Teplo z Opatovic opět zdraží. Rodina si za rok připlatí 700 korun

  16:00aktualizováno  16:00
Teplo z Elektrárny Opatovice, která zásobuje přes čtyřiadvacet tisíc domácností v Hradci Králové a okolí, bude od ledna o 5,5 procenta dražší. Rodina žijící v třípokojovém bytě si ročně připlatí zhruba sedm stovek.

Elektrárna Opatovice, která v krajském městě zásobuje zhruba čtyřiadvacet tisíc domácností, od 1. ledna 2014 zvedne cenu tepla o 5,5 procenta. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Domácnost bydlící v bytě 3+1 s roční spotřebou tepla ve výši 30 GJ tak bude měsíčně platit o necelých 56 korun víc než doposud," dává příklad mluvčí elektrárny Petr Zadák.

Ročně tak účet za teplo rodině naroste přibližně o 672 korun. Lidé žijící v menších bytech si v ročním součtu připlatí méně, ale zpravidla také v řádu stokorun.

Elektrárna i přes zdražení upozorňuje na jinak nízké ceny

I takové částky mohou některým lidem zkomplikovat život. Jednačtyřicetiletá Jana Jílková z Hradce Králové žije v bytě se sedmnáctiletou dcerou a provoz celé domácnosti táhne ze skromného platu.

"I když je zdražení jen 50 korun měsíčně, sčítá se koruna ke koruně. Teplo přitom nebude jediné, co zdraží, a platy neporostou," podotýká žena.

Zástupci Elektrárny Opatovice však upozorňují, že i přes zdražení zůstává teplo z opatovické elektrárny, která kromě Hradce Králové vytápí i sousední Pardubice a Chrudim, jedním z cenově nejnižších v Česku.

"Průměrná cena tepla v republice v roce 2013 činí více než 500 korun za jeden GJ. My ho budeme od 1. ledna dodávat konečným zákazníkům za 372 korun," říká výkonný ředitel EOP Václav Pašek.

Oproti letošku si odběratelé připlatí necelých dvacet korun za jednotku. Vyšší příjmy pomohou společnosti v rekonstrukcích a opravách, které budou pokračovat i v následujícím roce.

"Půjde zejména o rekonstrukce primární horkovodní soustavy, kde zpravidla vyměňujeme kanálové rozvody za moderní předizolované," popisuje ředitel. V roce 2014 bude firma investovat i přímo do elektrárny, a to do staveb, které zajistí dodržení nových, přísnějších ekologických limitů.

Stále není jasné, od koho bude elektrárna brát uhlí

"Bude to mít dva pozitivní efekty, a to zlepšení životního prostředí a zachování ekonomicky efektivní výroby tepla," vysvětluje mluvčí Zadák.

Vytápění více než 60 tisíc domácností a firem ve východních Čechách podle něj neohrozí ani fakt, že zatím není rozhodnuto, od koho bude opatovická elektrárna v příštím roce odebírat uhlí.

"Problém s uhlím na topnou sezonu 2013/2014, která teď začíná, nebude. Máme dostatečné zásoby na její pokrytí," ubezpečuje Zadák.

Firma Czech Coal měla s elektrárnou podepsanou smlouvu na odběr uhlí až do konce roku 2015, ale kvůli údajné půlmiliardové pohledávce ji loni v červnu vypověděla. Soud následně těžební společnosti předběžnými opatřeními nařídil, aby dodávala palivo do konce roku 2013.

Kdo bude Elektrárně Opatovice dodávat uhlí už za několik týdnů, ještě nikdo neví.

"Rozhodnuto zatím není, ale dál jednáme, a to ve více variantách," říká mluvčí elektrárny. Elektrárna loni v červenci podala na Czech Coal žalobu pro nedodržení smlouvy, požaduje také náhradu vzniklé škody. Soud o žalobě dosud nerozhodl.

Elektrárna v současnosti spotřebuje ročně asi 1,8 milionu tun paliva, v roce 2017 by to mělo být už 2,1 milionu tun. Ceny tepla z Opatovic rostly i v uplynulých letech. Na letošní rok cena vzrostla o 6,91 procenta, což znamená, že rodina v 3+1 zaplatila téměř o tisícovku ročně víc. Na přelomu let 2011 a 2012 se zdražovalo o 9,3 procenta, což pro třípokojový byt znamená zhruba 1 200 korun ročně.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Nemocnice v Náchodě mění náměstky, mají zvládnout přestavbu a zlepšit vztahy

V Náchodě pokračuje mohutná přestavba nemocnice (22.1.2019).

Oblastní nemocnice v Náchodě vymění dva manažery. Od března sem nastoupí lékař Ladislav Tichý jako nový náměstek pro...

Podnikatel vdechl nový život zchátralé Lysečinské boudě v Krkonoších

Lysečinská bouda v Krkonoších.

Pražský podnikatel Karel Chotek kupuje v Krkonoších opuštěné objekty, o které nikdo nemá zájem. Po Dixově brusírně se...

„Mlékomaty“ v Hradci skončily po devíti letech, nebyl o ně zájem

Mlékomat ještě provozují na farmě v Osičkách nedaleko Hradce Králové.

Z Hradce Králové zmizel i poslední ze tří automatů na mléko. Na Baťkově náměstí vydržel do začátku ledna, jeho provoz...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz