Českem se v noci prohnal silný vítr, na jihu budou stoupat hladiny řek

  8:11aktualizováno  18:05
Silný vítr v noci na neděli zaměstnal hasiče i energetiky. Hasiči do brzkého rána vyjeli k více než 300 případům, zaměstnaly je hlavně polámané větve a poničené střechy domů. Tisíce domácností mají problémy s dodávkou elektřiny. Podle meteorologů ještě silnější nápor větru přijde z neděle na pondělí, lidé mají omezit pohyb venku.

Podívejte se i na naše další nekonečné přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Meteorologové zvýšili varování před větrem na stupeň velmi silný. Během pondělí bude vítr slábnout. Vydatné srážky a rychlé tání sněhu vyvolané silným západním prouděním způsobí na Šumavě a v Novohradských horách vzestupy hladin řek.

Meteorologové čekají, že nejvyšší dosažené vodní stavy na některých úsecích řek v povodí horní Otavy, Blanice a Vltavy po České Budějovice včetně Malše překročí 1. povodňový stupeň, ojediněle se mohou přiblížit až k 2. stupni, hladiny řek budou stoupat během neděle, kulminace se očekává v noci na pondělí.

Fotogalerie

Hasiči v noci na neděli vyjeli k více než třem stům zásahům, v některých krajích zasahovali během odpoledne a noci i více než šedesátkrát. Většinou odklízeli stromy ze silnic.

Silný vítr během noci poškodil elektrické vedení na mnoha místech v jižních Čechách i na jižní Moravě. V neděli odpoledne společnost E.ON evidovala bez elektřiny asi 2 100 domácností.

Nejhorší situace byla ráno podle mluvčí společnosti Martiny Slavíkové v jižních Čechách, kde kvůli silnému větru došlo k 17 poruchám na vedení vysokého napětí.

 Na Havlíčkobrodsku postihl výpadek elektřiny 1 700 domácností. „Jinak poruchovost je v ostatních oblastech jen mírně zvýšena, zhruba dva tisíce zákazníků s výpadkem v naší oblasti elektřiny včetně Havlíčkobrodska,“ přiblížil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Více než šedesát zásahů za noc

Mezi desátou hodinou večer a půlnocí vyjeli hasiči k 214 případům. „Dlouhodobý denní průměr je 163 technických pomocí za 24 hodin,“ uvedla mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Zaoralová. Od půlnoci do čtyř hodin ráno vyjeli hasiči k dalším 122 technickým pomocem. Pak se už situace uklidnila.

„Do půlnoci vyjížděli hasiči nejvíc v kraji Středočeském, Ústeckém, Libereckém a Pardubickém. Po půlnoci, jak se vítr hnal přes Českou republiku, pak nejvíc výjezdů zaznamenal Kraj Vysočina, Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský,“ popsala Zaoralová. V odstraňování následků silného větru budou hasiči pokračovat i v neděli. 

Stromy poškodily zaparkovaná auta

Hasiči v Plzeňském kraji od sobotních šesti hodin večer do nedělních šesti hodin ráno evidují 68 událostí, z toho 60 spojeno se silným větrem. „Šlo převážně o stromy popadané na silnice, případně na elektrické vedení. Měli jsme také výjezd k větrem částečně poškozené střeše,“ uvedl důstojník krajských hasičů Jaroslav Hrdlička.

Silný vítr v Česku pokračuje. V noci na pondělí dosáhne síly orkánu

V Karlovarském kraji byla podle tamních hasičů situace klidnější. Hasiči v sobotu večer vyjeli odstraňovat popadané stromy například v Teplé, v Chodově, v Chebu, Mariánských Lázních či v Aši. 

„Ve dvou případech v Chebu a v Aši spadlé stromy poškodily zaparkovaná osobní auta. Na železniční trati v Aši pak spadl strom na koleje, přijíždějící osobní vlak stihl zastavit. Událost je tak bez zranění, pro dva cestující z vlaku byla zajištěna náhradní doprava,“ sdělil mluvčí hasičů Martin Kasal.

Omezit pohyb venku i řízení

Kvůli silnému větru hasiči radí omezit pohyb venku a jízdu autem. Lidé by rozhodně neměli chodit do lesa.

„Pokud za silného větru řídíte auto, jeďte maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici,“ dodala Musilová. 

Jihočeští hasiči museli od sobotního odpoledne kvůli větru zasahovat více než padesátkrát, nejvíc v noci. Nejčastěji odklízeli popadané stromy ze silnic, v Dobšicích a v Dačicích zajišťovali části uvolněných střech. Situace se zklidnila hodinu po půlnoci. 

Hodinu před půlnocí byl přerušen provoz na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí. Náhradní autobusy tam podle Českých drah pořád jezdí v úseku Horní Cerekev - Jarošov nad Nežárkou.

Popadané stromy na dráze v noci na neděli poškodily trakční vedení mezi obcemi Popelín a Jarošov nad Nežárkou na Jindřichohradecku, opravu zajišťuje Správa železniční dopravní cesty. Podle aktuálních údajů na webu by měl být provoz na této železnici obnoven kolem poledne.

 „Největší nápor pak jednotky zažily po dvacáté hodině, kdy do jedné hodiny noční vyjely k více než 40 událostem,“ popsala jejich mluvčí Vendula Matějů.

Silný vítr přidělal starosti i v Karlovarském kraji. V neděli odpoledne například strhnul téměř polovinu střechy z budovy, v níž sídlí ostrovský finanční úřad.

„Na zemi je kompletní střešní konstrukce. Trámy a plechové krytí spadly i na zaparkované automobily, naštěstí to nikoho nezranilo,“ uvedl starosta Ostrova Jan Bureš. Podle jeho slov padající trosky poničily osm aut.

„Ještě jsou tu tři vozy nepoškozené, ty jsme nechali odtáhnout, zdarma samozřejmě, aby hasiči mohli místo zajistit,“ dodal Bureš. Ten chce prostřednictvím mobilní aplikace Česká obec vyzvat obyvatele, aby zkontrolovali stav svých střech. „Už nám z jedné ulice volali, že se jim asi hýbe střecha, naši strážníci se tam pojedou podívat,“ dodal starosta Bureš.

Blesk zapálil rodinný dům

Podobně napilno však měli i hasiči na Vysočině, kteří od sobotního do nedělního rána také zasahovali u více než pěti desítek případů.

„Nejvíce událostí řešili hasiči na Pelhřimovsku a Jihlavsku. Nejvíce zásahů jsme zaznamenali od jedenácté hodiny večer do jedné hodiny ráno,“ přiblížila jejich mluvčí Petra Musilová. 

V Koutech na Havlíčkobrodsku začal v sobotu před jedenáctou hodinou v noci po úderu blesku hořet rodinný dům. „Majiteli se podařilo požár uhasit ještě před příjezdem hasičů na místo události,“ dodala Musilová.

Výstraha

Meteorologové varují před silným větrem s nárazy nad 65 kilometrů v hodině znovu od dnešních tří hodin odpoledne, výstraha platí do pondělního poledne. 

Na horách může mít vítr v nárazech rychlost až 125 kilometrů v hodině a dosáhnout tak síly orkánu.

V Jihočeském a Plzeňském kraji meteorologové od nedělní do pondělní jedné hodiny odpoledne vyhlásili povodňovou bdělost. 

Zvýšené množství výjezdů během sobotní noci zaznamenali i hasiči na Olomoucku. Nejčastěji vyjížděly jednotky od desáté hodiny večer do půlnoci. 

„Zásahy hasičů pokračuji nepřetržitě i doposud, do statistik již v tuto chvíli zapisujeme více jak čtyři desítky žádostí převážně o pomoc s odstraňováním spadených stromů na komunikace, železnici, či místa ze zvýšeným pohybem osob,“ popsal mluvčí olomouckých hasičů Zdeněk Hošák. Nejčastěji se podle něj jedná o zásahy na Prostějovsku a Olomoucku. 

Hasiči na východě Čech museli od soboty večer vyjíždět k desítkám zásahům způsobených silným větrem. „V jednom případě narazil osobní vůz v Hradci Králové v Kutnohorské ulici do spadlého stromu na silnici, nehoda se obešla bez zranění,“ uvedla mluvčí hasičů v Královéhradeckém kraji Martina Götzová. V současnosti je spadlému stromu neprůjezdná silnice 28426 u obce Nová Paka na Jičínsku.

V Pardubickém kraji odklízeli hasiči stromy a větve například v Městečku Trnávka na Svitavsku, Dolních Libchavách na Orlickoústecku, Krouně na Chrudimsku nebo Sezemicích na Pardubicku. V Proseči na Chrudimsku vítr utrhl plechovou střechu, v Ústí nad Orlicí - Kerharticích spadl sloup elektrického vedení.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Petříček se zastal primátora Hřiba. Čínský velvyslanec půjde „na kobereček“

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček si předvolá v nejbližším možném termínu čínského velvyslance v...

Omluva nestačí. Rath trvá na 100 000 korunách od advokáta Pacovského

David Rath se Bývalý středočeský hejtman David Rath se v Hostivici vyjadřuje k...

David Rath podal ústavní stížnost ve sporu s advokátem Michalem Pacovským. Podle pravomocného verdiktu se Pacovský...

Pošťáci se zapotí, i když není vedro. Kromě Vánoc mají v létě nejvíc práce

ilustrační snímek

Léto je pro pošťáky jedno z nejnáročnějších období nejen kvůli horku, ale i proto, že právě o prázdninách mají výrazně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz