Ve Dvoře Králové staví zdravotnické zařízení, jenže zčásti načerno

  18:17aktualizováno  18:17
Ve Dvoře Králové na Trutnovsku vzniká nové zdravotnické zařízení. Na moderní přístavbu historické vily však investor nemá stavební povolení. Centrum specializující se na dlouhodobou ošetřovatelskou péči se má otevřít v roce 2020.

Stavební společnost Žižka má povolení pouze na přestavbu bývalé vily. Dva trakty, kde bude 164 lůžek, buduje od února načerno. Investor čeká na změnu územního plánu, úředníci už ale zahájili řízení o odstranění stavby. Jako první na případ upozornila Česká televize.

Stavební společnost Žižka ze Dvora Králové koupila areál v ulici Spojených národů s historickou vilou z roku 1898 před dvěma lety. Loni v březnu zažádala o změnu územního plánu, aby k bývalé škole textilky Tiba mohla přistavět dva trakty.

V září získala stavební povolení na terénní úpravy a rekonstrukci vily. Přístavbu začala budovat letos v únoru navzdory tomu, že dvorští zastupitelé dosud neschválili změnu územního plánu, a investor tak nemohl na tuto část projektu získat stavební povolení.

„Celý projekt včetně vyjádření všech dotčených orgánů mám od konce loňského roku připravený a předložený na stavebním úřadě. Předpokládal jsem, že dojde k přesnému načasování změny územního plánu, což se ale bohužel nestalo,“ vysvětluje jednatel společnosti Vladislav Žižka ml., proč jeho firma v zimě začala stavět bez povolení.

Úředníci už v březnu zahájili správní řízení o dodatečném stavebním povolení na vybudování dvou traktů a zároveň řízení o odstranění stavby.

„Nyní stavební úřad vyzval stavebníka k zastavení prací. Celá věc může skončit buď vydáním dodatečného povolení stavby, nebo rozhodnutím o nařízení odstranění stavby,“ říká mluvčí dvorské radnice Miroslava Kameníková.

Fotogalerie

Podle ní se nedá předjímat, kdy zastupitelé změnu územního plánu schválí. „Změna je dlouhodobý proces, pracuje se na ní už několik let. Kdy dojde k jejímu schválení, nedokážeme říci. Na nejbližším červnovém zasedání to ale určitě nebude,“ dodává mluvčí.

Provozovatelem zdravotnického centra v ulici Spojených národů bude společnost Vividus East.

Podobné pracoviště provozuje na Moravě, ve Dvoře Králové počítá s kapacitou 164 lůžek a vznikem zhruba 90 pracovních míst. Poskytovat bude dlouhodobou ošetřovatelskou péči, sociální služby a péči o lidi s demencí.

„Máme v tomto oboru zkušenosti a chceme do regionu přinést moderní péči a zdravotnické zařízení 21. století. Populace stárne a zdravotnické zařízení s následnou ošetřovatelskou péčí pro seniory a rekonvalescencí například po úrazech je pro region potřebné. Naší cílovou skupinou budou lidé z celého Královéhradeckého kraje,“ říká jednatel společnosti Michal Karadzos, který doufá, že problémy s povolením stavby neohrozí plánované otevření centra.

„Překvapilo nás to, ale pevně věříme, že se to investorovi podaří vyřešit. Stále platí, že chceme zahájit provoz v průběhu příštího roku,“ tvrdí Karadzos.

Předběžný příslib od pojišťoven už mají

Vividus East se svým záměrem umístit tento typ zařízení do Dvora Králové nad Labem uspělo ve výběrovém řízení ministerstva zdravotnictví, už několik měsíců jedná s dvorskou radnicí i zdravotnickým a sociálním odborem na hradeckém hejtmanství.

„Pokud splníme veškerá provozní, technická a právní nařízení, máme předběžný příslib zdravotních pojišťoven k plnému hrazení pobytu a zdravotnické péče pro všechny pacienty, kteří budou splňovat kritéria pro umístění do tohoto zařízení,“ dodává Karadzos.

V centru budou jedno a dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením, součástí areálu bude kavárna s odpočinkovou zónou, pacientská knihovna a parkoviště pro 60 automobilů.

Podle jednatele centrum nebude a ani nemůže být konkurencí pro královédvorskou nemocnici, která je součástí krajského zdravotnického holdingu, ani další nemocnice v regionu.

„Nemůžeme si konkurovat, protože nebudeme provozovat klinické obory. Naopak chceme s okolními nemocnicemi intenzivně spolupracovat. Podporujeme avizovaný záměr krajského holdingu vybudovat ve dvorské nemocnici nové operační sály a investovat do rozšíření klinické a lůžkové nemocniční péče,“ doplňuje Michal Karadzos.

Nejznámější černou stavbou ve východních Čechách jsou skladovací haly, které developerská firma CTP Invest bez stavebního povolení rozestavěla na okraji Hradce Králové.

Práce na dvou halách u výpadovky na Ostravu zastavila v březnu 2015 a od té doby se marně snažila získat dodatečné povolení.

Teprve letos v dubnu našla smír s hradeckými zastupiteli, kteří schválili dohodu o narovnání. Investor by měl městu zaplatit jako kompenzaci 15 milionů korun. Radnice naopak dá společnosti souhlas s využitím městských pozemků pro přístupovou cestu k halám, což firmě otevře cestu k získání dodatečného stavebního povolení.

Nejčtenější

Může mít klidně 15 dětí, než se vrátí do vězení, říká soudce o vražedkyni

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

V případu Petry Janákové, které byl přerušen 30letý trest za vraždu, přibývá otázek. O těhotenství a propuštění...

Zdrogovaný po honičce boural. Nikdy neměl řidičák, zákazy dostává 14 let

Řidič jel extrémně nebezpečně centrem Hradce Králové, havaroval v areálu...

Muž bez řidičského průkazu unikal před policií Hradcem Králové. Po šesti kilometrech divoké honičky prorazil závoru ve...

Muž na svém dvorku obrátil zbraň na policisty, ti ho vážně postřelili

Dům v obci Nemyčeves, kde se střílelo. (18.6.2019).

Policejní hlídka vyjížděla v pondělí pozdě odpoledne do obce Nemyčeves na Jičínsku, kde se ozývala střelba. Zjistila,...

Chtěla se mě zbavit, říká otčím souzený za znásilňování nezletilé dcery

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Krajský soud v Hradci Králové začal v úterý projednávat případ Michala K., který podle žalobce opakovaně znásilnil...

Nakladač sype štěrk do velké pračky, padají z ní české granáty

Předseda představenstva družstva Granát Pavel Tvrzník u třídící linky

Šperkařské družstvo těží od jara české granáty na dvouhektarovém pozemku v Dolní Olešnici na Trutnovsku. Podkrkonošská...

Další z rubriky

Půjde to podle scénáře, sliboval úředník souzený kvůli tendru na nemocnici

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ Emila Kmoníčka a...

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ manipulace při zadávání veřejné zakázky na přestavbu Oblastní...

Nosorožci ze Dvora Králové se vydali do Rwandy, nakládali je čtyři hodiny

Ze Dvora Králové dnes ráno vyrazil největší transport nosorožců černých z...

Největší transport nosorožců černých z Evropy do Afriky v historii vyrazil v neděli ráno ze Dvora Králové nad Labem....

Val pro Kvasiny zůstává slibem, část průmyslové zóny možná nevznikne

Kamiony u brány do závodu Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku.

Královéhradecký kraj zatím nepostaví ochranný val mezi průmyslovou zónou v Kvasinách a vesnicí. Obyvatelům i obci to...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ TÝMU V AUTOMOTIVE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 38 000 Kč

Najdete na iDNES.cz