Tetřívek obecný je jako krkonošský Cimrman. Nikdo ho neviděl a přece toká.

Tetřívek obecný je jako krkonošský Cimrman. Nikdo ho neviděl a přece toká. | foto: Ondřej Prosický, naturephoto.cz

Krkonošské cesty se kvůli ochraně tetřívka na dva a půl měsíce uzavřou

  • 22
Správa Krkonošského národního parku zveřejnila nové mapy a seznam cest, které se dočasně zavírají z důvodu ochrany citlivých druhů živočichů, především ohroženého tetřívka. Od poloviny března až do konce května najdou turisté na některých cestách zákazové cedule pod hrozbou vysokých pokut.

Správa Krkonošského národního parku uzavírá vybrané cesty nebo jejich úseky v návaznosti na vyhlášení osmi klidových území v termínu od 15. března do 31. května.

„Toto opatření vstupuje letos v platnost poprvé a má dlouhodobý charakter. V terénu budou uvedené úseky zřetelně označeny cedulí s doprovodným textem ‚Zákaz vstupu z důvodu ochrany přírody‘,“ upřesnil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Většina uzavřených tras se podle něj dá obejít po sousedních turisticky značených cestách.

Dočasně se uzavře například zelená turistická cesta v úseku Vosecká bouda až Labská louka nebo žlutá turistická cesta ve směru ze Zadních Rennerovek na Hanapetrovu Paseku, vedoucí po hranici klidového území v úseku Pod Zadními Rennerovkami až k cyklotrase Liščí cesta.

„Důvodem sezónní uzavírky konkrétních turistických tras či jejich úseků je skutečnost, že vedou přes místa pravidelného výskytu citlivých druhů, především pak tetřívka obecného, který je předmětem ochrany KRNAP a zároveň i Ptačí oblasti Krkonoše,“ vysvětlil Drahný.

21. května 2016

Opatření má chránit hlavně ohrožené tetřívky obecné v době jejich toku a rozmnožování. Dotčení cesty totiž vedou přes jejich pravidelně využívaná tokaniště. Kromě těchto sezónních uzavírek je podle ochránců přírody nutné, aby turisté dodržovali také celoroční zákaz pohybu mimo vyhrazené cesty a trasy v klidových územích. 

Chráněné území je nově rozděleno do čtyř zón, osm klidových území zabere 22 procent rozlohy národního parku a většinou překrývá bývalou I. zónu. Dříve bylo území národního parku rozděleno do tří zón. První, nejpřísněji chráněná oblast má rozlohu 6 984 hektarů a zabírá 19,2 procenta území. Novou zonací se rozšířila o zhruba 340 hektarů.

Ministerstvo životního prostředí připravilo v roce 2019 vyhlášku a opatření obecné povahy, kterými vyhlásilo novou zonaci a klidová území. Zonace bude platit následujících 15 let. Před dvěma lety se na Správu KRNAP kvůli oběma dokumentům snesla kritika ze strany krkonošských obcí i podnikatelů. Ochranářům tehdy adresovali 125 připomínek, vznikla také petice

Uzavřené krkonošské cesty či jejich úseky:

  1. Žlutá turistická cesta ve směru ze Zadních Rennerovek na Hanapetrovu Paseku, vedoucí po hranici klidového území v úseku Pod Zadními Rennerovkami až cyklotrasa Liščí cesta (opatření obecné povahy Správy KRNAP č. OOP 6/2020).
  2. Zelená turistická cesta v úseku Vosecká bouda až Labská louka (OOP 7/2020).
  3. Modrá turistická cesta (Davidova)v úseku Davidovy Boudy (odbočka od svážnice před potokem Dírečka, odbočka cyklotrasy 15A) až křižovatka nad Erlebachovou boudou (OOP 7/2020).
  4. Žlutá turistická cesta z Tetřevích Bud na Liščí louku v úseku Černý potok až Liščí louka (rozcestí),vedoucí z části po hranici klidového území (OOP 8/2020 a 10/2020). 
  5. Zimní tyčovaná cesta z Malého Šišáku k Luční boudě, v úseku Pod Malým Šišákem až Luční bouda (OOP 8/2020).
  6. Chodník biskupa Doubravy v úseku od hranic klidového území nad loveckou chatou Jana ve směru pod Jelenku a z něj na jih odbočující cesta k Niklovu Vrchu (OOP 8/2020). 
  7. Žlutá turistická cesta v úseku Václavák (naučná stezka) až Pěticestí (OOP 9/2020).
  8. Naučná stezka Černohorské rašeliniště v úseku Nad Pardubickými Boudami – vyhlídková věž – U Hubertovy vyhlídky – Velké Pardubické Boudy (OOP 9/2020).
  9. Zelená turistická cesta z Tetřevích k Hrnčířským Boudám, v úseku Tetřeví Boudy (hranice klidového území) až Čistá /potok, rozcestí (OOP 10/2020).
  10. Zelená turistická cesta (Jiřího Nováka) v úseku souběhu hranice klidového území se státní hranicí s Polskem (OOP 11/2020).
  11. Žlutá turistická cesta v úseku Kolínská bouda až Slatinná stráň (OOP 12/2020).

POLSKO

Obdobné opatření jako český národní park již řadu let přijímá i ředitelství polského Karkonoského parku narodowého. To od 1. dubna do 31. května uzavírá čtyři cesty:

I na polské straně Krkonoš platí sezonní zákaz vstupu na některé cesty.
  1. Zelená turistická cesta z rozcestí Ruiny schoroniska im. Bronka Czecha na rozcestí s červenou turistickou Cestou česko-polského přátelství (kolem Wielkého Stawu).
  2. Modrá turistická cesta (Hřebenovka) z Horní Malé Úpy přes Lesní hřeben (Kowarski Grzbiet) po rozcestí se žlutou turistickou cestou (vrchol Tabule).
  3. Žlutá turistická cesta z rozcestí Mokre Rozdroze pod Violíkem směrem na Sněžné jámy.
  4. Zelená turistická cesta z rozcestí Mokre Rozdroze směrem do Sněžných jam až po rozcestí Rozdroze pod Wielkim Szyszakiem.