Statisíce lidí byly kvůli větru bez proudu, hasiči se přes noc nezastavili

Sledujeme online   18:59aktualizováno  11. března 12:13
Silný vítr v neděli a v noci na pondělí lámal stromy, působil problémy na silnicích i železnici. ČEZ vyhlásil kalamitní stav na celém distribučním území, tedy v 10 krajích. Nejhorší byla situace okolo 3:00, kdy bylo bez proudu až 350 000 domácností. V pondělí energetici postupně poruchy opravovali, kalamitní stav však zatím trvá.

Předpovědi meteorologů se naplnily a do Česka dorazil mimořádně silný vítr, který lámal stromy a větve, jež následně poškodily elektrické vedení.

Fotogalerie

Kalamitní stav pro Karlovarský a část Plzeňského a Středočeského kraje vyhlásil ČEZ už v neděli večer. O půlnoci firma vyhlásila kalamitu i v dalších sedmi krajích, kde působí.

Nejhorší byla situace okolo třetí hodiny ráno, kdy bylo bez proudu až 350 tisíc domácností. K pondělní 11. hodině se společnosti ČEZ podařilo snížit počet odběratelů bez proudu na 117 tisíc.

„V případě, že přestane foukat, jakože podle hydrometeorologů má, tak věříme, že se situace uklidní a číslo se bude nadále snižovat,“ řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Firmě se podle ní daří poruchy postupně opravovat. Situaci někde komplikuje hůře přístupný terén.

Kalamitní stav vyhlásila v neděli večer i distribuční společnost E.ON, a to na jihu Čech a na Vysočině, ráno přidala i jižní Moravu. Bez elektřiny měla k šesté hodině ranní téměř 75 000 domácností. Počet odběratelů bez proudu se společnosti k 12. hodině podařilo snížit na 20 tisíc. 

Předpokládaný vývoj

  • Dnes a zítra bude pokračovat pokles hladin, případně kolísání v horních částech povodí.

  • Na dolních úsecích toků by během dnešního dne mělo dojít ke kulminaci odtokových vln a poté rovněž k následnému poklesu. 

  • Na dolním Labi bude hladina dále stoupat v důsledku zvýšení odtoku z VD Vrané a VD Nechranice.

„Nejhorší situace je v jižních Čechách, kde stále máme 35 poruch na vedení vysokého napětí. Bez elektřiny je tu 10 600 domácností. Nejvíce zasaženými regiony je Českokrumlovsko (3 300 domácností), Prachaticko (3 000 domácností), Písecko a Jindřichohradecko,“ uvedla vedoucí komunikace skupiny E.ON v ČR Martina Slavíková.

Problémy stále přetrvávají na jižní Moravě, konkrétně na Blanensku a v oblasti kolem Brněnské přehrady. „Aktuálně máme v terénu na 300 pracovníků v terénu, kteří postupně poruchy odstraňují. Pro urychlení oprav využíváme i externí dodavatele. Situaci na mnoha místech komplikuje podmáčený a hůře přístupný terén, navíc na Vysočině napadl sníh a na silnicích je námraza,“ doplnila Slavíková.

Vítr přidělal práci hasičům

Zvýšený počet výjezdů hlásili v neděli i v noci na pondělí hasiči. „Od včerejší 14. hodiny vyjeli hasiči ke 2 872 událostem, při kterých především odstraňovali popadané stromy a větve, utržené střešní krytiny apod. Do půlnoci vyjížděli hasiči k 1 617 případům, od půlnoci do šesté hodiny ranní k 1 255 událostem,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová.

Strom zastavil dopravu v neděli odpoledne na trati u Jindřichova Hradce, kde museli záchranáři evakuovat 15 lidí a pozdě večer spadnul strom i na trať u Mnichova Hradiště, kde evakuovali 30 cestujících. V Nuslích museli pražští hasiči vyvést přibližně 100 obyvatel bytového domu kvůli nebezpečí pádu lešení a střechy.

Středočeští hasiči v souvislosti s platnou výstrahou meteorologů před velmi silným větrem povolali do služby další posily. V celém kraji tak slouží směny v plných stavech, posíleno bylo také operační středisko. Jde o desítky lidí navíc. Každou stanici doplnili zhruba jeden až tři hasiči, na operačním středisku sloužilo o pět lidí více. 

V Ostrově vítr odnesl střechu finančního úřadu

Silný vítr v neděli utrhl část střechy finančního úřadu v centru Ostrova na Karlovarsku. Podle starosty Jana Bureše odnesl vítr zhruba 40 procent střechy, nikomu se při tom nic nestalo. Spadlé trosky střechy ale zavalily zaparkovaná auta a poškodily je. 

Silný vítr utrhl část střechy finančního úřadu v Ostrově na Karlovarsku, nikomu...

Silný vítr utrhl část střechy finančního úřadu v Ostrově na Karlovarsku.

„Sedm je hodně poničených, jedno méně, dalším třem autům se to vyhnulo, ale budou se odtahovat,“ řekl starosta. Další škody ve městě zatím hlášené nemá.

„Povolali jsme dříve druhou hlídku městské policie, která měla nastoupit až na noční službu, a poslali jsme je, aby projeli Ostrov a městské části a situaci zkontrolovali,“ řekl Bureš.

Problémy s utrženou střechou měli hasiči i v České Lípě. Silný vítr tam v noci odnesl střechu internátu. Hasiči museli děti evakuovat do Zákup. 

Problémy na železnici

Spadlé stromy na kolejích komplikují dopravu na železnici. „Provoz je přerušený na několika úsecích trati České Budějovice - Praha a na hlavní trati do Rakouska,“ řekla iDNES.cz mluvčí Českých drah Gabriela Novotná.

V příštích týdnech se do Česka vrátí chladné počasí, v noci může mrznout

Na Vysočině jsou problémy na trati z Havlíčkova Brodu do Jihlavy. Na severní Moravě stojí vlaky v úsecích Karviná - Dětmanovice a Těhelov - Ostrava Třebovice. 

V severních Čechách hlásí železničáři problémy na trati z Děčína do Rumburku a z Liberce do Frýdlantu. Problémy jsou i v Olomouckém kraji, konkrétně na trati Olomouc - Krnov a Uničov - Šumperk. 

V jihočeském a západočeském kraji jsou problémy jen na menších lokálních tratích. Skoro žádné komplikace nečekají na cestující na jižní Moravě. „Celou noc padaly stromy a větve do kolejišť po celé republice. V současnosti dochází k odstraňování překážek na tratích a opravám trakčního vedení,“ uvedla Novotná. 

Stoupají hladiny řek

Kvůli dešti a tání sněhu stouply na jihu Čech hladiny řek. První povodňový stupeň hlásí po deštivém dni Otava v Rejštejně a Sušici. Nejnižší povodňový stupeň je také na řece Křemelná ve Stodůlkách.

V sousedním Jihočeském kraji je první povodňový stupeň na Teplé Vltavě v Lenoře. Povodí Vltavy uvádí první povodňový stupeň na jihu Čech také na Blanici u Blanického mlýna.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Kladno už nebude celé ghettem, opatření zrušil krajský úřad

Doplatek na bydlení v Kladně pobírá zhruba 760 žadatelů, celkový počet osob...

Krajský úřad zrušil opatření bývalého vedení Kladna, které celé území města prohlásilo za oblast se zvýšeným výskytem...

VIDEO: Policie zastavila exprimátora Béma na skútru. Řídil bez helmy

exprimatora P.Bema zastavila hlidka PCR, kdyz jezdi bez helmy

Bývalého pražského primátora Pavla Béma zastavila hlídka policistů, když projížděl Prahou na skútru bez helmy. Řidič...

Senát na návrh Hilšera odsoudil porušování lidských práv Čínou

Marek Hilšer složil senátorský slib. (14. 11. 2018)

Senát na návrh Marka Hilšera přijal usnesení, jímž odsoudil represe čínského režimu vůči menšinám a náboženským...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz