Neprůstřelný mnich

  12:00aktualizováno  9:47
Jako bezejmenný střeží tajemství. Nyní proto, aby splnil pradávné proroctví, našel svého nástupce a je jím ten nejméně pravděpodobný kandidát. Aneb Chow Yun-Fat v dalším akčním snímku, na němž se jako producent podílí John Woo.

Neprůstřelný mnich

Když byla producentům Terenci Changovi a Johnu Woo učiněna nabídka k natočení filmu Bulletproof Monk (Neprůstřelný mnich), měli okamžitě zájem. Původně byl Bulletproof Monk vydán koncem devadesátých let jako komiksový seriál nakladatelstvím Flypaper Press. "Nečtu komiksy", říká Chang, "ale tenhle byl jiný. Velmi mě lákal spirituální aspekt příběhu."
Bylo však třeba upravit tento příběh na plátno. A producenti věděli, že materiál zaujme jejich dlouholetého přítele a filmovou hvězdu mnoha jejich dřívějších projektů Chow Yun-Fata. Chang a Woo požádali o napsání scénáře Ethana Reiffa a Cyra Vorise.
"Terence nás pozval s Ethanem na večeři", říká Voris. "Vybrali komiks Neprůstřelný mnich a řekli: Máme příběh, potřebujeme ho upravit a co byste řekli tomu, kdyby Chow Yun-Fat představoval postavu neprůstřelného mnicha"? Jelikož jsme viděli všechny jeho filmy, považovali jsme to za skvělý nápad. Byla nám nabídnuta příležitost napsat scénář k filmu s Chow Yun-Fatem v hlavní roli - nemohli jsme odmítnout. Chang a Woo dali scénáristům dva výtisky komiksu a Reiff a Voris se dali do práce. "Vrátili jsme se do kanceláře, přečetli jsme si to a líbilo se nám to. Ale bylo nutné provést jisté úpravy. Rozhodli jsme se použít tento materiál a nakonec jsme přišli s návrhem scénáře, který se Johnovi a Terencovi opravdu líbil."
Chang přiznává, že se příběh ve filmu podstatně liší od příběhu v komiksu. "Řekl jsem scénáristům, že by měli zachovat filozofii původního materiálu, ale v první řadě a ze všeho nejvíce záleží na tom, aby Neprůstřelný mnich byl zábavný, akční, dobrodružný příběh o hrdinovi, který se skrývá v každém z nás. Scénáristé to do puntíku splnili."

Neprůstřelný mnich

Hlavní natáčení snímku Neprůstřelný mnich začalo 9. března 2002. Natáčelo se v Torontu, ve Vancouveru a v jejich okolí. Další natáčení probíhalo v historickém Parkwood Estate v Oshawe. K velmi náročným dekoracím patřil nádherný klášter v Himalájích, který vidíme na začátku filmu. Filmaři nenašli odpovídající místo, kde by se mohlo natáčet - vytvořili proto autenticky vypadající exteriér v jednom kamenolomu v okolí Toronta.
Jedna z nejdůležitějších filmových scén, Strukerovo (hlavní antagonista v podání Karla Rodena) "Nervové centrum", byla postavena v Torontském studiu. Trvalo to přes deset týdnů, neboť bylo nutné architektonicky vyřešit nutnost, aby zde bylo možno natočit náročné letecké záběry a potřebné zvláštní efekty pro akční sekvence.

Martin:
Jak zhodnotit další akční snímek s hvězdným Chow Yun-Fatem? Především musím předeslat, že navzdory na první pohled lákavému tématu nečekejte nic hlubokomyslného a výpravného ve stylu Tygr a Drak. Komiksová předloha je docela znát. Zkrátka takové nenáročné béčko s lehce načrtnutým příběhem, který je dobrým důvodem pro klasický střet mezi silami světla a temnoty, již zde představuje bývalý nacistický pohlavár (jak výstižné), pro střet prezentovaný v pohříchu mizerně zvládnutých akčních soubojích, kde bych osobně toliko S.W. Scottovi byl ochoten uvěřit, že před natáčením podstoupil trénink bojového umění. Souboje jsou rychle a špatně nastříhané z jednoduchého důvodu - aby nebylo příliš zřejmé, že to hlavním aktérům na scéně nejde zrovna od ruky, potažmo od nohy. Vedle špatného střihu, v němž přeci jenom občas zachytíte, co se vlastně na place děje, musím zmínit trikové efekty, jež působí dosti často poněkud uměle, což je rozhodně velká škoda. Ne, nechci říci, že by akční část, jež tu není zastoupena až v takové míře co v Tomb Raiderovi, byla vysloveně špatná, je tu něco vcelku působivých momentů, ale vzato kolem a dokola zde neuvidíte nic obzvlášť zajímavého a v přímé konkurenci s novými Charlieho andílky Neprůstřelný mnich vypadá jako záležitost spíchnutá doslova horkou jehlou. Pravda, snaží se pošramocený dojem napravit umírněným Neprůstřelný mnich vtipem, ze kterého si tedy těžko natrhnete bránici, ale zase lze ocenit, že na rozdíl od již citovaného Tomb Raidera je tu prostor pro zlehčení celé akce, což se určitě počítá. Stejně jako tu je prostor pro herecké výkony a nutno dodat, že opět na rozdíl od Tomb Raidera herci mají šanci, jíž se v rámci omezených možností snaží využít. Filozofické pokusy v dialozích bych sice raději vynechal, ale přítomnost Karla Rodena jako obligátního záporáka našince určitě potěší tím více, že mu tyhle role padnou jako ulité!
Takže tady máme vcelku tuctový akční pokus, který si po prvním zhlédnutí dáte do kolonky "Pro zbytek života vyřízeno" a tím bych sobě vymezený odstaveček uzavřel - ještě s tím, že to není rozhodně taková mizérie, jak to z některých mých slov může působit, ale akční snímek se špatně natočenými akčními scénami zkrátka ztrácí cosi z očekávaného kouzla... Hodnocení: 50%

Sleepless:
Bulletproof Monk je další z řady filmů postavených na někdy méně, někdy více známé komiksové předloze. To znamená, že fanoušci příslušného komiksu jdou na film kvůli známým postavám, známým hláškám, známé zápletce a také se zvědavostí, jak se vybraným hercům podařilo ztvárnit mnohdy výrazně profilované komiksové charaktery. Zatímco ve filmovém Spider Manovi, či dvou dílech X-Menů se to povedlo na výbornou, takový Dare Devil byl víceméně zklamáním (Ben Affleck nejenže neumí bojovat, ale teď mám pocit, že ani slušně hrát). Jak dopadl Bulletproof Monk? Inu komiks se povedlo na filmové plátno převést vcelku zdařile. Co je to však platné, když jej málokdo zná (komiks) a ani zdaleka není populární, či dokonce kultovní jako výše citované příklady. Nezbývá tedy než se zamyslet a zhodnotit film s tím, že zapomenu na jeho předlohu.
Takže. Jedná se o film akční, kde je spousta záběrů věnována soubojům za použití asijského bojového umění. Nehledě na to, že opravdu kompletních soubojových scén je ve filmu příliš málo, zamrzí i jejich provedení. Zatímco Chow Yun-Fat to má, jak se říká v nohách a rukách Neprůstřelný mnich a jeho styl mi připadá přirozený, na ostatních hercích je vidět, že podstoupili hodně krátkou průpravu a o zbytek se postaral střih a speciální efekty. I když Matrix, zejména druhý díl v lásce příliš nemám, je nutné přiznat, že Keanu Reeves zatím jako jediný z herců, kteří se kvůli filmu museli intenzivně učit bojové umění, zvládl svoji roli v soubojových scénách na jedničku. I přesto se však najde spousta pasáží, které v mých očích nepostrádají efekt a šmrnc. Je to zkrátka lepší průměr. Co se týče příběhu, není vlastně o čem mluvit. Je to klasická story o boji dobra se zlem, které tentokrát slušně ztvárnil český herec Karel Roden. Ničeho překvapivého se za celý film nedočkáte, ale na druhou stranu je potěšující, že se tvůrci vyhnuli obvykle trapným scénám, kdy se herci pokouší vtipkovat a moc jim to nejde. Pár vtipnějších scének tu sice je, ale nepůsobí nijak křečovitě. Bulletproof Monk sice není žádný hit, ale ani brak. Je to příjemná a tak akorát dlouhá podívaná, jejíž sledování vás neunaví ke spánku, tak jako v případě mnoha jiných megahitů (Matrix Reloaded). Hodnocení: 65%

Ondra:
Neprůstřelný mnich je typickým představitelem filmů, na který příliš nechodí intelektuální elita sledující filmový klub, v diskuzích jej pár jedinců častuje hodnocením "shit" a je pravděpodobné, že po pár letech si už nikdo dané dílko nevybaví. Děj filmu - o tibetském strážci a svitku obdařeném mocí, nacistovi, jenž po starodávném artefaktu prahne a žákovi, který by měl svitek po následující periodu (šedesát let) opatrovat - neslibuje víc, než ve výsledku nabízí. Herecké výkony jednotlivých protagonistů jsou sympatické, jmenujme samozřejmě Karla Rodena v roli nacisty, jeho sličnou vnučku s mile německým přízvukem a trio ochránců na straně dobra. Filmu od začátku do konce svědčí jeho odlehčené pojetí s několika chytrými poznámkami a pár vtipnými scénkami - ale hlavně: na konci se nedočkáme tolik obvyklého klišé v podobě trapného moralizování. A i když některé bojové scénky mohly vypadat lépe, nenudil jsem se - a o to jde především. Hodnocení: 65%

Neprůstřelný mnich

V závěru nám zbylo něco místa pro bližší představení osobností, které mají s Neprůstřelným mnichem co do činění.

Tak především to je Chow Yun-Fat.
Chow prožil dětství koncem padesátých let v rybářské vesnici Lamma Island v Hong Kongu. V deseti se přestěhoval do města a v sedmnácti zanechal školy a začal pracovat. Na naléhání přítele se přihlásil do hereckých kurzů na TBV - Hong Kong, nejvlivnější televizní stanici. Po roce se stal jejím stálým hercem.
V roce 1976 hrál Chow v dramatickém seriálu Hotel, díky kterému se stal špičkovou televizní hvězdou a známou osobností v rodném Hong Kongu. Za několik dalších let dosáhl dalšího úspěchu v seriálu The Bund (1981), kde hrál gangstera ze Šanghaje třicátých let. Tady se již proslavil po celé jihovýchodní Asii.
Chow začal točit celovečerní filmy v roce 1977. Velký zlom nastal v roce 1982, kdy s ním režisér nové vlny Ami Hui natočil The Story of Woo Viet. V tu dobu zaplavily trh levné filmy s kung-fu tematikou a zničily ho. The Story of Woo Viet se stal milníkem v hongkongské filmové historii - jako první "seriózní" film, který dosáhl komerčního úspěchu a uznání u kritiků. Chow se stal hvězdou první velikosti.
V roce 1985 získal Chow cenu nejlepšího herce na Asian Pacific Film Festivalu a Tchai-wanského Zlatého koně za svůj výkon v dramatu Leonga Po.Chie Hong Kong, 1941. Následujícího roku ho John Woo obsadil do filmu A Better Tomorrow.
A Better Tomorrow vydělal 35 milionů hongkongských dolarů jenom v Hong Kongu a Chow získal svou první cenu hongkongské akademie za nejlepší herecký výkon. Dále hrál ve filmu A Better Tomorrow 2 v režii Johna Woo a pak ve filmu A Better Tomorrow 3 v režii Tsuie Harka.
Neprůstřelný mnich Chow debutoval v Americe filmem The Replacement Killers v režii Antoine Fuqua. Pak následoval The Corruptor s Markem Wahlbergem a epické drama Anna a král spolu s Jodie Fosterovou. Chow dále hrál v oscarovém filmu Crouching Tiger Hidden Dragon v režii Ang Lee spolu s Michelle Yeoh.

Seann William Scott (Kar) na sebe upozornil v úspěšné komedii Prci, prci, prcičky. Pak následovaly filmy Road Trip Final Destination a Hele vole, kde mám káru? s Ashtonem Kutcherem.
Nedávno si Scott zopakoval svou klasickou roli ve znovu úspěšném snímku Prci, prci prcičky II., který se stal finančně nejúspěšnějším projektem z kategorie filmů přístupných od 17-ti let. Dosáhl 300 milionů na hrubých tržbách.
K dalším filmům S. W. Scotta patří Jay and Silent Bob Strike Back a Old School. Scott hrál dále po boku Julianne Mooreové a Davida Duchovnyho ve sci-fi komedii Evolution v režii Ivana Reitmana. Rovněž rozšířil řady účinkujících v pořadu Saturday Night Live.
V roce 2002 Scott podepsal produkční smlouvu s Universal Pictures na projekty, které bude jak produkovat, tak v nich hrát. Scotta uvidíme ještě účinkovat ve filmech American Wedding, třetím díle Prci, prci, prcičky, v akčním snímku Welcome to the Jungle a v nezávislém filmu Stark Raving Mad producentů Johna Baldecchiho a Lawrence Bendera.

Paul Hunter (režisér) - po dlouhé a úspěšné kariéře režiséra reklam a videoklipů je film Neprůstřelný mnich jeho filmový debut. Díky svému nápaditému stylu je Paul jedním z nejúspěšnějších současných režisérů videoklipů. Spolupracoval se slavnými hudebními umělci jako je Jennifer Lopez, Lenny Kravitz, Christina Aguilera, Eminem, D´Angelo, Courtney Love, Marilyn Manson, Sean "Puffy" Combs a mnoha dalšími.
Neprůstřelný mnich Kariéru začal tak, že stavěl scény a natáčel speciální reklamy a spoty na vysokorozpočtové produkty pro velké společnosti včetně koncernu Coca Cola.
Paul získal za svou práci na projektech pro Nike a Jordan obrovské uznání. Reklama na The Nike byla oceněna cenou Emmy. Paul režíroval i hudební video na píseň Michaela Jacksona You Rock My World. Také režíroval spoty pro současnou kampaň Dr. Pepper a pro nadcházející reklamní kampaň Nike.

John Woo (producent) - jeho závratná filmařská kariéra začala v Hong Kongu, kde strávil více než dvě desetiletí; v centru vzkvétajícího filmového průmyslu režíroval více než dvacet šest filmů.
Woo se narodil v Guangzhou v Číně a ve čtyřech letech se s rodinou přestěhoval do Hong Kongu. Studoval na Matteo Ricci College a v devatenácti letech začal natáčet experimentální filmy.
V roce 1983 začalo úspěšné partnerství s režírujícím hercem Chow Yun-Fatem. Natočili gangsterské filmy A Better Tomorrow, A Better Tomorrow II a komediální ztřeštěnost Once A Thief.
Woo debutoval v U.S. filmem Hard Target v hlavní roli s Jean-Claude Van Dammem. V roce 1994 založil WCH Entertainment se svým produkčním partnerem Terencem Changem. Pod touto hlavičkou natočil Woo svůj první hollywoodský hit Broken Arrow - v hlavní roli John Travolta a Christian Slater. Spolu s Changem Woo působil jako výkonný producent úspěšných nízkorozpočtových snímků The Big Hit a Replacement Killers.
Jeho třetí hollywoodský film Face/Off s Johnem Travoltou a Nicolasem Cagem byl kritiky po celém světě oceněn jako výborné dílo. Woo pak režíroval Toma Cruise ve filmu Mission Impossible II, který vydělal po celém světě stovky milionů dolarů. Jeho nejnovější film Windtalkers ho pak znovu spojil s Nicolasem Cagem.
Woo a Chang pojmenovali svou produkční společnost po známé hoře v Hong Kongu - Lion Rock Productions.

P.S. Úplně nakonec takovou noticku. BonusWeb je mediálním partnerem filmu Neprůstřelný mnich a na adrese neprustrelnymnich.bonusweb.cz najdete o tomhle akčním snímku více.

Autor:
 
Témata: proroctví, Umělec, Vtip

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Třicet minut hrůz i nadšení. Dojmy z demoverze remaku Resident Evil 2

Resident Evil 2 (2019)

Remake hororové klasiky Resident Evil 2 se nezadržitelně blíží. Kdo už se nemůže dočkat vydání, najde dočasnou útěchu v...

Další z rubriky

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

Dočkáme se letos? Očekávaná herní oznámení v roce 2019

Ikonický noktovizor ze série Splinter Cell

Kromě spousty ohlášených her vyhlížejí fanoušci také první zmínky o chystaných novinkách. V následujícím článku najdete...

Najdete na iDNES.cz