Případ bude už asi navždy spojen s pochybnostmi, protože poté, co hradecký krajský soud Nečesaného odsoudil a vrchní soud trest potvrdil, Nejvyšší soud verdikt zrušil a vrátil zpět k novému projednání.
Lukáš Nečesaný už jednou v Hradci Králové slyšel: vinen. Jeho návrat do jámy lvové přilákal desítky novinářů. Před začátkem líčení se odmítl k případu jakkoli vyjádřit. Krátce po zahájení ho předseda senátu krajského soudu Jiří Vacek začal vyslýchat.
„Trvám na své nevině, trvám na tom, co jsem již dříve uvedl,“ řekl Nečesaný.
Vacek je v nezáviděníhodné roli: případem se zabývá znovu a předsedá stejnému senátu. Musí se vypořádat s námitkami Nejvyššího soudu, který mu vyčetl zejména vynechání ústavně znaleckého posudku ohledně možné ztráty paměti oběti, využití nekvalifikované znalkyně i nedostatek důkazů.
Důležitá výpověď napadené kadeřnice
Průlomem v případu může být nová výpověď napadené kadeřnice. Žena potvrdila, že útočníkem byl právě Lukáš Nečesaný. Když začala u krajského soudu vypovídat, vzlykala. Žena, která po útoku do hlavy málem zemřela, policistům v nemocnici řekla, že šlo o mladého vyššího muže, tehdy však nebyla schopna stoprocentně násilníka označit.
„Když jsem ho viděla v televizi, tak jsem ho poznala. Podle mého názoru je to on. Jsem kadeřnice, pamatuji si lidi podle vlasů. Měl tvrdé vlasy a kštici. Vzpomínám si i na jeho úsměv,“ řekla žena a obrátila hlavu k obžalovanému. Jeden z obhájců si dal na vteřinu hlavu do dlaní a jednací síní krajského soudu to zašumělo.
Nejvyšší soud nařídil znovu výslech kadeřnice hlavně kvůli tomu, že by si na útok rozpomenula. „Když jste uvedla, že byl vyšší, kolik měříte?“ zeptala se státní zástupkyně Lenka Faltusová. „Sto šedesát pět,“ odpověděla kadeřnice.
V pokračující výpovědi uvedla další podrobnosti. „Vytáhl poleno a praštil mě do hlavy. Byla to rozpůlená bříza s kůrou. Pak si nepamatuji. Na sobě měl krátkou bundu do pasu, na barvu si nepamatuji. Ten den jsem měla na sobě šperky, náušnice a šperky,“ uvedla kadeřnice.
Obhájce označil výpověď kadeřnice za nevěrohodnou
Obhájci Nečesaného se vzápětí po její výpovědi snažili to, co řekla, zpochybnit. Zajímalo je i to, jestli se u ní před zahájením dnešního hlavního líčení nestavovali policisté a neovlivnili ji. „Byl to muž a žena. Chtěli vědět, jak probíhá moje ochrana. Kvůli mediálnímu zájmu jsem ji měla domluvenou. Nic víc,“ řekla na přímý dotaz žena.
Obhájce Oldřich Chudoba přesto označil emotivní výpověď kadeřnice za nevěrohodnou. „Z pohledu obhajoby se nezměnilo vůbec nic. Paní poškozená má v tom svém tvrzení řadu zásadních rozporů. Je to otázka posouzení znalců a posouzení všech důkazů v jejich vzájemných souvislostech a především na časové ose. Ostatní důkazy vylučují, že by (Nečesaný) byl viníkem,“ uvedl Chudoba.
Podle něho je podivné už to, že si prý kadeřnice na devadesát procent z kritického období nepamatuje a najednou si vzpomene. „Je to otázka na soudní znalce, jak to s jejím zdravotním stavem skutečně je, jak je to s její amnézií,“ dodal Chudoba.
„K dnešnímu líčení se zatím nebudu vyjadřovat. Jsem však přesvědčen o nevině svého klienta. Od počátku líčení z toho nemám dobrý pocit. Řízení neprobíhá tak, jak by mělo, trvám na tom, že probíhá nestandardním způsobem,“ řekl druhý obhájce Petr Dítě.
Dosud hrály důkazy a okolnosti kolem kauzy spíše do karet obžalovanému. Proti Nečesanému vypovídají dvě klíčové svědkyně a pachové stopy na místě činu. V jeho prospěch hrají nepřesnosti v popisu pachatele, policie také na místě nenašla žádné jeho otisky nebo stopy DNA.
Babička obžalovaného zopakovala, že se spletla
U soudu vypovídala i babička obžalovaného. Zopakovala, že si je jistá, že vnuk přišel v sedmnáct hodin. Původně policistům však tvrdila, že se ručičky na hodinách překrývaly, to by mohlo být i 17:25 hodin, což by hrálo spíše do karet obžalobě.
Případ Lukáše Nečesaného
|
Kadeřnice totiž na policii uvedla, že v 16:45 ostříhala posledního zákazníka, desetiletého chlapce, se kterým byla jeho matka, a pak už se v jejím podniku objevil jen násilník. Naopak Nečesaný tvrdí, že se chtěl v kadeřnictví nechat ostříhat před schůzkou s přítelkyní, kadeřnice však již zavírala, a proto odešel. Podle Nečesaného musela být žena napadena až po jeho odchodu.
„Přišel domů a velká ručička byla na dvanáctce, malá na pětce. Manžel koukal na zprávy, které zrovna začínaly. Bylo pět,“ uvedla svědkyně. Předseda senátu Jiří Vacek se pro upřesnění dotázal: „Co znamená, že ručičky se překrývají?“
Babička obžalovaného zopakovala, že se spletla. „Špatně jsem to formulovala. Bylo sedmnáct hodin. Ve dveřích jsem mu začala nadávat, že nebyl na doučování. Přesto byl v pohodě. Od krve? Tak to v žádném případě nebyl,“ uvedla svědkyně.
Časová osa případu je pro soud stěžejní
Nejvyšší soud věnoval zvláštní pozornost časové ose celého případu, protože to prý svědčí spíše pro Nečesaného nevinu. Podle Nejvyššího soudu každá minuta, zejména v rozmezí 16:55 hodin, kdy obžalovaný údajně odchází z kadeřnictví, až 16:59, kdy zřejmě vchází pachatel. To považuje soud za velmi důležité.
„Telefonovala jsem s kamarádkou, mohlo to být asi čtvrt hodiny. Viděla jsem, že z kadeřnictví odcházel chlapec. Následně vešel dovnitř mladý muž, který otevíral levou rukou. Vím na sto procent, že po odchodu dítěte tam vešel jen ten mladý muž,“ uvedla žena, která v kritický den mezi 16:45 až 17. hodinou kouřila na balkoně svého bytu, ze kterého byl výhled na ulici a na kadeřnictví.
K soudu přišel obžalovaný i se svým otcem Luďkem Nečesaným, ředitelem liberecké krajské nemocnice. Toho v červnu kriminalisté obvinili z přijetí úplatku v souvislosti s údajným předražením dvou zakázek na vybavení kardiocentra a traumacentra liberecké nemocnice o 24 milionů korun, za což mu hrozí 5 až 12 let vězení (více čtěte zde).
Luděk Nečesaný se už dříve nechal slyšet, že za jeho obviněním je snaha odříznout ho od peněz a zabránit mu v boji za osvobození syna.
Od počátku ostře kritizuje práci policie i státního zastupitelství a bojuje prostřednictvím peněz vynaložených za právníky i kontaktů ve vysoké politice za nevinu svého potomka. Oznámil také, že jeho syn bude od státu za pobyt ve vězení požadovat odškodné.