Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Kostel v Neratově dostane báně a zvony. Věž se otevře i v Záhoří

  7:18
V Neratově v Orlických horách chtějí co nejdříve začít s opravou kostelních věží a navrácením barokních bání. Stihnout to musí do konce října. Rozsáhlá rekonstrukce čeká i kostel v Orlickém Záhoří a polské Bystřici Kladské. Projekty vyjdou na více než 25 milionů korun.

Neratov před opravou kostelních věží a navrácením barokních bání | foto: Petr Záleský, MF DNES

Sdružení Neratov i obec Orlické Záhoří se však potýkají s byrokracií. Společně s polským městem Bystřice Kladská více než dva roky připravují obnovu kostelních věží, ale zatímco v Polsku šla žádost o dotaci hladce, Neratov dostal svolení podepsat smlouvy s dodavateli teprve v polovině dubna.

Průtahy ve schvalovacím řízení potvrzují i v Záhoří, které kvůli obnově kostela dlouhodobě bojuje s požadavky památkářů.

„Jednu podmínku památkářů nechtěli akceptovat hasiči, kompromis pak nechtěl stavební úřad. Památkáři třeba požadovali zachovat původní schodiště, ale ono tam už žádné není. Místo toho je tam hliníkový žebřík. Kompromisy nakonec stavbu zdraží o milion,“ uvádí starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler jeden z příkladů zdržení projektu.

Fotogalerie

Podobně komplikované byly i projektové práce na zpřístupnění kostelních věží v Neratově. Rekonstrukce jedné z nejznámějších dominant Orlických hor musí být hotová do konce roku, stavební část dokonce už v závěru října, jenže zdejší farnost se na podepsání smluv s dodavateli teprve chystá.

„Bohužel se dva roky pracovalo na papírech. Někdy mám pocit, že některým lidem nedochází, že se to taky musí udělat,“ komentuje úřední mašinerii neratovský farář Jozef Suchár.

Do věží se vrátí zvony

Smlouvy s dodavateli by chtěli v Neratově podepsat co nejdříve. Obratem by měly začít práce, které musejí být za půl roku hotové. A není jich málo. Kostel čeká celková obnova průčelí, které má znovu získat dvou dominantnost. Na věže se vrátí barokní báně, které v závěru 2. světové války zničil zásah střelou Rudé armády, po němž kostel vyhořel a zpustl. Do kostela se mají po desetiletích vrátit i zvony.

„Zvony se budou vyrábět současně se stavebními pracemi. Kvůli schválení změn v dotaci jsme nemohli začít dříve,“ vysvětluje marketingový manažer Sdružení Neratov Antonín Nekvinda.

Hlavním cílem projektu je zpřístupnění věží v Neratově, Orlickém Záhoří a Bystřici Kladské. V Neratově tak lidé jednou věží po novém schodišti vystoupají nahoru, kde bude vyhlídka a galerie, po lávce nad kůrem projdou do druhé věže a současně budou moci z výšky nahlédnout do interiéru obnovené památky, již proslavila zejména prosklená střecha. Ve druhé věži budou kromě vyhlídky také dva zvony. Jeden o váze 350 a druhý 170 kilogramů. Točitým schodištěm se pak turisté dostanou zpět dolů.

O zábradlí rozhodoval soud

Farnost se chystá také opravit zábradlí a schodiště před kostelem, které je dnes jen provizorní.

„Říkáme, že by mělo dostat provizorně konečnou fázi, protože se tam nebude vracet původní zábradlí. To je zatím na zámečku Skalka a soud, který měl rozhodovat o jeho vydání, se přiklonil k tomu, že když je (zábradlí) zabetonované, tak se vracet nemusí,“ upozorňuje Jozef Suchár na soudní spor, při němž se farnost snažila získat původní schodiště z Neratova.

Církev ho kdysi v době rozhodnutí o demolici kostela darovala státu. Přišlo na zámeček Skalka, který stát později prodal. Nynější majitelé však schodiště vrátit odmítají.

„V dokladech bylo, že mají povinnost strpět zábradlí z neratovského schodiště. Oni ho zabetonovali, takže podle soudu už je jejich,“ dodává. Nové zábradlí proto farnost nechá udělat z betonu, aby bylo jasné, že původní u kostela chybí. Zároveň doufá, že se jej někdy podaří navrátit.

Neratovská část projektu přijde na zhruba 15 milionů korun. Jen stavební práce si vyžádají přes 10 milionů, další finance bude stát vybavení a především zvony.

Finančně nejméně náročné je zpřístupnění Kladské věže v Bystřici Kladské. Mělo by přijít jen zhruba na tři miliony korun. Oprava kostelní věže v Orlickém Záhoří bude stát osm milionů. Partnerům se na obnovu věží podařilo získat finance z evropských fondů mezinárodní spolupráce. Unie zaplatí 85 procent, na české straně dalších 5 procent přidá stát.

V Záhoří se už pracuje

Práce v Záhoří jsou dál než v Neratově. Lešení kolem věže tam vyrostlo už před několika týdny. Stavbaři otloukli omítku a začali i s vnitřními pracemi. Také zdejší kostel svatého Jana Křtitele nabídne turistům výhledy do okolí. Při celkové rekonstrukci věže obec vybuduje nové schodiště a v půdním prostoru nad kostelní klenbou vzniknou výstavní prostory.

„Půda je obrovská, takže v její části bude galerie, počítáme i s interaktivními prvky. Dnes je prostor nevyužitý. Hlavní je, aby se věž zpřístupnila,“ říká starosta Vojtěch Špinler, který si od projektu slibuje další lákadlo pro turisty.

Z věže je podle něj úžasný výhled do kotliny na odvrácené straně Orlických hor, návštěvníci budou moci obdivovat také historický hodinový stroj. Ten je sice stále funkční, ale ve věži ho nahradí moderní elektrický.

„Starý stroj zakonzervujeme a dáme pod sklo. Je to nádherný mosazný stroj. Dnes však nejde použít, protože by k němu musel denně někdo chodit. Navíc by byl nepřesný a muselo by se udělat celé nové natahování,“ vysvětluje starosta.

Obnova kostela už stála miliony

Orlické Záhoří svůj kostel obnovuje dlouhodobě. Za dvacet let už do něj investovalo z vlastních prostředků i dotací na 15 milionů korun. Stavba patří od roku 1997 obci, která už nechala například obnovit měděnou střechu za 5 milionů korun, protože do kostela zatékalo a voda poškozovala vnitřní omítky. Při opravě trámů našli dělníci v podlaze stropu původní vitrážová okna, která obec postupně zrenovovala a nechala do kostela osadit. Nyní Záhoří plánuje opravu fasády.

„Máme projekt i stavební povolení. Stála by pět milionů, ale nemáme na to peníze a nejsou ani fondy, takže čekáme, až se něco objeví,“ dodává starosta, který si obnovu kostela stanovil jako osobní cíl v úřadu.

  • Nejčtenější

Rekordman ze Sněžky bojuje proti převozu obřího krokodýla z dvorské zoo

Premium Pětadvacetiletý nosič, který vynesl na Sněžku rekordní 170kilogramový náklad, se teď pustil do jiné bitvy. Chce...

Další útok vlků na Broumovsku, chovatel přišel za noc o dvě desítky zvířat

Chovatel největšího stáda na Broumovsku Jan Šefc přišel o další zvířata. V noci na sobotu na stádo zaútočili vlci....

Vojáci začali nakládat dvě polní nemocnice, do Letňan pojede i operační sál

Deset lůžek intenzivní péče nebo operační sál. Takové vybavení v sobotu začali v Hradci Králové nakládat vojáci. Do...

Odejdi a už se nevracej! Tesaři vztyčili ve Svatoňovicích covidový sloup

Místní tesaři se ve Velkých Svatoňovicích na Trutnovsku vtipně popasovali s nástupem druhé vlny koronaviru. Proti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oheň zachvátil vagony u železničního muzea v Jaroměři, škoda je 1,7 milionu

V noci hořely odstavené historické vagony u Železničního muzea Výtopna v Jaroměři. Oheň poškodil pět z nich. Spolek...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Škoda na skladu sena stoupla na 20 milionů, další hořelo v Bartošovicích

Téměř tři tisíce balíků sena v sobotu lehly popelem v Bartošovicích v Orlických horách. Na místě zasahovalo jedenáct...

Titul Strom roku vyhrála jabloň u hostince U Lidmanů v Machovské Lhotě

Pětasedmdesátiletá jabloň z Machovské Lhoty na Náchodsku s převahou zvítězila v 19. ročníku ankety Strom roku. Poprvé...

Oheň zachvátil vagony u železničního muzea v Jaroměři, škoda je 1,7 milionu

V noci hořely odstavené historické vagony u Železničního muzea Výtopna v Jaroměři. Oheň poškodil pět z nich. Spolek...

Hradec přesvědčil komoru architektů, námitky ke stavbě stadionu stáhla

Překážek v cestě za stavbou fotbalového stadionu má před sebou Hradec Králové ještě dost, ale jednu se tento týden...

Randstad s.r.o.
Strojní mechanik/zámečník - až 27.000 Kč

Randstad s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 27 000 Kč

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Tři týdny a konec. Prodloužení restrikcí by nás zničilo, tvrdí obchodníci

Vládní rozhodnutí o uzavření obchodů a služeb jejich provozovatele rozzlobilo, přestože většina z nich tento krok...