Nedokončené stavby hyzdí Orlické hory, mohly z nich být hotely

  15:39aktualizováno  15:39
Nedokončené stavby téměř třicet let zohyzďují Orlické hory. Dům služeb měl vzniknout v Bartošovicích a hotel u Sněžného. Na začátku byly velké plány, pak nedostatek peněz zapřičinil zastavení stavby a pomalé chátrání. Teď objekty působí jako pěst na oko v malebné krajině a změna k lepšímu je v nedohlednu.

Doslova to praští do očí. Při průjezdu Bartošovicemi v Orlických horách minete kostel svaté Máří Magdaleny a naproti přes cestu vidíte třípatrovou trojúhelníkovou budovu. Neomítnutá hrubá stavba zarůstá náletovou zelení.

„Obec chtěla na konci osmdesátých let postavit dům služeb, kde by sídlil obecní úřad - tehdy místní národní výbor, byla by tam ordinace lékaře a další služby. Začalo se stavět v roce 1990, ale po revoluci vyschl tok peněz, obec neměla na dostavbu, a tak se rozhodla budovu prodat,“ vzpomíná bartošovický starosta Kostas Kotanidis.

Fotogalerie

Budova několikrát změnila majitele a teď ji vlastní podle katastru nemovitostí společnost Xreal Dobypo. Za společnost se vyjadřuje Jiří Vlk a říká, že firma, jejíž vlastník sídlí ve Spojených státech, chce budovu zbourat a místo ní postavit v obci s vesnickým lyžařským areálem rodinný hotel.

Všechno ale podle něj blokuje správa Chráněné krajinné oblasti Orlické Hory, ve které Bartošovice i budova leží:

„CHKO, nebo jak se jmenuje ta organizace, od nás má asi patnáct návrhů hotelu a pokaždé nám to zamítnou. Pořád to běží dokola už asi deset let. Člověk tam chce něco udělat - jednou to vypadá jako horská chalupa, podruhé je to moderní prosklená budova. Ti úředníci už nevědí, co by si vymysleli. Je tam metr vysoký stoh dokumentů a už mě nebaví s nimi bojovat,“ tvrdí Vlk.

Správa CHKO ale popisuje situaci poněkud jinak. Zástupce vedoucího Rudolf Remeš připomíná, že majitel budovy získal v říjnu 2014 povolení k odstranění stavby:

„Od té doby majitel objektu nepodal Agentuře (Správa CHKO organizačně patří pod Agenturu ochrany přírody a krajiny - pozn. red.) další formální žádost o vyjádření k záměru budoucího využití pozemku. Z ústního sdělení bývalé kolegyně pracující do loňského roku na pozici stavaře vyplývá, že se neformálně projednávaly nějaké představy či skicy,“ vysvětluje Remeš.

„Navržené objekty byly neúměrně objemné a přijatelná podoba nižší zástavby na větší ploše pozemku nerušící výškou či hmotou staveb zase narazila na problém územních limitů zastaralého územního plánu obce. Situace se snad změní po schválení nového územního plánu, který se již pět let připravuje. To však nic nemění na skutečnosti, že stávající objekt už mohl být dávno odstraněn,“ říká Remeš.

Třípatrová budova v centru Bartošovic je v žalostném stavu. Teď v létě ji skrývají náletové stromy. „Když dostali demoliční výměr, jen sundali plechovou krytinu ze střechy, takže teď tam jsou jen prkna a do budovy už několik let zatéká. Statik nejsem, ale každý víme, že když do budovy teče, poškozuje to statiku,“ rozčiluje se starosta Kotanidis.

„Co mám s tím dělat? Dávno už tam mohl stát hotel,“ brání postup majitele budovy Jiří Vlk. Starosta Bartošovic zvažuje, zda se neobrátí na stavební úřad, aby vlastníkovi nařídil, aby se o budovu lépe staral nebo ji zboural.

„Fajfka“ na prodej

Trochu jiný osud má podobná stavba na druhém konci Orlických hor. Patrová cihlová budova se sedlovou střechou a zastavěnou plochou 1 300 metrů čtverečních stojí na křižovatce Na Krahujci mezi vesničkami Bystré, Dobřany a Sněžné.

„Stavba začala v roce 1991 a měl to být hotel napojený na okolní lyžařské areály,“ popisuje vznik budovy, která stojí na trojúhelníkovém pozemku ohraničeném silnicemi, starosta Sněžného Petr Jirásek.

„Investorovi asi došly peníze. Straší to tam. Pochybuji, že se to někdy dostaví,“ míní jeho kolega ze sousedních Dobřan Michal Moravec. Hrubá stavba bez oken je na první pohled v lepším stavu než obdobně starý objekt v Bartošovicích.

Také ji ale teď v létě zakrývají hojné nálety a také tady se měnili majitelé. Poslední koupil rozestavěný hotel před čtyřmi lety. Chtěl ho proměnit na domov důchodců, ale nakonec od plánu upustil.

„Teď budovu prodávám za 4,5 milionu, prostavěno je ale 30 milionů. Možná by tam mohl být hotel,“ říká podnikatel David Foršt.

„Je to tam zarostlé, zpustlé, nevěřím, že se tu budovu podaří využít. Je to taková podkova, půl střechy je potlučeno šindelem, půlka je lepenková. Je to škoda, ale je to mimo obce, takže její ráz to nehyzdí,“ dodává smířlivě Petr Jirásek, starosta Sněžného, na jehož katastru rozestavěný hotel už 27 let stojí.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Vlci na Broumovsku loni škodili méně, farmáři přesto chtějí regulaci

Farmáři na Broumovsku mají problémy s vlky, kteří napadají jejich stáda ovcí a...

Chráněným vlkům na Broumovsku se daří. Od podzimu 2015, kdy se po staletích objevil první pár, se nyní v širším regionu...

Podnikatel vdechl nový život zchátralé Lysečinské boudě v Krkonoších

Lysečinská bouda v Krkonoších.

Pražský podnikatel Karel Chotek kupuje v Krkonoších opuštěné objekty, o které nikdo nemá zájem. Po Dixově brusírně se...

Trať do Prahy je v nedohlednu, Liberecký kraj se chce spojit s Evropou

Ve hře je i alternativa, že by rychlík z Liberce do Prahy bez přestupu do...

Z Liberce se vyplatí jet vlakem spíše do Berlína a Drážďan než do Prahy. Na absurdní situaci v železniční dopravě...

Najdete na iDNES.cz