Přehradu Pěčín vláda škrtla. Kraj zatím netuší, kde najde vodu

  17:46aktualizováno  17:46
Před rokem vláda zastavila přípravné práce na vodní nádrži Pěčín v Orlických horách. Královéhradecké hejtmanství však stále nemá konkrétní plán na boj se suchem. Kraj přitom patří mezi oblasti, které může nedostatek vody poznamenat opravdu zle.

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází. | foto: Povodí Labe

Názory na to, zda bylo škrtnutí nádrže v Pěčíně krokem příliš krátkozrakým, nebo naopak prozíravým, se různí. 

Jeden rok je sice příliš krátký na to, aby boj se suchem byl systematický, ale zároveň dost dlouhý, aby kraj měl aspoň rámcový plán. Zatím však nad přesně určenými kroky vítězí teoretická příprava.

Snad nějaké výsledky přinese třídenní konference s názvem Podzemní vody ve vodárenské praxi, která se tento týden koná ve čtyřhvězdičkovém letovisku Studánka v Rychnově nad Kněžnou, ale spoléhat se na to nedá.

Stop pro Pěčín přineslo částečné rozčarování paradoxně jednomu z nejhlasitějších odpůrců přehrady - krajskému zastupiteli (Piráti + Zelení) a náměstkovi hradeckého primátora pro životní prostředí (Změna pro Hradec a Zelení) Martinu Hanouskovi

„Neprošla přehrada, na což si nelze stěžovat, ale současně se vůbec nerozvíjejí ani alternativní řešení, kterých je asi osm. Vychází mi, že někteří lidé měli na přehradě zájem velký tak, že veškeré alternativy pro ně nemají význam. Jsem z toho smutný. Jsem si jistý, že dlouhodobou snahu o přírodě blízká opatření se sice jednou podaří naplnit, ale budeme litovat, že se to nestalo o 20 let dříve,“ upozorňuje opoziční krajský zastupitel a hradecký koaliční radní.

Snahu bojovat proti suchu výstižně dokumentuje výrok jednoho nejmenovaného krajského politika. Na nedávném semináři Voda v našem kraji totiž pravil, že kraj se bude zabývat hledáním nového zdroje vody pro vodárenské účely, avšak až nastane společenská poptávka.

Názor, že krajský úřad ustrnul, nesdílí náměstek hejtmana pro vodní hospodářství a životní prostředí Karel Klíma (KDU-ČSL).

„Samozřejmě, že nás zajímá, zda v našem území skutečně jsou alternativní zdroje vody, a chceme znát, jestli na ně máme šanci. Ověřujeme, jestli jsou informace, se kterými pracujeme, dostatečně seriózní a lze se o ně opřít, anebo je potřeba dělat další průzkumy a ověření,“ říká Klíma.

Fotogalerie

„Chceme, aby zastupitelstvo dostalo na stůl seriózní informace nikoli od toho, kdo nějaké usnesení prosazuje, ale aby mělo seriózní podklady. Máme zdroje podzemní vody, to, co nám spadne z oblohy, a povrchovou vodu. Nemůžeme se upnout pouze na jednu variantu. Bude to kombinace více řešení a nyní potřebujeme vědět, jak se voda v území vlastně rozkládá,“ tvrdí náměstek hejtmana Klíma.

Netají se tím, že vládní zastavení příprav na nádrž v Pěčíně ho zklamalo. „Součástí předprojektové přípravy je obnažení podstaty. Abychom se mohli kvalifikovaně rozhodnout, zda něco chceme, nebo naopak, potřebujeme k tomu stejně kvalifikované podklady. Rozhodnutí, které učinila vláda, nebylo rozhodnutím kraje, protože nás se na to nikdo neptal,“ namítá politik Klíma.

Spolek buduje tůně, firmy chtějí nová vodárenská zařízení

Bylo by nespravedlivé soudit, kdo z náměstků dělá pro boj se suchem víc. Názorové duely nezajímají třeba ekologa Jiřího Malíka, který se donkichotsky rozhodl pro soukromou válku a se spolkem Živá voda se na Broumovsku pustil do budování tůní, jež by měly zadržovat mnohem víc vody než běžná zemědělsky obhospodařovaná krajina.

„Je prokázáno, že jeden metr čtvereční funkční krajiny zadrží až čtyři sta litrů vody. Zatímco v nefunkční je to dvacet litrů. Když se voda v krajině udrží, doplní i zásoby podzemní vody,“ argumentuje Malík.

Na nečinnost se nemohly dívat ani některé vodohospodářské společnosti, které pracují na nutné rekonstrukci vodárenské soustavy Východní Čechy. Ta propojuje vodovody Náchodska, Hradecka, Pardubicka a Chrudimska, přivaděč však potřebuje téměř dvoumiliardovou injekci na úpravy.

Za zásadní krok lze považovat rovněž investici 130 milionů korun, které dal Hradec Králové do úpravny vody z Orlice dokončené v roce 2014. Od té doby však jako by opět vítězilo sucho.

„Navrhoval jsem přírodě blízká opatření na Dědině. Je pravda, že se to setkalo s odporem starostů, tak jsme se shodli, že se nejdříve udělá studie. Jenže vše nyní stojí na místě. Také je potřeba změnit rozsah ochranných pásem vodních zdrojů. Ty musí být chráněné v dostatečném rozsahu i kvalitě a ne vyhláškami z 80. let jako nyní,“ prohlašuje Hanousek.

Na stavbu přehrady by bylo potřeba 25 let

Případ Pěčín a zrušení příprav přehrady za 7 až 11 miliard korun lze brát jako důkaz, že mnohdy podceňované názory jednotlivců, místních spolků, obcí, ale i krajských zastupitelů mají sílu. Zatímco vesnice v podhůří rozhodnutí kolektivně slaví, ministerstvo zemědělství coby největší „vítač“ stavby nádrže se podřídilo.

„Důvodem zastavení přípravy byla neprokázaná aktuální potřeba, výrazné nesouhlasy obecních zastupitelů, aktivistů, části občanů, médií a zejména nepodpora vodního díla zastupiteli Královéhradeckého kraje,“ podotýká mluvčí podniku Povodí Labe Hana Bendová.

Podle ní by i v případě názorového obratu a opětovného nastartování příprav trvalo dalších nejméně 25 let, než by přehrada mohla plnit svůj účel.

I kdyby odpůrci byli ochotní připustit, že Pěčín by mohl kraj účinně ochránit před suchem, oblast, kde loni scházelo neuvěřitelných 93 procent průměrných ročních srážek, čekat tak dlouho nemůže. Sucho totiž v kraji „úřaduje“ i přes bílou zimu.

„Bohužel ani na sníh bohaté zimní období nedokázalo deficit zásob vod - zejména podzemních - zcela odstranit. Nestačilo to zejména na jižní a střední Moravě a v Polabí. Bohužel se předpokládá, že by v případě podprůměrných srážek v následujících týdnech vývoj směřoval ke vzniku sucha i v jarním období,“ varuje Jan Daňhelka, ředitel úseku hydrologie Českého hydrometeorologického ústavu.

Přehrada Rozkoš potřebuje doplnit vodu, v lednu 2019 měla čtvrtinu zásob:

Nejčtenější

Další kamion s auty za miliony se nevešel pod novopacký viadukt

Dopravní nehoda kamionu s nákladem škodovek pod viaduktem v Nové Pace (16. 4....

Těžce zkoušený viadukt v Nové Pace utrpěl další ránu. O traverzu mostu se zachytilo nákladní auto převážející nová SUV....

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Druhá liga: Brno prohrálo ve Varnsdorfu, Hradec i Budějovice uspěly

Varnsdorfští fotbalisté slaví gól v duelu proti Zbrojovce Brno.

Boj o třetí místo, které zaručuje postup do baráže o nejvyšší soutěž, se ve druhé fotbalové lize zamotává. Ve 24. kole...

Dřevařskou firmu v Hradci zachvátil požár. Škody jsou jen minimální

Požár skladů v Hradci Králové (19. dubna 2019)

V pátek v odpoledních hodinách vypukl v areálu jedné z dřevařských firem v Hradci Králové požár. Oheň zachvátil...

Další z rubriky

Dřevařskou firmu v Hradci zachvátil požár. Škody jsou jen minimální

Požár skladů v Hradci Králové (19. dubna 2019)

V pátek v odpoledních hodinách vypukl v areálu jedné z dřevařských firem v Hradci Králové požár. Oheň zachvátil...

Na Náchodsku skončilo auto na střeše. Zraněný muž tvrdil, že neřídil

U obce Slavoňov – Blažkov skončilo auto na střeše (19. dubna 2019).

V pátek brzo ráno vyjížděly složky integrovaného záchranného systému na Náchodsku k autu převrácenému na střechu. Na...

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Najdete na iDNES.cz