Události: Podrobnosti o Fallout 3!

  12:01aktualizováno  21. června 4:21
První info z protiatomového krytu *** Piranha Bytes kutí další RPG *** Zaklínač má novou homepage *** Našlápnutý lineup Ubisoftu *** 3D Realms oznamují akční Earth No More *** Pro Evo 2008 na obzoru

Loki

Přestože se do naší redakce pomalu vplížilo herní sucho a na pořádnou nakládačku si budeme muset opět počkat až na konec letních prázdnin, začátek září a následující měsíce, na internetu to neustále vře. Díky tomu vám i v tak parném počasí můžeme nabídnout souhrn nejzajímavějších událostí, které k nám v uplynulých dnech zavál vítr z mnoha vývojářských studií a vydavatelských domů. Než se však společně s námi vrhnete na aktuální nášup, možná vám přijde vhod několik hratelných demoverzí. Nejde sice o žádný zázrak, ale třeba přijdete na chuť alespoň budgetovým sci-fi závodům H-Craft Championship, fantasy akčnímu RPG Loki (francouzské demo) nebo vesmírnému simulátoru Star Assault (německé demo).

War. War never changes.
Červencové číslo magazínu Game Informer je konečně na světě a s ním i podrobné preview očekávaného postapokalyptického RPG Fallout 3 v podání Bethesda Softworks. Tito zkušení vývojáři se naposledy pochlapili s datadiskem Shivering Isles pro epické fantasy RPG The Elder Scrolls IV: Oblivion, v tichosti chystají The Elder Scrolls V a na prsou si již nějaký ten pátek hřejí pokračování legendární RPG série od Interplay. Očekávání fanoušků je obrovské a stejný je i strach, aby Fallout 3 neztratil ono pověstné kouzlo a neudělal svým starším bratříčkům ostudu. Popravdě řečeno, tento nelehký úkol zaměstnancům z Bethesdy rozhodně nezávidíme, ale většina dostupných informací zatím svědčí o tom, že vývoj třetího Falloutu vzali za správný konec. Je pochopitelné, že se nikdy nezavděčí všem hráčům, a tak se v diskuzi pod článkem můžete směle vyjádřit, jak byste si očekávané postapokalyptické dobrodružství představovali vy.

Fallout 3

Příběh Fallout 3 začne narozením hlavního hrdiny přímo v protiatomovém krytu. Matka při porodu umírá, otec analyzuje DNA dítěte a na vás je určit základní vlastnosti a schopnosti hlavního hrdiny. Co se příběhu týče, hra bude mít údajně devět až dvanáct konců (přesné číslo zatím není rozhodnuto), jež závisí na vašem chování a rozhodování v klíčových okamžicích. Autoři oživí starý známý karma systém a váš hrdina během hry získá vlastní pověst. Z problémů se opět budete moct vykecat nebo plížením a skrýváním ve stínech bez problémů proniknete na ostře střežená místa. Ale stejně jako v každém pořádném RPG, i zde záleží na každém hráči, jak si postavu vyprofiluje. Ovšem i ti největší borci se občas nevyhnou nějaké šarvátce a pustí se do křížku s různými nepřáteli.

Nový soubojový systém V.A.T.S. (Vault-tec Assisted Targeting System) umožní likvidaci protivníků v reálném čase ve stylu first person akcí, ale na řadu přijde i pauzování hry a s ním spojené taktizování. Budete-li mít dostatek akčních bodů, probíhající akci zastavíte a vyberete si z různých speciálních schopností. Jakmile vám bodíky dojdou, hra vás nemilosrdně vrhne zpět do reálného času a budete vydání na milost nepřátelům a jejich specialitám až do té doby, dokud se vám akční body zase nenaplní. Fallout 3 poběží na vylepšeném enginu z Oblivionu, kde se vývojáři hodně podepsali třeba na third person pohledu, který si v případě The Elder Scrolls IV: Oblivion vysloužil nemalou kritiku. Vydání hry je pro PC i konzole PlayStation 3 a Xbox 360 plánováno na listopad příštího roku a do té doby se jistě dozvíme spoustu dalších zajímavých informací. Nikdo z Bethesdy zatím veřejně nevypustil do světa žádné screenshoty ze hry (na internetu se různě povalují pouze skeny z Game Informeru), a tak zde pro ilustraci uvádíme pouze záběry z prvního traileru.

Fallout 3 Fallout 3 Fallout 3

Episode Two

Co se děje v trávě...
Další dobrodružství Gordona Freemana je na spadnutí! Valve Software se konečně slitovali a odhalili přesné datum vydání Half-Life 2: The Orange Box (The Black Box byla nedávno zrušena). Kompilace Half-Life 2: Episode Two, Portal a Team Fortress 2 pro PC, PlayStation 3 a Xbox 360 se tedy objeví přesně 9. října 2007 - pokud ovšem nedojde k nějakému dalšímu neočekávanému posunu. A když už jsme u toho podzimního data, nemůžeme opomenout ani nabitý lineup Ubisoftu, v němž najdete například Assassin's Creed, Brothers in Arms: Hell's Highway nebo Tom Clancy's Splinter Cell: Conviction. Zmínit se však musíme především o nadějné first person akci Haze, jejíž časová exkluzivita pro konzoli PlayStation 3 byla v průběhu předešlých dní vesele probírána. Nakonec vyšlo najevo, že PS3 verze Haze bude mít před PC a Xbox 360 pouze týdenní náskok, což nás skutečně pobavilo. Válka konzolí mezi Sony a Microsoftem se podepsala i na očekávané akci Grand Theft Auto IV, i když v tomto případě rozhodně nijak úsměvná není. Společnost Take 2 potvrdila, že bonusový epizodický obsah čeká pouze majitele Xbox 360 verze hry, což je s ohledem na GTA sérii nemilosrdná podpásovka pro všechny fanoušky, kteří oprašují stařičký PlayStation 2 a připravují "péestrojku" na říjnový maratón.

Společnost Konami odhalila další pokračování vynikající fotbalové série Pro Evolution Soccer, které se letos na podzim objeví pro PC, Xbox 360, PlayStation 3, PlayStation 2, Sony PSP a Nintendo DS. Autoři tentokrát vyzdvihují především adaptivní systém umělé inteligence - tzv. Teamvision. S jeho pomocí se soupeři neustále učí z hráčových chyb, dokáží odhalit jeho slabiny a adaptují se na individuální styl hry. Zážitek z fotbalové simulace Pro Evolution Soccer 2008 by tak měl být ještě intenzivnější než dosud a na celkovém hodnocení se jistě podepíše i vylepšená vizuální stránka. Na podzim se rovněž objeví nová FIFA 08 od EA Sports, a tak se nabízí otázka, kdo si tentokrát odnese pomyslný vítězný pohár. Fandíte Pro Evu nebo raději omrknete FIFU?

Pro Evolution Soccer 2008 Pro Evolution Soccer 2008 Pro Evolution Soccer 2008

Duke Nukem Forever

Není to tak dlouho, co kreativní ředitel 3D Realms Raphael Van Lierop sliboval dvě překvapení (ani jedno se nemělo týkat Duke Nukem Forever) a už tu máme první oznámený titul. Jmenuje se Earth No More a o vývoj se starají 3D Realms společně s Recoil Games - poměrně mladý tým, který založil bývalý člen Remedy Entertainment Samuli Syvahuoko. Pokud tuto novou akci nestihne podobný osud jako notoricky odkládaný Duke Nukem Forever, objeví se pro PC i konzole PlayStation 3 a Xbox 360 v průběhu roku 2009. První informace opět nabídli redaktoři magazínu Game Informer a v aktuálním čísle podrobili vývojáře nemilosrdnému výslechu. Zjistili, že autoři chtějí opustit představu osamoceného hrdiny a kampaň soustředí na spolupráci s hráči z celého světa. Tomu ostatně podřizují i design zbraní, neboť většina z nich bude vybavena speciálním kooperativním módem (např. Linker by měl fungovat podobně jako stará známá zbraň ze slavného filmu Krotitelé duchů). Earth No More poběží na Unreal Enginu 3 a nabídne tak vynikající grafické zpracování - první screenshoty zatím najdete jen v červencovém čísle Game Informer, kde je k vidění i malý (a dosti odpudivý) záběr z Duke Nukem Forever.

Piranha Bytes se rozešli s JoWooDem, Gothic 4 vzhledem k právům kutí zcela jiný, dosud neoznámený tým, ale němečtí vývojáři se nevzdávají. Dohodli se totiž s Deep Silver a plánují vlastní RPG, při jehož tvorbě zúročí několikaleté zkušenosti s vývojem oceňované série Gothic. Doufejme, že se rovněž poučí ze svých chyb a budou se více věnovat betatestování a redukování nepříjemných bugů. To však zatím ještě můžeme hodit za hlavu - podrobnější informace o zbrusu novém RPG budou k dispozici v horizontu jednoho měsíce. Jakmile se dozvíme více, určitě vám dáme vědět. Další klenot od autorů Gothicu si rozhodně nenecháme ujít.

Gothic 3 Gothic 3 Gothic 3

halo2vista

Aktuální PC verze Halo 2 a Shadowrun se zrovna dvakrát nepovedly, a alespoň dle mého názoru rozhodně nestojí za koupi nového operačního systému Windows Vista, jenž nestydatě vyžadují ke spuštění. Podobné praktiky Microsoftu očividně nejsou po chuti ani zaměstnancům Falling Leaf Systems, kteří se rozhodli rozchodit tyto tituly i pod osvědčeným systémem Windows XP. A údajně nezůstane jen u těchto her - dalším rozlousknutým oříškem má být plná funkčnost titulů s podporou DirectX 10 bez asistence Windows Vista. Během příštích měsíců se jistě dozvíme, jak se Falling Leaf Systems daří. Je vcelku pochopitelné, že se Microsoft snaží podporovat prodej nového operačního systému všemi možnými způsoby, ale podobné omezování DirectX 9 her je skutečně na pováženou (viz. "původní" Geometry Wars pouze pro Visty a aktuální Geometry Wars na Steamu pro XP). A co si o tom myslíte vy? Jste ochotní kvůli hrám s podporou DirectX 10 přesedlat na nový operační systém nebo o něm uvažujete již v souvislosti s Halo 2, Shadowrun a podobnými tituly?

Jedno z nejočekávanějších RPG letošního roku - Zaklínač (The Witcher) pod taktovkou polského CD Projektu - se chlubí novými internetovými stránkami. Na této adrese se skrývá flashová stránka pro prezentaci hry i komunitní pro hráče a na obou najdete dostatek zajímavých informací, jež vás zasvětí do úžasného fantastického prostředí z pera polského spisovatele Andrzeje Sapkowského. Vynikající trailer, lákavé záběry ze hry, popisy Geraltových zbraní nebo nebezpečných nestvůr jistě osloví každého příznivce fantasy, nemluvě o fanoušcích Sapkowského mistrovských děl s bělovlasým zaklínačem v hlavní roli. Doufejme, že Zaklínač nebude pouhou akční rubačkou s RPG prvky, ale nabídne všem RPG pozitivním hráčům plnohodnotný zážitek. Když už nic jiného, o český překlad hry se nemusíte obávat - jeho autoři znají Geraltova dobrodružství nazpaměť a nezkřivili by mu jediný vlásek na hlavě.

The Witcher The Witcher The Witcher

Autor:
 

Nejčtenější

KVÍZ: Největší herní zklamání z devadesátých let. Vzpomenete si na ně?

Kvíz

Historie si pamatuje jen vítěze, a tak to dnes může vypadat, že devadesátá léta byla pro počítačové hry zlatým obdobím....

Youtuber prochází velké open world hry. Který svět je nejhezčí?

The Witcher

Podívejte se na zrychlené průchody některými z nejoblíbenějších open world her dneška. Možná vás překvapí, jak malou...

Megalomanský Star Citizen pod palbou kritiky. Množí se obavy, že nevyjde

Squadron 42

Ani vybraných 5 miliard korun nakonec nemusí autorům ambiciózního Star Citizena stačit. Podle magazínu Forbes už jen...

Vznik jednoho z nejzásadnějších rockových alb ohrožovala chytlavá videohra

The Cure (O2 arena, Praha, 22. října 2016)

Členové kapely The Cure museli při natáčení svého legendárního alba Disintegration zakázat ve studiu hraní vesmírného...

RECENZE: A Plague Tale ukazuje drsný středověk: inkvizici, mor a krysy

A Plague Tale: Innocence

A Plague Tale: Innocence vás nevezme do minulosti jen svým zasazením, ale i svojí přísně koridorovou hratelností. Ale...

Další z rubriky

Nadměrné hraní her nepřináší potíže hned, říká odborník na závislosti

Jiří Koreš

U mladistvých, nejde v případě hraní her ještě o závislost, ale spíše o nastavení míry, hranic a pravidel v rodinném...

ANKETA: která herní, hudební či filmová předplatná využíváte?

Ze seriálu Černé pondělí na HBO

Systém předplatného je v oblasti her, hudby i filmů stále populárnější. Podělte se s ostatními, které služby máte...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v květnu

Conan Unconquered

V květnu si zajezdíme a zastřílíme v post-apokalyptické akci, budeme bránit pevnost před nájezdy nepřátel a prožijeme...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz