Firmy v hradeckém kraji umí vydělat, ale platy příští rok nezvýší

  12:52aktualizováno  12:52
Tisíce zaměstnanců podniků v Královéhradeckém kraji letos dostaly přidáno o více než pět procent, avšak příští rok bude o dost chudší. Reálně více peněz nemohou očekávat dokonce ani lidé, které živí prosperující tahouni krajské ekonomiky.
Zaměstnanci v hradeckém kraji letos vydělávali v průměru přes 22 tisíc korun. (Ilustrační snímek)

Zaměstnanci v hradeckém kraji letos vydělávali v průměru přes 22 tisíc korun. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nedočkali jste se vánočních prémií, 13. či dokonce 14. platů, a tak jste se těšili alespoň na vyšší mzdu v roce 2013? Pak se radši začněte smiřovat s tím, že realita bude tvrdší.

O tom, že finanční krize ještě zdaleka neřekla poslední slovo, svědčí opatrné vyčkávání nebo rovnou záporné odpovědi největších zaměstnavatelů v Královéhradeckém kraji.

Průměrné mzdy

v roce 2012 (v Kč)

1. Praha 31 661; 319

2. Středočeský 24 247; 675

3. Jihomoravský
    23 439; 592

4. Plzeňský 23 219; 652

5. Moravskoslezský
    22 841; 553

6. Ústecký 22 276; 604

7. Liberecký 22 269; 483

8. Hradecký 22 199; 540

9. Olomoucký 21 801; 597

10. Jihočeský 21 788; 507

11. Vysočina 21 736; 377

12. Zlínský 21 577; 532

13. Pardubický 21 455; 573

14. Karlovarský
      20 796; 451

pozn.: první číslo uvádí průměrnou mzdu v kraji, druhé rozdíl oproti roku 2011

"Sedět na kase" budou i šéfové krajských ekonomických tygrů, kteří se letos chlubili skvělými čísly. Jako ilustrace může posloužit výhled platů ve Škodovce, ale i ve zdravotnictví.

Ve společnosti Škoda Auto se letos na jaře kvůli neochotě firmy přidat na mzdách schylovalo ke stávce, ale odbory si vymohly pětiprocentní zvýšení. A příští rok? I odboráři jej očekávají hubený. Vyjednávat o platech začnou až za měsíc, nyní mají jinou prioritu.

"Důležitější je zaměstnanost. V platech budeme chtít pokrýt alespoň inflaci," zdůrazňuje předseda odborové organizace v Kvasinách Libor Dvořák.

Klid ve zdravotnictví možná věští bouři

Podobná situace panuje ve zdravotnictví. Letos v lednu přišla odpověď na akci Děkujeme odcházíme, když lékaři i sestry dostali přidáno 6,25 procenta. O dvanáct měsíců později tak vysoké plošné zvýšení mezd v nemocnicích nehrozí.

"Nejsem příliš optimistický. Pokud by se mělo jednat o zvyšování platů, potom by to nejspíš doprovázelo snižování počtu zaměstnanců. Je to bludný kruh," krčí rameny ředitel náchodské a rychnovské nemocnice Miroslav Vávra. Ten nevylučuje ani další stávkovou pohotovost zdravotníků: "Nyní je klid, ale možná věští bouři."

Strojírny mají zakázek dost, ale platy o moc vyšší nebudou

A do třetice: Platy v prosperujících hradeckých strojírnách ZVU Potez rostly každým rokem. Stoupající křivka se však příští rok poněkud narovná.

"Mzdy jsme zvyšovali pravidelně, ale letos se mi do toho nechce. Práce máme relativně dost, ale je před námi velké riziko finanční krize. Řekněme, že platy zvýšíme asi o jedno procento," říká předseda představenstva Jiří Flídr.

Má ale i lepší zprávy: "Zakázek na příští rok máme tolik, že budeme muset nějaké zaměstnance přibírat."

Na pravidelné zvyšování mezd byli zvyklí rovněž zaměstnanci státního podniku Povodí Labe, který má centrálu v Hradci Králové. Ani oni ale nemohou očekávat rok hojnosti.

"Klesají nám tržby a tolik si nevyděláme. Nějaké zvýšení platů nám musí posvětit ministerstvo zemědělství, ale jestli k tomu vůbec dojde, určitě to nebude v prvním čtvrtletí a mzdy porostou maximálně o inflaci," soudí ekonomická ředitelka podniku Marie Dušková.

Textilky už platy zvyšovaly

Přestože letošní rok byl pro obě velké textilky v Královéhradeckém kraji, broumovskou Vebu i královédvorskou Jutu rekordní, také tam budou rádi za každou stokorunu navíc. Juta přidávala už nedávno.

"Od 1. listopadu se plat u dělnických profesí zvýšil o tři procenta," říká ekonomická ředitelka Marie Čermáková. Dvorská textilka patří k ekonomickým tahounům a její zaměstnanci jsou jedni z mála, kteří možná dostanou alespoň mírně přidáno i během roku.

"V pololetí zhodnotíme situaci a pokud se bude firmě dařit, můžeme v druhém pololetí ke zvýšení platů přistoupit," říká majitel Juty Jiří Hlavatý. Doufat mohou také ve Vebě Broumov.

"Kolektivní vyjednávání nás čeká teprve v polovině roku. Byli bychom spokojení, kdyby nárůst mezd dosáhl alespoň tří procent. Firmě se daří a vše nasvědčuje tomu, že to bude pokračovat," usmívá se předseda podnikové odborové organizace Jiří Gruner.

Dopravní podnik chce zaměstnancům přidat

O trochu příjemnější rok 2013 budou mít zaměstnanci hradeckého Dopravního podniku. "Tři roky po sobě jsme s platy nehýbali. Letos jsme už dojednali novou kolektivní smlouvu na příští rok a budeme se snažit o mírné navýšení výplat alespoň o inflaci," uvádí ředitel Miroslav Kulich.

České dráhy, jeden z největších českých zaměstnavatelů, příští rok přidají méně, než kolik dosáhne letošní odhadovaná inflace. Firma se s odboráři dohodla na růstu mzdy pouze o 1,8 procenta. Oproti letošnímu roku je to méně, od letošního ledna vzrostly mzdy na dráze o 2,4 procenta. "Tento nárůst osobně považuji za maximum možného," říká místopředseda OSŽ Vladimír Vokoun.

A v dalších firmách? Podle ekonomů žádná sláva. "Mzdy sice porostou, ale reálně budou platy nadále klesat," předpovídá analytik GE Money Bank Petr Gapko. Podle něho ale může zlom přijít ve druhé polovině roku: "To by se měla inflace dostat na dvě procenta, což by umožnilo reálný růst mezd někde pod jedním procentem."

Průměrná mzda v kraji za první tři čtvrtletí letošního roku dosáhla 22 199 korun, meziročně vzrostla o 2,5 procenta.

  • Nejčtenější

Kdosi nasprejoval vulgarity na vrata Havlovy chalupy na Hrádečku

Neznámý vandal posprejoval chalupu Václava Havla na Hrádečku nápisy „ožrala, feťák, kurevník.“ Na pomalovaná vrata...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Havlová chce stavět v nedotčeném Hrádečku apartmány i muzeum

Herečka Dagmar Havlová chce na Hrádečku na Trutnovsku stavět hotelový resort. Vdova po Václavu Havlovi tam vlastní...

Nešikovný řidič smetl parkovací sloupek. Architekt udělal chybu, hájil se

Řidič vozu SUV vjel na nové parkoviště v Trutnově tak nešikovně, že porazil sloupek chystaného závorového systému. Ke...

Při střetu s kamionem z osobního auta vyletěl motor, spolujezdec zemřel

Tragická nehoda ráno zastavila provoz na hlavním tahu z Jaroměře na Hradec Králové. Mezi Trotinou a Lochenicemi se...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Most u nádraží v Hradci se rozpadá, auta pojedou jen ve dvou pruzích

Vytížený silniční nadjezd u hlavního nádraží v Hradci Králové je v kritickém stavu. Od 14. října proto bude v...

Lyžaři v Krkonoších budou moci využít jeden skipas v šesti areálech

V šesti skiareálech ve východních Krkonoších se bude od letošní zimy lyžovat na jeden skipas. Malá Úpa se propojí se...

Nový soudce začal znovu řešit ateliér, kde vznikaly vyzývavé fotky dětí

Hradecký krajský soud začal potřetí projednávat případ Pavla Rohela obžalovaného z výroby dětské pornografie a obchodu...

Nešikovný řidič smetl parkovací sloupek. Architekt udělal chybu, hájil se

Řidič vozu SUV vjel na nové parkoviště v Trutnově tak nešikovně, že porazil sloupek chystaného závorového systému. Ke...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz