Teplo z Opatovic opět zdraží. Rodina si za rok připlatí 700 korun

  16:00aktualizováno  16:00
Teplo z Elektrárny Opatovice, která zásobuje přes čtyřiadvacet tisíc domácností v Hradci Králové a okolí, bude od ledna o 5,5 procenta dražší. Rodina žijící v třípokojovém bytě si ročně připlatí zhruba sedm stovek.

Elektrárna Opatovice, která v krajském městě zásobuje zhruba čtyřiadvacet tisíc domácností, od 1. ledna 2014 zvedne cenu tepla o 5,5 procenta. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Domácnost bydlící v bytě 3+1 s roční spotřebou tepla ve výši 30 GJ tak bude měsíčně platit o necelých 56 korun víc než doposud," dává příklad mluvčí elektrárny Petr Zadák.

Ročně tak účet za teplo rodině naroste přibližně o 672 korun. Lidé žijící v menších bytech si v ročním součtu připlatí méně, ale zpravidla také v řádu stokorun.

Elektrárna i přes zdražení upozorňuje na jinak nízké ceny

I takové částky mohou některým lidem zkomplikovat život. Jednačtyřicetiletá Jana Jílková z Hradce Králové žije v bytě se sedmnáctiletou dcerou a provoz celé domácnosti táhne ze skromného platu.

"I když je zdražení jen 50 korun měsíčně, sčítá se koruna ke koruně. Teplo přitom nebude jediné, co zdraží, a platy neporostou," podotýká žena.

Zástupci Elektrárny Opatovice však upozorňují, že i přes zdražení zůstává teplo z opatovické elektrárny, která kromě Hradce Králové vytápí i sousední Pardubice a Chrudim, jedním z cenově nejnižších v Česku.

"Průměrná cena tepla v republice v roce 2013 činí více než 500 korun za jeden GJ. My ho budeme od 1. ledna dodávat konečným zákazníkům za 372 korun," říká výkonný ředitel EOP Václav Pašek.

Oproti letošku si odběratelé připlatí necelých dvacet korun za jednotku. Vyšší příjmy pomohou společnosti v rekonstrukcích a opravách, které budou pokračovat i v následujícím roce.

"Půjde zejména o rekonstrukce primární horkovodní soustavy, kde zpravidla vyměňujeme kanálové rozvody za moderní předizolované," popisuje ředitel. V roce 2014 bude firma investovat i přímo do elektrárny, a to do staveb, které zajistí dodržení nových, přísnějších ekologických limitů.

Stále není jasné, od koho bude elektrárna brát uhlí

"Bude to mít dva pozitivní efekty, a to zlepšení životního prostředí a zachování ekonomicky efektivní výroby tepla," vysvětluje mluvčí Zadák.

Vytápění více než 60 tisíc domácností a firem ve východních Čechách podle něj neohrozí ani fakt, že zatím není rozhodnuto, od koho bude opatovická elektrárna v příštím roce odebírat uhlí.

"Problém s uhlím na topnou sezonu 2013/2014, která teď začíná, nebude. Máme dostatečné zásoby na její pokrytí," ubezpečuje Zadák.

Firma Czech Coal měla s elektrárnou podepsanou smlouvu na odběr uhlí až do konce roku 2015, ale kvůli údajné půlmiliardové pohledávce ji loni v červnu vypověděla. Soud následně těžební společnosti předběžnými opatřeními nařídil, aby dodávala palivo do konce roku 2013.

Kdo bude Elektrárně Opatovice dodávat uhlí už za několik týdnů, ještě nikdo neví.

"Rozhodnuto zatím není, ale dál jednáme, a to ve více variantách," říká mluvčí elektrárny. Elektrárna loni v červenci podala na Czech Coal žalobu pro nedodržení smlouvy, požaduje také náhradu vzniklé škody. Soud o žalobě dosud nerozhodl.

Elektrárna v současnosti spotřebuje ročně asi 1,8 milionu tun paliva, v roce 2017 by to mělo být už 2,1 milionu tun. Ceny tepla z Opatovic rostly i v uplynulých letech. Na letošní rok cena vzrostla o 6,91 procenta, což znamená, že rodina v 3+1 zaplatila téměř o tisícovku ročně víc. Na přelomu let 2011 a 2012 se zdražovalo o 9,3 procenta, což pro třípokojový byt znamená zhruba 1 200 korun ročně.

Nejčtenější

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

Čisté K. O., popsal svědek ránu pěstí, kterou muž v baru zabil vojáka

David Hübner u Krajského soudu v Hradci Králové (22.7.2019).

U Krajského soudu v Hradci Králové začal soud s Davidem Hübnerem. Podle obžaloby v únoru před diskotékou v Trutnově dal...

Žadatelka o dávku v hmotné nouzi udeřila pracovnici úřadu práce

Ilustrační snímek

Až čtyři roky vězení hrozí osmačtyřicetileté ženě z Hradce Králové za to, že na místním úřadu práce zaútočila na...

Rychnov vyhlásil sbírku na pomoc pozůstalým dětem po vraždě v restauraci

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Radnice v Rychnově nad Kněžnou vypsala veřejnou sbírku na pomoc třem pozůstalým dětem po ženě, kterou ve čtvrtek večer...

Výbuch lahve na šlehačku není trestný čin, zraněnou o vadě včas informovali

Nebezpečná lahev na přípravu šlehačky

Policie odložila případ z letošních Vánoc, kdy 52letou ženu z Hradce Králové těžce zranila exploze tlakové lahve na...

Další z rubriky

Cesta z Růžové hory na Sněžku je opět otevřená, její oprava ale pokračuje

Jantarovou cestu na hřebenech Krkonoš kameníci opravují tradičním štětováním.

Turisté v Krkonoších mohou od pátku znovu procházet cestou z Růžové hory na Sněžku. Řemeslníci za více než měsíc...

Čisté K. O., popsal svědek ránu pěstí, kterou muž v baru zabil vojáka

David Hübner u Krajského soudu v Hradci Králové (22.7.2019).

U Krajského soudu v Hradci Králové začal soud s Davidem Hübnerem. Podle obžaloby v únoru před diskotékou v Trutnově dal...

Po dálnici běhal kozel, odchytu se bránil a narazil do policejního vozu

Kozel na D11 vrazil do policejní hlídky

Černý kozel zkomplikoval dopravu na dálnici D11 u odbočky na Opatovice nad Labem. Když ho chtěli policisté odchytit,...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz