Nová Petrova bouda se otevře na Silvestra, v extrémním počasí obstála

  17:47aktualizováno  17:47
Sice je zapadaná několikametrovou vrstvou sněhu a zvenku vypadá, že v ní není ani živáčka, uvnitř Petrovy boudy na hřebenech Krkonoš nad Špindlerovým Mlýnem se však čile pracuje. V interiéru mají napilno zedníci, instalatéři a truhláři.

Nová Petrova bouda odolává mohutné vrstvě sněhu. Turistům ji otevřou v závěru roku. (leden 2019). | foto: Snowy Chalet

„Pokračují zednické práce a vyrábíme truhlářské prvky. Sněhu je ale výrazně víc, než by se nám hodilo,“ uvedl zástupce investora z firmy Snowy Chalet Martin Havlík.

Majitelé už zveřejnili termín otevření, první návštěvníci by se do nové horské boudy měli podívat letos na Silvestra.

Stavaři pracují hlavně uvnitř a pokud půjde vše podle plánu, hotové objekty předají investorovi v červenci. I poté však mají pokračovat práce na interiérech.

Krkonoše se v posledních týdnech musely vypořádat s výjimečně silným sněžením a větrem, které ani na vrcholcích hor nepamatují řadu let. Podle Havlíka však novostavba v extrémních podmínkách obstála.

„Zatím si stojí výborně, pěkně omrzla, ale je v ní teplo. Tepelná čerpadla pracují spolehlivě. Pouze při podzimní vichřici došlo k poškození střešního pláště, ale vše jsme opravili a plášť vyztužili a vylepšili,“ řekl Havlík ČTK s tím, že i při nepřízni počasí se nestalo nic, co by znemožnilo zdárné dokončení boudy v termínu.

Turisté, kteří se nyní půjdou k Petrovce podívat, uvidí sice zachumelenou, ale už takřka hotovou moderní horskou stavbu.

Fotogalerie

Chatu, která před osmi lety vyhořela, tvoří dvě budovy. Hlavní čtyřpodlažní objekt roste pod drobnohledem památkářů. Je totiž navržen jako nástavba a přístavba zbytku původní Petrovy boudy z roku 1887, který je památkově chráněn. Celkové náklady na stavbu včetně vybavení jsou asi 120 milionů korun.

Nová bouda je o něco menší

Staveniště v nadmořské výšce 1 288 metrů je na svazích Dívčích kamenů v druhé zóně KRNAP. Nová Petrova bouda je o něco menší, než byla před požárem v roce 2011.

Za hlavní budovou je ještě jedna menší, objekt B. Ten bude sloužit jako zázemí a poskytne možnost jednoduchého ubytování na způsob samoobslužné útulny bez personálu. Ve větším objektu A bude 52 lůžek, z toho dvanáct v noclehárně a čtyřicet v ubytovací části.

Hotový je suterén, kde v budoucnu bude technické zázemí, wellness či sklad. Stavaři si museli poradit s řadou komplikací, třeba s výtahovou šachtou vestavěnou do původních zdí a kleneb nebo s odvodněním objektu. Podlaha je proto dvojitá, aby voda mohla odtékat ven jako před sto lety.

Stavba obnovené Petrovy boudy začala v květnu před třemi lety. Firma získala stavební povolení po mnohaletých přípravách a připomínkách. Stavbu nakonec posvětili správci KRNAP, ČEZ i město Špindlerův Mlýn. Souhlasné stanovisko vydali také památkáři.

I když požár většinu stavby zničil, torzo boudy i nadále zůstává kulturní památkou, kterou se Petrovka stala v roce 1992.

Požár vypukl, když Petrovka byla už tři roky opuštěná a desítky let chátrala. Hasiči konstatovali, že ji někdo zapálil. Příčiny vyšetřovala policie, ale kvůli nedostatku důkazů případ odložila. Žhář je dosud neznámý.

Čas Petrovy boudy se začal odpočítávat už roce 1949, když se z ní stala odborářská zotavovna a od té doby ji nikdo pořádně neopravil. V roce 2006 byla z hygienických důvodů uzavřena.

Nejstarší zmínky o letní boudě pro přechodné ubytování pastevců v místě pozdější Petrovy boudy jsou z konce 18. století. První skutečnou boudu pro celoroční obývání nad Špindlerovým Mlýnem postavil až v roce 1811 Johann Pittermann. V podobě, jak ji znali návštěvníci Krkonoš, existovala přes sto let.

Nejčtenější

Další kamion s auty za miliony se nevešel pod novopacký viadukt

Dopravní nehoda kamionu s nákladem škodovek pod viaduktem v Nové Pace (16. 4....

Těžce zkoušený viadukt v Nové Pace utrpěl další ránu. O traverzu mostu se zachytilo nákladní auto převážející nová SUV....

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Druhá liga: Brno prohrálo ve Varnsdorfu, Hradec i Budějovice uspěly

Varnsdorfští fotbalisté slaví gól v duelu proti Zbrojovce Brno.

Boj o třetí místo, které zaručuje postup do baráže o nejvyšší soutěž, se ve druhé fotbalové lize zamotává. Ve 24. kole...

Dřevařskou firmu v Hradci zachvátil požár. Škody jsou jen minimální

Požár skladů v Hradci Králové (19. dubna 2019)

V pátek v odpoledních hodinách vypukl v areálu jedné z dřevařských firem v Hradci Králové požár. Oheň zachvátil...

Další z rubriky

Fotograf sbírá tajemné zážitky a se soumrakem fotí Čarokraj

Krytý most v Novém Městě nad Metují vytvořil Dušan Jurkovič inspirovaný...

Fotograf Tomáš Kubelka objevuje podmanivá i tajemná místa v krajině východních Čech. Na přelomu dne a noci zachycuje...

Baterie v mobilu vybuchne. Hoši vyhráli Febiofest s filmem o fake news

Jakub Syrovátka (vlevo) a Darek Husták uspěli na Febiofestu s krátkometrážním...

Vítězný snímek Febiofestu o dezinformacích natočili ani ne patnáctiletí Jakub Syrovátka a Darek Husták za tři dny....

Dřevařskou firmu v Hradci zachvátil požár. Škody jsou jen minimální

Požár skladů v Hradci Králové (19. dubna 2019)

V pátek v odpoledních hodinách vypukl v areálu jedné z dřevařských firem v Hradci Králové požár. Oheň zachvátil...

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na iDNES.cz