Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

  7:02
Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od konce roku zejí prázdnotou a provozovatel musel zrušit rezervace na celou sezonu. Ta přitom byla téměř kompletně zamluvená a měla být nejlepší za poslední roky.

Ministerstvo školství zavřelo Richtrovy boudy náhle uprostřed rozjeté sezony. Národní institut pro další vzdělávání (NIDV), který spadá pod ministerstvo školství, ukončil provoz z ekonomických důvodů. Podle státu byla bouda ztrátová. Jak dlouho zůstane zavřená a zda dojde ke změně majitele, není v současnosti jasné.

Ze 109 lůžek, které hlavní budova a nedaleká Červená bouda nabízí, není v současnosti obsazené ani jediné. Vedoucí střediska Petr Kořínek dostal výpověď a ze šesti zaměstnanců zbyl na boudě jeden, který objekty hlídá a udržuje. Zásoby, které měli boudaři na zimu připravené, odvezli do pražské centrály národního institutu, část prodali jiným boudám v Krkonoších.

Velmi zvláštní je, že stát Richtrovky zavřel uprostřed zimní sezony, která měla být nejlepší od roku 2008, kdy boudy prodělaly velkou rekonstrukci. Už v říjnu byly ubytovací kapacity rezervované téměř na celou zimu.

„Měli jsme sezonu připravenou, rezervace byly zaplacené. Je pro mě těžko pochopitelné, že se zřizovatel rozhodne boudu zavřít uprostřed rozjeté sezony, v okamžiku, kdy je předpoklad, že hospodaření boudy bude ve výrazném plusu. Měla se minimálně dojet zimní sezona. Nechápu, jak je tohle možné,“ kroutí hlavou Petr Kořínek.

Na Richtrovky přišel ve druhé polovině roku 2016 s cílem zvednout vytíženost boudy v činnosti, pro kterou ji ministerstvo zřídilo. Tedy pro pobyty pedagogických pracovníků a škol. Už v předchozí sezoně dosáhl největší obsazenosti v moderní historii boudy. 

Státem dotované „školní“ pobyty tvořily podle bývalého vedoucího střediska přes 80 procent, zbytek obratu příjmy z klasických turistických pobytů. Pro výletníky byla otevřená také restaurace (více o Richtrových boudách jsme psali v článku Zelený důl je plný potoků a přírodních překvapení).

O tom, že provoz v závěru roku skončí, se Petr Kořínek dozvěděl na schůzce s vedením NIDV na konci října. Už předtím ale vnímal značnou nejistotu. „Varováním pro mě mělo být to, že národní institut rozhodl o zastavení investic do Richtrovek. Měla se rekonstruovat hlavně čistička odpadních vod. Před začátkem zimy jsem také nemohl uzavírat s novými zaměstnanci smlouvu na celou sezonu, ale jen do konce roku,“ poznamenal Kořínek. 

Nepochodil ani s návrhem přijmout nové pracovníky. Šest lidí, kteří se o chod zařízení starali, podle něj byl zcela nedostatečný počet. „Jen do kuchyně a restaurace potřebujete minimálně devět lidí. Neustále jsem upozorňoval na to, že je potřeba nabrat víc zaměstnanců. Zájem přitom byl. Udělali jsme si docela dobrou pověst a lidé tady chtěli pracovat.“

Potřeba hospodařit efektivně

Národní institut pro další vzdělávání vyvěsil na svých webových stránkách pouze strohou zprávu, že provoz střediska nad Pecí pod Sněžkou ukončuje z ekonomických důvodů. Vyjádření ředitelky NIDV Heleny Plitzové se od pondělí nepodařilo získat, telefon nezvedala a na otázky zaslané emailem nereagovala.

Richtrovy boudy

  • Richtrovy boudy patří k nejmladším krkonošským boudám. Na místě, kde dnes vede frekventovaná turistická trasa z Pece na hřebeny, stávala v první polovině 19. století jedna z prvních letních krkonošských hospod.
  • Od přelomu století byla otevřená celoročně. Ale jen do roku 1938, kdy stejně jako nedaleká Luční bouda vyhořela
  • Znovu ji postavilo až ministerstvo školství mezi lety 1950 až 1952. Richtrovy boudy se saunou a konferenční místností sloužily jako školící a rekreační středisko pro pedagogické pracovníky, školy v přírodě, lyžařské kurzy a výjezdní zasedání. 
  • Další podobné středisko provozuje NIDV v Tatranské Štrbě na Slovensku.

Podle úřednice, která si nepřála uvést své jméno, ale redakce její totožnost zná, byla ekonomika Richtrových bud neudržitelná. „Ekonomické důvody jsou naprosto jednoznačné, ministerstvo školství i NIDV dotovaly provoz Richtrovek. Zvažovali jsme jejich uzavření celý rok. Ke konci roku se dělají ekonomické výkazy a statistiky, v potaz jsme brali také kolísavou personální situaci,“ uvedla úřednice.

Podle ní školská zařízení využívala boudu minimálně a údaje bývalého vedoucího střediska jsou zkreslené. Podobné argumenty uvádí také mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. 

„Ekonomická, provozní a personální situace v tomto zařízení byla dlouhodobě neudržitelná. Ani předpokládaná vyšší obsazenost v zimní sezoně by bohužel vzniklé ztráty nedokázala kompenzovat. S ohledem na zákon o rozpočtových pravidlech jsou všechny státní příspěvkové organizace povinny řádně a efektivně hospodařit se svěřeným majetkem,“ sdělila mluvčí.

Zavřená chata? Nepříjemná novinka

Co bude s Richtrovkami dál a jak dlouho zůstanou zavřené a zda změní majitele, v současnosti není jasné. „O budoucnosti objektu jsem zatím nerozhodli, diskutujeme varianty řešení,“ dodala Aneta Lednová.

„Jako obvykle jsme se tu chtěli stavit na pivo a teď se divíme, že je to zavřené. Všude tma, svítí se jen u garáže. Přitom se tu tak dobře sedělo, velká příjemná hospoda. O zavřené Labské boudě se ví, ale toto je pro nás nepříjemná novinka,“ shodla se skupina skialpinistů a běžkařů ubytovaná na nedalekých chatách.

Redaktor MF DNES o víkendu hovořil s několika turisty, kteří se okolo boudy pohybovali. Někteří se tu zastavují a diví se, že je zavřená. Při cestě z Pece na Výrovku nebo Luční bodu totiž Richtrovy boudy vždy sloužily jako ideální místo k zastavení.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

Mráz, čekání a strach z pohybu kabiny. Jak zachránit lidi z lanovky na Sněžku

Teploměr krátce po deváté ráno ukazuje v Peci pod Sněžkou mínus čtyři stupně Celsia. Ideální podmínky pro trénink...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cyklistu někdo srazil a ujel, další auto muže ležícího na silnici přejelo

Policisté na Královéhradecku rozplétají okolnosti tragické nehody, která se stala ve čtvrtek večer v Dobřenicích....

Kvůli lásce ke sněhu. V Krkonoších už nadšenci lyžují na sjezdovce Anděl

Desítky lyžařů se poprvé vydaly na zkrácenou sjezdovku Anděl na Černé hoře v Krkonoších. Uměle zasněžená trať u horní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Polské“ mosty v Krkonoších vyměnili za nové, cesta do Pece je volná

Řidičům mířícím do Pece pod Sněžkou a Malé Úpy v Krkonoších se po půldruhém roce uleví. Je hotova kompletní obnova tří...

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Rodný list na mě ušil boudu, říká malíř a grafik Petera. Oslavil 85 let

Malíř, grafik a literát Miloš Petera, jemuž je vlastní „civilizační konflikt, lyrická a poetická povaha všedního...

V Broumově chystají operu s dětmi a pro děti, režie se ujme Matěj Forman

Jazzová operka věnovaná okolním lesům vzniká v klášteře v Broumově. Skladatelka a trumpetistka Štěpánka Balcarová ji...

Stop propagandě a Dombas, nasprejoval vandal na vystavené vraky z Ukrajiny

Velké emoce budí výstava Příběhy z Ukrajiny v Hradci Králové. Vystavené vraky aut dovezené z válkou zasažené Ukrajiny...

Řidič auta na Náchodsku porazil neosvětleného opilého chodce

Se štěstím vyvázl 28letý muž, do nějž na silnici u České Skalice na Náchodsku za tmy narazilo osobní auto. Jeho řidič...

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...