Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Boudaři vezli rakev za Krkonoše, vládní opatření považují za devastující

  17:55
Boudaři z Krkonoš uspořádali v neděli celodenní protestní akci Rakev za Krkonoše. Se skutečnou dřevěnou rakví objíždějí nejznámější lyžařská střediska, aby poukázali na to, že současná vládní opatření proti šíření koronaviru považují za devastující. Hřebíčky do rakve symbolicky zatloukali v Harrachově, ve Špindlerově Mlýně i v Peci pod Sněžkou.

Už ve čtvrtém stupni protiepidemického systému PES nemohly poskytovat služby hotely, penziony, chaty, restaurace. V omezeném režimu i kvůli slabé sněhové nadílce rozjely zimní sezonu 18. prosince skiareály. I ty však musely po dnešním přechodu do pátého nejvážnějšího stupně ukončit provoz, a to minimálně do 10. ledna.

Podnikatelům z hor už dochází trpělivost a začali se bránit. S vládními nařízeními, které zamezují jejich činnost, tvrdě nesouhlasí, a všechny boudaře, vlekaře, provozovatelé zimní dopravy, kuchaře, servírky a provozovatele ubytovacích a stravovacích zařízení, půjčovny lyžařského vybavení, provozovatelé infocenter a dodavatele zboží a služeb pro horská střediska vyzvali k akci Rakev za Krkonoše.

„Nouzový stav je schválený až do 22. ledna 2021, proto nevěříme, že datum 10. ledna bude konečné. Další chaotické nařízení vlády není podložené faktem, že by se v našich horách nakazili lidé a šířili odtud nákazu nemoci covid-19. Novým nařízením zhasíná světlo naděje pro celé hory. Pro vlekaře, provozovatele ubytovacích a stravovacích zařízení a pro všechny navázané služby likvidací silvestrovských pobytů vzniká nenávratná škoda, které nelze nahradit žádnou finanční kompenzací vlády,“ uvedl spolumajitel krkonošské Lysečinské boudy Karel Chotek, který je organizátor nedělních protestů.

Chotek se účastnil i předchozí akce z 18. prosince, kdy zhruba dvacet provozovatelů horských hotelů a hospod přijelo s dvěma rolbami v podvečer do centra Prahy předat na ministerstvo průmyslu a obchodu v ulici Politických vězňů petici.

„Chceme upozornit na to, že se tu momentálně ničí hotely a hospody. Vláda se snaží dělat, že něco dělá. To není dobře. Spousta lidí si myslí, že když se zavřou hotely a restaurace, že se něco vyřeší. Ale tak to není,“ okomentovala protestní průjezd roleb hlavním městem majitelka Luční a Labské boudy v Krkonoších Klára Sovová.

„Každý přemýšlí, co bude a nikdo neví, kam až nás krize zavede. Já osobně jsem vyrazil rolbou do Prahy, abych ukázal, že lidé z hor umí do Prahy dorazit. Bylo nás pár, jeli jsme pouze upozornit, že není možné přehlížet a likvidovat horská střediska, u kterých vláda neprokázala, že by se zde nemoc covid-19 šířila. I díky zájmu médií jsme o sobě dali vědět,“ prohlásil Chotek.

Boudaři se 21. prosince sešli v Praze se zástupci iniciativy ChcíplPES Jakubem Olbertem z restaurace Šeberák, Jiřím Janečkem z Pivovaru Malý Janek a dalšími lidmi z příbuzných oborů. „Víme, že jedině společným spojením sil v jednu petici a získáním minimálně 10 tisíce podpisů lze předat vládě naše požadavky, kterými se bude muset zabývat. Proto vznikla 22. prosince Petice za normální svět – otevřeme Česko. Petice je k nalezení na facebookovém profilu ChciplPes,“ upozornil boudař.

Podle boudařů vláda věděla, že je situace na horách dramatická a přesto jejím rozhodnutím postavila spoustu provozovatelů služeb v horských střediscích do likvidační situace. Proto na dnešek uspořádali protestní jízdu po horských střediscích Harrachov, Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Malá Úpa, Horní Maršov, Janské Lázně, Černý Důl a Vrchlabí.

„Máme toho dost“

„V Harrachově nás přišla podpořit asi stovka lidí, máme 92 podpisů a jedeme dál. V tuto chvíli přijíždíme Špindlu,“ popsal dopoledne redaktorovi iDNES.cz Karel Chotek.  

Do rakve, kterou vezou, si každý může symbolicky zatlouci „poslední hřebíček“. Vládní nařízení považují autoři petice za chaotická a likvidační. „Máme toho dost,“ pronesl Chotek. 

U rakve bude možné Petici za normální svět – otevřeme Česko podepsat. „Přineste třeba jen krátký osobní dopis, kde můžete popsat vaši tíživou životní situaci a obavy, že vám vláda nedokáže pomoci. Popište, jak jste nedosáhli na vládní podporu a proč se na vás nevztahovala. Vláda se chystá upřesnit výzvy k výplatám podpory pro uzavřená odvětví. Ozveme se, aby na naše konkrétní případy nebylo zapomenuto,“ vyzývají horalové v prohlášení. Slíbili, že dopisy okopírují, svážou a předají vládě. 

Období kolem vánočních svátků a silvestra tvoří u většiny krkonošských hoteliérů až 40 procent tržeb ze zimní sezony, jde o nejsilnější část roku. 

„Letos nás zavřeli potřetí, přitom nejde o opatření, které by pomohlo zastavit šíření epidemie,“ přidal se Martin Jandura zastupující hoteliéry, restauratéry i další podnikatele ze Špindlerova Mlýna.

Vytížené sjezdovky v poslední den lyžování

Když o minulém víkendu provozovatelé skiareálů spustili lanovky, redaktoři se do dvou z nich jeli podívat, aby popsali, jakým způsobem vlekaři a lyžaři dodržují protiepidemiologická opatření. Všude byly nainstalované sítě a provazy, aby se k sobě lyžaři při nástupu na lanovku nepřibližovali. Barevně odlišení pracovníci skiareálů hlídali lyžaře, jestli mají zakrytá ústa, třeba šátkem nebo nákrčníkem. Riziko nákazy se zdálo být z laického pohledu skutečně zanedbatelné (více čtěte v článku Na sjezdovce nic nechytíte).

V Peci pod Sněžkou a v dalších areálech se lyžaři mohli občerstvit pouze přes malý počet výdejových okének či venkovních barů. Ředitel Skiresortu Černá hora - Pec Petr Hynek apeloval na dodržování všech nastavených pravidel:

„Vyzýváme všechny k zodpovědnému chování a trpělivosti, abychom si sami nezkazili možnost lyžovat. Všichni jsme na jedné lodi a musíme se chovat zodpovědně. My vytvoříme podmínky a na návštěvnících je, aby je respektovali,“ prohlásil.

Horší situace byla v řadě skiareálů včera, kdy bylo možné si zalyžovat naposled. Na sociálních sítích se objevily desítky fotek davu lyžařů čekajících na lanovku v dlouhé frontě. Například do skiareálu na Ještěd v Liberci dorazilo v sobotu přes tisíc návštěvníků. Kapacita sjezdovky byla vytížena. Plno mělo i mnoho lyžařských středisek v Krkonoších, třeba ve Špindlerově Mlýně, nebo Orlických horách.

Není z čeho platit hypotéky či vytápění

Některých menším lyžařským střediskům, která jsou například závislá na ubytovaných turistech, se ani nevyplatilo sezonu zahajovat. Nemá to pro ně ekonomický smysl. Třeba ve Strážném nebo na Benecku se ubytovává až 90 procent lyžařů (více čtěte v článku Vleky nemá smysl spouštět).

„Největší problém je, že boudaři už ničemu nevěří, dávají výpovědi z nájmů, nemají z čeho dál platit hypotéky, provoz, vytápění. Horalové doufali, že se zahojí na silvestrovských pobytech, ale to se nastane. Pořád věříme, že to vláda ještě přehodnotí a povolí nám ubytovávat hosty. Dosavadní vládní kompenzace jsou bezvýznamnou záležitostí, k drobnějším živnostníkům se vůbec nedostaly,“ shrnul pro portál iDNES.cz podnikatel Chotek. 

Lysečinskou chatu mezi Malou Úpou a Horními Albeřicemi koupil, aby ji dal do kupy. Loni v zimě provedl svépomocí nejnutnější opravy a na sklonku roku 2018 otevřel. Bouda se 42 lůžky z roku 1926 byla poslední roky zavřena a chátrala. Zároveň založili Spolek pro obnovu Lysečinské boudy, jehož smyslem je sdružit dobrovolníky, kteří s obnovou pomohou.

„Pracovali jsme na tom, abychom letos konečně měli boudu plnou turistů. Tato situace je i pro nás hřebíčkem do rakve. Dali jsme do toho veškeré úspory a tři roky života,“ uzavřel Chotek. 

Problémy má i řada dalších známých krkonošských chat. Koronavirová krize dostala na kolenou Rýchorskou boudu, jejíž provozovatelka Alena Dušková už nemá na zaplacení záloh. Zprávu nedávno zveřejnila na Facebooku. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Její status vyvolal obrovskou vlnu solidarity, lidé začali na účet podniku posílat peníze. Sama přitom v minulosti nezištně pomáhala nemajetným matkám samoživitelkám.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Řidička ve fabii smetla pragovku. Posádka je zraněná, škoda za milion

Vážná nehoda se stala v neděli před polednem u Vysoké nad Labem na Královéhradecku. Do vozu značky Praga, který se...

Dusno v Peci pod Sněžkou: náhle padla ředitelka školy, přišly změny u lanovky

Sedm měsíců od komunálních voleb to v Peci pod Sněžkou vře. Téměř ze dne na den skončila po sporech s novým vedením...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mapa republiky v Krkonoších se rýsuje, sněhová vrstva má asi pět metrů

Na úbočí Studniční hory v Krkonoších se jako každý rok rýsuje sněhové pole ve tvaru bývalého Československa. Úkaz známý...

Úředník nechal promlčet na 150 přestupků, přišel o práci a hrozí mu vězení

Úředníka městského úřadu z jiného kraje stíhá královéhradecká policie. Referent podle kriminalistů během necelých dvou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

GLOSA: Rock for People odstartovalo dokonalé metalové „utrpení“ Slipknot

Démonickou smrští hvězdných Slipknot, která vygradovala v živelnou indickou metalovou mnohopolohovou Kámásútru ve...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Odsouzený za týrání a pokus o vraždu dítěte spáchal ve vězení sebevraždu

Za kruté týrání a pokus o vraždu tříletého chlapce zvýšil v květnu soud muži z Královéhradeckého kraje trest na 16 let,...

Lupič v paruce a s granátem se sám prozradil, nedaleko směnárny sundal masku

Muž v paruce, s rouškou a s granátem v ruce si v dubnu odnesl statisíce ze směnárny v Hradci Králové. Snažil se stejným...

Výzvu policie k zastavení cizinec ignoroval, útěk do lesa se mu nezdařil

Řidič s uloženým zákazem řízení v Hradci Králové nereagoval na pokyn policejní hlídky a začal ujíždět. Auto zastavil až...

Opilý mladistvý na parkovišti srazil autem chodkyni, ujet se mu nepovedlo

Opilý mladík bez řidičáku i přes zákaz řízení sedl za volant a na parkovišti u obchodního centra v Náchodě několikrát...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...