Dvůr Králové se ve sporu o čištění splašků dovolá k Nejvyššímu soudu

  8:21aktualizováno  8:21
Radnice Dvora Králové podá dovolání k Nejvyššímu soudu ve vleklém sporu o výši záloh za čištění splašků. Město využije mimořádný opravný prostředek i přesto, že před třemi měsíci uspělo u hradeckého krajského soudu. Musí firmě zaplatit jen desetinu částky, kterou určil revizní posudek.

Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Krajský soudu v Hradci Králové ve vleklé kauze v lednu rozhodl, že město soukromému majiteli čističky odpadních vod (ČOV) firmě Evorado Import za čištění splašků mezi lety 2005 a 2013 doplatí 7,7 milionu korun. Radnice verdikt přijala s úlevou, podle revizního posudku hrozilo, že bude muset zaplatit až 80 milionů.

„Jsme rádi, že celá kauza, která se táhne již řadu let, snad konečně dospěla ke svému konci,“ reagoval na konci ledna dvorský starosta Jan Jarolím (ANO) na verdikt.

Přesto za tři měsíce koaliční zastupitelé schválili, že město se ještě dovolá k Nejvyššímu soudu. Doplatek téměř osm milionů už město na účet firmy poslalo. Podle místostarosty Jana Helbicha (ANO) dovolání nemíří k částce, o které hradecký soud rozhodl, nýbrž k procesním záležitostem.

„Nemůžeme se dovolávat proti věcným záležitostem ve spojitosti se znaleckými posudky, dovolání směřuje na právní otázky tak, jak je vyhodnotil krajský soud. Chceme získat ochranu do budoucna. Na přání právní zástupkyně města k tomu nemůžu nic podrobnějšího sdělit,“ řekl místostarosta Jan Helbich.

Dodal, že radnice ještě nemá konečnou podobu dovolání. „Jako zastupitelé jsme se rozhodli, že ho podáme a pověřili jsme tím naší právní zástupkyni,“ zmínil.

Krajský soud v lednu rozhodl o zálohách do konce roku 2013. Shodou okolností tehdy vydal Okresní soud v Trutnově rozsudek, kterým stanovil cenu za čištění až do roku 2017. Výše záloh od roku 2014 dosud nebyla předmětem žádných soudních sporů a město s majitelem čističky o ceně vyjednává.

Evorado Import dlouhodobě požaduje víc než 15,2 milionu korun bez započtení DPH ročně. Není tedy vyloučené, že pokud se město s firmou nedohodne, mohou následovat další soudní tahanice.

Rada obrátila den před schůzí, opozice chtěla víc času

Ještě 24 hodin před mimořádným zastupitelstvem v půli května radnice neměla v úmyslu dovolání podávat. Ve středu zasedla městská rada a podle místostarosty Helbicha na základě podkladů od právníka rozhodla jinak. Hodinu před čtvrteční schůzí zastupitelům do elektronické pošty dorazila zpráva se změněným usnesením. Třináct z nich zvedlo ruku pro, opozice se zdržela.

Fotogalerie

„Dovolání má svá pro a proti. Argumenty pro jeho podání jsou poměrně rozumné, ale mrzí mě, že změnu usnesení, kterou navrhla rada, jsme se dozvěděli chvíli před zasedáním zastupitelstva. Písemný rozsudek město dostalo v dubnu, teď máme polovinu května. Právní kancelář si myšlenky mohla srovnat dřív, abychom i my měli nějaký čas si to rozmyslet,“ namítla opoziční zastupitelka Veronika Tomková (TOP 09).

Jako velmi nezvyklou hodnotí bleskovou změnu usnesení bývalý místostarosta Jan Bém z opoziční ODS.

„Krajský soud nějak rozhodl a uzavřel to. Měli bychom být rádi, že od tohoto problému máme pokoj, protože je to únavné a zdlouhavé. Nepamatuji si, že by někdy v minulosti bylo svoláno mimořádné zastupitelstvo k tak závažnému bodu a rada den předtím rozhodla opačně. Jsem zvyklý na vše možné, ale toto je nestandardní,“ uvedl Bém.

Místostarosta Jan Helbich tvrdí, že nebylo možné postupovat jinak, protože dovolání lze podat nejpozději do 1. června. „Čas nám nedovoluje vleklejší schvalovací proces,“ vysvětlil.

Dvorskou čistírnu postavenou v roce 1993 koupilo Evorado Import od krachující textilky Tiba v roce 2005. Nový vlastník pověřil provozem firmu WWTP DKNL, která začala městu účtovat zálohy podle vlastní kalkulace. S jejich výší radnice nesouhlasila, výši záloh tehdy stanovil vodoprávní úřad.

Spor se vyhrotil v únoru 2012, kdy provozovatel přerušil čištění a splašky nekontrolovaně vypouštěl 56 hodin do Labe. Celá věc se nejprve dostala k okresnímu soudu a později ke krajskému, který letos v lednu rozhodl.

Od roku 2012 čističku provozuje firma Litave. S bývalým provozovatelem WWTP DKNL se město dodnes soudí, předmětem sporu je také výše záloh za čištění.

Nejčtenější

Může mít klidně 15 dětí, než se vrátí do vězení, říká soudce o vražedkyni

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

V případu Petry Janákové, které byl přerušen 30letý trest za vraždu, přibývá otázek. O těhotenství a propuštění...

Vražedkyně záhadně otěhotněla ve vazební věznici, teď je na svobodě

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Petra Janáková, která byla pravomocně odsouzena na 30 let za chladnokrevnou vraždu sběratele mincí a dalších několik...

Šlo o sekundy. Motocyklista díky zachránci unikl smrti pod koly vlaku

Dalibor Voborník (vlevo) při dubnové nehodě pomohl dostat Jiřího Dušku z...

Cesta na nákup se málem stala osudnou pětaosmdesátiletému motocyklistovi, který v Kostelci nad Orlicí kvůli slunci...

Na D11 ujíždělo policii kradené auto, zdrogovaný řidič jel i dvoustovkou

Policisté zadrželi na D11 u Hradce Poláka v mercedesu ukradeném v Praze

Dálnice D11 před Hradcem Králové byla ráno asi tři hodiny uzavřená poté, co tam policisté pronásledovali kradený vůz....

Muž na svém dvorku obrátil zbraň na policisty, ti ho vážně postřelili

Dům v obci Nemyčeves, kde se střílelo. (18.6.2019).

Policejní hlídka vyjížděla v pondělí pozdě odpoledne do obce Nemyčeves na Jičínsku, kde se ozývala střelba. Zjistila,...

Další z rubriky

Expedice, která doplula na starověkém člunu na Krétu, se vrátila do Česka

Expedice Monoxylon III pluje v neolitickém člunu po Egejském moři (1.6.2019).

Experimentální archeologická expedice Monoxylon III se vrátila do Česka. Absolvovala plavbu dlouhou 400 kilometrů z...

Pro sokola přijelo gestapo, manželka ochrnula. Kniha líčí osudy umučených

Antonín Ivanov s josefovskými sokoly, stojí první zprava.

Autorky Helena Rezková a Pavlína Špatenková vydáním knihy Nebylo jim souzeno žít o umučených a popravených sokolech...

Na Rychnovsku už se lidé cítí bezpečněji. Ať stát nepoleví, apelují obce

Příliv zahraničních dělníků do průmyslové zóny na Rychnovsku před třemi lety výrazně proměnil atmosféru v regionu....

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz