Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. června 2023 Medard

Kostel v Neratově dostane báně a zvony. Věž se otevře i v Záhoří

  7:18
V Neratově v Orlických horách chtějí co nejdříve začít s opravou kostelních věží a navrácením barokních bání. Stihnout to musí do konce října. Rozsáhlá rekonstrukce čeká i kostel v Orlickém Záhoří a polské Bystřici Kladské. Projekty vyjdou na více než 25 milionů korun.
Neratov před opravou kostelních věž a navrácením barokních bání

Neratov před opravou kostelních věž a navrácením barokních bání | foto: Petr Záleský, MF DNES

Sdružení Neratov i obec Orlické Záhoří se však potýkají s byrokracií. Společně s polským městem Bystřice Kladská více než dva roky připravují obnovu kostelních věží, ale zatímco v Polsku šla žádost o dotaci hladce, Neratov dostal svolení podepsat smlouvy s dodavateli teprve v polovině dubna.

Průtahy ve schvalovacím řízení potvrzují i v Záhoří, které kvůli obnově kostela dlouhodobě bojuje s požadavky památkářů.

„Jednu podmínku památkářů nechtěli akceptovat hasiči, kompromis pak nechtěl stavební úřad. Památkáři třeba požadovali zachovat původní schodiště, ale ono tam už žádné není. Místo toho je tam hliníkový žebřík. Kompromisy nakonec stavbu zdraží o milion,“ uvádí starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler jeden z příkladů zdržení projektu.

Podobně komplikované byly i projektové práce na zpřístupnění kostelních věží v Neratově. Rekonstrukce jedné z nejznámějších dominant Orlických hor musí být hotová do konce roku, stavební část dokonce už v závěru října, jenže zdejší farnost se na podepsání smluv s dodavateli teprve chystá.

„Bohužel se dva roky pracovalo na papírech. Někdy mám pocit, že některým lidem nedochází, že se to taky musí udělat,“ komentuje úřední mašinerii neratovský farář Jozef Suchár.

Do věží se vrátí zvony

Smlouvy s dodavateli by chtěli v Neratově podepsat co nejdříve. Obratem by měly začít práce, které musejí být za půl roku hotové. A není jich málo. Kostel čeká celková obnova průčelí, které má znovu získat dvou dominantnost. Na věže se vrátí barokní báně, které v závěru 2. světové války zničil zásah střelou Rudé armády, po němž kostel vyhořel a zpustl. Do kostela se mají po desetiletích vrátit i zvony.

„Zvony se budou vyrábět současně se stavebními pracemi. Kvůli schválení změn v dotaci jsme nemohli začít dříve,“ vysvětluje marketingový manažer Sdružení Neratov Antonín Nekvinda.

Hlavním cílem projektu je zpřístupnění věží v Neratově, Orlickém Záhoří a Bystřici Kladské. V Neratově tak lidé jednou věží po novém schodišti vystoupají nahoru, kde bude vyhlídka a galerie, po lávce nad kůrem projdou do druhé věže a současně budou moci z výšky nahlédnout do interiéru obnovené památky, již proslavila zejména prosklená střecha. Ve druhé věži budou kromě vyhlídky také dva zvony. Jeden o váze 350 a druhý 170 kilogramů. Točitým schodištěm se pak turisté dostanou zpět dolů.

O zábradlí rozhodoval soud

Farnost se chystá také opravit zábradlí a schodiště před kostelem, které je dnes jen provizorní.

„Říkáme, že by mělo dostat provizorně konečnou fázi, protože se tam nebude vracet původní zábradlí. To je zatím na zámečku Skalka a soud, který měl rozhodovat o jeho vydání, se přiklonil k tomu, že když je (zábradlí) zabetonované, tak se vracet nemusí,“ upozorňuje Jozef Suchár na soudní spor, při němž se farnost snažila získat původní schodiště z Neratova.

Církev ho kdysi v době rozhodnutí o demolici kostela darovala státu. Přišlo na zámeček Skalka, který stát později prodal. Nynější majitelé však schodiště vrátit odmítají.

„V dokladech bylo, že mají povinnost strpět zábradlí z neratovského schodiště. Oni ho zabetonovali, takže podle soudu už je jejich,“ dodává. Nové zábradlí proto farnost nechá udělat z betonu, aby bylo jasné, že původní u kostela chybí. Zároveň doufá, že se jej někdy podaří navrátit.

Neratovská část projektu přijde na zhruba 15 milionů korun. Jen stavební práce si vyžádají přes 10 milionů, další finance bude stát vybavení a především zvony.

Finančně nejméně náročné je zpřístupnění Kladské věže v Bystřici Kladské. Mělo by přijít jen zhruba na tři miliony korun. Oprava kostelní věže v Orlickém Záhoří bude stát osm milionů. Partnerům se na obnovu věží podařilo získat finance z evropských fondů mezinárodní spolupráce. Unie zaplatí 85 procent, na české straně dalších 5 procent přidá stát.

V Záhoří se už pracuje

Práce v Záhoří jsou dál než v Neratově. Lešení kolem věže tam vyrostlo už před několika týdny. Stavbaři otloukli omítku a začali i s vnitřními pracemi. Také zdejší kostel svatého Jana Křtitele nabídne turistům výhledy do okolí. Při celkové rekonstrukci věže obec vybuduje nové schodiště a v půdním prostoru nad kostelní klenbou vzniknou výstavní prostory.

„Půda je obrovská, takže v její části bude galerie, počítáme i s interaktivními prvky. Dnes je prostor nevyužitý. Hlavní je, aby se věž zpřístupnila,“ říká starosta Vojtěch Špinler, který si od projektu slibuje další lákadlo pro turisty.

Z věže je podle něj úžasný výhled do kotliny na odvrácené straně Orlických hor, návštěvníci budou moci obdivovat také historický hodinový stroj. Ten je sice stále funkční, ale ve věži ho nahradí moderní elektrický.

„Starý stroj zakonzervujeme a dáme pod sklo. Je to nádherný mosazný stroj. Dnes však nejde použít, protože by k němu musel denně někdo chodit. Navíc by byl nepřesný a muselo by se udělat celé nové natahování,“ vysvětluje starosta.

Obnova kostela už stála miliony

Orlické Záhoří svůj kostel obnovuje dlouhodobě. Za dvacet let už do něj investovalo z vlastních prostředků i dotací na 15 milionů korun. Stavba patří od roku 1997 obci, která už nechala například obnovit měděnou střechu za 5 milionů korun, protože do kostela zatékalo a voda poškozovala vnitřní omítky. Při opravě trámů našli dělníci v podlaze stropu původní vitrážová okna, která obec postupně zrenovovala a nechala do kostela osadit. Nyní Záhoří plánuje opravu fasády.

„Máme projekt i stavební povolení. Stála by pět milionů, ale nemáme na to peníze a nejsou ani fondy, takže čekáme, až se něco objeví,“ dodává starosta, který si obnovu kostela stanovil jako osobní cíl v úřadu.

  • Nejčtenější

Řidička ve fabii smetla pragovku. Posádka je zraněná, škoda za milion

Vážná nehoda se stala v neděli před polednem u Vysoké nad Labem na Královéhradecku. Do vozu značky Praga, který se...

Co hrozí Hradci za doping? Rozhodne extraliga, může anulovat výsledky

Zastavením smluv trojici hradeckých hokejistů dopingová aféra nekončí. Může dojít na odebrání bodů pro příští sezonu či...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dusno v Peci pod Sněžkou: náhle padla ředitelka školy, přišly změny u lanovky

Sedm měsíců od komunálních voleb to v Peci pod Sněžkou vře. Téměř ze dne na den skončila po sporech s novým vedením...

Sněžku opět lemují sítě, turisté totiž lezou i za nové řetězové zábrany

Ochranáři před létem rozmístili v Krkonoších na Sněžce a v nedalekém Obřím sedle několik set metrů ochranných sítí. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mapa republiky v Krkonoších se rýsuje, sněhová vrstva má asi pět metrů

Na úbočí Studniční hory v Krkonoších se jako každý rok rýsuje sněhové pole ve tvaru bývalého Československa. Úkaz známý...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Dusno v Peci pod Sněžkou: náhle padla ředitelka školy, přišly změny u lanovky

Sedm měsíců od komunálních voleb to v Peci pod Sněžkou vře. Téměř ze dne na den skončila po sporech s novým vedením...

Dva lidé zemřeli při nehodě na Jičínsku, narazili autem do stromu

Dva lidé zemřeli v sobotu odpoledne při nehodě osobního auta na silnici I/35 u obce Konecchlumí mezi Hořicemi a...

U Luční boudy se s turisty přátelí krkavec. Nekrmte ho, nabádají ochránci

V oblasti Bílé louky v Krkonoších ochránci přírody pozorují „přátelského“ krkavce, který vyhledává blízkost lidí....

Rekordní Rock for People v Hradci začíná. Letos změří uhlíkovou stopu

Na letiště v Hradci Králové se začínají sjíždět tisíce nových obyvatel, aby si užily Muse, The 1975, Machine Gun Kelly...

Advantage Consulting, s.r.o.
FINANCIAL CONTROLLER/ANALYTIK - SAP (50.-60.000 CZK)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...