V Krkonoších řádil orkán, stanice na Sněžce naměřila i 268 km/h

  10:40aktualizováno  10:40
Vítr na Sněžce dosahoval v noci na pondělí síly orkánu. Meteostanice umístěná na Poštovně ukázala maximální náraz větru o rychlosti 268,56 kilometrů za hodinu, oficiální maximum bylo něco přes dvě stě kilometrů v hodině. Silný vítr naměřily i další stanice v kraji.

Na nedaleké Luční boudě dosahoval vítr v nárazech přes 110 kilometrů, v Hradci Králové atakoval stokilometrovou hranici.

Hranice orkánu je 117,7 kilometrů za hodinu. Kvůli vichru se v pondělí ráno nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, která může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Spodní část dráhy z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu.

„Na Sněžce dosáhl vítr síly orkánu. Ve tři hodiny ráno tam vítr dosahoval 57,4 metru za sekundu (206,6 km/h). V Královéhradeckém kraji to bylo nejvíce,“ řekl Martin Stráník z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Hradci Králové. Podle něj je to letos nejvyšší naměřená hodnota větru v Královéhradeckém kraji. 

Na Sněžce byly vlivem silného větru přerušeny dodávky elektrického proudu.

Fotogalerie

„Večer nebylo možné z baráku vylézt, jaký byl vítr. Vypadla elektřina. V neděli mezi 21:00 a 22:00 dosahoval vítr v nárazem 195 kilometrů v hodině. I když je vítr poměrně silný, škody na objektu nepředpokládáme. Takový vítr není nic, co bychom neznali. Přesto si myslím, že letos je to asi nejvíce, co na Sněžce foukalo,“ řekl správce Poštovny Dalibor Blaha.

Podle údajů z meteostanice na Poštovně udeřil maximální náraz větru ve 4:32. Čidlo zaznamenalo 74,6 metrů za sekundu, což je 268,56 kilometrů za hodinu.

„To už je opravdu extrém i na Sněžku. Jestli to ukazují přístroje, je to možné, ale může jít i o chybu. Je to jen technika a toto je hodně už i na ni. Z ČHMÚ máme potvrzené maximum 206 kilometrů za hodinu,“ reagoval Blaha na údaje z meteostanice, která je umístěná na střeše Poštovny.

„Pravděpodobně se jedná o chybu přístrojů. Vítr se zvyšoval do dvanácté hodiny a pak síla větru klesala. Na Sněžce se však objevují takovéto nárazy, které nejsou úplně reálné. Ani těch 206 kilometrů nemusí být správně. Proto zatím bereme jako oficiální hodnotu hodnotu z 21. hodiny, kdy to bylo nějakých 54 metrů za sekundu, což je asi 190 kilometrů za hodinu,“ vysvětlil Stráník.

„Tam se to točí úplně jinak než u země. Tím, že je Sněžka jehlan, má vysoké stěny a je osamocená, čili není kolem ní další pohoří, tak tam fouká ze všech stran. V těchto rychlostech už ani přístroje pořádně neřeknou, ze kterého směru fučí,“ pokračoval Blaha.

I v tomto extrémním počasí zůstal na Poštovně jeden brigádník. Nahoru vystoupal v pátek, protože bylo jasné, žesilný vítr zafouká sněhem vchod do Poštovny. Průběžně proto sníh odklízel.

„Dnes půjde dolů. Uvidíme, jestli zítra budeme znovu nahoře,“ dodal Blaha. Vítr by měl na hřebeni Krkonoš slábnout.

Na horách stále platí druhý lavinový stupeň

V Krkonoších stále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Na hřebenech je okolo 220 centimetrů sněhu, za poslední tři dny tam na ledovou krustu napadlo asi čtvrt metru sněhu za působení silného jižního později západního větru.

VIDEO: Zachránci Poštovny se ztratili na Sněžce, točili se v bílé tmě

V polohách pod 1200 metrů nad mořem byly srážky smíšené až dešťové. Proto je sněhová pokrývka ve spodních vrstvách mokrá. Podle předpovědi by dnes mělo napadnout dalších asi deset centimetrů sněhu za působení silného západního větru. 

„Mohou se vyskytnout laviny deskové a laviny z klouzavého sněhu,“ uvedl Robert Dlouhý z horské služby Krkonoše. 

V lavinových katastrech, ke kterým patří Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, se mohou uvolnit laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Policisté v Hradci stíhají řidiče v limuzíně po policejním prezidentovi

Policejní Audi A8 dosahuje 250 kilometrů v hodině, bude kontrolovat D11 u...

Policisté v Královéhradeckém kraji dostali limuzínu značky Audi pro skrytý dohled na dálnici D11 a silnicích první...

Z hlíny hřbitova lezly kosti i čelist. Přeháníte, odbyli stěžovatelku

Ostatky na hřbitově v Novém Bydžově

Zanedbané hroby v Novém Bydžově na Královéhradecku „ožívají“. V hlíně se tu totiž objevily zuby a kosti. Je to obecný...

Dlouhé roky příprav skončily, u Opatovic začala stavba D35 do Časů

Ve čtvrtek začala v Opatovicích nad Labem stavba dálnice D35.

V Opatovicích nad Labem slavnostně zahájili stavbu úseku dálnice D35 do Časů. Po dokončení plánovaném na rok 2022 se...

POHLED: Vynášel Erat doma koš? Nebo čím si zasloužil snížit trest?

Brněnští hokejisté Zbyněk Michálek (vlevo) a Martin Erat útočí na branku Zlína.

V pondělí měl ještě coby „trestanec“ sedět na tribuně a do samotného play off naskočit až v úterý. Až ve druhém zápase...

Další z rubriky

Po další honičce s policií řidiči v poli došel dech a putoval do vazby

Řidič u Vlkova na Náchodsku vjel do pole, pak ještě utíkal před policií (14. 3....

Zdrogovaný řidič ohrožoval provoz na silnici třetí třídy mezi Hradcem Králové a Jaroměří. Když ho policisté chtěli...

Hradec chce koupit rozsáhlé dubové lesy, hledá na ně stamiliony

Hradecké městské lesy.

Hradec Králové by chtěl od státního podniku Lesy České republiky odkoupit více než 1 300 hektarů lesa. Přesnou výměru i...

Odvolací soud zrušil exmanželům doživotí za vraždy, dostali 30 a 28 let

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vrchní soud zrušil doživotní tresty nad bývalými manžely Janákovými, kteří mimo jiné chladnokrevně popravili sběratele...

Najdete na iDNES.cz