Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Hradec chce hlídat inzerci městských firem, opět platily kampaň Finkovi

  10:40
Nové vedení Hradce Králové i opoziční Piráti chtějí mít pod větším dohledem městské firmy. Jde jim o peníze, které utrácejí za reklamu. Radnice chce jasná pravidla, která dosud chybí.

Novoroční speciál týdeníku Hradečák obsahoval vedle kritického textu exprimátora Zdeňka Finka i inzerci dvou městských firem. | foto: Garamon

Diskuzi o regulaci reklamy městských společností rozpoutal novoroční speciál soukromých novin Hradečák, který dostali na přelomu roku zdarma do schránek snad všichni obyvatelé Hradce Králové. 

Obsahoval pouze novoroční přání bývalého primátora Zdeňka Finka, kritizujícího první kroky nového zastupitelstva, zbytek tvořila inzerce. 

Mezi inzerujícími firmami byly i dvě městské společnosti – knihovna a Hradecká kulturní a vzdělávací společnost (HKVS), která provozuje například informační centra, Adal nebo Bílou věž.

Knihovna přála lidem štěstí do nového roku, Adal inzeroval kulturní akce. Jenže kvůli kritice exprimátora se na radnici začali ptát: Proč firmy inzerovaly zde a ne třeba v městském periodiku Radnice, které taktéž dostávají lidé do schránek zdarma? A kdo vlastně kontroluje inzerci firem?

„Nevím, jestli zrovna knihovna by si měla zadávat reklamu, protože ta se sama neuživí. Druhá věc je, že by ty společnosti měly uvažovat, kam si reklamu zadávají,“ míní náměstkyně primátora Věra Pourová (ANO), která má pod sebou většinu městských organizací.

Na vedení města se dopisem obrátili i opoziční Piráti, kteří zveřejňování smluv městských společností před jejich podpisem měli už ve volebním programu. Požadují informace o tom, jak městské firmy inzerují, zda město jejich inzerci kontroluje a zda mají společnosti reklamní strategie.

Fotogalerie

„Chtěli jsme to téma otevřít i bez toho plátku, ale když přišel všem Hradečákům do schránek, otevíráme ho dřív, než jsme původně předpokládali,“ říká zastupitel Pirátů Aleš Dohnal.

„S panem Dohnalem jsem hovořila o své představě práce se společnostmi s majetkovou účastí města. Sama jsem ze své praxe zvyklá, že chci vědět, co mé společnosti dělají, jak peníze utrácejí,“ připomíná Pourová.

Po větší kontrole městských firem dlouhodobě volá i další strana, která po dlouhých letech v opozici má nyní ve vedení města svého zástupce, Změna pro Hradec.

Její náměstek primátora Martin Hanousek již dříve několikrát upozornil na to, že peníze městských firem slouží k financování soukromých projektů i politických kampaní.

Předloni ve stejném novoročním listu inzerovalo dokonce deset městských firem a obsahem i tehdy bylo Finkovo „účtování“ s politickými oponenty (více v článku Hradecký primátor vydal politický leták za peníze městských firem).

„Tenkrát jsem upozorňoval i na to, že město nechávalo platit reklamu na cyklodům u Futura. Pan Fink obešel usnesení zastupitelstva, které neschválilo dotaci pro cyklověž, a tak městské firmy dostaly za úkol zaplatit to formou reklamy. Možná že některé společnosti nezaznamenaly, že už by se takových nechutných věcí neměly zúčastňovat. Je to absolutně nepřijatelné,“ tvrdí Martin Hanousek.

Úplný zákaz inzerce?

Nové vedení Hradce Králové chce proto do stanov a zřizovacích listin městských společností zakotvit požadavek, aby náklady na inzerci vydávaly pouze se souhlasem města. Diskuse k opatření se nyní teprve rozbíhá. Režim by neměl být stejný pro všechny, nicméně jak Pourová nevylučuje, některé firmy dostanou úplný zákaz inzerce.

„Reklama by měla přinášet nové obchody, nové zisky. Pokud je nepřináší, není k tomu zdůvodnění. Mám pocit, že minulé vedení se ekonomickou stránkou věci příliš nezabývalo. Doposud tu nebyly žádné specifické požadavky, které by vedly ke kontrole těch společností,“ upozorňuje Pourová.

Diskuse zastupitelů by měla ukázat, zda budou firmy muset předkládat veškerou inzerci, nebo jen tu nad stanovený limit. Některé firmy by podle Pourové mohly mít režim volnější:

„Jsem si vědoma, že by to mohlo v některých případech zdržovat. Některé společnosti by měly mít možnost průběžně oslovit klienty nebo v aktuální situaci rychle vyrazit s reklamou ven. Detaily jsou ještě k úvaze.“

„Byl bych jednoznačně pro to, aby se nastavila pravidla pro reklamu městských společností. Abychom měli větší přehled, kam vlastně ty peníze tečou, protože rozhodně netečou efektivně,“ domnívá se Hanousek.

Podle Pirátů je důležité zaměřit se i na to, kde mají firmy inzerci umisťovat. Mohly by podle nich více využívat jiných kanálů města, třeba reklamy ve vozech městské hromadné dopravy. 

„Je jasné, že řada městských firem inzerovat musí. Když máme Radnici, není nutné, aby to bylo v Hradečáku. Pokud je to sdílené v rámci města, je to něco jiného,“ soudí Aleš Dohnal.

Omezovat pravomoci je na pováženou

Šéfové městských firem se k zamýšlenému utažení opratí staví různě. Knihovna už nyní inzeruje zcela minimálně a omezuje se jen na programy pořádaných akcí.

Dopravní podnik inzerci většinou vyměňuje za reklamu médií na svých vozech. Minimální sumu na propagaci vynakládá i Správa nemovitostí Hradec Králové (SNHK).

„Propagujeme hlavně městské lázně a koupaliště, a to především vydáváním tiskových zpráv nebo inzercí v našich areálech. Správu domů inzerujeme možná za dvacet tisíc korun ročně,“ uvádí ředitelka SNHK Jaroslava Bernhardová.

V Městských lesích si dokonce už nyní nechávají inzerci schvalovat představenstvem. „Já jsem takový škudlivý a nerad platím za inzerci. Ať si to rozhodnou oni jako zástupci majitele,“ říká jejich ředitel Milan Zerzán.

Nápad kontrolovat inzerci městských firem se naopak nelíbí šéfovi HKVS Miroslavu Francovi. I jeho firma často využívá propagace formou mediálního partnerství a za reklamu nabízí médiím vstupenky do soutěží, byla to právě HKVS, která v novoročním speciálu Hradečáka inzerovala. 

„Omezovat pravomoci manažerů městských zařízení je docela na pováženou. My neseme plnou zodpovědnost za hospodaření našich organizací, tak bychom o těchto věcech měli rozhodovat. Mohu samozřejmě zvážit připomínky politiků a třeba to rozhodnutí příští rok změnit, ale aby nám někdo nařizoval, co smíme, to úplně správné není,“ neskrývá svůj názor Franc.

  • Nejčtenější

Kluci šermovali zářivkami, při hře na Star Wars napáchali škodu za 50 tisíc

Policisté pátrali po dvou mladících, kteří v pondělí dopoledne v jednom parkovacím domě v Hradci Králové poškodili 20...

Bílý most ve Špindlu stavěli jako Lego. Historik našel plány náhodou

Premium Stavitelé Bílého mostu ve Špindlerově Mlýně v roce 1912 vsadili na patentovanou metodu dnes zapomenutého inženýra...

Auto v Hořicích srazilo ženu, která přecházela mimo přechod. Na místě zemřela

Všechny složky integrovaného záchranného systému včetně vrtulníku vyrazily v sobotu odpoledne do Hořic na Jičínsku....

Dlouholetý starosta Trutnova rezignuje, stal se šéfem sněmovního výboru

Poslanec a dlouholetý starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS) rezignuje po více než 23 letech v čele města. V nově zvolené...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Teatrálně upadl, trest však nedostane. Ševcovi uvízla brusle v rýze ledu

Okolo Martina Ševce nikdo nestál, přesto se kapitán Mladé Boleslavi vrhl do teatrálně vypadající šipky a hodil sebou o...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Dlouholetý starosta Trutnova rezignuje, stal se šéfem sněmovního výboru

Poslanec a dlouholetý starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS) rezignuje po více než 23 letech v čele města. V nově zvolené...

Berete nám kulturní dědictví, protestuje ředitel muzea proti zrušení trhů

Protiepidemická opatření, která v tomto týdnu zavedla vláda Andreje Babiše v demisi, se nesetkávají s pochopením. Lidé...

Testování v Královéhradeckém kraji zrychlíme, přislíbil hejtman

Královéhradecký kraj navýšil kapacity svých laboratoří, aby zrychlil vyhodnocování PCR testů na koronavirus. Další chce...

Vyslechneme, nesoudíme. Mobilní klub Garáž vyjíždí za dětmi v potížích

Když prší, mají si kde napsat úkoly, hrát deskovou hru. Když potřebují pomoci s něčím vážným v soukromí, nabídne jim...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...