Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

Boudaři vezli rakev za Krkonoše, vládní opatření považují za devastující

  17:55
Boudaři z Krkonoš uspořádali v neděli celodenní protestní akci Rakev za Krkonoše. Se skutečnou dřevěnou rakví objíždějí nejznámější lyžařská střediska, aby poukázali na to, že současná vládní opatření proti šíření koronaviru považují za devastující. Hřebíčky do rakve symbolicky zatloukali v Harrachově, ve Špindlerově Mlýně i v Peci pod Sněžkou.

Už ve čtvrtém stupni protiepidemického systému PES nemohly poskytovat služby hotely, penziony, chaty, restaurace. V omezeném režimu i kvůli slabé sněhové nadílce rozjely zimní sezonu 18. prosince skiareály. I ty však musely po dnešním přechodu do pátého nejvážnějšího stupně ukončit provoz, a to minimálně do 10. ledna.

Podnikatelům z hor už dochází trpělivost a začali se bránit. S vládními nařízeními, které zamezují jejich činnost, tvrdě nesouhlasí, a všechny boudaře, vlekaře, provozovatelé zimní dopravy, kuchaře, servírky a provozovatele ubytovacích a stravovacích zařízení, půjčovny lyžařského vybavení, provozovatelé infocenter a dodavatele zboží a služeb pro horská střediska vyzvali k akci Rakev za Krkonoše.

„Nouzový stav je schválený až do 22. ledna 2021, proto nevěříme, že datum 10. ledna bude konečné. Další chaotické nařízení vlády není podložené faktem, že by se v našich horách nakazili lidé a šířili odtud nákazu nemoci covid-19. Novým nařízením zhasíná světlo naděje pro celé hory. Pro vlekaře, provozovatele ubytovacích a stravovacích zařízení a pro všechny navázané služby likvidací silvestrovských pobytů vzniká nenávratná škoda, které nelze nahradit žádnou finanční kompenzací vlády,“ uvedl spolumajitel krkonošské Lysečinské boudy Karel Chotek, který je organizátor nedělních protestů.

Chotek se účastnil i předchozí akce z 18. prosince, kdy zhruba dvacet provozovatelů horských hotelů a hospod přijelo s dvěma rolbami v podvečer do centra Prahy předat na ministerstvo průmyslu a obchodu v ulici Politických vězňů petici.

„Chceme upozornit na to, že se tu momentálně ničí hotely a hospody. Vláda se snaží dělat, že něco dělá. To není dobře. Spousta lidí si myslí, že když se zavřou hotely a restaurace, že se něco vyřeší. Ale tak to není,“ okomentovala protestní průjezd roleb hlavním městem majitelka Luční a Labské boudy v Krkonoších Klára Sovová.

„Každý přemýšlí, co bude a nikdo neví, kam až nás krize zavede. Já osobně jsem vyrazil rolbou do Prahy, abych ukázal, že lidé z hor umí do Prahy dorazit. Bylo nás pár, jeli jsme pouze upozornit, že není možné přehlížet a likvidovat horská střediska, u kterých vláda neprokázala, že by se zde nemoc covid-19 šířila. I díky zájmu médií jsme o sobě dali vědět,“ prohlásil Chotek.

Boudaři se 21. prosince sešli v Praze se zástupci iniciativy ChcíplPES Jakubem Olbertem z restaurace Šeberák, Jiřím Janečkem z Pivovaru Malý Janek a dalšími lidmi z příbuzných oborů. „Víme, že jedině společným spojením sil v jednu petici a získáním minimálně 10 tisíce podpisů lze předat vládě naše požadavky, kterými se bude muset zabývat. Proto vznikla 22. prosince Petice za normální svět – otevřeme Česko. Petice je k nalezení na facebookovém profilu ChciplPes,“ upozornil boudař.

Podle boudařů vláda věděla, že je situace na horách dramatická a přesto jejím rozhodnutím postavila spoustu provozovatelů služeb v horských střediscích do likvidační situace. Proto na dnešek uspořádali protestní jízdu po horských střediscích Harrachov, Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Malá Úpa, Horní Maršov, Janské Lázně, Černý Důl a Vrchlabí.

„Máme toho dost“

„V Harrachově nás přišla podpořit asi stovka lidí, máme 92 podpisů a jedeme dál. V tuto chvíli přijíždíme Špindlu,“ popsal dopoledne redaktorovi iDNES.cz Karel Chotek.  

Do rakve, kterou vezou, si každý může symbolicky zatlouci „poslední hřebíček“. Vládní nařízení považují autoři petice za chaotická a likvidační. „Máme toho dost,“ pronesl Chotek. 

U rakve bude možné Petici za normální svět – otevřeme Česko podepsat. „Přineste třeba jen krátký osobní dopis, kde můžete popsat vaši tíživou životní situaci a obavy, že vám vláda nedokáže pomoci. Popište, jak jste nedosáhli na vládní podporu a proč se na vás nevztahovala. Vláda se chystá upřesnit výzvy k výplatám podpory pro uzavřená odvětví. Ozveme se, aby na naše konkrétní případy nebylo zapomenuto,“ vyzývají horalové v prohlášení. Slíbili, že dopisy okopírují, svážou a předají vládě. 

Období kolem vánočních svátků a silvestra tvoří u většiny krkonošských hoteliérů až 40 procent tržeb ze zimní sezony, jde o nejsilnější část roku. 

„Letos nás zavřeli potřetí, přitom nejde o opatření, které by pomohlo zastavit šíření epidemie,“ přidal se Martin Jandura zastupující hoteliéry, restauratéry i další podnikatele ze Špindlerova Mlýna.

Vytížené sjezdovky v poslední den lyžování

Když o minulém víkendu provozovatelé skiareálů spustili lanovky, redaktoři se do dvou z nich jeli podívat, aby popsali, jakým způsobem vlekaři a lyžaři dodržují protiepidemiologická opatření. Všude byly nainstalované sítě a provazy, aby se k sobě lyžaři při nástupu na lanovku nepřibližovali. Barevně odlišení pracovníci skiareálů hlídali lyžaře, jestli mají zakrytá ústa, třeba šátkem nebo nákrčníkem. Riziko nákazy se zdálo být z laického pohledu skutečně zanedbatelné (více čtěte v článku Na sjezdovce nic nechytíte).

V Peci pod Sněžkou a v dalších areálech se lyžaři mohli občerstvit pouze přes malý počet výdejových okének či venkovních barů. Ředitel Skiresortu Černá hora - Pec Petr Hynek apeloval na dodržování všech nastavených pravidel:

„Vyzýváme všechny k zodpovědnému chování a trpělivosti, abychom si sami nezkazili možnost lyžovat. Všichni jsme na jedné lodi a musíme se chovat zodpovědně. My vytvoříme podmínky a na návštěvnících je, aby je respektovali,“ prohlásil.

Horší situace byla v řadě skiareálů včera, kdy bylo možné si zalyžovat naposled. Na sociálních sítích se objevily desítky fotek davu lyžařů čekajících na lanovku v dlouhé frontě. Například do skiareálu na Ještěd v Liberci dorazilo v sobotu přes tisíc návštěvníků. Kapacita sjezdovky byla vytížena. Plno mělo i mnoho lyžařských středisek v Krkonoších, třeba ve Špindlerově Mlýně, nebo Orlických horách.

Není z čeho platit hypotéky či vytápění

Některých menším lyžařským střediskům, která jsou například závislá na ubytovaných turistech, se ani nevyplatilo sezonu zahajovat. Nemá to pro ně ekonomický smysl. Třeba ve Strážném nebo na Benecku se ubytovává až 90 procent lyžařů (více čtěte v článku Vleky nemá smysl spouštět).

„Největší problém je, že boudaři už ničemu nevěří, dávají výpovědi z nájmů, nemají z čeho dál platit hypotéky, provoz, vytápění. Horalové doufali, že se zahojí na silvestrovských pobytech, ale to se nastane. Pořád věříme, že to vláda ještě přehodnotí a povolí nám ubytovávat hosty. Dosavadní vládní kompenzace jsou bezvýznamnou záležitostí, k drobnějším živnostníkům se vůbec nedostaly,“ shrnul pro portál iDNES.cz podnikatel Chotek. 

Lysečinskou chatu mezi Malou Úpou a Horními Albeřicemi koupil, aby ji dal do kupy. Loni v zimě provedl svépomocí nejnutnější opravy a na sklonku roku 2018 otevřel. Bouda se 42 lůžky z roku 1926 byla poslední roky zavřena a chátrala. Zároveň založili Spolek pro obnovu Lysečinské boudy, jehož smyslem je sdružit dobrovolníky, kteří s obnovou pomohou.

„Pracovali jsme na tom, abychom letos konečně měli boudu plnou turistů. Tato situace je i pro nás hřebíčkem do rakve. Dali jsme do toho veškeré úspory a tři roky života,“ uzavřel Chotek. 

Problémy má i řada dalších známých krkonošských chat. Koronavirová krize dostala na kolenou Rýchorskou boudu, jejíž provozovatelka Alena Dušková už nemá na zaplacení záloh. Zprávu nedávno zveřejnila na Facebooku. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Její status vyvolal obrovskou vlnu solidarity, lidé začali na účet podniku posílat peníze. Sama přitom v minulosti nezištně pomáhala nemajetným matkám samoživitelkám.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Možná až příliš atraktivní. Vyzkoušeli jsme běžkařské eldorádo na Šerlichu

Premium Každý víkend míří na Šerlich v Orlických horách stovky běžkařů. Desítky kilometrů upravených tras jsou jako magnet,...

Případ Samková: Proč by byl její start na hrách riziko? A co Sáblíková?

Premium Usilovně rehabilitovala. Chodila na magnetoterapii i elektroléčbu. Posilovala horní část těla. Zkoušela jezdit na...

Na plánované sjezdovce v Hradci našli ochránci sto let nezvěstného motýla

V Hradci Králové se znovu rozhořel boj o svah Rozárka. Ochránci by území chtěli nechat přírodě, protože v lokalitě...

Řidič zahynul u čerstvého pomníčku, zatáčka dostane lepší značení

V nenápadné zatáčce na silnici třetí třídy u Kosiček na Královéhradecku vyhasly v posledních měsících už dva lidské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Učila se od mistrů v Itálii, ale mozaiky tvoří podle krkonošské krajiny

Na samotě v údolí Bolkovského potoka tvoří skleněné mozaiky a tavené sklo. Eva Edlerová z podkrkonošského Rudníku se...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Muž nahlásil krádež, pak zahlédl zloděje, jak se veze na jeho elektrokole

Bystrý postřeh prokázal okradený majitel elektrokola z Hořic na Jičínsku. Když se vracel z policejní stanice, kde byl...

Seniorku v Hradci na chodníku vážně zranil sypač, policie hledá svědky

Sypač, který pracoval minulý týden v pátek na údržbě chodníků na Moravském Předměstí v Hradci Králové, srazil...

Možná až příliš atraktivní. Vyzkoušeli jsme běžkařské eldorádo na Šerlichu

Premium Každý víkend míří na Šerlich v Orlických horách stovky běžkařů. Desítky kilometrů upravených tras jsou jako magnet,...

Chci dostat konopí k pacientům, vysvětluje pěstitel s roztroušenou sklerózou

Premium Bývalá továrna v podkrkonošském Hostinném ukrývá plantáže technického konopí. V halách bez oken je tropické klima,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...