Lidé si stěžují na zápach z kanálů, kontroloři podezírají odpadovou firmu

  8:25aktualizováno  8:25
Už několik let si obyvatelé Nerudovy ulice v centru Hradce Králové stěžují na občasný nesnesitelný zápach z kanalizace. Není to běžný puch, jenž se z kanálů line při změnách tlaku, ale spíš hnilobný a sirnatý zápach jako u zemního plynu.

Areál bývalé továrny Hacar leží hned za kolejemi, takřka v centru Hradce Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Zápach nejspíš pochází z areálu nedaleké firmy, která do kanalizace vypouští organické látky. Podle magistrátu by mohly ohrozit zdraví obyvatel.

„Smrdí to tady už roky, vždycky nárazově. Nedávno nám tu však kanalizaci čistili a nic nenašli. Řekli, že s tím nemohou nic dělat,“ uvedla jedna z obyvatelek ulice, se kterými mluvili redaktoři MF DNES.

Fotogalerie

Lidé z Pražského Předměstí si proto stěžovali na hradecké Vodovody a kanalizace (VaK), které nejprve považovali za viníka.

„K nám se vše dostalo až ve chvíli, kdy nám na stole přistála petice proti VaK, lidé se obraceli i na politiky,“ uvedla Iva Šedivá, která vede odbor životního prostředí na hradeckém magistrátu.

Úředníci společně s Královéhradeckou provozní (KP), která má na starost síť a přípojky do městské kanalizace, přišli na to, že zápach má prapůvod v areálu bývalé továrny Hacar, kde sídlí několik firem. Královéhradecká provozní udělala několik vzorků, aby přesně zjistila, co do kanalizace odcházelo.

Kontrola se musí hlásit dva týdny dopředu

„Nikdo přesně neví, co odtamtud teklo, nyní proto vzorkujeme. Zatím nemáme v ruce přímý důkaz, kdo látky vypouští. Problematické také je, že znečištění bývá nárazové,“ uvedl provozní ředitel KP Tomáš Hosa.

Ve chvíli, kdy kanalizace v centru města začne zapáchat, je totiž na odebrání vzorků a možnost někoho přistihnout už pozdě.

„Jde o soukromý areál, a tak kdybychom chtěli my nebo inspekce provést kontrolu, musíme ji ohlásit alespoň čtrnáct dní dopředu,“ podotkla Šedivá z magistrátu.

I přesto má KP spolu s úředníky města podezření na konkrétní společnost, která v areálu Hacaru sídlí a likviduje tam nebezpečné odpady, na což má zatím všechna potřebná povolení.

Firma přijde o výjimku na vypouštění problematičtějšího odpadu

„Ačkoliv nemáme přímé důkazy, že jde o tuto firmu, rozhodli jsme se s ní ukončit smlouvu,“ přiblížil Hosa.

Neznamená to, že by firmu od kanalizace úplně odstřihli, ale už nebude mít výjimky na vypouštění problematičtějšího odpadu.

„Povolení vypouštět odpady s větším množstvím znečišťujících látek mělo nějaká pravidla. Toto povolení se jim odejme a do kanalizace budou moci vypouštět látky znečištěné standardně, tedy jako domácnosti,“ vysvětlila Šedivá.

Redakci MF DNES se podařilo kontaktovat manažera firmy, o jejíž pobočku v Hradci Králové jde. Tvrzení Královéhradecké provozní označil jen za konkurenční boj.

„Myslím, že na odpojení nemají právo. Věc už mají v ruce naši právníci. Pokud někdo kanalizaci znečišťuje, tak my to nejsme. Jedenkrát měsíčně děláme rozbory v akreditované laboratoři,“ uvedl.

Nejčtenější

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Krkonošský národní park bije na poplach, louky zamořuje jedovatá lupina

Lupina mnoholistá, říká se jí také vlčí bob mnoholistý.

Správa Krkonošského národního parku varuje před šířením invazivní rostliny lupiny mnoholisté, známé také jako vlčí bob...

U Trutnova zemřel pilot větroně. Srazil se asi s jiným, s nímž závodil

Trosky zříceného větroně v kukuřičném poli u Trutnova (13.08. 2019)

U Trutnova odpoledne havaroval větroň, jehož pilot na místě zemřel. Patrně se srazil s jiným strojem, s nímž v oblasti...

Tři plné sudy piva vynesl až na vrchol Sněžky. Silák Pácha překonal rekord

Za tři hodiny a 27 minut zdolal Zdeněk Pácha 1 888 metrů dlouhou cestu po...

Tři a půl hodiny stačilo Zdeňku Páchovi z Ostravy, aby v neděli od Slezského domu na Sněžku na zádech vynesl...

Hradec se trefil osmkrát, Zbrojovka znovu remizovala. Vede Jihlava

Momentka ze zápasu Brno - Ústí nad Labem

Fotbalisté Hradce Králové rozdrtili ve 4. kole druhé ligy Varnsdorf 8:0 a připsali si nejvyšší výhru v domácích...

Další z rubriky

Řidič v Krkonoších nepodložil kola, tatra se rozjela a zbořila pergolu

Nákladní tatra zbořila pergolu v Krkonoších.

Pravdivost rčení „Tatra nezná bratra“ může dosvědčit řidič nákladního vozu pracující v Krkonoších. Při zastavení ve...

Začíná Hip Hop Kemp, policie posílila hlídky v ulicích i obchodech

Hip Hop Kemp 2017

Hip Hop Kemp - po Rock for People, Obscene Extreme a Brutal Assault letošní čtvrtý festival v kraji, který si vybudoval...

Myslivci a policie hledají na Trutnovsku pumu, údajně ji viděli dva lidé

Ze zooparku ve Zvoli u Prahy utekla puma americká. Na snímku druhý chovaný...

Myslivci pročesávají lesy v okolí Hajnic na Trutnovsku. Dva svědci tam ve středu zahlédli kočkovitou šelmu podobnou...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz