Je to boj s větrnými mlýny, říkají skauti likvidující kůrovce v Krkonoších

  15:45aktualizováno  15:45
Kvůli kůrovci desítky skautů z celé republiky v létě míří do Krkonoš. Ve svém volnu v národním parku pomáhají odvrátit kalamitu. V lokalitách, kde jsou stromy napadené lýkožroutem smrkovým, loupáky odstraňují kůru z kmenů. Larvy tím přijdou o potravu. Zásah má smysl ve vyšších polohách.

V Krkonošském národním parku (KRNAP) v loňském roce lesníci vytěžili přes třicet tisíc krychlových metrů kůrovcového dříví, letos to bude nejméně o deset tisíc kubíků více. Pomoc skautů je proto v těchto dnech vítaná. Od června do konce srpna se jich na horách vystřídá téměř stovka.

O víkendu se do Špindlerova Mlýna sjela parta sedmi junáků z Třebechovic pod Orebem a z Brna. V sobotu vyrazili na Hromovku sázet mladé buky, v neděli se vydali do Svatého Petra, kde v lese u Judeichovy cesty vedoucí pod Kozími hřbety vyfasovali loupáky na kůru a v nadmořské výšce 930 metrů se pustili do boje s kůrovcem.

„Ještě před třemi lety jsme tady měli přezimovací obůrku pro zvěř, v loňském roce nám tu vzniklo kůrovcové oko a je tady i letos. Protože jsme v dostatečné nadmořské výšce, kůrovec je zde v takovém vývojovém stádiu, že se stále vyplatí napadené kmeny oloupat. Na mechanickou asanaci je potřeba v krátkém časovém úseku hodně lidí. Těch máme nedostatek a tyto práce nesnesou odklad,“ vysvětluje vedoucí územního pracoviště Špindlerův Mlýn Petr Slavíček.

Ze země zvedá kousek kůry a ukazuje labyrint kanálků, které vydlabaly larvy lýkožrouta.

„Samička naklade vajíčka, ze kterých se vyvíjí další generace kůrovce. Snažíme se zabránit, aby se množily. Pokud se pokácený strom odkorní, larvy se odříznou od zdroje potravy a zahynou,“ popisuje Petr Slavíček.

Jinak by brouk za několik dní vylétl a napadl další stromy. Odkorněné kmeny se odvážejí na pilu. V nižších nadmořských výškách, kde už je lýkožrout ve vyšším vývojovém stádiu, musejí lesníci nasadit motorové loupáky, které brouka v kůře rozsekají.

Fotogalerie

Každý skaut zvládne za jeden den odkornit zhruba dva kubíky napadaného dřeva. Kromě dřevěné násady s kovovým ostřím pracují i s obracákem, kterým otáčejí těžší kmeny. Tenčí stromy obracejí rukama.

„Jedním z naších hesel je Sloužit! Řekli jsme si, že se pojedeme podívat do Krkonoš a zkusit pomoci, i když to trochu vypadá jako boj s větrnými mlýny. Je to celkem dřina. Když je ale strom už trochu vyschlý, jde to docela dobře,“ říká vedoucí skupiny roverů z Třebechovic Viktor Charvát, který se s partou usadil v roubence Správy KRNAP v Labském dole. Nejmladšímu z nich je 17 let.

Když získám správný grif, rameno už tolik nebolí

Jakub Hruška přijel do Krkonoš s přítelkyní autobusem a vlakem z Brna. „Vadí nám, jaká je v lesích situace, a přímo nás to ovlivňuje. Máme tábořiště u Třebíče, okolní lesy jsou kvůli kůrovci zdevastované, a proto jsme se také chtěli zapojit,“ poznamenává.

Přestože je odkorňování kmenů hlavně chlapská práce, s loupákem si obratně počínají i skautky. „Je to náročnější, než jsem čekala, ze začátku jsem se s tím trochu prala, ale pomalu získávám grif. Když máte správný úhel, jde to mnohem lépe, zvykne si i rameno a pak už tolik nebolí,“ prozrazuje Tereza Pavlíková z třebechovického oddílu.

Nároky lesníků na skauty nejsou přehnané. „Snažíme se je nepřetěžovat. Člověk, který není zvyklý a pracuje v plném nasazení, má za tři hodiny mozoly a druhý den by toho už moc neudělal,“ říká Petr Slavíček.

V neděli dorazila do Špindlerova Mlýna další parta skautů, která bude v práci pokračovat. Podle vedoucího špindlerovského pracoviště Správy KRNAP je v lesích okolo známého lyžařského střediska situace s kůrovcem o něco horší než loni. „Obavy máme hlavně z příštího roku, kdy se to projeví,“ upozorňuje.

Pomáhá i nabídka pro samovýrobce, kubík je za desetikorunu

S nápadem pomoci v Krkonoších v boji s lýkožroutem přišli skauti. Vedení národního parku oslovilo Junáka – českého skauta, následovala celorepubliková výzva pro členskou základnu, na kterou zareagovaly desítky zájemců.

„Pomoc Krkonoším pro nás spojuje dva z důležitých principů, které jsou v srdci skautingu: ochranu přírody a službu společnosti. Příroda je pro skauting základním životním prostorem, díky ní prožíváme nejrůznější dobrodružství a máme příležitost vnímat její krásu,“ vysvětluje starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.

První jeho členové přijeli do Krkonoš pracovat ve druhé polovině června, naplánované „turnusy“ mají až do konce srpna.

„Podle plánu by nám mělo pomoci téměř sto skautů v sedmnácti skupinách. Pracují v celých Krkonoších, nejvíc ve střední a východní části hor, kde je problém s kůrovcem nejaktuálnější,“ poznamenává mluvčí Správa KRNAP Radek Drahný. Ochranáři dobrovolníkům poskytují nářadí a ubytování.

Aby polámané stromy, které jsou pro kůrovce velmi atraktivní, správa parku dostala z lesů co nejrychleji, v polovině května podpořila individuální těžbu palivového dříví na ploše 1300 hektarů. Samovýrobcům nabídla kubík za symbolickou desetikorunu. Běžná cena je přitom sedmkrát vyšší.

„Zájem byl výrazně větší než v minulých letech. Množství dřeva, které samovýrobci z hlediska celkového objemu těžby zpracují, je sice zanedbatelné, ale i taková pomoc je v tuto chvíli významná,“ zdůrazňuje mluvčí.

Nejčtenější

Při závodech v Hořicích vyjelo proti motocyklistům osobní auto

Jezdci třídy superbike Kamil Holán, Aleš Nechvátal, Tomáš Borovka a Pavel...

Při nedělních závodech silničních motocyklů Česká Tourist Trophy v Hořicích na Jičínsku se na uzavřenou trať dostalo...

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

První vražda mezi podnikateli: přivázaný k traverze skončil v přehradě

Nespolehlivého obchodního partnera Pavla Severu, přivázala čtveřice...

Začalo to nenápadně, bez souvislosti s vraždou ze žárlivosti. V pátek 27. listopadu 1992 seděla na břehu Sečské...

Erbanová zpět na ledě. Nic bych neudělala jinak, tvrdí o konci kariéry

Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová na letišti Václava Havla pózuje se svou...

Je to téměř rok, co Karolína Erbanová oznámila, že končí s rychlobruslením. Na led se teď však vrátí, další kapitolu...

Dukla uspěla v derby, vyhrály Brno i Jihlava. Dál vedou Pardubice

Momentka z utkání Jihlava (ve žlutém) vs. Líšeň.

Čtyřmi góly potvrdili fotbalisté Pardubic vedení ve druhé lize. Doma v zápase 6. kola deklasovali Sokolov 4:0 a...

Další z rubriky

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

Díla z komunismu přežívají i v Hradci, některá ale mají uměleckou hodnotu

Socha Klementa Gottwalda stojí ve vojenském prostoru u Skaličky v Hradci...

I třicet let po listopadové revoluci lze najít v Hradci Králové „rudá strašidla“, byť většinou dobře schovaná. Zatímco...

VIDEO: Šimpanzice z Dvora Králové přišla o ledvinu a ochrnula. Už cvičí

Samice šimpanze Chispi mohla přijímat potravu po operaci nejprve jen s pomůckou.

Samice šimpanze Chispi bojuje v Safari Parku ve Dvoře Králové s následky náročné operace. Veterinář jí před několika...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz