Turistická sezona v nejvyšších českých horách vrcholí a správci národního parku nalézají desítky stop od lyží a prken v ledovcových karech a vyšlapané stezky ve volném terénu první zóny parku, kam je vstup zakázán. Například na Lysé a Studniční hoře, na Kozích hřbetech, v Obřím nebo Modrém dolu.
Na nadcházející víkendy proto plánují strážci přírody rozsáhlé kontroly. Lyžařům, snowboardistům či skialpinistům nachytaným mimo značené stezky hrozí pokuta tisíc korun, ve správní řízení pak mohou zaplatit až 10 tisíc korun.
Strážci se potýkají s agresivními vetřelci
"Snažíme se daná místa hlídat. Nejde nám o to, někoho honit v karech, ale snažíme se preventivně zamezit vstupu lidí do těchto oblastí ještě dříve, než by živočichy mohli ohrozit," upřesnil Otakar Schwarz, náměstek ředitele Správy KRNAP.
"Situace je však složitá. Mnozí z nich jsou arogantní až agresivní," dodal Schwarz.
V zakázané zóně strážci nejčastěji potkávají mladé kluky, kteří jsou podle nich drzí, vulgárně jim nadávají nebo si je natáčejí na kamerky. Strážci národního parku proto raději chodí po dvou.
Snaží se chránit kriticky ohrožené druhy, které v první zóně parku žijí. Hlavně pouhé čtyři páry sokola stěhovavého, který už nyní buduje hnízdiště, a tetřívka obecného. Ten se snaží přežít zimní měsíce zahrabán ve sněhu a vyrušení ho může i zabít.
"Samců tetřívka je v Krkonoších jen 112 a podle odborníků jde o poslední životaschopnou populaci v Česku. Vyrušením spotřebovávají své energetické zásoby a hrozí reálně riziko jejich uhynutí," vysvětlil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.