Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 18. října 2021 Lukáš

Tři kamarádi, Shylock i Hana. Klicperovo divadlo chystá osm premiér

  7:23
Začínající 136. sezona královéhradeckého Klicperova divadla už nese pečeť uměleckého šéfa Pavla Kheka. Všech osm premiér, jež obsáhnou Remarqua, Shakespeara, Mornštajnovou, Gogola či Škvoreckého, spojuje podtitul Hrdinové nebo Zbabělci.

První čtená zkouška inscenace Lidé, místa, věci, kterou uvede v nové sezoně Klicperovo divadlo v Hradci Králové. | foto: Klicperovo divadlo

Druhou půlku minulé 135. sezony hradeckého Klicperova divadla takřka zrušil covid-19 a vládní opatření, proto nová 136. sezona zdejší činohry začne inscenací, na niž už nedošlo.

Erich Maria RemarqueTŘI KAMARÁDI

Režie: Petr Štindl. Premiéra 5. září na hlavní scéně.

„Sezonu odstartujeme s předstihem první premiérou netradičně už v úvodu září, a to titulem Tři kamarádi. Adaptace nesmrtelného románu Ericha Marii Remarqua z roku 1936 o Robbym, Ottovi a Gottfriedovi, kamarádech na život a na smrt, měla být poslední premiérou před prázdninami, jenže kvůli koronavirovému uzavření divadel ji režisér Petr Štindl pouze rozezkoušel. Premiéra bude první zářijovou sobotu na hlavní scéně,“ říká mluvčí divadla Martin Sedláček.

Duncan MacmillanLIDÉ, MÍSTA, VĚCI

Režie: Pavel Khek. Premiéra 3. října ve Studiu Beseda.

Hra současného britského autora a režiséra mladé generace má za sebou uvedení v londýnském Národním divadle, odkud se pro velký úspěch dostala na West End. Hlavním tématem je závislost všech možných druhů. Koncentruje se však i na rozpad osobnosti pod tlakem dnešní chaotické doby. Herečku Emmu sledujeme od jejího pádu na dno přes pobyt v léčebně až po návrat domů.

„Když do šejkru nalijete Přelet nad kukaččím hnízdem, život Jima Morrisona, Trainspotting, přidáte trochu koření černého humoru a to celé řádně protřepete – vznikne vám drink jménem Lidé, místa, věci. Drink, který mi zachutnal kvůli zběsilému tempu, ve kterém se příběh odehrává a kvůli neustálé schopnosti diváka překvapovat – až do poslední pointy,“ říká režisér Pavel Khek.

Friedrich SchillerÚKLADY A LÁSKA

Režie: Ivan Krejčí. Premiéra 17. října na hlavní scéně.

Slavná hra německého romantického dramatika a básníka byla ve své době vnímána jako revoluční čin. Stala se symbolem vzpoury proti zkostnatělému světu konvencí, revoltou mladých a svobodomyslných proti světu dospělých, plnému intrik a cynických zákulisních her.

„Schiller napsal svou měšťanskou truchlohru - bürgerliches Trauerspiel - v roce 1784, my jsme k naší úpravě dostali odvahu až o dvě a půl století později. Schiller chtěl dobu, ve které žil, usvědčit z přetvářky, my se jí chceme pouze vysmát. Ne, masky nosíme pořád, v tom jsme se skutečně nikam neposunuli, a milujeme stejně marně a zoufale, jenom smát se umíme o něco cyničtěji. Divadlo, které se dokáže brechtovsky odcizovat, aby se dokázalo o to úlisněji přitulit, je výzvou, které nelze odolat. Je to jízda na plný plyn a snad až do pekla. Nasedněte,“ říká režisér Ivan Krejčí, který se v Hradci postaral o jeden ze tří vrcholů minulé sezony, o Čechovova Strýčka Váňu.

Nikolaj Vasiljevič GogolŽENITBA

Režie: SKUTR. Premiéra 12. prosince na hlavní scéně.

Slavná komedie ruského dramatika Nikolaje Vasililjeviče Gogola o touze prolomit samotu a o neschopnosti být s někým. A o lidech, kteří nevidí dál než za hranice vlastního městečka a jejichž zabedněnost je tak důkladná, že k nim nepronikne ani paprsek normálního lidského citu. 

Hra tak třeskutě komická, až z ní chvílemi mrazí. Vrací se Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, tedy režijní duo SKUTR, které v Hradci už připravilo znamenité inscenace Labutí jezero, Oněgin, Pěna dní či Karamazovi.

William ShakespeareBENÁTSKÝ KUPEC

Režie: Petr Svojtka. Premiéra 27. února na hlavní scéně.

Skvostná hra Williama Shakespeara je mrazivě aktuální i po více než 400 letech. Pod blyštivou maskou pompézního karnevalu se skrývá svět, ve kterém lidé na peníze a vlastní prospěch myslí až na prvním místě, kde každá lichotka i slůvko lásky má pevný směnný kurz ve zlatě a kde vás libra masa může stát doslova všechno, co máte.

Absurdně komická a groteskně tragická lekce o závazcích, úrocích a exekucích pro laiky ukáže každému, že každý špás něco stojí.

Alena MornštajnováHANA

Režie: Diana Šoltýsová. Premiéra 13. března 2021 ve Studiu Beseda.

Nová dramatizace bestselleru Aleny Mornštajnové psaná přímo pro Klicperovo divadlo. Mornštajnová debutovala v roce 2013 románem Slepá mapa, druhý román Hotýlek vyšel v roce 2015. Především díky svému románu Hana z roku 2017 se Alena Mornštajnová stala jednou z nejoblíbenějších současných českých autorek.

Román se v současnosti překládá do jedenácti jazyků a získal několik ocenění – jen v Česku se ho doposud prodalo přes 130 tisíc výtisků. Při jeho psaní autorka vycházela ze skutečných reálií poválečného života ve Valašském Meziříčí, které v roce 1954 napadla tyfová epidemie.

Režisérka Diana Šoltýsová ve svých inscenacích nekompromisním způsobem odkrývá zákoutí ženské duše. Režírovala vlastní adaptaci Vyhnání Gerty Schnirch Kateřiny Tučkové. Mezi její režie patří čistě ženské tituly Máma říkala, že bych neměla a Bernarda.

Lucy KirkwoodPOZOR, CITLIVÝ OBSAH!

Režie: Petr Štindl. Premiéra 15. května 2021 na hlavní scéně.

Anglická dramatička Lucy Kirkwoodová se zamýšlí, kde končí svět médií a sociálních sítí a začíná náš skutečný život. A jestli lidé kolem nás jsou skutečně takoví, jaké je vidíme, nebo se daleko víc jedná o iluzi, kterou vidět máme. A jsme my vůbec ještě my? Nebo už jen hrajeme role, které jsme si přidělili? Klima se mění a přežít je pro každého den ode dne těžší.

Josef ŠkvoreckýZBABĚLCI

Režie: Pavel Khek. Premiéra 29. května 2021 na hlavní scéně.

Pocta Josefu Škvoreckému, pocta hrdinům, pocta Zbabělcům, pocta jazzu – s živou kapelou na jevišti Klicperova divadla. Autorská adaptace slavného románu Josefa Škvoreckého, který se odehrává od 4. do 11. května 1945 ve východočeském Kostelci, jehož předobraz Škvorecký našel v rodném Náchodě.

Do literární historie tak vstoupila postava Dannyho Smiřického. Danny se o politiku nezajímá. Zajímá se o Irenu. Irena miluje horolezce Zdeňka. Danny troubí smutná sóla v jazzové kapele. Konec války. Osvobození. Likvidace všeho německého. Vítání Rudé armády. Hrdinové, nebo zbabělci?

Zbabělci jsou autorovou prvotinou, kterou napsal už v roce 1948, ale z politických důvodů vyšla až o deset lez později. A přestože téměř přes noc učinila ze Škvoreckého literární hvězdu, komunistická strana mu ten román nikdy neodpustila, nakonec dovedla tohoto „inženýra lidských duší“ až do emigrace.

„Jako puberťáka mě na tom románu zajímaly holky a muzika. Jako dospělého mě zajímaly Škvoreckého postřehy o lidské povaze, o češství či možná ještě lépe čecháčkovství… A jako režiséra mě zajímá, zda se to dá spojit. Spojit do jedné inscenace, okořenit pořádnou dávkou humoru a podlít šťávou živého jazzu, kterou ze sebe vymačkají členové skupiny Mastix a soubor Klicperova divadla,“ říká umělecký šéf.

Autor:

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsem vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíHradec KrálovéJičínNáchodRychnov nad KněžnouTrutnov, další

  • Nejčtenější

Starostka odmítla návštěvu ministryň v Mladých Bukách, teď je z ní poslankyně

Premium O velké překvapení letošních voleb v Královéhradeckém kraji se postarala starostka Mladých Buků na Trutnovsku Lucie...

Skokan voleb je překvapený a vděčný. Ředitelování na gymnáziu zváží

Bez politických zkušeností, zato s obrovskou podporou preferenčních hlasů jde do Sněmovny čtyřiatřicetiletý Matěj...

Při srážce s cisternou a osobním autem zemřel na Pardubicku řidič dodávky

Tragická nehoda se ráno stala mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku. Na silnici /35 se střetla dodávka s cisternou...

Strakapoudi za covidu obsadili rozhlednu, obec ji kvůli dutinám zavřela

Dřevěnou rozhlednu Milíř ve Vysoké nad Labem na Královéhradecku poškodili strakapoudi. Obec vyhlídku začátkem září...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsme spíš takoví „domkáři“ než trampové, říká herec a šerif hradecké osady

Premium Trampskou osadu v lesích poblíž řeky Orlice u Hradce Králové si oblíbili Wabi Daněk, Pavel Dobeš, Miloš Dvořáček a řada...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Po volbách už strany hledají, kdo zabojuje o Hradec v roce 2022

Sotva skončily sněmovní volby, strany v Hradci Králové už šturmují před komunálními volbami v příštím roce. Nynější...

Motorkář s půl promile vezl dvě děti bez přileb, pak zavinil nehodu a ujel

Život dvou dětí i dalších účastníků silničního provozu ohrozil řidič z Jičínska. Ten vzal ratolesti na vyjížďku na...

Policie našla na farmě přes 70 mrtvých zvířat, chovatele podezírá z týrání

Uhynulými prasaty a ovcemi na farmě v obci na Náchodsku se začali zabývat kriminalisté i Státní veterinární správa....

Přerušit meliorace, víc mokřadů. Spolek radí obcím, jak na klimatickou změnu

S budováním tůní začínalo před pár lety několik nadšenců ve Zdoňově, teď na sebe inspirativní projekt Živá krajina...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...