V ODS v Hradci to vře, kvůli dohodě s ANO odchází vlivný člen strany

  9:00aktualizováno  9:00
V krajské ODS panuje znatelný neklid. Na protest proti chystané koalici s hnutím ANO na hradecké radnici vystoupil ze strany dlouholetý krajský zastupitel a někdejší lídr kandidátky Miloslav Plass. Problém spolupracovat s ANO mají i další členové partaje, ale krajský šéf ODS Ivan Adamec postup vyjednávacího týmu hájí.

Zástupci ANO a ODS na jednání o budoucí hradecké koalici. Poslanec ANO Jiří Mašek zdraví Alexandra Hrabálka (nestr. za ODS). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Úplatek, který smrdí. Těmito slovy charakterizoval Miloslav Plass připravovaný post hradeckého primátora pro ODS.

Bylo by pochopitelné, kdyby to řekl třeba kdokoli z Hradeckého demokratického klubu (HDK), který s největší pravděpodobností skončí v opozici, avšak Plass byl za ODS v krajském zastupitelstvu šestnáct let a kandidátku občanských demokratů vedl do kraje ještě v roce 2012. 

Ve středu ráno, kdy vítězné hnutí ANO a ODS oznámily nejen, že podepsaly předkoaliční smlouvu, ale také že primátorem by se měl stát nestraník kandidující za ODS Alexandr Hrabálek, znechucený Plass složil funkci v kontrolním výboru a současně vystoupil ze strany.

„Za ODS jsem bojoval dvacet let, ale to, co se nyní stalo, totiž spojení značky s prominentem bývalého režimu a komunistickým estébáckým premiérem, je pro mě nepřijatelné a nevysvětlitelné,“ zdůraznil dlouholetý krajský zastupitel. 

Podle něj jde o úplatek. „Pokud ODS jako třetí strana v pořadí dostane nabídku na primátorský post, smrdí to a je to úplatek. Já jsem koaličních rozhovorů v minulosti absolvovat dost a vždy platilo čestné a férové, že primátora si stavěl jen vítěz. Také nikdy nebyl legitimizován požadavek, který ODS předestřela při koaličním jednání s HDK, že by měla mít primátora. To je přece nesmysl. Někdo je tu asi opojen úspěchem ve volbách, nyní má neúměrné požadavky a neuvědomuje si, jak strašně tím stranu poškozuje,“ říká Plass.

Koalice znamená kompromis

Problém s koalicí ODS s ANO, do které by patřila i Změna pro Hradec, mají i další nikoli nevýznamní členové strany.

„Je jasné, že máme mnohem blíž k HDK, ale bohužel vyhrál pragmatismus a nabídka primátorského řetězu,“ prohlásil pod podmínkou anonymity jiný veterán v řadách ODS.

Přidal se i exzastupitel Jan Michálek, jenž je prý za těchto okolností spokojen, že se letos rozhodl nekandidovat.

Fotogalerie

Krajský šéf občanských demokratů a starosta Trutnova Ivan Adamec však rozkol a štěpení uvnitř ODS odmítá. „Všichni přece jdeme do voleb s tím, abychom vyhráli a uspěli. Pokud se v Hradci naskytla příležitost k primátorskému řetězu, je postup hradecké ODS logický. Pokud vím, máme zakázáno skládat koalice jen s komunisty a doporučeno ani s SPD. V Hradci vyhrálo ANO, které nám nabídlo mnohem víc než druhá strana. Možná mě za to někdo nepochválí, ale nevidím důvod, proč bychom neměli nabídku přijmout,“ řekl Adamec.

Také Jiří Mašek z vyjednávacího týmu vítěze určitý nepokoj v hradecké ODS zaznamenal, nepřikládal by mu však větší význam.

„Každá koalice znamená určitý kompromis a potom je možné, že s tím mají jednotlivci ve všech stranách problémy. To je normální věc,“ uvedl poslanec hnutí ANO.

Vydrží křehká většina?

Podle politologa Jiřího Štefka není hradecké vyjednávání ODS s vítězným ANO nic nenormálního a ke stejnému spojenectví by mohlo dojít i na vládní úrovni. Pod předkoaliční smlouvou vidí rukopis mladších a ambiciózních občanských demokratů, kteří si možná i navzdory přání zkušenějších kolegů postavili hlavu. 

„Zrod koalice opravdu nepůsobil dobře. V tom rozhodnutí hrají roli osobní ambice. Někdo na to žaludek má, druhý nikoli. Mladší členové jsou větší pragmatici, ale může se jim to v budoucnu vymstít,“ předpověděl Štefek. 

Ten připojuje ještě jednu prognózu, která se jistě nebude líbit žádnému ze členů pravděpodobné trojkoalice: „Toto spojenectví je tak křehké, že dřív než v Krkonoších sleze sníh, koalice v tomto složení skončí.“

Předdomluvená koalice má v tuto chvíli v zastupitelstvu pouze těsnou většinu 19 hlasů. Nikdo další ze zvolených stran se už k projektu dle posledních vyjádření nepřidá (více čtěte v článku Většina je příliš křehká, královéhradeckou koalici ale nikdo neposílí).

Že se chystaná koalice s hnutím ANO může hradecké ODS vymstít, je přesvědčen i Plass.

„V příštích volbách nebude mít volič vůbec jasno, co si má pod ODS představit. Je to pravicová politika jako doposud? Udělala tlustou čáru? Promineme řízení státu formou - firma a malá domů? Až doteď jsme se snažili napravit to, co jsme za dvacet let dokázali se značkou ODS udělat a potopili stranu tam, kde je nyní. Teď to může zkazit osobní prospěch,“ konstatoval nyní již bývalý politik.

Nejčtenější

Táta jim v Rychnově zastřelil maminku. Byl to psychopat, napsaly děti

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Když Miloslav D. ve čtvrtek v Rychnově nad Kněžnou zastřelil svou manželku, řada místních, kteří útočníka znali, na...

Zabil jsem svou ženu, volejte policii, řekl bývalý novinář po střelbě v baru

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Pachatelem střelby v baru na náměstí v Rychnově nad Kněžnou je podle zdejších lidí místní bývalý novinář. Na svou...

Tragická srážka auta a vlaku u Jaroměře. Na místě zemřeli čtyři lidé

Při tragické srážce osobního auta a vlaku v Černožicích u Jaroměře zemřeli 4...

K tragické nehodě vlaku a osobního automobilu vyjížděly v neděli odpoledne všechny složky integrovaného záchranného...

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

VIDEO: Řidička téměř zastavila v levém pruhu dálnice, další auto narazilo

Nebezpečný manévr na dálnici D11

Řidička auta dopoledne zazmatkovala na dálnici D11 u exitu 68. Nezařadila se včas ke sjezdu a pak brzdila téměř do...

Další z rubriky

Soud poslal do vazby střelce z Rychnova nad Kněžnou, který zabil manželku

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

V sobotu poslal soud do vazby 49letého muže, kterého policie obvinila z vraždy manželky. Tragická událost se stala ve...

Tragická srážka auta a vlaku u Jaroměře. Na místě zemřeli čtyři lidé

Při tragické srážce osobního auta a vlaku v Černožicích u Jaroměře zemřeli 4...

K tragické nehodě vlaku a osobního automobilu vyjížděly v neděli odpoledne všechny složky integrovaného záchranného...

Stavby obchvatů kvůli automobilce se blíží, uleví Častolovicím i Solnici

Častolovice (6.11.2018).

Stavba silničních obchvatů v Domašíně, Častolovicích a Doudlebách se přiblížila. Obchvat Častolovic má ulevit od aut...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz