Pískovna je rájem pro unikátní druhy, návrat lesa je prý může zahubit

  10:10
Na pískovně Marokánka u Hradce Králové se daří početné kolonii kudlanky nábožné a přírodovědci si jsou jistí, že se tam zabydlela také celá řada dalších unikátních druhů. Návrat lesa a údajně nevhodná rekultivace je však prý mohou zahubit.

Kudlanka nábožná. | foto: Václav Křivan

Kudlanka nábožná dokáže uletět sotva pár desítek metrů a ještě nedávno se mělo za to, že je vyloučené, aby tento predátor, kterému se daří v teplém Podyjí, překonal Vysočinu a usadil se v Čechách. Jenže kudlanka překvapila: před čtyřmi lety ji pozorovali v Hradci Na Plachtě, pak i na Kunětické hoře a početná kolonie je rovněž v pískovně Marokánka u Krňovic.

Přírodovědci jsou pevně přesvědčení, že s výskytem ohrožených druhů je Marokánka přinejmenším stejně významnou lokalitou jako takzvaná Východočeská Sahara u Opatovic. Trápí je však dva problémy:

jednak je do pískovny, kde společnost Městské lesy Hradec Králové stále těží, zatím nikdo nepustil, a tak netuší, co je kromě kudlanky překvapí.

a také, až těžba skončí, může kvůli údajně naprosto nevhodné rekultivaci drtivá většina unikátních živočichů vymřít.

„Přijde mi to, jako by ani nechtěli, abychom tam něco našli. Rekultivaci dělají podle zákona i schváleného plánu péče. Ale zalesňování odtěžené plochy je z hlediska ochrany přírody přinejmenším kontroverzní, protože tam nevracejí přírodu, nýbrž tam vznikne pouze plantáž na dřevo. To je přece špatné,“ míní Bohuslav Mocek, vedoucí přírodovědného oddělení hradeckého Muzea východních Čech.

Zatímco u Opatovic se díky ideálním podmínkám a vytrvalému narušování písčitého terénu skvěle daří třeba okáči ovsovému, křižáku pruhovanému či vážce jasnoskvrnné, z Marokánky se kvůli striktnímu dodržování norem může stát obyčejný borový les, nejen bez kudlanky, ale i bez dalších ohrožených druhů.

„Koncept plánu péče je schválený báňským úřadem i krajským úřadem, je na to udělaná EIA (vyhodnocování vlivů na životní prostředí). Vyjadřovaly se tedy veškeré úřady včetně agentury pro ochranu přírody. Pískovna je lesním pozemkem a jeho rekultivace se musí dít formou návratu stromů. Dle lesního zákona se pozemek musí po skončení těžby zalesnit do dvou let. Může tam vzniknout nějaká loučka nebo prostor, který bude pro chráněné živočichy vhodný. Ale žádnou oficiální žádost jsme nedostali,“ říká ředitel Městských lesů Milan Zerzán a připouští, že letos v létě si na místě dá s přírodovědci schůzku a zkusí vymyslet řešení.

Vzor mají přírodovědci na Třeboňsku

Kudlanka by mohla být zachráněná, kdyby si hradečtí těžaři vzali za vzor rekultivaci pískovny Cep II na Třeboňsku, kam se na citlivě připravené tůně, písčiny nebo suché trávníky přijíždějí podívat přírodovědci z celého světa.

„Způsob rekultivace, který je prováděn na Marokánce, je ochranářsky naprosto barbarský. Plochy jsou rekultivovány plantážemi borovic nevalné hodnoty, což dokázaly v minulých letech rozsáhlé polomy. Plantáže jsou naprosto mrtvým územím,“ upozorňuje hradecký zastupitel a krajinný ekolog Martin Hanousek.

„Je hrozná škoda, že většina písníků se po těžbě srovná buldozerem do roviny, vysází se na ni borovice a tím to končí. Naším dlouhodobým záměrem je klást důraz na přirozenou obnovu území s pestrou mozaikou písčitých, vodních a mokřadních stanovišť. Jsem si jistý že Marokánka by se mohla stát významným místem z hlediska ekovýchovy, estetiky a dala by se využít i marketingově,“ navazuje zastupitel Adam Záruba.

Mocek, který je autorem několika desítek studií o bezobratlých a specialistou na dvoukřídlý hmyz, se městské lesy pokouší ubezpečit, že provoz pískovny není ohrožen.

„Spíš úplně naopak. Výskyt těch nejzajímavějších druhů je těžbou podmíněný, protože vytváří zcela nová stanoviště. Rekultivaci je žádoucí dělat přírodní cestou a i po těžbě nechat nějaké místo, které by ji připomínalo. Naším cílovým stavem jsou písčiny, bažina, vodní plocha bez ryb a volně navazující les. Představuji si to tak, že nejdříve uděláme průzkum a pak s vlastníkem projednáme postup rekultivace, který se vyplatí oběma stranám. Jenže to by nás tam nejdřív někdo musel pustit,“ stěžuje si Mocek.

„Do továrny vás pustí jen přes vrátnici. Ani já nemůžu vstoupit do pískovny bez doprovodného personálu,“ odpovídá Zerzán.

U Krňovic se těží písek již od roku 1970 a vypadá to, že ještě dlouho bude. „Těžba v původní lokalitě je u konce, ale přes silnici už je založen nový písník, který bude ještě mnohem rozsáhlejší a potáhne se směrem na Suté břehy,“ dodává Záruba.

  • Nejčtenější

Zloději očesali nové vozy u autosalonu, škoda se šplhá ke dvěma milionům

19. dubna 2024  10:47

Dva muži s pestrou trestní minulostí způsobili škodu za téměř dva miliony korun, když se v...

Špindlerův Mlýn povolil propojení skiareálů, parkovací terminál počká

22. dubna 2024

Premium Kvůli raketově rostoucím nákladům musela společnost Melida zcela přepracovat projekt na lyžařské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič na stavbě vypil lahev vodky a převrátil tatru, nadýchal tři promile

19. dubna 2024  12:55

Během pracovní doby popíjel na stavbě dálnice nedaleko Hradce Králové sedmačtyřicetiletý řidič...

Křižovatka byla příliš přehledná, divoké řidiče zkrotí kruhový objezd

22. dubna 2024  9:45

Ještě před začátkem léta začne přestavba křižovatky U Voříšku, na spojnici mezi Častolovicemi a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze země vykoukl kel. Mamut z Hradce je jako první důkaz lovců dodnes unikátem

21. dubna 2024

Premium Přesně před 125 lety našli dělníci ve Svobodných Dvorech u Hradce Králové kostru mamuta. Dodnes jde...

Žena nedbala varování své banky, falešným makléřům poslala přes milion

26. dubna 2024  15:57

Podvodníkům naletěla dvaašedesátiletá žena z Jičínska, která nedbala ani upozornění ze své banky,...

Vzácná mláďata hyenky hřivnaté se mají čile k světu, kontrolu nesla nelibě

26. dubna 2024  15:13

Hyenka hřivnatá pustila po měsíci ke svým třem mláďatům chovatele Safari parku ve Dvoře Králové....

Sagan je jen jeden. Slovenská jednička nevidí přirovnání k legendě ráda

26. dubna 2024  12:35

Už jen pár desítek metrů před cílovou páskou se snažil prosmýknout kolem o kousek před ním...

Hory budou dostupnější, krkonošská střediska zavádějí letní skipasy

26. dubna 2024  10:05

Největší krkonošská střediska v letní sezoně zavedou novinku známou dosud hlavně z alpských zemí....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...