Chovatel se po uštknutí zmijí paví vrací domů, policie případ odložila

  15:37aktualizováno  15:37
Majitel Bioparku Štít na Královéhradecku uštknutý jedovatou zmijí paví se po dvou dnech v nemocnici vrátil do domácího ošetřování. Nehoda s hadem se mu stala mimo výstavní prostory bioparku, v soukromém domě. Policie ani státní veterinární správa žádná pochybení neshledala.

Zmije paví je jeden z nejjedovatějších hadů v Asii. | foto: Saleem Hameed CC-BYCreative Commons

Jednapadesátiletého chovatele uštkla zmije minulý čtvrtek. Manželka jej autem vezla do nemocnice, ale záchranáři jí raději naproti poslali vrtulník k dálnici D11 a přepravili pacienta na specializované pracoviště do Prahy kvůli podání antiséra.

Pracovníci Bioparku Štít, který funguje jako soukromá zoo, na svém facebookovém profilu v sobotu oznámili, že chovatel se již vrátil domů, a děkovali za podporu.

V pondělí už chovatel asistoval krajským veterinářům při zevrubné kontrole nejen u plazů, ale v celém areálu.

Krajská veterinární správa potvrdila, že majitel umístil do soukromé části areálu 40 plazů ve 20 teráriích. Převezl je tam z Prahy, kde má zaregistrovaný chov. Asi před týdnem dopředu telefonicky oznámil veterinářům, že bude plazy převážet. Byť se už o převozu dozvěděli kvůli incidentu s uštknutím, majitel to ještě bude muset v stanovené lhůtě nahlásit.

„Chovatel se vyjádřil, že doplňoval v teráriu vodu a přitom ho uštkla zmije. On zavřel terárium a poté si přivolal pomoc. Kontrolovali jsme mimo jiné i to, zda jsou dané druhy plazů zabezpečeny proti úniku. Žádný důvod k sankčnímu řízení jsme nezjistili,“ shrnul ředitel Krajské veterinární správy Královéhradeckého kraje Aleš Hantsch.

Okolnosti uštknutí jedovatým hadem prověřovala policie. Zjišťovala, zda se někdo podílel na zranění muže a zda muž měl potřebná povolení. Vyslechla kvůli tomu chovatele i další lidi.

Zmije paví

Zmije paví patří do čeledi zmijovitých, je jedovatá. Vyskytuje se hojně na Indickém subkontinentu, na Blízkém Východě i ve Střední Asii. Podle některých zdrojů zmiňovaných na Wikipedii platí za jednoho z nejjedovatějších hadů ve svém areálu, na uštknutí zemřelo hodně lidí v jižní Asii.

„Policisté nezjistili na uštknutí hadem cizí zavinění ani žádné jiné protiprávní jednání. Tudíž případ v úterý uložili,“ uvedla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Majitel bioparku na sebe upozornil loni v červenci, když mu v areálu ze špatně zajištěných klecí utekli tygři, které zachránil z německého cirkusu. Poté dostal pokutu za chyby při dovozu zvířat. Problematické také bylo, že šelmy žily v stísněných maringotkách. Teprve v září se mu podařilo vyřídit všechna povolení a odeslat přestárlá zvířata do Turecka.

Biopark je soukromé chovné zařízení pro chov exotických i domácích zvířat ohrožených vyhynutím. Žijí tady lvi, tygři, levharti nebo pumy, ale i kočkodani, lemuři a makaci, ptáci, želvy, koně, drůbež nebo kozy.

Autor:

Nejčtenější

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Ukrajinci zaměstnaní načerno řídili provoz, řidiči jim nerozuměli

Cizinci pracovali u Sadové bez povolení.

Nespokojený motorista nedávno upozornil na dva pracovníky, kteří řídili dopravu na opravované silnici u Sadové na...

Mladý muž klopýtl při přecházení trati a spadl pod rozjetý vlak

Alej Kaštanka na předměstí Hradce Králové (11. 9. 2019)

Mladý muž zemřel v neděli večer po srážce s vlakovou soupravou na trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Koleje...

Soudy odmítly potrestat pokousání dítěte, majitelé psa unikli i pokutě

Tibetská doga nebo také tibetský mastiff je jednou z největších psích ras.

Majitelé tibetské dogy, která v lednu 2017 v Trutnově potrhala v obličeji sedmiletou dívku, unikli potrestání. Policie...

Po litru vína jela dvacet kilometrů Náchodskem. Auto opřela o ostrůvek

Kontrola alkoholu.

Trasu dlouhou dvacet kilometrů ujela na Náchodsku řidička, která se na cestu posilnila litrem vína. Z Hronova dojela do...

Další z rubriky

Po litru vína jela dvacet kilometrů Náchodskem. Auto opřela o ostrůvek

Kontrola alkoholu.

Trasu dlouhou dvacet kilometrů ujela na Náchodsku řidička, která se na cestu posilnila litrem vína. Z Hronova dojela do...

Auto v Trutnově srazilo uprchlého klokana a ujelo, policie hledá řidiče

Mladý klokan se už zotavuje po operaci.

Neznámé auto v Trutnově na rušné silnici srazilo klokana, který před několika dny utekl majitelům. Strážníkům se...

Ukrajinci zaměstnaní načerno řídili provoz, řidiči jim nerozuměli

Cizinci pracovali u Sadové bez povolení.

Nespokojený motorista nedávno upozornil na dva pracovníky, kteří řídili dopravu na opravované silnici u Sadové na...

Škola udržuje zámek v Kopidlně, ale žáků je málo. Kraj hledá řešení

V zámku v Kopidlně sídlí střední zahradnická škola, areál potřebuje opravy.

Střední zahradnická škola v Kopidlně na Jičínsku sbírá úspěchy v soutěžích, jenže jí ubývá žáků. Naplnila jen necelou...

Útulný byt 1+1
Útulný byt 1+1

třída Edvarda Beneše, Hradec Králové - Nový Hradec Králové
7 790 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz