mutant Storm Reloaded. Nešlo prý o výsledek hackerského útoku, ale o prostý bug.

Aby nebylo Xboxu 360 málo, ukazuje se, že slovní spojení Xbox 360 bylo jedním z nejvyhledávanějších hesel na stránkách google.com. Xbox 360 je na překvapivém 4. místě před Michaelem Jacksonem, Angelinou Jolie i Harry Potterem. Vysoko se držel i na Yahoo.com, kde ale hráči ještě o něco častěji hledali informace o Sony Playstation Portable a ještě častěji na Yahoo lidé hledali iPod.

Hádky o NHL
Tahle zpráva je tak trochu smutná. Electronic Arts se rozhodli, že budou jediní, kdo bude moci vydávat hry z prostředí NHL s licencemi hráčské asociace. Vymínili si exklusivní licenci pro použití loga NHLPA a jmen všech hráčů. Kvůli tomuto jednání ale narazili u zástupců majitelů klubů, kteří odmítají poskytnout svou licenci, pokud NHLPA nepovolí používat reálná jména hráčů i dalším zájemcům (typicky Take Two vydávající NHL 2kX dříve ještě s přídomkem ESPN). K vyhrocení sporu došlo 21. prosince, od té doby se neobjevily žádné nové zprávy.

Pokud se zúčastněné strany nedohodnou, může vyjít EA Sports NHL 07 s pravými jmény hráčů, ale s vymyšlenými názvy klubů včetně log a naopak, v NHL 2k7 potkáte známé kluby Americké národní ligy hokeje, ale hráči budou poněkud neznámí, jak to znáte třeba z fotbalové série PES. Tahle situace je vážně nepěkná a skoro se chce plakat i nad pouhou nutností použít reálná jména a názvy ve hře, která propaguje komerční podnik, kterým americká hokejová liga je. Možná by za používání jmen jako Jaromír Jágr a Steve Yzerman měli začít platit i novináři.

Proč Korejci umírají při hraní?
Prosinec přinesl další vlnu úmrtí korejských hráčů. Tato situace přinesla řadu komentářů, které se shodují ve fyzických příčinách smrti. Zabijákem je stres a fyzické vyčerpání kombinované s nedostatkem potravy a pití. Jako možnou příčinu, proč lidé při hraní umírají v Koreji častěji než jinde, uvádějí odborníci prostředí internetových kaváren se špatně větranými prostorami a vysokou soupeřivost Korejců – snaha být nejlepší zvyšuje stres, kterému je tělo vystaveno a zvyšuje riziko kolapsu.

Dávejte na sebe pozor a zbytečně se nerozčilujte nechápavostí autora, který se tolik věnuje problematice hraní na konzolách. Stejně ho nezměníte. Za týden nashledanou.

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

Další z rubriky

Microsoftem zrušená exkluzivita Scalebound možná vyjde na Switchi

Scalebound

Po třech letech vývoje zrušená hra Scalebound nakonec nejspíše skutečně vyjde. Jen to nebude exkluzivně na Xboxu, ale...

Co budete hrát o víkendu?

Metro Exodus - Master Artyom Edition

V pátek vyšlo hned několik očekávaných her, z nichž vyčnívá postapokalyptické Metro Exodus. Rozehráli jste některou z...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Najdete na iDNES.cz