Úpravna vody nezvládla nápor, v Hořicích a okolí lidé nesmí zalévat

  10:17aktualizováno  10:17
Obyvatelé Hořic a okolních obcí nesmí používat vodu z vodovodu k zalévání záhonů, mytí aut a napouštění bazénů. Zákaz platí po tři měsíce až do 19. září. Současné spotřebě nestačila kapacita úpravny vody v Březovicích a druhá úpravna v Libonicích se od loňského srpna rekonstruuje.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lidé si smí z vodovodu brát pouze vodu k pití a vaření a také pro osobní hygienu. Omezení platí pro Hořice, Holovousy, Chodovice, Chloumky, Dachovy, Březovice, Doubravu a Libonice.

„Dosud kapacita zdrojů bez problémů stačila, ale protože lidé začali napouštět bazény a hojně zalévat, odběr se velmi zvýšil. Museli jsme kyvadlově dovážet vodu z Lázní Bělohradu do vodojemu Nová Anna. Situace se bohužel stupňovala,“ vysvětlil omezení ředitel jičínské Vodohospodářské a obchodní společnosti (VOS) Richard Smutný.

Pokud lidé chtějí napouštět bazény, mohou si objednat cisternu s vodou. Hořické technické služby zase k zalévání zeleně čerpají vodu z Bystřice.

Rekonstrukce úpravny v Libonicích za 48,5 milionu korun bez započtení daně skončí v prosinci, tamní dva vrty pak zajistí vodu pro třetinu Hořic a také Holovousy, Chodovice a Chloumky.

Na Hořicku se dlouhodobě potýká s problémy se zdrojem vody například obec Doubrava, kam vodohospodáři musí vodu vozit pro zdejších čtyřicet obyvatel.

Nedostatek vody na Hořicku má v budoucnu zmírnit propojení tamních menších vodovodů na silnější skupinové za 50 milionů korun, s nímž chce VOS začít ve druhém pololetí. Obnáší to stavbu dvou přívodních řadů. Pomůže to Doubravě, do budoucna je možné posílit Cerekvice, Jeřice a Boháňku.

Také nedaleké město Vysoké Veselí zakázalo od června až do odvolání svým obyvatelům, aby si brali vodu na zalévání zahrad, mytí aut či napouštění bazénů. Při porušení hrozí až padesátitisícová sankce.

„S nedostatkem vody se potýkáme bohužel dlouhodobě, především během letních měsíců se k nám musí voda do vodojemu dovážet. Lidé nemají ani dostatek dešťové vody, protože zde málo prší. Město se snaží s vodohospodářskou společností maximálně spolupracovat, aby bylo alespoň pro základní potřeby občanů vody dostatek. Zpevnili jsme například příjezdovou cestu k vodojemu, aby sem cisterny mohly lépe zajíždět,“ řekl starosta města Vysoké Veselí Luboš Holman.

Ve Vysokém Veselí jsou sice čtyři zdroje vody, ale v posledních suchých letech se značně snížila jejich kapacita. Hlavně během léta se sem musí voda dovážet. Loňský rok vodohospodáři hodnotili jako kritický, lidem dovezli téměř 2 400 kubíků vody v druhé půli roku a s cisternami najezdili přes 10 tisíc kilometrů.

Také zde se chystá posílení vodovodu. Podnebí v regionu je však slabé na srážky, takže vodohospodáři zamítli možnost budování nových či prohloubení dosavadních vrtů podzemní vody. V místě není ani možné napojit se na vodovod VOS, proto se připravuje propojení s nedalekou Vodárenskou soustavou Východní Čechy.

Stavba odhadnutá na 4,5 milionu korun propojí prameniště u Vysokého Veselí  a východočeskou vodárenskou soustavu vzdálenou asi půl kilometru a vybuduje novou čerpací stanici. Dodavatelem vody bude hradecká vodohospodářská společnost, VOS bude odtud do svého vodojemu pouze dopouštět v případě nutnosti, hlavním zdrojem zůstanou vrty ve Vysokém Veselí. Hotovo má být v první polovině roku 2020.

Autoři: ,

Nejčtenější

Při závodech v Hořicích vyjelo proti motocyklistům osobní auto

Jezdci třídy superbike Kamil Holán, Aleš Nechvátal, Tomáš Borovka a Pavel...

Při nedělních závodech silničních motocyklů Česká Tourist Trophy v Hořicích na Jičínsku se na uzavřenou trať dostalo...

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

První vražda mezi podnikateli: přivázaný k traverze skončil v přehradě

Nespolehlivého obchodního partnera Pavla Severu, přivázala čtveřice...

Začalo to nenápadně, bez souvislosti s vraždou ze žárlivosti. V pátek 27. listopadu 1992 seděla na břehu Sečské...

Erbanová zpět na ledě. Nic bych neudělala jinak, tvrdí o konci kariéry

Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová na letišti Václava Havla pózuje se svou...

Je to téměř rok, co Karolína Erbanová oznámila, že končí s rychlobruslením. Na led se teď však vrátí, další kapitolu...

Dukla uspěla v derby, vyhrály Brno i Jihlava. Dál vedou Pardubice

Momentka z utkání Jihlava (ve žlutém) vs. Líšeň.

Čtyřmi góly potvrdili fotbalisté Pardubic vedení ve druhé lize. Doma v zápase 6. kola deklasovali Sokolov 4:0 a...

Další z rubriky

Chovatel ze Štítu přežil uštknutí zmijí pestrou. Dál zachraňuje šelmy

Antonín Hnízdil v Bioparku Štít chová i hady.

Loni šéfovi Bioparku Štít na Hradecku utekli z klece tygři a lev, letos ho uštkla jedovatá zmije pestrá. Poslední rok...

Ultrazvuk sinice nezdolal, koupací sezonu v Dolcích prodloužil o měsíc

V rybníku v Dolcích se návštěvníci občas dál koupou, i když jen na vlastní...

Rekreační areál v Dolcích u Trutnova opět předčasně ukončil koupací sezonu a viníkem jsou jako v předchozích letech...

Díla z komunismu přežívají i v Hradci, některá ale mají uměleckou hodnotu

Socha Klementa Gottwalda stojí ve vojenském prostoru u Skaličky v Hradci...

I třicet let po listopadové revoluci lze najít v Hradci Králové „rudá strašidla“, byť většinou dobře schovaná. Zatímco...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR - STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz