Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

Nedokončené stavby hyzdí Orlické hory, mohly z nich být hotely

  15:39
Nedokončené stavby téměř třicet let zohyzďují Orlické hory. Dům služeb měl vzniknout v Bartošovicích a hotel u Sněžného. Na začátku byly velké plány, pak nedostatek peněz zapřičinil zastavení stavby a pomalé chátrání. Teď objekty působí jako pěst na oko v malebné krajině a změna k lepšímu je v nedohlednu.

Doslova to praští do očí. Při průjezdu Bartošovicemi v Orlických horách minete kostel svaté Máří Magdaleny a naproti přes cestu vidíte třípatrovou trojúhelníkovou budovu. Neomítnutá hrubá stavba zarůstá náletovou zelení.

„Obec chtěla na konci osmdesátých let postavit dům služeb, kde by sídlil obecní úřad - tehdy místní národní výbor, byla by tam ordinace lékaře a další služby. Začalo se stavět v roce 1990, ale po revoluci vyschl tok peněz, obec neměla na dostavbu, a tak se rozhodla budovu prodat,“ vzpomíná bartošovický starosta Kostas Kotanidis.

Budova několikrát změnila majitele a teď ji vlastní podle katastru nemovitostí společnost Xreal Dobypo. Za společnost se vyjadřuje Jiří Vlk a říká, že firma, jejíž vlastník sídlí ve Spojených státech, chce budovu zbourat a místo ní postavit v obci s vesnickým lyžařským areálem rodinný hotel.

Všechno ale podle něj blokuje správa Chráněné krajinné oblasti Orlické Hory, ve které Bartošovice i budova leží:

„CHKO, nebo jak se jmenuje ta organizace, od nás má asi patnáct návrhů hotelu a pokaždé nám to zamítnou. Pořád to běží dokola už asi deset let. Člověk tam chce něco udělat - jednou to vypadá jako horská chalupa, podruhé je to moderní prosklená budova. Ti úředníci už nevědí, co by si vymysleli. Je tam metr vysoký stoh dokumentů a už mě nebaví s nimi bojovat,“ tvrdí Vlk.

Správa CHKO ale popisuje situaci poněkud jinak. Zástupce vedoucího Rudolf Remeš připomíná, že majitel budovy získal v říjnu 2014 povolení k odstranění stavby:

„Od té doby majitel objektu nepodal Agentuře (Správa CHKO organizačně patří pod Agenturu ochrany přírody a krajiny - pozn. red.) další formální žádost o vyjádření k záměru budoucího využití pozemku. Z ústního sdělení bývalé kolegyně pracující do loňského roku na pozici stavaře vyplývá, že se neformálně projednávaly nějaké představy či skicy,“ vysvětluje Remeš.

„Navržené objekty byly neúměrně objemné a přijatelná podoba nižší zástavby na větší ploše pozemku nerušící výškou či hmotou staveb zase narazila na problém územních limitů zastaralého územního plánu obce. Situace se snad změní po schválení nového územního plánu, který se již pět let připravuje. To však nic nemění na skutečnosti, že stávající objekt už mohl být dávno odstraněn,“ říká Remeš.

Třípatrová budova v centru Bartošovic je v žalostném stavu. Teď v létě ji skrývají náletové stromy. „Když dostali demoliční výměr, jen sundali plechovou krytinu ze střechy, takže teď tam jsou jen prkna a do budovy už několik let zatéká. Statik nejsem, ale každý víme, že když do budovy teče, poškozuje to statiku,“ rozčiluje se starosta Kotanidis.

„Co mám s tím dělat? Dávno už tam mohl stát hotel,“ brání postup majitele budovy Jiří Vlk. Starosta Bartošovic zvažuje, zda se neobrátí na stavební úřad, aby vlastníkovi nařídil, aby se o budovu lépe staral nebo ji zboural.

„Fajfka“ na prodej

Trochu jiný osud má podobná stavba na druhém konci Orlických hor. Patrová cihlová budova se sedlovou střechou a zastavěnou plochou 1 300 metrů čtverečních stojí na křižovatce Na Krahujci mezi vesničkami Bystré, Dobřany a Sněžné.

„Stavba začala v roce 1991 a měl to být hotel napojený na okolní lyžařské areály,“ popisuje vznik budovy, která stojí na trojúhelníkovém pozemku ohraničeném silnicemi, starosta Sněžného Petr Jirásek.

„Investorovi asi došly peníze. Straší to tam. Pochybuji, že se to někdy dostaví,“ míní jeho kolega ze sousedních Dobřan Michal Moravec. Hrubá stavba bez oken je na první pohled v lepším stavu než obdobně starý objekt v Bartošovicích.

Také ji ale teď v létě zakrývají hojné nálety a také tady se měnili majitelé. Poslední koupil rozestavěný hotel před čtyřmi lety. Chtěl ho proměnit na domov důchodců, ale nakonec od plánu upustil.

„Teď budovu prodávám za 4,5 milionu, prostavěno je ale 30 milionů. Možná by tam mohl být hotel,“ říká podnikatel David Foršt.

„Je to tam zarostlé, zpustlé, nevěřím, že se tu budovu podaří využít. Je to taková podkova, půl střechy je potlučeno šindelem, půlka je lepenková. Je to škoda, ale je to mimo obce, takže její ráz to nehyzdí,“ dodává smířlivě Petr Jirásek, starosta Sněžného, na jehož katastru rozestavěný hotel už 27 let stojí.

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

V Krkonoších spadl strom na projíždějící auto, tři lidé zemřeli

V neděli odpoledne vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému včetně dvou vrtulníků na Trutnovsko....

Jedno auto v poli, druhé ve stromě. Předjíždění v Jičíně skončilo tragédií

Řidič sportovního vozu Audi R8 zemřel při ranní nehodě v Jičíně. Podle prvotních informací se havárie stala při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odsouzený za vraždu překonal plot i zeď vězení ve Valdicích. Padly výstřely

V sobotu ráno se pokusil utéct z věznice Valdice jeden z vězňů. Podařilo se mu překonat oplocení a ohradní zeď, než ho...

Pád stromu na auto se řeší jako usmrcení z nedbalosti, smrk prohlédnou znalci

V případu nedělního pádu smrku na projíždějící auto u Horní Malé Úpy v Krkonoších policisté zahájili úkony trestního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapitán řeší Ameriku. Slavia mě v něčem zklamala, svěřil se Vlkanova

V sobotu Adam Vlkanova možná vyrazí s týmem Hradce Králové na turnaj do Benátek nad Jizerou, což pro loňského nováčka...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Ve Dvoře se vylíhla první jedovatá kobra kapská. Na krmení čeká týden

Jeden z nejnebezpečnějších afrických hadů se poprvé vylíhl v safari parku ve Dvoře Králové. Samice kobry kapské snesla...

Zachraňují zvířata, ale sami bojují o přežití. Stanici pomůže dotace

Tři roky přežívání a drastické snižování nákladů mají za sebou ochranáři ze spolku Jaro Jaroměř, kteří provozují...

Skladatele inspirovala tíživá paměť Broumovska. Dílo zahájí festival

Letní festival s neopakovatelnou atmosférou Za poklady Broumovska otevře svůj 17. ročník v sobotu 25. června. V...

Ústavní soud odmítl stížnost soudce Kučery kvůli obchvatu Jaroměře

Ústavní soud v Brně odmítl stížnost manželů Kučerových, kteří zpochybňovali stavební povolení na obchvat Jaroměře na...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...