Statisíce lidí byly kvůli větru bez proudu, hasiči se přes noc nezastavili

Sledujeme online   18:59aktualizováno  11. března 12:13
Silný vítr v neděli a v noci na pondělí lámal stromy, působil problémy na silnicích i železnici. ČEZ vyhlásil kalamitní stav na celém distribučním území, tedy v 10 krajích. Nejhorší byla situace okolo 3:00, kdy bylo bez proudu až 350 000 domácností. V pondělí energetici postupně poruchy opravovali, kalamitní stav však zatím trvá.

Předpovědi meteorologů se naplnily a do Česka dorazil mimořádně silný vítr, který lámal stromy a větve, jež následně poškodily elektrické vedení.

Fotogalerie

Kalamitní stav pro Karlovarský a část Plzeňského a Středočeského kraje vyhlásil ČEZ už v neděli večer. O půlnoci firma vyhlásila kalamitu i v dalších sedmi krajích, kde působí.

Nejhorší byla situace okolo třetí hodiny ráno, kdy bylo bez proudu až 350 tisíc domácností. K pondělní 11. hodině se společnosti ČEZ podařilo snížit počet odběratelů bez proudu na 117 tisíc.

„V případě, že přestane foukat, jakože podle hydrometeorologů má, tak věříme, že se situace uklidní a číslo se bude nadále snižovat,“ řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Firmě se podle ní daří poruchy postupně opravovat. Situaci někde komplikuje hůře přístupný terén.

Kalamitní stav vyhlásila v neděli večer i distribuční společnost E.ON, a to na jihu Čech a na Vysočině, ráno přidala i jižní Moravu. Bez elektřiny měla k šesté hodině ranní téměř 75 000 domácností. Počet odběratelů bez proudu se společnosti k 12. hodině podařilo snížit na 20 tisíc. 

Předpokládaný vývoj

  • Dnes a zítra bude pokračovat pokles hladin, případně kolísání v horních částech povodí.

  • Na dolních úsecích toků by během dnešního dne mělo dojít ke kulminaci odtokových vln a poté rovněž k následnému poklesu. 

  • Na dolním Labi bude hladina dále stoupat v důsledku zvýšení odtoku z VD Vrané a VD Nechranice.

„Nejhorší situace je v jižních Čechách, kde stále máme 35 poruch na vedení vysokého napětí. Bez elektřiny je tu 10 600 domácností. Nejvíce zasaženými regiony je Českokrumlovsko (3 300 domácností), Prachaticko (3 000 domácností), Písecko a Jindřichohradecko,“ uvedla vedoucí komunikace skupiny E.ON v ČR Martina Slavíková.

Problémy stále přetrvávají na jižní Moravě, konkrétně na Blanensku a v oblasti kolem Brněnské přehrady. „Aktuálně máme v terénu na 300 pracovníků v terénu, kteří postupně poruchy odstraňují. Pro urychlení oprav využíváme i externí dodavatele. Situaci na mnoha místech komplikuje podmáčený a hůře přístupný terén, navíc na Vysočině napadl sníh a na silnicích je námraza,“ doplnila Slavíková.

Vítr přidělal práci hasičům

Zvýšený počet výjezdů hlásili v neděli i v noci na pondělí hasiči. „Od včerejší 14. hodiny vyjeli hasiči ke 2 872 událostem, při kterých především odstraňovali popadané stromy a větve, utržené střešní krytiny apod. Do půlnoci vyjížděli hasiči k 1 617 případům, od půlnoci do šesté hodiny ranní k 1 255 událostem,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová.

Strom zastavil dopravu v neděli odpoledne na trati u Jindřichova Hradce, kde museli záchranáři evakuovat 15 lidí a pozdě večer spadnul strom i na trať u Mnichova Hradiště, kde evakuovali 30 cestujících. V Nuslích museli pražští hasiči vyvést přibližně 100 obyvatel bytového domu kvůli nebezpečí pádu lešení a střechy.

Středočeští hasiči v souvislosti s platnou výstrahou meteorologů před velmi silným větrem povolali do služby další posily. V celém kraji tak slouží směny v plných stavech, posíleno bylo také operační středisko. Jde o desítky lidí navíc. Každou stanici doplnili zhruba jeden až tři hasiči, na operačním středisku sloužilo o pět lidí více. 

V Ostrově vítr odnesl střechu finančního úřadu

Silný vítr v neděli utrhl část střechy finančního úřadu v centru Ostrova na Karlovarsku. Podle starosty Jana Bureše odnesl vítr zhruba 40 procent střechy, nikomu se při tom nic nestalo. Spadlé trosky střechy ale zavalily zaparkovaná auta a poškodily je. 

Silný vítr utrhl část střechy finančního úřadu v Ostrově na Karlovarsku, nikomu...

Silný vítr utrhl část střechy finančního úřadu v Ostrově na Karlovarsku.

„Sedm je hodně poničených, jedno méně, dalším třem autům se to vyhnulo, ale budou se odtahovat,“ řekl starosta. Další škody ve městě zatím hlášené nemá.

„Povolali jsme dříve druhou hlídku městské policie, která měla nastoupit až na noční službu, a poslali jsme je, aby projeli Ostrov a městské části a situaci zkontrolovali,“ řekl Bureš.

Problémy s utrženou střechou měli hasiči i v České Lípě. Silný vítr tam v noci odnesl střechu internátu. Hasiči museli děti evakuovat do Zákup. 

Problémy na železnici

Spadlé stromy na kolejích komplikují dopravu na železnici. „Provoz je přerušený na několika úsecích trati České Budějovice - Praha a na hlavní trati do Rakouska,“ řekla iDNES.cz mluvčí Českých drah Gabriela Novotná.

V příštích týdnech se do Česka vrátí chladné počasí, v noci může mrznout

Na Vysočině jsou problémy na trati z Havlíčkova Brodu do Jihlavy. Na severní Moravě stojí vlaky v úsecích Karviná - Dětmanovice a Těhelov - Ostrava Třebovice. 

V severních Čechách hlásí železničáři problémy na trati z Děčína do Rumburku a z Liberce do Frýdlantu. Problémy jsou i v Olomouckém kraji, konkrétně na trati Olomouc - Krnov a Uničov - Šumperk. 

V jihočeském a západočeském kraji jsou problémy jen na menších lokálních tratích. Skoro žádné komplikace nečekají na cestující na jižní Moravě. „Celou noc padaly stromy a větve do kolejišť po celé republice. V současnosti dochází k odstraňování překážek na tratích a opravám trakčního vedení,“ uvedla Novotná. 

Stoupají hladiny řek

Kvůli dešti a tání sněhu stouply na jihu Čech hladiny řek. První povodňový stupeň hlásí po deštivém dni Otava v Rejštejně a Sušici. Nejnižší povodňový stupeň je také na řece Křemelná ve Stodůlkách.

V sousedním Jihočeském kraji je první povodňový stupeň na Teplé Vltavě v Lenoře. Povodí Vltavy uvádí první povodňový stupeň na jihu Čech také na Blanici u Blanického mlýna.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Radní, který nabádal k zabití Zemana, se žaloby nebojí: Byla to nadsázka

Zastupitel z Jesenice u Prahy a člen tamní ODS Martin Lang označil prezidenta...

Nadsázka, kterou chtěl upozornit na Zemanovo chování. Tak o svém příspěvku, ve kterém vyzýval k zabití prezidenta,...

V korupční kauze hejtmana Půty obhájci zpochybnili odposlechy

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Obhájci zpochybnili odposlechy, které vznikly při vyšetřování korupční kauzy opravy kostela v Liberci a Oddychové zóny...

Najdete na iDNES.cz