V Krkonoších řádil orkán, stanice na Sněžce naměřila i 268 km/h

  10:40aktualizováno  10:40
Vítr na Sněžce dosahoval v noci na pondělí síly orkánu. Meteostanice umístěná na Poštovně ukázala maximální náraz větru o rychlosti 268,56 kilometrů za hodinu, oficiální maximum bylo něco přes dvě stě kilometrů v hodině. Silný vítr naměřily i další stanice v kraji.

Na nedaleké Luční boudě dosahoval vítr v nárazech přes 110 kilometrů, v Hradci Králové atakoval stokilometrovou hranici.

Hranice orkánu je 117,7 kilometrů za hodinu. Kvůli vichru se v pondělí ráno nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, která může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Spodní část dráhy z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu.

„Na Sněžce dosáhl vítr síly orkánu. Ve tři hodiny ráno tam vítr dosahoval 57,4 metru za sekundu (206,6 km/h). V Královéhradeckém kraji to bylo nejvíce,“ řekl Martin Stráník z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Hradci Králové. Podle něj je to letos nejvyšší naměřená hodnota větru v Královéhradeckém kraji. 

Na Sněžce byly vlivem silného větru přerušeny dodávky elektrického proudu.

Fotogalerie

„Večer nebylo možné z baráku vylézt, jaký byl vítr. Vypadla elektřina. V neděli mezi 21:00 a 22:00 dosahoval vítr v nárazem 195 kilometrů v hodině. I když je vítr poměrně silný, škody na objektu nepředpokládáme. Takový vítr není nic, co bychom neznali. Přesto si myslím, že letos je to asi nejvíce, co na Sněžce foukalo,“ řekl správce Poštovny Dalibor Blaha.

Podle údajů z meteostanice na Poštovně udeřil maximální náraz větru ve 4:32. Čidlo zaznamenalo 74,6 metrů za sekundu, což je 268,56 kilometrů za hodinu.

„To už je opravdu extrém i na Sněžku. Jestli to ukazují přístroje, je to možné, ale může jít i o chybu. Je to jen technika a toto je hodně už i na ni. Z ČHMÚ máme potvrzené maximum 206 kilometrů za hodinu,“ reagoval Blaha na údaje z meteostanice, která je umístěná na střeše Poštovny.

„Pravděpodobně se jedná o chybu přístrojů. Vítr se zvyšoval do dvanácté hodiny a pak síla větru klesala. Na Sněžce se však objevují takovéto nárazy, které nejsou úplně reálné. Ani těch 206 kilometrů nemusí být správně. Proto zatím bereme jako oficiální hodnotu hodnotu z 21. hodiny, kdy to bylo nějakých 54 metrů za sekundu, což je asi 190 kilometrů za hodinu,“ vysvětlil Stráník.

„Tam se to točí úplně jinak než u země. Tím, že je Sněžka jehlan, má vysoké stěny a je osamocená, čili není kolem ní další pohoří, tak tam fouká ze všech stran. V těchto rychlostech už ani přístroje pořádně neřeknou, ze kterého směru fučí,“ pokračoval Blaha.

I v tomto extrémním počasí zůstal na Poštovně jeden brigádník. Nahoru vystoupal v pátek, protože bylo jasné, žesilný vítr zafouká sněhem vchod do Poštovny. Průběžně proto sníh odklízel.

„Dnes půjde dolů. Uvidíme, jestli zítra budeme znovu nahoře,“ dodal Blaha. Vítr by měl na hřebeni Krkonoš slábnout.

Na horách stále platí druhý lavinový stupeň

V Krkonoších stále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Na hřebenech je okolo 220 centimetrů sněhu, za poslední tři dny tam na ledovou krustu napadlo asi čtvrt metru sněhu za působení silného jižního později západního větru.

VIDEO: Zachránci Poštovny se ztratili na Sněžce, točili se v bílé tmě

V polohách pod 1200 metrů nad mořem byly srážky smíšené až dešťové. Proto je sněhová pokrývka ve spodních vrstvách mokrá. Podle předpovědi by dnes mělo napadnout dalších asi deset centimetrů sněhu za působení silného západního větru. 

„Mohou se vyskytnout laviny deskové a laviny z klouzavého sněhu,“ uvedl Robert Dlouhý z horské služby Krkonoše. 

V lavinových katastrech, ke kterým patří Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, se mohou uvolnit laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Vražedkyně záhadně otěhotněla ve vazební věznici, teď je na svobodě

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Petra Janáková, která byla pravomocně odsouzena na 30 let za chladnokrevnou vraždu sběratele mincí a dalších několik...

Šlo o sekundy. Motocyklista díky zachránci unikl smrti pod koly vlaku

Dalibor Voborník (vlevo) při dubnové nehodě pomohl dostat Jiřího Dušku z...

Cesta na nákup se málem stala osudnou pětaosmdesátiletému motocyklistovi, který v Kostelci nad Orlicí kvůli slunci...

Matka ho nechala mrtvé ve vaně dva dny, říká sousedka o vraždě miminka

Ilustrační snímek

Vražda novorozeněte minulý týden otřásla malou obcí Střevač na Jičínsku. Policisté z ní obvinili teprve osmnáctiletou...

Na D11 ujíždělo policii kradené auto, zdrogovaný řidič jel i dvoustovkou

Policisté zadrželi na D11 u Hradce Poláka v mercedesu ukradeném v Praze

Dálnice D11 před Hradcem Králové byla ráno asi tři hodiny uzavřená poté, co tam policisté pronásledovali kradený vůz....

Řidič u Hradce chtěl vrátit kamion z příkopu na silnici a převrátil ho

Kamion v Lípě na Hradecku blokoval silnici I/35 (14. 6. 2019).

Převrácený kamion nad ránem zablokoval silnici I/35 v Lípě na Královéhradecku. Zůstal ležet napříč silnicí a vyteklo z...

Další z rubriky

Řidič u Hradce chtěl vrátit kamion z příkopu na silnici a převrátil ho

Kamion v Lípě na Hradecku blokoval silnici I/35 (14. 6. 2019).

Převrácený kamion nad ránem zablokoval silnici I/35 v Lípě na Královéhradecku. Zůstal ležet napříč silnicí a vyteklo z...

Pro sokola přijelo gestapo, manželka ochrnula. Kniha líčí osudy umučených

Antonín Ivanov s josefovskými sokoly, stojí první zprava.

Autorky Helena Rezková a Pavlína Špatenková vydáním knihy Nebylo jim souzeno žít o umučených a popravených sokolech...

Kvůli hluku z dálnice D11 chtějí Plačice stěny, podle ŘSD je vše v normě

Dálnice D11 kousek od Plačic u Hradce Králové (7.6.2019).

Obyvatelům Plačic u Hradce Králové došla trpělivost s rámusem z blízké dálnice D11. S bojem za instalací protihlukových...

Najdete na iDNES.cz