RECENZE: Rakovina, angína, nikotinek. Obrana lidského těla jako strategie

aktualizováno 
Boj proti nemocem v lidském těle jako strategie? Proč ne, český projekt Defend Your Life! se hraje výborně.
90

Defend Your Life!

Platforma: iOS, Android, Windows Phone

  • Hratelné zdarma
  • Netradiční prostředí a jednotky
  • Milá grafika
  • Chytne a nepustí

Defend Your Life! | foto: Ondřej Zach

Projekt vychází z osvědčeného konceptu takzvaných obranných strategií, v nichž hráč taktickým umísťováním věží podél cesty brání v postupu nepřátelským jednotkám. Kromě toho, že autoři Defend Your Life! zvládli uchopení herních mechanismů na jedničku a nebáli se i několika novinek, originální je zejména příběhové zasazení.

Bitvy s nepřáteli se totiž odehrávají přímo v lidském těle. Autoři už ostatně dříve prozradili, že se inspirovali starým kresleným seriálem Byl jednou jeden život, jenž přístupnou formou přestavoval fungování lidského těla. Ostatně i stylizaci hry jsem si rychle oblíbil. Na obranu před tuberkulózou či angínou tak stavíme kasárna s hrdinnými krevními destičkami a podobně.

Defend Your Life!

Defend Your Life!

Defend Your Life!

Defend Your Life!

Klíčem k úspěchu je správná kombinace budov, přičemž potěšitelné je, že byť základní mechanismy jsou vždy stejné, v úrovních je třeba zohlednit typy nepřátel. Univerzální strategie, se kterou byste prošli hrou, tak naštěstí neexistuje.

Za co se platí

Hra je zdarma, neobsahuje reklamy, ze peníze lze pořídit drahokamy – ty však hráč získává i hraním. Drahokamy pak usnadní nákup dalších hrdinů, pokud by vám základní nevyhovoval. Za drahokamy se také nakupují různá vylepšení, třeba více kyslíku do začátku. Pro hraní však nejsou potřeba.

Věžová výbava je vesměs klasická: v základu tu máme kasárna s jednotkami, střílnu, dělostřelectvo a vitaminovou továrnu, která posiluje ostatní věže. Postupem hrou se zpřístupňují specializace, a tedy i strategické možnosti. Vitaminová továrna například posílí sílu, dosah nebo rychlost střelby okolních věží. Střílna se promění v Tesla věž nebo jednoduché dělo. Dělostřeleckou věž lze přetvořit na bažinu, která zraňuje a zpomaluje jednotky a podobně.

Defend Your Life!

Defend Your Life!

Defend Your Life!

Defend Your Life!

Nepřátelé jsou však kreativnější. Je třeba dobré zabránit tomu, aby se spojil alkohol A a alkohol B dohromady, protože výsledkem je velmi silná jednotka. Na alkohol zkrátka pozor. Nikotin se zase po prvním zásahu dočasně zneviditelní, takže pokud s tím nepočítáte, zkrátka prosviští nepozorovaně vaši obranou. Volt je imunní vůči elektrickým útokům, pneumokok zase léčí ostatní jednotky. Autoři si s nepřáteli evidentně vyhráli, přičemž hledání optimální strategii je jeden z pilířů hry.

Fotogalerie

Za vyhranou misi získává hráč jednu až tři tablety, které posléze investuje do různých vylepšení. Objevuje se zde rychlejší zisk kyslíku, za nějž se nakupují věže, posílení věží, ale i účinnější pomocníci jako bomba, elektrický šok a injekce, které jsou průběžně k dispozici během hraní každé mise. Dodatečné tablety lze získat hraním misí na vyšší obtížnost. V jejich pokoření pomáhá i hrdina, který se přímo účastní bitev a získává zkušenosti.

Některé mise skýtají překvapení, například když se v ledvinách objeví ledvinový kámen v podobě obřího golema, jinde si zase nepřátelé probourají dodatečnou cestu v průběhu mise, nebo je třeba zbourat most, kterým si zkracují cestu.

Ve výsledku mě příjemně překvapil i zvolený obchodní model, kdy je hra zdarma, bez reklam a do nákupů drahokamů, za něž si lze pořídit další hrdiny či ulehčit hru, nijak nenutí. Tahle hra zkrátka stojí a vyzkoušení.

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

90 %

Čtenáři

86 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 113 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

RECENZE: Super Mario Run je první oficiální hra s Mariem pro chytré telefony

Super Mario Run

Hra s legendárním instalatérem Mariem je poprvé oficiálně dostupná na mobilní telefony a tablety. I přes původní obavy...

Zkuste s obřím monstrem zničit město, hrát lze zdarma

Smashy City

Smashy City volí velmi jednoduchý, ale lákavý koncept, kdy se obří monstrum snaží zničit celé město. Destrukce je...

Najdete na iDNES.cz