Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Lesníci rekultivovali pískovnu Marokánku, přírodovědcům vadí úbytek písčin

  9:31
Před šesti lety pískovna Marokánka u Hradce Králové prošla rekultivací, avšak přírodovědci z ní nadšeni nejsou. Pětatřicetihektarové území uvázlo napůl cesty mezi návratem lesa a učebnicí přírodopisu, která měla přibližovat mizející písčiny.

Po skončení těžby se stroje přestěhovaly z Marokánky o půl kilometru dál nad Krňovice. Tehdy na sebe narazily tři různé zájmy.

První vycházel z lesního zákona, podle něhož by se prostor po těžbě v ideálním případě měl vrátit lesu. Druhá skupina se opírala o báňský zákon. Pod hladinou spodní vody je nejméně desetimetrová mocnost písku, a Marokánka tedy stále patří na seznam dobývacích území.

Vedení Hradce se však už před lety zalíbila třetí varianta: rekultivace pískovny na přírodovědeckou laboratoř pod širým nebem. Jenže nyní jako by proti sobě utíkaly první a třetí varianta a druhá dříme.

Rekultivace začala přinejmenším zvláštně. Ve výjimečném biotopu se vrstvila zemina, často i stavební suť, a začalo zalesňování. To vše za hlasité kritiky ekologů, kteří poukazovali na systematické ničení unikátní lokality, kde před rekultivací žily kriticky ohrožená ropucha krátkonohá, zvlášť chráněné kudlanky nábožné a majky obecné.

V zavodněných prohlubních se dařilo čolku obecnému i horskému, v písku se kromě samotářských včel a vos objevili vzácní brouci kovaříci, kvapníci či nosatci.

Úspěch, nebo fiasko?

Šéf společnosti Městské lesy Hradec Králové, jež Marokánku spravuje, Milan Zerzán soudí, že dál už se o bývalou pískovnu postará příroda:

„Posunuli jsme se do fáze, v níž už většinu práce obstará příroda sama a lesník se omezí pouze na její usměrňování. Ukazuje se, že těžba štěrkopísku vytváří jedinečné příležitosti pro krajinotvorbu a rozvoj přírody.“

Přírodovědci obtížně snášejí nejen zalesňování. Upozorňují, že nenávratně mizí písčiny, kde ještě nedávno sídlila řada cenných živočichů. Kvůli stromům se musela navézt vrstva půdy bohaté na živiny, které podporují rozvoj invazních druhů. V pískovně už rostou nepůvodní dub červený a líska turecká.

Těžebna Marokánka I prošla rekultivací (červená značka), v areálu Marokánky II (modrá značka) se dosud těží štěrkopísky.

Těžebna Marokánka I prošla rekultivací (červená značka), v areálu Marokánky II (modrá značka) se dosud těží štěrkopísky.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

„Skrývku je naopak důležité z ploch určených pro přírodě blízkou obnovu odvážet a při rekultivaci již nepoužívat. Výsledek významně kontrastuje nejen s těžebními prostory ponechanými přírodě blízké obnově, ale i s pískovnou před rekultivací,“ upozorňuje bioložka Blanka Mikátová.

Podle ní se nepodařil ani dominantní prvek někdejší pískovny – dvouhektarové nebeské jezero s dešťovou vodou:

„Vznikla velká vodní plocha bez významného členění. Pro mnoho živočichů nejsou splněny jejich nároky na vhodné prostředí. Navíc se ve velkém množství vyskytuje invazní rybka střevlička východní, kterou nelze odstranit. Jde o druh, který je schopen poškodit populace jiných ryb či obojživelníků. Bohužel také velmi chybí menší tůně nebo i prohlubně, které jsou třeba jen dočasně zaplněné vodou. Ty totiž preferují některé druhy obojživelníků.“

Plachta jako vzor

Určitým prostředníkem mezi striktním lesním zákonem a přáním přírodovědců by se mohl stát nový náměstek hradeckého primátora pro oblast životního prostředí. Jestliže se dohodne pětikoalice, post by měl patřit Adamu Zárubovi (Změna a Zelení), který se v minulém volebním období angažoval v propíraném sporu o přípravu silnice vedoucí okrajem přírodní památky Na Plachtě. A právě Plachta by Marokánce mohla sloužit coby vzor.

„Má stejný obrovský edukační potenciál. Na Marokánce se podařilo udělat poměrně dost práce a je fajn, že se zastavilo navážení další zeminy i stavebních materiálů na písčité plochy. Vždyť navážka je nepříjemná nejen pro lidi, kteří se chodí koupat do jezírka. Dalším problémem byla výsadba lísky turecké, kterou způsobila jedna z hradeckých škol. Mrzí mne, že svůj plán nekonzultovali,“ říká Záruba.

Hradecký zastupitel a nejvážnější kandidát na náměstka primátora pro oblast životního prostředí míní, že na Marokánce je velký prostor pro zlepšení:

„Jde například o vymodelování břehů vodní plochy, o pestřejší reliéf a další tůně. Cílem je kombinace více vodních ploch, aby se tam zabydlela mokřadní společenství. Vhodný by byl i strmý břeh, kde by mohly hnízdit břehule. Pokud se z pískovny má stát opravdu zajímavá lokalita, nebude na to potřeba spousta peněz.“

Zásoby písku na sto let

Kdyby se na Marokánce podařila rekultivace bez navážení půdy, zalesňování, ale s drobnými tůněmi, mohly by se vrátit i vzácné druhy v čele s ropuchou krátkonohou, která tu byla ještě před zásahem. Spíš až pro další generace znamená naději na unikátní písčinu Marokánka II, tedy těžební prostor nad Krňovicemi. V hradeckých lesích je totiž největší ložisko štěrkopísku v celé republice s odhadovanými zásobami na sto let.

19. února 2019

„Druhá Marokánka má ještě exponovanější polohu přímo nad Krňovicemi, proto je velmi důležité, aby se tam při rekultivaci nenavážel žádný problematický materiál. Vznikne obrovská vytěžená plocha a těžba bude pokračovat nejspíš další desítky let. My bychom se ale podstatně dříve měli zamyslet, co z pískovny chceme,“ uvádí Adam Záruba.

„Koncepce z Marokánky I by se měla uplatnit i při rekultivaci stávající těžebny. Postupně tak vznikne síť lokalit s menšími nebeskými jezírky a dalšími krajinnými prvky,“ míní Milan Zerzán.

Přírodovědci by po těžbě nejraději viděli co nejmenší zásahy. „Ačkoliv těžba písku znamená značný zásah do krajiny, může být opuštěná pískovna přínosem pro okolní krajinu a útočištěm vzácných živočichů, rostlin či hub. Mnohé ohrožené druhy organismů, které se dříve vyskytovaly ve volné krajině, přežívají převážně v činných nebo nerekultivovaných pískovnách. Pískovny mají důležitou roli při ochraně biodiverzity na všech úrovních. Vhodně zvolený způsob obnovy může biodiverzitu podpořit, špatný může být likvidační,“ uvádí Blanka Mikátová.

  • Nejčtenější

Kamion naložený novými auty sjel ze silnice do příkopu, náklad vysypal

8. května 2024  17:35

Profesionální hasiči z Jaroměře v úterý v noci vyjížděli k nehodě kamionu plně naloženého novými...

Policisté zadrželi nemocnému osmdesátníkovi 34 zbraní, požádal o to lékař

9. května 2024  16:49

Čtyřiaosmdesátiletý muž z Náchodska musel odevzdat desítky palných zbraní a stovky kusů munice....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šofér dodávky vytlačil auto za krajnici, řidičce zřejmě oplácel předjíždění

9. května 2024  13:55

Nebezpečný manévr dodávky zachytila kamera na železničním přejezdu v Kopidlně na Jičínsku. Muž...

Svědek v případu brutální vraždy přišel vypovídat opilý, soudce ho poslal domů

13. května 2024  13:09

U Krajského soudu v Hradci Králové dnes pokračovalo hlavní líčení s obžalovanými Pavlem Jirečkem a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní pohled do zámeckého sklepa, komunisté si tam postavili kryt

7. května 2024

Premium Historické sklepení zámku v Rychnově nad Kněžnou mělo posloužit jako úkryt pro komunistické...

Nákladní vůz s kamením sjel na pole a převrátil se, řidiče odvezla sanitka

13. května 2024  16:48

Nákladní vozidlo, které vezlo kamení, sjelo dnes odpoledne v Milovicích u Hořic ze silnice a na...

Hned jsem věděl, o co jde. Místo do LA zamířil Petřikov na trucolympiádu

13. května 2024  15:48

Na den přesně před čtyřiceti lety judista Pavel Petřikov už několik hodin vstřebával neuvěřitelnou...

Ve školkách není dost míst, dětská skupina vznikne i v kontejnerové budově

13. května 2024

Hořice postaví nové zařízení pro předškolní děti. Zájemců je v osmitisícovém městě tolik, že je...

Trubač: S Hradcem je to hrozně vyhecované. Nejradši bych řekl, že se netěším

13. května 2024  14:34

Pod lízátky ochutnal první ligu, teď tam bude chtít slíznout postupovou smetanu. Záložník Daniel...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...