Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. prosince 2022 Ambrož, Benjamin

Potřebovali jsme vyklidit stodoly, žertuje starosta Žďáru o novém muzeu

  8:23
Muzeum zemědělských strojů a řemesel dokončují ve Žďáře nad Metují na Náchodsku. Krajská vesnice roku se v polovině září utkala ve finále o republikový titul, na něj však nedosáhla.

Ve Žďáře nad Metují vzniká muzeum v bývalé odchovně býčků. | foto: archiv OÚ Žďár nad Metují

Obracečku, mlátičku či rozložený povoz uvidí v novém muzeu zřejmě od příští sezony turisté ve Žďáře nad Metují. Zatím vesnicí jen procházejí do skalních měst na Ostaši. Obec letos dokončí renovaci hospodářského stavení, která vyjde na necelých 7 milionů korun.

„Koupili jsme před šesti lety část statku, protože nám chybělo zázemí pro obecní techniku, stany nebo lavice. Už tehdy se v zastupitelstvu objevila myšlenka na zřízení muzea. Oba s místostarostou Františkem Dostálem pocházíme ze statků. Když to řeknu v nadsázce, potřebovali jsme vyklidit stodoly. Ve vsi už mnoho starých strojů nezbývá, jedna z posledních stodol je ještě u Kollertů. Kdyby nebylo muzea, stroje skončí ve sběrných surovinách a už je nikdo neuvidí,“ vysvětluje starosta Pavel Šubíř (nez.).

Budova původně patřila k statku čp. 32 naproti kravínu pod Ostašem. Usedlíci jí neřeknou jinak než „bejčárna“, protože se tu ještě v 70. a 80. letech odchovávali mladí býčci.

V přízemí, kde už parkuje obecní technika, se připravovalo krmení pro zvířata, na to navazovaly podlouhlé chlévy. Zanedbané stavení obec opravila s dotací na brownfieldy od ministerstva pro místní rozvoj ve výši 5,4 milionu korun.

Přízemí je zatím prázdné, na rozlehlé půdě, kam se dá vjet po novém náspu, už je k vidění řada strojů po předcích. K vidění byly už koncem srpna při slavnosti, na níž hejtman Martin Červíček (ODS) předával Žďáru titul Krajská vesnice roku.

Vstupné se vybírat nebude

Přestavba nebyla jednoduchá. Ukázalo se, že stavení je v horším stavu, než se zdálo podle sond, k tomu někdy až dvojnásobně zdražily stavební materiály. Kvůli vícepracím, při nichž dělníci odtěžili navíc 200 kubíků zeminy, nakonec opravy vyšly na 6,7 milionu korun včetně daně. Peníze, které obec dostala jako vítěz krajského kola soutěže, poputují na doplacení stavby muzea a nového interiéru hasičské zbrojnice.

Vstupné se v muzeu platit nebude. Obec ho chce zpřístupnit turistům či školním výletům nejspíš od května do září, v zimě by se prohlídka dala objednat. Možná se tu objeví i exponáty od jiných sběratelů, například dobové výrobky Wikovu, motocykly, jízdní kola či kočárky. Mohly by se zde konat tvůrčí dílny.

„V přízemí bude interaktivní část, muzeum chceme dotvářet postupně a ještě pracovat na některých nápadech. Bude to trvat tři až pět let, než ho dostaneme do kvalitního stavu,“ plánuje starosta.

Nové sídliště, plná škola

Obec hospodaří s osmnáctimilionovým rozpočtem. Žije v ní na 670 obyvatel, přičemž před rokem 2000 jich měla jen asi 420. Vzestup souvisí hlavně s vybudováním sítí na novém sídlišti, před dvaceti lety vzniklo nad železniční zastávkou devět soukromých dvojdomků s regulovaným vzhledem a po nich devět obecních domů s 36 byty.

Vesnice roku

V krajském kole se utkalo 13 obcí, Žďár nad Metují coby vítěz získal v červnu Zlatou stuhu a odměnu 1 milion korun od ministerstva pro místní rozvoj a 175 tisíc od kraje.

V celostátním kole soutěžilo 13 obcí, finále se odehrálo v Luhačovicích 17. září a vítězem byla vyhlášena Kostelní Lhota ze Středočeského kraje, druhá byla obec Třeštice na Vysočině a třetí Poniklá z Libereckého kraje.

Žďárští se účastní soutěže od roku 2009 pojedenácté, už mají Zelenou stuhu za péči o zeleň, Oranžovou za spolupráci se zemědělským podnikem a Modrou za společenský život.

Podařilo se tak zachovat i málotřídní školu, kam chodilo v jednu dobu jen třináct dětí, nyní jich je až 55. Průměrný věk obyvatel je 41 let, mladé rodiny sem míří i kvůli přijatelným cenám domků k renovaci či pozemků.

Ve vsi slouží i školka, pošta, restaurace a obchod, který převzal vietnamský obchodník, protože předešlá provozovatelka už nechtěla čelit rostoucím cenám energií a na pomoci se s obcí nedohodla. Aktivní jsou hlavně dobrovolní hasiči.

V posledních letech obec dokončila chodník do Police nad Metují, opravila obecní dům a v podkroví vybudovala ubytovnu, někdejší patrové holičství upravila pro výstavy.

Je tu zánovní hřiště s umělým povrchem, které přitáhlo sportovce. Za novými atrakcemi sem míří děti i přespolní rodiny.

Před šesti lety však zastupitelé rozladili část obyvatel ve starší zástavbě, když rozhodli, že obec nezřídí novou kanalizaci. Mnozí proto museli pořídit domovní čističky, obec jim pouze vyřídila územní rozhodnutí a uhradila projekty.

Cení si lidského rozměru

Místní nedají na Žďár dopustit. „Bydlím tu celý život, postavili jsme si s rodiči domek. Chodíme na procházky pod Ostaš, je tu krásně. Žádnou vážnou chybu nevidím, fandila jsem obci i v soutěži. Jen ta čistička, kterou jsme si museli zaplatit, mi připadá trochu zbytečná,“ říká seniorka, která nechce zveřejnit jméno. Z nedalekého statku si zrovna nese bandasku s mlékem.

Spokojená je i Vlasta Dvořáková, která do chalupy nedaleko návsi jezdí padesát let. Teď tu vždy týden pomáhá zestárlým rodičům, pak se na pár dní vrací do Brna.

„Má to tady lidské rozměry. Než dojdu sto metrů do obchodu, pozdraví mě deset lidí a něco prohodíme. Hned vedle je restaurace, kam ráda zajdu. Se vším, co jsem kdy potřebovala na úřadu, v krámě nebo v knihovně, mi všichni vyšli vstříc. Když jsem požádala o uspořádání zlaté svatby pro rodiče, starosta si to nastudoval a bylo to výtečné. S autem můžu parkovat u souseda ve dvoře. Líbí se mi i jarmark se stánky, kde místní ženy vaří v kovárně kávu, Jarýk Kollertů peče maso a podílejí se i další,“ oceňuje Vlasta Dvořáková. Vadí jí jen přílišný provoz na rušné silnici.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Ve vsi nyní O2 začalo budovat vysokorychlostní internet. Žďár se také zapojil do studie v projektu Živá krajina, který by měl navrhnout kroky k zadržení většího množství vody v katastru, kde převažují pole obhospodařovaná velkým zemědělským družstvem.

Vedení obce teď řeší, jak by mělo reagovat na energetickou krizi a na zdražování. Škola i školka jsou zateplené, na jejich střechách i na obecním úřadu by v budoucnu mohly přibýt fotovoltaické panely.

„Školku zatím vytápíme plynem, ve škole je elektrokotel. Přehodnocujeme, jestli se nevrátíme ke kotlům na uhlí, i když to vypadá jako krok zpět. Současné vytápění by nás vyšlo při nynějších cenách na 4,2 milionu korun, provoz automatických kotlů na uhlí s fotovoltaikou by stál 3,8 milionu. Za současných podmínek bychom dostali náklady za rok zpět. Nikdo neví, co bude,“ podotýká starosta.

Pokud se vyjasní i patřičná legislativa, cestou by podle něj mohla být právě komunitní energetika.

  • Nejčtenější

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

Muž nechal vykácet stromy v parku. Byly nebezpečné, tvrdil strážníkům

Kuriózní případ řeší policisté v Hradci Králové. V jednom z parků nechal tamní obyvatel vykácet stromy, údajně se mu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitel odstranil plot, kterým loni rozpůlil sjezdovku a znemožnil lyžování

V Radvanicích na Trutnovsku se zase bude lyžovat na celé sjezdovce. Loni ji majitel pozemku kvůli sporu s vlekařem o...

Jsem střízlivá, tvrdila řidička s dětmi v autě. Nadýchala skoro tři promile

Řidička v Hronově na Náchodsku, která vezla dvě malé děti, nadýchala 2,6 promile alkoholu. Odhalila ji běžná silniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlaky z Hradce či Chrudimi by mohly jezdit do centra Pardubic, snad už za rok

Cestující se díky investici do pardubického železničního uzlu dočkají v roce 2024 kromě přestavěného pardubického...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Muž nechal vykácet stromy v parku. Byly nebezpečné, tvrdil strážníkům

Kuriózní případ řeší policisté v Hradci Králové. V jednom z parků nechal tamní obyvatel vykácet stromy, údajně se mu...

Vlaky z Hradce či Chrudimi by mohly jezdit do centra Pardubic, snad už za rok

Cestující se díky investici do pardubického železničního uzlu dočkají v roce 2024 kromě přestavěného pardubického...

Podkrkonoší není jen safari park, ale chybí tu infrastruktura, říká manažer

Cestovní ruch v Podkrkonoší má značný potenciál, ale schází mu zázemí pro návštěvníky. Manažer spolku obcí Podzvičinsko...

Platí termín dokončení i finální cena, říká hradecký náměstek o stadionu

Stavba hradecké arény už je ve druhé polovině. Končí betonáž, chystá se návrat ikonických lízátek a pracuje se v...

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...