Představitelé školy otrávili zastupitele Královéhradeckého kraje sáhodlouhými projevy a také licitováním o počet studentů. Sion High School měl původní kapacitu 200 studentů, na konci loňského školního roku přišlo vedení školy s desítkami studentů s transparenty žádat o zvýšení kapacity na 480. To zastupitelé odmítli a zvýšili kapacitu na 240, což je podle krajských měřítek hraniční počet pro ekonomické přežití střední školy (více čtěte zde).
V pondělí vedení Sionu přišlo žádat o zvýšení na 290 studentů, ale po chvíli připustilo, že by jim stačilo alespoň 260 míst, což rozezlilo hejtmana Lubomíra France (ČSSD), který případ nazval nikdy nekončícím příběhem.
„Tohoto chování na úrovni trhovců se už účastnit nebudu,“ vzkázal Sionu.
Licitovat nechtěli ani ostatní zastupitelé, kteří nepodpořili návrh na další zvýšení počtu studentů k 16. září. Škola nyní má legální kapacitu 240 studentů, avšak studuje na ní 258 dětí a dospělých.
Za porušení zákona hrozí škole výmaz z rejstříku
Takové porušení zákona jí vytkla v březnu i školská inspekce, která do začátku letošního školního roku nařídila zjednat nápravu. Pokud se tak nestane, ministerstvo může rozhodnout i o výmazu Sionu z rejstříku škol.
„Výsledkem jsme zklamáni. Paralelně však jednáme i s ministerstvem školství a věříme, že u paní ministryně nalezneme pochopení,“ uvedl ředitel křesťanského sdružení Sion Denis Doksanský.
O tom, jestli kapacita školy zůstane taková, jaká je, či bude vyšší, totiž ve finále rozhoduje ministerstvo. To však v drtivé většině případů přihlédne k doporučení kraje, o čemž je přesvědčen i hejtman Franc, který se kvůli Sionu s ministryní školství Klárou Valachovou už sešel.
Nutnost zvýšení kapacity Doksanský vysvětluje tím, že Sion High School je prý jedinou možností, jak si mohou některé učitelky mateřských škol doplnit vzdělání, aby mohly zůstat na svých pozicích.
„Dálkoví studenti už v tuto chvíli na škole jsou a budou tak ohroženi na svém profesním životě,“ apeloval na zastupitele Doksanský.
„Kvalifikaci dle zákona měly mít všechny učitelky v mateřských školách k 1. lednu 2015,“ upozornila ho radní pro školství Táňa Šormová (KSČM).
Zákon o pedagogických pracovnících platí od roku 2004 a učitelům dal pro doplnění vzdělání desetiletou lhůtu. Podle Šormové není ani pravda, že by byl absolventů podobných oborů nedostatek.
„Při zjišťování podkladů jsem kontaktovala i úřad práce, jestli je zvýšená potřeba absolventů tohoto pedagogického oboru. Podle ředitele úřadu je spíše jejich převis. Situace je obdobná v celém kraji. Nevíme také, co by bylo s kapacitou školy, když by zájem o obor skončil,“ upozornila krajská radní.
Na postup školy si stěžuje i konkurence
Na zastupitelstvu se rozhodla vystoupit i ředitelka konkurenční školy Eva Petřikovová, která už 20 let vede Obchodní akademii, Vyšší odbornou školu cestovního ruchu a Jazykovou školu s právem státní jazykové zkoušky, jak zní celý název školy na hradeckém Slezském Předměstí.
O stejný obor, jaký chce nyní Sion navýšit, žádala před několika lety, musela ho však vyměnit za jiný obor v rámci schválené kapacity.
„Tímto se cítím opravdu poškozena, neboť tu neplatí pro stejné školy stejný režim. Nám byly třídy sníženy a někomu jinému by se teď měly povolit? Když naše škola poruší zákon, zvýšení žáků nám schválíte také?“ ptala se zastupitelů Petřikovová.
Ti nakonec hlasovali většinově proti návrhu předsedy školského výboru Jiřího France (ČSSD), který sliboval zvýšení kapacity na 290 míst. Pro byli pouze tři zastupitelé, 20 jich bylo proti a 16 se zdrželo.