RECENZE: Sýrový svět je pohodová československá hra plná skvělých hádanek

aktualizováno 
Československé vývojářské studio Alda Games debutovalo povedenou logickou hrou Zachraň šneka, své síly a nápady však naplno ukazují v komplexnějším dobrodružství Sýrový svět.
80

Sýrový svět

Platforma: iOS, Android

  • Šíře hádanek
  • Milá grafika a zpracování
  • Krátké

Sýrový svět | foto: Ondřej Zach

V Sýrovém světě sledujeme osudy malého myšáka, který se vydává do lidského obydlí, aby našel potravu pro hladovějící rodinu. Hra přitom s hráčem komunikuje beze slov.

Sýrový svět

Sýrový svět

Na hráče čeká 35 obrazovek, které musí postupně vyřešit. Autoři přitom neříkají, co máte přesně udělat, pouze naznačují. Ze situace tak vyplývá, že chcete otevřít například zamknutou krabičku, v níž se ukrývá sýr, složit robota nebo zahrát na piano správnou sekvenci.

V praxi zjišťujete, které předměty jsou na obrazovce aktivní a snažíte se je správně použít. Hra přitom počítá, na kolik kliknutí jste obrazovku vyřešili. Úrovně lze samozřejmě snadno restartovat, škoda, že za nízký počet kliknutí není nějaký bonus. 

Fotogalerie

Pozoruhodný je široký záběr hádanek, autoři se nebojí puzzlů, matematiky, ale i prvků na postřeh. Výsledkem je velmi zábavný koktejl. Přívětivost projektu podtrhuje i jednoduchá, ale velmi milá 2D grafika, ostatně celý projekt evokuje různé staré hry, napadají mě Gobliiins.

V podstatě jediný problém vidím v délce hry. Děti asi mnohé úlohy potrápí, nicméně zkušenější hráče málokterá zaskočí. Když za necelou hodinku či dvě utišíte hlad myší rodinky, je vám líto, že autoři nepřipravili ještě alespoň dvě kapitoly.

Na druhou stranu, poměr cena/výkon je příznivý: na androidu je hra zdarma s reklamami, na iOS stojí 0,89 eura (zhruba 25 korun) bez reklam.  

Soutěž

V průběhu dne vložíme do diskuze 3 promo kódy na iOS verzi. Tentokrát v duchu českého přísloví: kdo dřív přijde, ten dřív mele. 

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

73 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 168 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

RECENZE: Super Mario Run je první oficiální hra s Mariem pro chytré telefony

Super Mario Run

Hra s legendárním instalatérem Mariem je poprvé oficiálně dostupná na mobilní telefony a tablety. I přes původní obavy...

Mobilní Rayman se obrazově vytáhl, škoda nedotaženého ovládání

Rayman Adventures

Raymana asi netřeba představovat. Je to legendární herní postava. Daří se mu bodovat i na mobilních zařízeních. Ani...

Najdete na iDNES.cz